nasamama1
14.02.12,21:38
Dobrý večer.

Viete mi poradiť chcem predať dom len potrebujem zrušiť vecné bremeno - doživotné právo užívania na LV a potom urobiť kupno-predajnú zmluvu . Chcem sa poradiť či sa musí dávať návrh na vklad do katastra 2 x a taktiež zaplatiť kolky 2x , vlastne prvý raz návrh na vklad na zrušenie vecného bremena a zaplatiť kolok 66 eur a potom druhý raz návrh na vklad na prevod nehnutelnosti na nového majiteľa na základe kupno -predajnej zmluvy a zaplatiť 66 eur. Neviem či je taká možnosť to podať oboje naraz a zaplatiť to jedným kolkom 66 eur?
Ďakujem.
buchač
14.02.12,21:50
Dobrý večer.

Viete mi poradiť chcem predať dom len potrebujem zrušiť vecné bremeno - doživotné právo užívania na LV a potom urobiť kupno-predajnú zmluvu . Chcem sa poradiť či sa musí dávať návrh na vklad do katastra 2 x a taktiež zaplatiť kolky 2x ,
NIE
vlastne prvý raz návrh na vklad na zrušenie vecného bremena a zaplatiť kolok 66 eur a potom druhý raz návrh na vklad na prevod nehnutelnosti na nového majiteľa na základe kupno -predajnej zmluvy a zaplatiť 66 eur.
NIE
Neviem či je taká možnosť to podať oboje naraz a zaplatiť to jedným kolkom 66 eur?
ÁNO
Ďakujem.

...jeden návrh na vklad s priložením zmlúv ...1 x 66 € ...
Erzebeth
14.02.12,23:46
Zrušiť vecné bremeno doživotného užívania domu je možné so súhlasom oprávneného, teda toho, kto má právo užívania. Druhá možnosť je, že užívateľ zomrel a vtedy treba doložiť úmrtný list.
bubkoch
15.02.12,06:46
...jeden návrh na vklad s priložením zmlúv ...1 x 66 € ...
si si isty ? uz viackrat sa tu spominalo, ze sice 1 navrh, ale 2 rozne ukony = 2x 66€
nasamama1
15.02.12,06:59
Tak teraz neviem ked mám dve odpovede.
tictac7
15.02.12,07:12
Tak teraz neviem ked mám dve odpovede.

...tak si zavolaj na kataster a odpoveď máš istú....
buchač
15.02.12,07:19
...jeden návrh na vklad s priložením zmlúv ...1 x 66 € ...
....opravujem ....niečo ma pomýlilo ????

si si isty ? uz viackrat sa tu spominalo, ze sice 1 navrh, ale 2 rozne ukony = 2x 66€

Správne poplatky

Poznámka

Ak sú predmetom návrhu na vklad do katastra nehnuteľností právne vzťahy z viacerých druhov právnych úkonov, poplatok sa vyberie za každý právny úkon osobitne podľa tejto položky.

http://katasternehnutelnosti.sk/98-spoplatnovanie-informacii-z-katastra-nehnutelnosti/
GabiZ
15.02.12,07:22
Áno, sú to dva právne úkony. Zrušiť vecné bremeno doživotného užívania možno na základe zmluvy o zániku vecného bremena, ktorú je potrebné zavkladovať do katastra nehnuteľností, alebo na základe rozhodnutia súdu. Zrušiť právo doživotného užívania nie je možné bez vedomia oprávneného. Toto právo však zaniká smrťou oprávneného. Je potrebné vedieť, na základe čoho chcete toto vecné bremeno zrušiť a či oprávnený žije. Alebo, môžete túto nehnuteľnosť predať s vecným bremenom s tým, že kupujúci si musí byť vedomý tohto vecného bremena, ale s takýmto bremenom sa nehnuteľnosť ťažko predáva. Ak kupujúci naviac bude chcieť vziať úver z banky, tak banka s takto zaťaženou nehnuteľnosťou robí problémy a žiada v prvom rade vysporiadanie tejto nehnuteľnosti. Takže odporúčam najskôr vysporiadať vecné bremeno a až potom realizovať predaj.
Mária27
15.02.12,07:32
Môže to byť aj v jednej zmluve uvedené ako samostatný právny úkon, za ktorý sa aj platí osobitne 66 €. V zmluve musia byť potom overené podpisy prevádzajúceho aj oprávneného z vecného bremena. Tak isto v návrhu na vklad sa musia uviesť osobitne oba právne úkony.