srska
15.02.12,03:27
od začiatku roku 2012 vládne v daňovej správe chaos.
najedovalo to už aj obyčajných zamestnancov a tak po 37 dňoch chaosu - nefunkčný informačný systém - je na na svete " Sťažnosť vo veci vykonávania štátnej služby":

Služobný úrad FR SR
(mesto), 10.02.2012
Sťažnosť vo veci vykonávania štátnej služby

Podpísaní štátni zamestnanci oddelení správy daní Daňového úradu (mesto) služobného úradu Finančné riaditeľstvo SR so sídlom Vazovova 2, 811 07 Bratislava
podávame týmto sťažnosť v zmysle § 65 zákona č. 400/2009 Z. z. zákona o štátnej službe a o zmene o doplnení niektorých zákonov.
V zmysle § 59 ods. 1 písm. a) zákona č. 400/2009 Z. z. v znení neskorších predpisov má štátny zamestnanec právo na vytvorenie podmienok nevyhnutných na riadne vykonávanie štátnej služby. Tieto podmienky v súčasnosti na správe daní nie sú vytvorené. Nefunkčnosť daňového informačného systému nám znemožňuje plnenie riadnych zákonných povinností. Bez funkčného informačného systému zabezpečujúceho celé spektrum činností správcu dane nie je v súčasnosti možné tieto činnosti vykonávať riadne, správne a tak aby boli dodržané zákonné lehoty. V súčasnosti ani nemáme žiadne konkrétne informácie o novom informačnom systéme, resp. systémoch, a spôsoboch ich používania po ukončení odstávky. Nie je nám známy termín uvedenia celého systému do reálnej funkčnej prevádzky. Z dôvodu odstávky systému od 2.1.2012 do dnešného dňa /37 dní/ nie je možné z pozície správcu dane

- zabezpečiť včasné vrátenie nadmerných odpočtov a preplatkov splatných po 1.1.2012
- zistiť aktuálny stav osobných účtov daňových subjektov /overiť úhrady platieb po 1.1.2012/, k dispozícii máme len údaje o stave osobných účtov daňových subjektov k 31.12.2011
- spracovať a overiť správnosť podaných daňových priznaní k dani z motorových vozidiel, daňových priznaní k dani z pridanej hodnoty, prehľadov na závislej činnosti podaných po 1.1.2012 a vystaviť predpisy
- zistiť informácie o daňových subjektoch /ukončenie činnosti, prerušenie činnosti, zmena bydliska, adresy na doručovanie a iných informácií relevantných pre bežnú komunikáciu s daňovým subjektom/

Nakoľko táto prekážka nevznikla na našej strane, odmietame akúkoľvek zodpovednosť za chyby a škody vzniknuté za celé obdobie počas ktorého nebol a nebude
služobným úradom poskytnutý plne funkčný informačný systém poskytujúci všetky relevantné informácie pre riadny výkon našich služobných úloh a plnenie našich zákonných povinností.
V prípade, ak spustenie nového systému prebehne do ostrej reálnej prevádzky, vzhľadom na to, že do dnešného dňa sme neboli zaškolení, netestovali sme pracovné činnosti v novom systéme, nepoznáme jeho fungovanie, odmietame zodpovednosť za škody a chyby vzniknuté po takomto spustení, nedodržanie zákonných termínov, nesplnenie príkazov a úloh.

zdroj: sme.sk

to o čom sa doteraz šuškalo, je faktom. kto je za tento stav zodpovedný?

viac tu:
Daňová správa sa topí v chaose (http://ekonomika.sme.sk/c/6260059/danova-sprava-sa-topi-v-chaose.html)

Kauza u daniarov rastie. Na peniaze čaká 1 700 firiem (http://hnonline.sk/ekonomika/c1-54724650-kauza-u-daniarov-rastie-na-peniaze-caka-1-700-firiem)

DPH vracia štát naslepo. Úradníci to počítajú ručne (http://hnonline.sk/ekonomika/c1-54724370-dph-vracia-stat-naslepo-uradnici-to-pocitaju-rucne)
balunka
15.02.12,04:33
a čo by sa stalo,keby sme sa aj my vyhovorili na chaos,ktorý spôsobil DU a DP by sme podali 30.4 ???:confused:
srska
15.02.12,04:34
a čo by sa stalo,keby sme sa aj my vyhovorili na chaos,ktorý spôsobil DU a DP by sme podali 30.4 ???:confused:môžeme aj 30.06.:)
VieraPopluharova
15.02.12,04:38
a čo by sa stalo,keby sme sa aj my vyhovorili na chaos,ktorý spôsobil DU a DP by sme podali 30.4 ???:confused:

Skúsime?:confused: Máme také vysoké poistky v prípade pokút? :rolleyes:Či ?:rolleyes:Museli by sme sa všetci účtovníci naraz, no to určite nehrozí....čo je škoda.... bolo by na čase....:(:(:(
Dáša_
15.02.12,05:24
a čo by sa stalo,keby sme sa aj my vyhovorili na chaos,ktorý spôsobil DU a DP by sme podali 30.4 ???:confused:

No ved to je jednoduche, staci podat oznamenie. A ja realne uvazujem, ze ho fakt vyuzijem. Lebo tieto vsetky neistoty - pockam, kym sa to utrasie.
witch
15.02.12,06:44
Nefungujú eDane? Ani portál? Potrebujem poslať priznanie DPH skôr.... :(
Economic
15.02.12,06:44
No ved to je jednoduche, staci podat oznamenie. A ja realne uvazujem, ze ho fakt vyuzijem. Lebo tieto vsetky neistoty - pockam, kym sa to utrasie.

