Luminetka
14.02.12,17:08
Dobry den,

Kedze mam za sebou prvy rok zivnostenskeho podnikania, nie som velmi skusena ani rozhladena vo svete odvodov a dani.
Preto by som sa rada opytala, ako by ste mi radili uctovat minuly rok a ake odvody ma cakaju v tomto roku.

Zivnost mi zacala 1.1.2011, s prispevkom od uradu prace vo vyske niečo cez 3900 Eur.
V minulom roku som taktiez otehotnela a nastupila na matersku dovolenku, takze moj zarobok bol len 3600 Eur, co je menej ako vymeriavaci zaklad. Zivnost nebola pozastavena s odchodom na MD. Z prispevku som minula len cast a to priblizne 2300 Eur.

Rada by som sa opytala, ci pri danovom priznani sa prispevok rata medzi prijmi do vypoctu zakladu dane.
Moja druha otazka je, ci pri tomto prijme budem musiet zacat platit odvody do soc. poistovne od 1.7.2012. To znamená rovnaku otazku, ci sa prispevok rata do prijmov za rok 2011, teda ci tym padom presiahnem hranicu pre platenie preddavkov.

Snad som polozila otazky zrozumitelne, vopred velmi pekne dakujem za vsetky rady a odpovede.

Pekny den,
Luminetka
Luminetka
15.02.12,08:20
Prosim, neporadi mi niekto v tejto teme? Dakujem..
Xanti
15.02.12,08:25
Dobry den,

Kedze mam za sebou prvy rok zivnostenskeho podnikania, nie som velmi skusena ani rozhladena vo svete odvodov a dani.
Preto by som sa rada opytala, ako by ste mi radili uctovat minuly rok a ake odvody ma cakaju v tomto roku.

Zivnost mi zacala 1.1.2011, s prispevkom od uradu prace vo vyske niečo cez 3900 Eur.
V minulom roku som taktiez otehotnela a nastupila na matersku dovolenku, takze moj zarobok bol len 3600 Eur, co je menej ako vymeriavaci zaklad. Zivnost nebola pozastavena s odchodom na MD. Z prispevku som minula len cast a to priblizne 2300 Eur. V prípade, že robíš JU, tak tento príjem sa Ti prenesie do príjmov z podnikania tj. dokopy budeš mať 2300 + 3600 tj 5900 eur a výjde ti platiť odvody do SP od 1.7.2012

V prípade, že použiješ paušalne výdavky tak celý príspevok pripočítaš k tvojím príjmom z podnikania a tiež ti výjde platiť odvody do SP od 1.7.2012

Rada by som sa opytala, ci pri danovom priznani sa prispevok rata medzi prijmi do vypoctu zakladu dane. Ano ráta,
Moja druha otazka je, ci pri tomto prijme budem musiet zacat platit odvody do soc. poistovne od 1.7.2012. Ano budeš musieť, nakoľko hranica príjmov pre rok 2011 je vo výške 4078,68 eur do tej sumy by si odvody do SP platiť nemusela.
To znamená rovnaku otazku, ci sa prispevok rata do prijmov za rok 2011, teda ci tym padom presiahnem hranicu pre platenie preddavkov.

Snad som polozila otazky zrozumitelne, vopred velmi pekne dakujem za vsetky rady a odpovede.

Pekny den,
Luminetkav texte.