68gogo
14.02.12,17:10
Dobry den ,,zijem v zahranici uz 15 r.,,,po cely ten cas som si bud ja ,alebo moj zamestnavatel za mna platil poistenie v krajinach kde som bol GB, DE.... momentalne zijem uz 7 rokov v DE ...vcera mi prisiel na adresu ktoru mam nahlasenu na SVK list ze mam VsZP zaplatit dlh vo vyske 5000eur za neuhradenie poistneho za niekolko rokou dozadu .... a to vsetko mam stihnut do 8 dni ,,,,,,PROSIM VAS poradte mi ako mam postupovat ci mam zniest namietku a ako ju mam formulovat (aby som predisiel nejakemu rychlemu zmetenia zo stola od ich pravnika).... a co dalej ,,,,,,,, velmi pekne sa vam chcem poDAKOVAT za kazdy vas podnet .............:(
draik
14.02.12,16:20
V prvom rade si musíte zistiť, za aké obdobie vymáhajú od Vás poistné resp. kto platil v danom období poistné za Vás. Teda dokázať, že dlh napoistnom nemáte, alebo aspoň nie v takej výške. Možno ste sa "len" neodhlásili od platenia poistného na Slovensku. Všetko toto by bolo dobré uviesť v liste, ktorý zašlete poisťovni.
misoft
14.02.12,16:20
Zistiť, či za toto obdobie bolo" za teba platené poistné zamestnávateľom (doložiť dokladmi), štátom (mal by si mať vtedy rozhodnutia), bol samoplatiteľom (doložiť výpismi). Ak bolo platené - vzniesť námietku voči dlhu (podložené dokladmi).

BTW: teraz v plnej nahote sa prejavilo neprofesionálne, neekonomické, nekoncepčné vedenie agendy vo VšZP - majú v tom nehorázny bordel (a to nielen VšZP, ale aj SP, ktorá pol roka od nahlásenia zmeny nevykonala tieto zmeny a mladí ľudia kvôli tomu prišli o hypotéku - dôvodom bolo, že ona v databáze SP NEEXISTUJE).

BTW2: Píšeš, že si v DE - neviem ako dlho ide pošta, skôr by som to posielal po kuriérovi, ktorý by to doručil do troch dní. A nechávať si potvrdiť príjem - poistka pre teba.
Ninna
14.02.12,16:38
Nikde nie sú peniaze tak tlačia na pílky ako sa len dá...
misoft
14.02.12,16:43
A často aj neoprávnene - spoliehajú sa na to, že občan po desiaticxh rokoch papiere vyhodí a nemá to ako doložiť.
veronikasad
14.02.12,16:44
68gogo, máš splnenú v ZP na Slovensku oznamovaciu povinnosť ? Vrátil si preukaz poistenca (slovenský aj europsky) ?
68gogo
14.02.12,16:46
preukaz vratila moja mama v roku 2005 a nic viacej nechceli od nej ziadnu odhlasku..........
veronikasad
14.02.12,16:48
preukaz vratila moja mama v roku 2005 a nic viacej nechceli od nej ziadnu odhlasku..........
Máš o tom nejaký doklad ? Odovzdával si kopiu pracovnej zmluvy od zahraničného zamestnávatela ?
68gogo
14.02.12,16:56
no v roku 2005 som bol vyzvani aby som vsetko vydokladoval od roku 1997 do roku2005 ,,,, tak som poslal na SVK vsetky prac.zmluvy a aj kartu poistenca a vsetko toto bolo odnesene na zdrav.pois....ta pani co to preberala mame povedala ze to je uz v poriadku a ze sa tym netreba dalej zatazovat .... no a teraz prisiel tento list ze som stale evid. vo VsZP,,,,,,,,,,,,,, nic jej nedali a nic od nej viac nechceli
veronikasad
14.02.12,16:59
no v roku 2005 som bol vyzvani aby som vsetko vydokladoval od roku 1997 do roku2005 ,,,, tak som poslal na SVK vsetky prac.zmluvy a aj kartu poistenca a vsetko toto bolo odnesene na zdrav.pois....ta pani co to preberala mame povedala ze to je uz v poriadku a ze sa tym netreba dalej zatazovat .... no a teraz prisiel tento list ze som stale evid. vo VsZP,,,,,,,,,,,,,, nic jej nedali a nic od nej viac nechceli
Je dosť pravdepodobné - ak nemáš žiadny doklad, že boli tieto doklady odovzdané, že ich budeš musieť odovzdať znovu. (vždy si treba dať potvrdiť kopiu dokladu, ktorý odovzdávaš, inak nemáš argumenty). Ak nie si na Slovensku, čím skôr tam pošli niekoho znovu, aby ťa neprekvapil exekútor.

V ZP sa doklady záhadne strácajú, ak poistenec nemá v ruke argument, má smolu.
68gogo
14.02.12,17:01
dakujem ti velmi pekne ,,,,,,,,,,,,,, a nevedela by si mi pomoct z nejakym listom zatial pre nich pokial dam dokopy tie doklady???