Nikdy za svojej praxe som túto možnosť posunutého termínu nevyužila, ale v tomto chaose ako vládne a ešte keď mi je znemožnené podávať už hotové DP elektronicky teraz asi inú možnosť mať nebudem.... Ukradli nám veľa času....

Podľa mňa externí účtovníci toto budeme tohto roku musieť využiť... iné nám neostáva.
Dáša_
15.02.12,07:15
Nikdy za svojej praxe som túto možnosť posunutého termínu nevyužila, ale v tomto chaose ako vládne a ešte keď mi je znemožnené podávať už hotové DP elektronicky teraz asi inú možnosť mať nebudem.... Ukradli nám veľa času....

Podľa mňa externí účtovníci toto budeme tohto roku musieť využiť... iné nám neostáva.

Inak, keby sa dohodli vsetci, hlavne ti, co platia a posunuli by si termin do 30.6. to by tusim pocitil aj tento stat. ze sa ma k danovnikom chovat inak. Lebo prave oni su zdrojom, z ktoreho maju aj vyplaty.
Dáša_
15.02.12,07:18
Nefungujú eDane? Ani portál? Potrebujem poslať priznanie DPH skôr.... :(

edane funguju, akurát tam neurobíš danove priznanie k dph za 1/2012. Nezmenis rok na danovom priznani. Zatial iba suhrnny vykaz sa da za rok 2012.
srska
15.02.12,07:19
Inak, keby sa dohodli vsetci, hlavne ti, co platia a posunuli by si termin do 30.6. to by tusim pocitil aj tento stat. ze sa ma k danovnikom chovat inak. Lebo prave oni su zdrojom, z ktoreho maju aj vyplaty.to by pocítil, aj keď tí čo platili preddavky v 2011 by to museli potiahnuť až do júna.
trisestri
15.02.12,07:20
neviem ci je to tym chaosom,lebo meskaju aj platby zo socialnej poistovne
srska
15.02.12,07:20
edane funguju, akurát tam neurobíš danove priznanie k dph za 1/2012. Nezmenis rok na danovom priznani. Zatial iba suhrnny vykaz sa da za rok 2012.nestačí zmeniť rok - je úplne nový formulár (nové riadky)
skvrnka
15.02.12,07:22
Keby boli naše príslušné inštitúcie normálne, tak túto situáciu už rieši
MF a dá pokyn, že automaticky sa predlžuje termín pre DP DzP do 30.6.
a nemusíme písať listy, že DP DPH pri oneskorenom podaní nebude
v prvom polroku nijako sankcionované atď. Lebo tentokrát to všetko
kompletne spôsobuje daňová správa. Malo by sa tým zaoberať MF aj parlament
ak chcú ukázať, že sú tu pre občana, ako to do 10.3. budú deklarovať.
VieraPopluharova
15.02.12,07:23
Dievčence a chlapci,

a čo tak štrajk účtovníkov a ekonómov.... ;)to tu ešte nebolo.... :confused:a asi ani nebude.....:mee::mee::mee:
Economic
15.02.12,07:31
Dievčence a chlapci,

a čo tak štrajk účtovníkov a ekonómov.... ;)to tu ešte nebolo.... :confused:a asi ani nebude.....:mee::mee::mee:

Ak by bol, som v ňom ! :)
Dáša_
15.02.12,07:36
no jasne, tí, ktorým to neukazu, tí by sa nepripojili. Sú aj takí, čo to potrebujú kvôli úverom napríklad.

Ale aj tak by bolo dosť tých, čo by to štát zasiahlo
Dáša_
15.02.12,07:37
len nie som si istá, či to môže ísť "pokynom" - či na to netreba zákon. A parlament už tuším nezasadne. A kým sa po voľbách ku tomu dostane, tak už budeme riešiť koniec roka 2012
Dáša_
15.02.12,07:39
Dievčence a chlapci,

a čo tak štrajk účtovníkov a ekonómov.... ;)to tu ešte nebolo.... :confused:a asi ani nebude.....:mee::mee::mee:

Alebo skôr "ŠTRAK DAŇOVýCH SUBJEKTOV"
srska
15.02.12,07:39
Keby boli naše príslušné inštitúcie normálne, tak túto situáciu už rieši
MF a dá pokyn, že automaticky sa predlžuje termín pre DP DzP do 30.6.
a nemusíme písať listy, že DP DPH pri oneskorenom podaní nebude
v prvom polroku nijako sankcionované atď. Lebo tentokrát to všetko
kompletne spôsobuje daňová správa. Malo by sa tým zaoberať MF aj parlament
ak chcú ukázať, že sú tu pre občana, ako to do 10.3. budú deklarovať.chcel som to napísať skôr - myslím si, že to oficiálne oznámia po zajtrajšom zasadnutí fv nrsr (pritlačia na miklóša) lebo aj ten pamflet o plnení programu unitas - nasadenie systémov KONS IS a (reRDS - novitech), ktorý preberali na vláde 02.11.2011 sa asi nenaplnil ani z polovice aj keď systémy boli dodané 15.09.2011
Braňo
15.02.12,07:39
som rád, že sa ukazuje, že to, čo som upozorňoval v decembri 2011 "prináša" svoje ovocie.
http://www.porada.sk/t182128-nove-cisla-uctov-nazor.html

Skutočne veľmi by ma zaujímalo koľko miliónov eur stálo to prideľovanie účtov, nakoľko 300-tisíc zásielok bolo
poslaných mŕtvym živnostníkom.

