bezo
14.02.12,21:21
Dobry den,

chcel by som sa opytat, v ktorom state mam platit dan zo zisku (pripadne aj odvody do zdrav. a soc. poist.). Vysvetlim moju situaciu.

Momentalne pracujem v Anglicku na plny pracovny uvazok pre anglicku firmu. Toto je moj jediny zdroj prijmu. Dane a odvody odvadzam tiez v Anglicku cez mojho zamestnavatela pricom na Slovensku len podam danove priznanie, kde priznam zisk, ale uz neplatim ziadnu dan navyse aby som sa vyhol dvojitemu zdaneniu.

Onedlo sa vsak s rodinou planujeme vratit domov na Slovensko, pricom mi bola ponuknuta moznost zostat nadalej pracovat pre mojho zamestnavatela. Tato praca bude prebiehat vlastne na dialku cez internet. Cize fyzicky sa budem nachadzat pocas celeho roka na Slovensku, ale pracovat budem ako zamestnanec na plny pracovny uvazok pre anglicku spolocnost, ktora nema na Slovensku ziadnu pobocku ani ine zastupenie a budem nadalej viazany tou istou pracovnou zmluvou ako doteraz a vyplacany na anglicky ucet v librach.

Uz som skusal kontaktovat danovy urad a roznych danovych poradcov, ale na moje prekvapenie ich nazory sa dost lisia. Zhruba polovica tvrdi, ze musim platit dan zo zisku na Slovensku a druha polovica, ze ju musi odviest anglicka spolocnost v Anglicku tak ako doteraz. Som z toho dost zmateny a fakt neviem, ktore z toho si vybrat. Ono je to asi sposobene samotnou nejednoznacnostou pojmu "ktory stat je miesto vykonu prace". Da sa na to pozerat tak, ze budem pracovat vlastne na Slovensku, lebo sa tam budem fyzicky nachadzat. Tak argumentuju jedni. Ale takisto sa da na to pozriet tak, ze budem pracovat vlastne v Anglicku, lebo ja sa budem pocitacom pripajat na pocitac v Anglicku a samotna praca bude vykonavana v Anglicku v sidle anglickej firmy.

Potreboval by som vediet ako je to definovane v zakone. Predpokladam, ze od toho bude zavisiet odpoved na moju otazku.
Viem, ze je tu aj moznost pracovat ako zivnostnik na dohodu, ale tuto moznost firma nechce.

Vopred dakujem za vasu odpoved.
misoft
14.02.12,20:41
Názor laika (nezáväzný):

Momentalne pracujem v Anglicku na plny pracovny uvazok pre anglicku firmu Anglická firma = anglické zákony. Toto je moj jediny zdroj prijmu. Dane a odvody odvadzam tiez v Anglicku cez mojho zamestnavatela pricom na Slovensku len podam danove priznanie s odkazom na zdanenie v Anglicku, kde priznam zisk, ale uz neplatim ziadnu dan navyse aby som sa vyhol dvojitemu zdaneniu súhlas.

Onedlo sa vsak s rodinou planujeme vratit domov na Slovensko, pricom mi bola ponuknuta moznost zostat nadalej pracovat pre mojho zamestnavatela. Tato praca bude prebiehat vlastne na dialku cez internet. Cize fyzicky sa budem nachadzat pocas celeho roka na Slovensku, ale pracovat budem ako zamestnanec na plny pracovny uvazok pre anglicku spolocnost, ktora nema na Slovensku ziadnu pobocku ani ine zastupenie a budem nadalej viazany tou istou pracovnou zmluvou ako doteraz a vyplacany na anglicky ucet v librach anglický účet v anglických librách v Anglicku = dane zo zisku (závislej činnosti) v Anglicku.

Uz som skusal kontaktovat danovy urad a roznych danovych poradcov, ale na moje prekvapenie ich nazory sa dost lisia. Zhruba polovica tvrdi, ze musim platit dan zo zisku na Slovensku a druha polovica, ze ju musi odviest anglicka spolocnost v Anglicku tak ako doteraz. Som z toho dost zmateny a fakt neviem, ktore z toho si vybrat. Ono je to asi sposobene samotnou nejednoznacnostou pojmu "ktory stat je miesto vykonu prace". Da sa na to pozerat tak, ze budem pracovat vlastne na Slovensku, lebo sa tam budem fyzicky nachadzat. Tak argumentuju jedni. Ale takisto sa da na to pozriet tak, ze budem pracovat vlastne v Anglicku ako osoba fyzicky na Slovensku, ako zamestnanec virtuálne budeš v Anglicku , lebo ja sa budem pocitacom pripajat na pocitac v Anglicku a samotna praca bude vykonavana v Anglicku v sidle anglickej firmy. Ak bude anglická firma i naďalej odvádzať dane, nemôžeš potom opäť platiť na Slovensku - to by potom bolo dvojité zdanenie = neprijateľné. Na účet by ti potom prišli peniaze po zdanení.
Budeš podávať daňové ako doposiaľ, len anglická firma ti bude posielať potvrdenia o zdanení.