O tom, že bude ešte väčší chaos a neporiadok sme vedeli. Momentálne sa zvyšuje priestor na daňové úniky, momentálne ani správkyňa dane nevie oznámiť saldá na dph, čiže nefunguje ani to, čo fungovalo pri zberných účtoch. V prípade že klesnú daňové príjmy štátu samozrejme to pocítime všetci.
Economic
15.02.12,07:45
Občania sú zaujímaví pre kandidátov strán a poslancov iba vtedy, keď im ide o hlasy a na základe nich o miestečka a válovy. Inak na nás z vysoka kašlú.
Daňový poriadok bol prijatý v roku 2009. Ustanovenia mali byť pôvodne v platnosti od 1. 1. 2012. Posunuli termín od 1. 4. 2012 pretože všetci na to kašlali, a hlavne potreboval sa niekto na tom riadne nabaliť. A vymysleli podľa mňa hlúpe indentifikátory a ešte lepšie účty, s ktorými je od začiatku jedine problém. Nevedia si ani skontrolovať, či daňový subjekt uhradil DPH. O ostatnom systéme nehovorím.

Aj teraz kašlú na to, Mikloš sa tvári ako keby všetko fungovalo tak ako má. A ako keby sa ho to vôbec nedotýkalo. My nikoho nezaujímame...
My musíme podávať všetko na čas, a hlavne platiť všetko a na čas, tak aby práve oni mali včas výplaty a hlavne odmeny. Nevidno, že by bola kríza podľa odmien, ktoré si vyplatili.
srska
15.02.12,07:48
som rád, že sa ukazuje, že to, čo som upozorňoval v decembri 2011 "prináša" svoje ovocie.
http://www.porada.sk/t182128-nove-cisla-uctov-nazor.html

Skutočne veľmi by ma zaujímalo koľko miliónov eur stálo to prideľovanie účtov, nakoľko 300-tisíc zásielok bolo
poslaných mŕtvym živnostníkom.

O tom, že bude ešte väčší chaos a neporiadok sme vedeli. Momentálne sa zvyšuje priestor na daňové úniky, momentálne ani správkyňa dane nevie oznámiť saldá na dph, čiže nefunguje ani to, čo fungovalo pri zberných účtoch. V prípade že klesnú daňové príjmy štátu samozrejme to pocítime všetci.
braňo, máš pravdu, ale (nebránim DUO M+M) z časti za to asi môže aj novitech. jasné subjekty ale hlavne zamestnancov fs (tých dole) tie konflikty hore nemusia zaujímať - oni potrebujú funkčný systém a za to uvedenie do ostrej prevádzky je niekto osobne zodpovedný (pm, mf, drsr, ...). predsa nemôže byť taký stav, že dva mesiace štát len tuší aký má výber daní.
evina
15.02.12,07:51
Keby boli naše príslušné inštitúcie normálne, tak túto situáciu už rieši
MF a dá pokyn, že automaticky sa predlžuje termín pre DP DzP do 30.6.
a nemusíme písať listy, že DP DPH pri oneskorenom podaní nebude
v prvom polroku nijako sankcionované atď. Lebo tentokrát to všetko
kompletne spôsobuje daňová správa. Malo by sa tým zaoberať MF aj parlament
ak chcú ukázať, že sú tu pre občana, ako to do 10.3. budú deklarovať.

Včera v správach TV Markíza hovorca MF informoval v duchu, že sa nič nedeje práve naopak mení sa dvadsať rokov zabetónovaný systém..... Pri týchto informáciách ma napadlo, že tu si už naozaj môže povedať kto, čo chce bez následkov, akokeby na stránku drsr chodilo 5 ľudí a nikto nevedel o problémoch, ktoré pretrvávajú ďaleka nie 47 dní, ale mám pocit, že od zavedenia elektronicky podávaných SV minimálne. Je o.i. normálne, že sa nemôžu ešte podávať elektronicky DP za rok 2011, potom budeme počúvať už
poznámky, že sme si to nechali na poslednú chvíľu. Už sa teším na apríl....
Economic
15.02.12,07:52
Jednoznačne. Nik nevidí z kolabovania systému samotných pracovníkov FR (DÚ). Tí veru za to absolútne nemôžu.... Ale niekto za toto ozaj zodpovednosť niesť musí.
Economic
15.02.12,07:55
Včera v správach TV Markíza hovorca MF informovali v duchu, že sa nič nedeje práve naopak mení sa dvadsať rokov zabetónovaný systém..... Pri týchto informáciách ma napadlo, že tu si už naozaj môže povedať kto, čo chce bez následkov, akokeby na stránku drsr chodilo 5 ľudí a nikto nevedel o problémoch, ktoré pretrvávajú ďaleka nie 47 dní, ale mám pocit, že od zavedenia elektronicky podávaných SV minimálne. Je o.i. normálne, že sa nemôžu ešte podávať elektronicky DP za rok 2011, potom budeme počúvať už
poznámky, že sme si to nechali na poslednú chvíľu. Už sa teším na apríl....


To je to čo mňa osobne najviac irituje. Vždy sa hovorí, že hovorilo, že daňové subjekty si to nechávajú na poslednú chvíľu. Je 15. 2. 2012 a ja nemôžem podať nové daňové priznanie k DPH za rok 2012, daňové priznanie FO, PO za rok 2011. To je smutné. Máme na to 3 mesiace. No bohužiaľ polovica vzácneho času je fuč a nie našou vinou ! Kto nám dá naviac ten mesiac a pol ?
evina
15.02.12,07:55
Jednoznačne. Nik nevidí z kolabovania systému samotných pracovníkov FR (DÚ). Tí veru za to absolútne nemôžu.... Ale niekto za toto ozaj zodpovednosť niesť musí.
Tí sú takí istí chudáci ako aj my, minimálne od januára t.r. ani nevedia poriadne kam patria ....
srska
15.02.12,08:01
ako môže byť stav taký, že hocikto si môže stiahnuť v podstate developerskú verziu eDANE, ktorá je voľne prístupná na nete?
a nech mi nikto netvrdí, že je to tam schválne: http://edane.drsr.sk/install/Plugin
Braňo
15.02.12,08:10
braňo, máš pravdu, ale (nebránim DUO M+M) z časti za to asi môže aj novitech. jasné subjekty ale hlavne zamestnancov fs (tých dole) tie konflikty hore nemusia zaujímať - oni potrebujú funkčný systém a za to uvedenie do ostrej prevádzky je niekto osobne zodpovedný (pm, mf, drsr, ...). predsa nemôže byť taký stav, že dva mesiace štát len tuší aký má výber daní.

a aký bol problém urobiť pol roka alebo aj rok testovaciu prevádzku???
to že problémy sú, môžem potvrdiť, správkyňa nevidí podané priznania - čiže nevie odkontrolovať či je podané, či nie, a ani vtedy, keď jej nadiktujem číslo podania....
srska
15.02.12,08:14
a aký bol problém urobiť pol roka alebo aj rok testovaciu prevádzku???podľa info boli obidva systémy dodané 15.09.2011 . citujem z informácie pre vládu sr: Vobdobí 15.9.-31.12/2011 bude prebiehať intenzívne testovanie a doladenie obidvoch systémov princípom interaktívneho vývoja .....

a doplním:

KONS IS (konsolidácia informačných systémov); nastavenie daňového informačného systému pre rok 2012 tak, aby v plnom rozsahu reflektoval požiadavky zákona o orgánoch štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva, zákona o daňových orgánoch a daňového poriadku,

Riadenie každého projektu zabezpečuje projektový manažér, pričom vecná a časová previazanosť projektov v gestorstve DR SR a CR SR je koordinovaná koordinačným manažérom.

O zásadných otázkach reformy daňovej a colnej správy rozhoduje Riadiaci výbor programu UNITAS (ďalej len „RV UNITAS I)“, ako vrcholový orgán pre všetky projekty každej fázy reformy. Jeho členmi sú zástupcovia MF SR, DR SR a CR SR.
Economic
15.02.12,08:15
Presne to isté sa mi stalo u jedného klienta. Nič správkyňa dane v systéme nevidela, ani podané DP, pýtala sa ma, či bola povinnosť a či nadmerák, ani len úhradu načas zaplatenej DPH... Musela som dokladať aj Potvrdenie o podaní aj potvrdenie o akceptácii. To sa mi stalo 1x od roku 2009 ako podávam DP výhradne všetky elektronicky.
Katarína Katka
15.02.12,08:18
Myslím, že najjednoduchšie a najrýchlejšie je vytlačiť DPH na papier a poslať ho poštou. Asi sa vrátime späť do doby ľadovej
Economic
15.02.12,08:25
Tak to by bolo u mňa už iba krajné východisko... Ešte im dávam 10 dní na to, aby tam dali nové tlačivo :).
zuzana.b
15.02.12,09:03
neuveríte, momentálne v eDane dostupný formulár DPH 2012 a mesačné prehľady závislá činnosť 2012
Economic
15.02.12,09:07
neuveríte, momentálne v eDane dostupný formulár DPH 2012 a mesačné prehľady závislá činnosť 2012

SUPER !

Idem sa hneď pustiť do odosielania....;)
skvrnka
15.02.12,09:22
To mi je jasné, ale nejaká možnosť musí byť, neviem či posun z 1.1.12 na 1.4.12, čo sa týka povinných elektronických podaní DPH sa dal urobiť.
Economic
15.02.12,09:27
Prvé tri úspešné podania mesačných prehľadov cez e-Dane mám úspešne podané. Nádherne ide XML načítať. Vďaka aj Krosu...
srska
15.02.12,09:28
názor zúčastnenej strany - list spoločnosti novitech a.s. do nr sr:
zdroj: www.tax.novitech.sk (http://www.tax.novitech.sk) - korešpodencia (http://www.tax.novitech.sk/novitechtax/default.aspx)

Vážený pán predseda,
NAŠA ZNAČKA
DIS--12-L-031
Národná rada Slovenskej republiky
Výbor NR SR pre financie a rozpočet
Ing. Jozef Kollár, PhD.
Námestie Alexandra Dubčeka 1
812 80 Bratislava 1
VYBAVUJE/LINKA
Birčák/055 32 74 222
Košice
7.2.2012

Vážený pán predseda

vzhľadom na neúspešné rokovania s manažmentom FS SR (p. l. Krnáč, p. M. Mikulčik) a alarmujúci stav v oblasti fungovania informačného systému finančnej správy SR {IS FS SR) sa obraciam na Vás so žiadosťou o pomoc pri riešení vzniknutej situácie.
Naša spoločnosť je dlhoročným dodávateľom IS pre daňovú správu (aplikačné programové vybavenie daňového informačného systému, ďalej APV DIS) a v zmysle platnej legislatívy {Z.č.479/2009, z. č.563/2009, Z. č.378/2011, etc.) pripravila na základe platných zmlúv s DR SR {FR SR) informačný systém reformy daňovej správy {IS RDS), ktorý spÍňa technické a legislatívne požiadavky k efektívnemu výberu daní od 1.1.2012. Súčasne IS ROS spĺňa požiadavky na spracovanie údajov daňovej správy za
obdobia do 31.12.2011. Začiatkom decembra 2011 sme obdržali zmenové konania na dokončenie celého IS RDS ako výsledok rozhodnutia vedenia DR SR dokončiť tento IS RDS tak, aby slúžil FS SR plnohodnotne, teda za staré obdobia aj obdobia po 1.1.2012. Z nepochopiteľných príčin bolo pozastavené dozmluvnenie záverečnej časti IS ROS a legislatívy s tým súvisiacej. Napriek našim opakovaným výzvam na splnenie záväzkov zo strany vedenia DR SR {dnes FR SR) sa tak do dnešného dňa nestalo napriek skutočnosti, že sme predmetný IS RDS dokončili, úspešne otestovali a pripravili na nasadenie už k 23.1.2012. V záujme riadneho fungovania FS SR po plánovanej odstávke IS APV DIS sme umožnili IS RDS spustiť vo FS SR k uvedenému dátumu s vierou, že svoje záväzky voči našej spoločnosti si FR SR bezodkladne vyrovná po spustení IS RDS do reálnej prevádzky. Spolu sa jedná o čiastku nedozmluvnených častí diela v objeme cca: l 385 000 EUR bez DPH. Do IS RDS sa do dnešného dňa investovalo zo strany DR SR/FR SR 4 441000 EUR bez DPH za obdobie 2010-2011. Tieto prostriedky bez zavedenia IS ROS do reálnej prevádzky by boli evidentne nehospodárne vynaložené.
Podľa priloženého listu generálneho riaditeľa kompetenčného centra finančných operácií {GR KC FO), ktorý je zodpovedný aj za oblasť informatiky vo FS SR, mal byť IS RDS spustený 1.2.2012, čo sa však nestalo. Naopak, zo strany GR KC FO a jeho podriadených dochádza k dezinformačnej kampani vo FS SR, že si naša spoločnosť neplní zmluvné záväzky a že nie je pripravený žiaden IS RDS k nasadeniu do reálnej prevádzky. Považujeme takéto konanie za sabotáž a ohrozenie verejného záujmu -výberu daní v SR zo strany vedenia KC FO. Generálny riaditeľ KC FO presadzuje na FS SR svoje obchodné záujmy na úkor štátneho rozpočtu SR tým, že presadzuje spustenie akéhosi KONS IS ( konsolidovaný informačný systém), ktorého legitimita je veľmi nejasná a ktorý má podľa programu UNITAS zabezpečiť prechodné obdobie do dokončenia a spustenia IS FS po 1.1.2013. Tieto ciele programu UNITAS náš IS RDS spÍňa a navyše ako bolo už spomenuté kontinuálne spracuváva aj staré obdobia do 31.12.2011. V zmysle uvedeného je konsolidovaným informačným systémom nami vyvinutý IS RDS. Sme presvedčení, že k tejto neprijateľnej situácii doviedol FS SR jej GR KC FO. O anarchii na FS SR počúvame denne od radových pracovníkov FS SR aj podnikového výboru OZ SLOVES pre FR SR, ktorý o situácii informoval prezidenta FS SR listom ešte 20.1.2012.
Dnes 7.2.2012 si už SR reálne neplní ani medzinárodné záväzky (lehoty pre žiadosti a vrátenie DPH z a do štátov EÚ), pričom naše aplikácie v IS RDS všetky potrebné procesy aj v tejto oblasti pokrývajú.
Vážený pán predseda, sme pripravení v prípade rozhodnutia FS SR nasadiť IS RDS do 3 dní do reálnej prevádzky a ukončiť tak chaos vo FS SR. Akékoľvek oddialenie tohto rozhodnutia prináša reálne škody FS SR a neúnosné zvýšenie papierovej práce pracovníkom FS SR nakoľko zmieňovaný KONS IS, ktorý sa podľa našich informácií v týchto dňoch má zavádzať, nepokrýva ani zďaleka rozsah procesov a činností vykonávaných v agende pracovnikov FS SR a nespÍňa tak požiadavky FS SR na efektívne fungovanie a výber daní. Jeho dokončenie a integrácia je evidentným plytvaním prostriedkov štátneho rozpočtu SR, pretože reálne by podľa programu UNITAS slúžil FS SR v najlepšom prípade niekoľko mesiacov ( do zavedenie IS FS). Dôležitá je aj skutočnosť, že ani po jeho zavedení nie je schopný spracovávať údaje do 31.12.2011, čo nami vyvinutý IS RDS ponúka okamžite.
Záverom uvádzame, že IS RDS je centralizovaný a plne integrovateľný na nový IS FS.
V prípade akýchkoľvek otázok, doplnení sme Vám k dispozícii a veríme, že sa tento problém nebude ďalej eskalovať, ale zodpovední začnú konať vo verejnom záujme pri napÍňaní úloh štátneho rozpočtu SR v r. 2012.
Dav
15.02.12,09:34
Tiež odoslané za pár minút, z MRP
Rozalka
15.02.12,09:39
V normálnom štáte by podal demisiu - minimálne riaditeľ FS, ak nie minister financií.
Našim klientom vyvolávajú, či podali priznanie DPH za 12/2011, či mali nadmerný alebo povinnosť. To je neslýchané!
Economic
15.02.12,09:41
Naozaj zbytočne a neefektívne vyhodené peniaze zo štátu. A koľko ich už bolo !!! Ten nový systém je nepostačujúci a zlý podľa mňa. A to nechcem nikoho zastávať, ale majú pravdu.
srska
15.02.12,10:05
v ba vodorovne padá sneh a hrmí
Economic
15.02.12,10:23
To hrmí preto, aby Mikloša a ostatných kompetentných už zobudilo !
Dav
15.02.12,11:01
nad Tatrou sa blýska.... asi oslavujeme funkčnosť stránky drsr ako víťazstvo v hokeji.....
Economic
15.02.12,11:08
Takže sú z nás poriadni Slováci keď takto pekne oslavujeme ! A akí sme nenároční, tešíme, že funguje, to čo má fungovať. :)
Braňo
15.02.12,11:31
Takže sú z nás poriadni Slováci keď takto pekne oslavujeme ! A akí sme nenároční, tešíme, že funguje, to čo má fungovať. :)

žiaľ ešte nefunguje, je iba sprístupnená možnosť podávať výkazy.
evkap.
15.02.12,11:39
mne to zial nejde cez e dane som poslal DPH 01/2012 aj to odislo a potom som sa pozrela ci v historii je to spravne odoslane a vzdy mi tam vypise ze chybny z dovodu neplatneho podpisu dokumentu.
a prehlad som vedela riadne odoslat aj mi to akceptovalo...nemam niekto podobny problem?
piškot
15.02.12,11:45
...budeme sledovať pri výmene vlády a po odvolaní ,,zodpovedných" aké budú mať odstupné a odmenu za ,,výborne zvládnutú prácu"..
Economic
15.02.12,11:46
žiaľ ešte nefunguje, je iba sprístupnená možnosť podávať výkazy.


Branko, pokiaľ fungujú eDane - mám za to, že elektronické podávanie funguje.
Následne v Etaxe v mojej schránke správ vidím, že podania boli skutočne podané. Už čakám iba na akceptáciu podania. Keďže kvalifikovaný certifikát mám platný, akceptácia mi príde. :)
Lubaba
15.02.12,11:47
už funguje?
Economic
15.02.12,11:48
mne to zial nejde cez e dane som poslal DPH 01/2012 aj to odislo a potom som sa pozrela ci v historii je to spravne odoslane a vzdy mi tam vypise ze chybny z dovodu neplatneho podpisu dokumentu.
a prehlad som vedela riadne odoslat aj mi to akceptovalo...nemam niekto podobny problem?

Nedala si na miesto podpisu značku elektronickej podateľne ? Vlastne ako podávaš so ZEP ? Pozerať to musíš v schránke správ, nie v histórii. Ak máš ZEP, je platný ?
Lebo ja so ZEP a žiadny problém nebol. Aj DPH som už podala.
srska
15.02.12,11:50
zep je zep - ostatné možnosti aj ja pokladám za náhradné riešenia
evkap.
15.02.12,11:56
videla som to v zozname dokumentov ze je to chybne..a ja nemam ZEP...ja to vzdy takto zasielam a potom do 5 dni sa to zoberie na DU. prehlas a suhrnny vykaz som vedela bezproblemov zaslat ale DPH nie.
srska
15.02.12,11:58
videla som to v zozname dokumentov ze je to chybne..a ja nemam ZEP...ja to vzdy takto zasielam a potom do 5 dni sa to zoberie na DU. prehlas a suhrnny vykaz som vedela bezproblemov zaslat ale DPH nie.evkap. - bolo by dobré tieto veci ohľadom el. podaní riešiť v inej téme napr. tu: http://www.porada.sk/t168568-elektronicke-podavanie-danovych-priznani-od-1-1-2012-a.html
Janiela
15.02.12,11:59
Ja by som sa k štrajkovaniu hneď pridala. Včera ma správy v telke tak najedovali, až som myslela, že sa od jedu "zájdem". Chúďatá daňováci. A čo my účtovníci???
evkap.
15.02.12,12:03
jaj mas pravdu...dakujem len som taka nervozna ze nic nejde...nic nefunguje riadne..ze ani som nepozerala kde pisem
Economic
15.02.12,12:03
Tým, že sprístupnili podávanie cez e-Dane je super. A ešte tí, čo máme ZEP myslím, že sme stavili na dobrú kartu. S podávaním nie je žiadny problém. Dnes som aj DPH podala, aj všetky Prehľady. Sú prispôsobené aj na načítanie z XML súboru. Vždy som doporučovala využívať radšej ZEP ako "identifikátor" fiktívne zadarmo.
Braňo
15.02.12,12:27
Branko, pokiaľ fungujú eDane - mám za to, že elektronické podávanie funguje.
Následne v Etaxe v mojej schránke správ vidím, že podania boli skutočne podané. Už čakám iba na akceptáciu podania. Keďže kvalifikovaný certifikát mám platný, akceptácia mi príde. :)

Funguje podávanie priznaní cez edane nefunguje Finančná správa ako taká - správkyňa To ani nevidí - viď problémy v zadaní témy. Podávanie cez edane je len náhradné riešenie typu off line, nie za ktoré zaplatilo Daňové riaditeľstvo niekoľko miliónov.
Economic
15.02.12,12:47
Funguje podávanie priznaní cez edane nefunguje Finančná správa ako taká - správkyňa To ani nevidí - viď problémy v zadaní témy. Podávanie cez edane je len náhradné riešenie typu off line, nie za ktoré zaplatilo Daňové riaditeľstvo niekoľko miliónov.

Finančná správa nefunguje to je pravda. Ale pre mňa to nie je až tak podstatné. Ja som na druhej strane - som daňovník a musím podať DP aj uhradiť na čas. Cez eDane chvalabohu dokážem podať, na etaxe si to overím, takže môžem byť spokojná. To že si to oni v systéme nevidia... to mňa nezaujíma nateraz. Ja som si svoju povinnosť splnila.... tak nech si ju plní každý.
Braňo
15.02.12,14:19
Finančná správa nefunguje to je pravda. Ale pre mňa to nie je až tak podstatné. Ja som na druhej strane - som daňovník a musím podať DP aj uhradiť na čas. Cez eDane chvalabohu dokážem podať, na etaxe si to overím, takže môžem byť spokojná. To že si to oni v systéme nevidia... to mňa nezaujíma nateraz. Ja som si svoju povinnosť splnila.... tak nech si ju plní každý.

bude Ťa to zaujímať až vtedy, keď nedostaneš nadmerný odpočet?
Economic
15.02.12,14:30
V januári mi prišiel NO v poriadku. A tých pár Eur čo mi má prísť, ma nijako nespasí.
FAA
15.02.12,16:25
Jednoducho to chlapci s tým kradnutím prehnali.
Zoltán Kovács
15.02.12,16:32
edane funguju, akurát tam neurobíš danove priznanie k dph za 1/2012. Nezmenis rok na danovom priznani. Zatial iba suhrnny vykaz sa da za rok 2012.

Ani na eTax (EZU) nejde podať DPH. Je tam iba rok 2011, a ja keď už mám registráciu som chcel cez to podať 01/2012 priznanie....
ingak
15.02.12,20:29
DPH priznanie 2012 tam je, da sa vyplnit, len priznania FO a PO za r. 2011 tam este nie su.
Economic
15.02.12,20:46
Ani na eTax (EZU) nejde podať DPH. Je tam iba rok 2011, a ja keď už mám registráciu som chcel cez to podať 01/2012 priznanie....

v eDaniach bude nejaká chybička pri DPH za rok 2012.
Vyplním DP, skontrolujem a údaje sú korektné, podpíšem (KC mám platný) dokonca to odíde, vytlačím si potvrdenku.
Pozriem do schránky správ : popoludní mi vypísalo, odmietnuté pre neplatný podpis dokumentu.
Pri druhom pokuse vyplnenia mi mesiac vyplní 2 nie január 1
pri treťom pokuse vyplnenia mi mesiac vyplní 3.... čo pokus to iné číslo mesiaca. Nech skúšam 20x tak mi napíše 20 ?
pri štvrtom mi vyplnilo 4. Manuálne som opravila jednotku a opätovne odoslala.
No už sa ani do schránky správ nedostanem a je tam toto :







Tento portlet nie je k dispozícii. Ak problém pretrváva, kontaktujte správcu systému.

Nejde mi vojsť ani do správy certifikátov a dokonca ani do daňového subjektu, keby že som náhodou chcela nejaký dokument vyplniť a podať....

Takto sa mi to správa 1x od roku 2009.



https://www.drsr.sk/wps/images/dot.gif




Economic
15.02.12,20:48
DPH priznanie 2012 tam je, da sa vyplnit, len priznania FO a PO za r. 2011 tam este nie su.

Vyplniť sa síce dá, aj sa to tvári, že po podpísaní to odišlo na podateľňu... ale podateľňa to odmieta prijať. Aspoň mne dnes....:mee:
Rozalka
15.02.12,20:49
Ani na eTax (EZU) nejde podať DPH. Je tam iba rok 2011, a ja keď už mám registráciu som chcel cez to podať 01/2012 priznanie....
Zoli, aký používaš prehliadač? IE nemusi byť prednastavený ako default prehliadač ... stačí, aby si ho mal na svojom PC nainštalovaný
srska
15.02.12,20:53
vierka, ten červený text som mával pred 2 rokmi tiež pri jednom subjekte ale len ak som chcel pozerať dokumenty daňového subjektu. volal som podporu v bb a potom to ustalo (dačo napravili) po čase to začalo znova a po urgencii to dali do poriadku. neviem čo bolo príčinou.
srska
15.02.12,20:56
:)možno migrujú na pozadí data z rds do kons-u
Economic
15.02.12,20:56
vierka, ten červený text som mával pred 2 rokmi tiež pri jednom subjekte ale len ak som chcel pozerať dokumenty daňového subjektu. volal som podporu v bb a potom to ustalo (dačo napravili) po čase to začalo znova a po urgencii to dali do poriadku. neviem čo bolo príčinou.

Asi aj ja zajtra zavolám na podporu... ak sa dovolám... To mi urobilo 1x v živote...tak ma to prekvapilo. Ale aj to správanie sa pri vyplňovaní cez e-Dane, s tými mesiacmi je zvláštny.... No dnes už všetko bojkotujem...
Economic
15.02.12,20:56
:)možno migrujú na pozadí data z rds do kons-u


Vieš že som si to aj ja pomyslela ?
srska
15.02.12,21:04
Asi aj ja zajtra zavolám na podporu... ak sa dovolám... To mi urobilo 1x v živote...tak ma to prekvapilo. Ale aj to správanie sa pri vyplňovaní cez e-Dane, s tými mesiacmi je zvláštny.... No dnes už všetko bojkotujem...teraz som to skúšal - mne to ide ok. ale mne sa osobne nepáči to, že ak zadám mesiac: 04 rok: 2012 a dátum podania: 15.02.2012 a dám kontrolu vyplnenia - príde hláška, že údaje sú korektné, čo nie je pravda. na etaxe by to neprešlo
optimistka
16.02.12,04:44
ja som vcera podala zopar prehladov zo zc cez e-dane, podpisujem zepom, ak chcem overit, ci podanie je v schranke, to zistim kde ?? doteraz som to nikdy nerobila, lebo som povazovala za dostatocny argument to, ze som si vytlacila potvrdenie o podani ...
Dáša_
16.02.12,05:19
Vypĺňala som DzMV cez eDane v januári. Mala som daňovníka nie za celý rok - systém vypočítal pomernú časť dane, vytlačila som a odoslala. A včera som sa išla pozrieť, koľko vlastne ta daň bola. A čuduj sa svete, včera mi zrazu začalo vypisovať chybu a zaokruhlilo to o 1 cent hore. Zaujímavé.
Dáša_
16.02.12,05:21
Vypĺňala som DzMV cez eDane v januári. Mala som daňovníka nie za celý rok - systém vypočítal pomernú časť dane, vytlačila som a odoslala. A včera som sa išla pozrieť, koľko vlastne ta daň bola. A čuduj sa svete, včera mi zrazu začalo vypisovať chybu a zaokruhlilo to o 1 cent hore. Zaujímavé.

Citujem z rozhovoru s Mikulčíkom



Prečo treba systém meniť?
„Nemali sme jednoznačnú identifikáciu subjektov ani daní. My sa trápime s elektronizáciou, kde nám podáva priznanie možno 40-tisíc subjektov. Od 1. apríla nám ho musí podávať 250-tisíc subjektov. Tu treba spraviť zásadné zmeny. “
A stihnete to dovtedy?
„Samozrejme, sú s tým problémy, ale som optimista. Hodnoťte nás až po prvom štvrťroku.“

Tak neviem, fakt to k 1.4. stihnú????? Alebo to posunieme ku pol roku.
Economic
16.02.12,05:23
teraz som to skúšal - mne to ide ok. ale mne sa osobne nepáči to, že ak zadám mesiac: 04 rok: 2012 a dátum podania: 15.02.2012 a dám kontrolu vyplnenia - príde hláška, že údaje sú korektné, čo nie je pravda. na etaxe by to neprešlo

Dnes ránko kontrolujem Schránku správ a všetko je už akceptované ! Aj prehľady a aj tá včerajšia DPH. :) Dokonca včerajšie všetky 4 pokusy k DPH mám ozaj akceptované... Tie odmietačky sa včera so mnou iba zahrali...(s platným certifikátom)

Veru tie dátumy ako píšeš nie je spoľahlivá kontrola, keď takú logickú chybu pustí ako korektne vyplnené DP.
Economic
16.02.12,05:57
ja som vcera podala zopar prehladov zo zc cez e-dane, podpisujem zepom, ak chcem overit, ci podanie je v schranke, to zistim kde ?? doteraz som to nikdy nerobila, lebo som povazovala za dostatocny argument to, ze som si vytlacila potvrdenie o podani ...

Overenie podania so ZEP je nasledovné :

1. Prihlásiš sa na portál drsr.sk 2. Vľavo na modrom paneli v 2. zložke v poradí volá sa eTax máš možnosti : Uvítanie, Schránka správ, správa certifkátor, odhlásenie. 3 Vyberieš si ako som už vyznačila Schránku správ a v ľavej časti zobrazia sa všetky správy aj o podaní a aj o Akceptovaní.
Tieto sa Ti v momente otvorenia presunú do časti v pravo. Nechaj si ich tam, nevymázavaj ich. Zídu sa ti v prípade dohľadávania pre informáciu správkyne dane ako mne.
srska
16.02.12,07:36
Citujem z rozhovoru s Mikulčíkom

Prečo treba systém meniť?
„Nemali sme jednoznačnú identifikáciu subjektov ani daní. My sa trápime s elektronizáciou, kde nám podáva priznanie možno 40-tisíc subjektov. Od 1. apríla nám ho musí podávať 250-tisíc subjektov. Tu treba spraviť zásadné zmeny. “
A stihnete to dovtedy?
„Samozrejme, sú s tým problémy, ale som optimista. Hodnoťte nás až po prvom štvrťroku.“

Tak neviem, fakt to k 1.4. stihnú????? Alebo to posunieme ku pol roku.
o tom je presvedčený len on. to nemusí byť dôvod na zhotovenie zatiaľ nefungujúceho systému za 22 melónov
Economic
16.02.12,07:51
o tom je presvedčený len on. to nemusí byť dôvod na zhotovenie zatiaľ nefungujúceho systému za 22 melónov

Veru jedine on sám. Tých 22 melónov by sa lepšie zišlo napríklad v zdravotníctve.
JankaO
16.02.12,09:42
Konečne aspoň kvapka dobrého činu!!! https://pki.drsr.sk/pomocka.jsp
VieraPopluharova
16.02.12,10:19
ninocka55
16.02.12,11:01
tak si predstavte, zamestnanci DÚ Radlinského, BA sedeli 3 týždne v kaviarni, lebo nemali ako pracovať :eek:
maja
16.02.12,11:10
Tak toto ma potešilo!
Johanka
16.02.12,12:04
že sa Mikulčík nehanbí takú blbosť z huby vypustiť ...
srska
16.02.12,12:46
tak si predstavte, zamestnanci DÚ Radlinského, BA sedeli 3 týždne v kaviarni, lebo nemali ako pracovať :eek:aspoň mali kde minúť stravenky
srska
16.02.12,12:47
myslím, že mnohých - tých menej skúsených
Economic
16.02.12,12:50
tak si predstavte, zamestnanci DÚ Radlinského, BA sedeli 3 týždne v kaviarni, lebo nemali ako pracovať :eek:

No poviem pravdu, mňa by to nebavilo vysedávať v zafajčenej kaviarni 3 týždne :) A na druhej strane mne by za tie 3 týždne ani nikto nič nezaplatil :D. A my z našich vrecák sme im takto dopriali. PEKNEEEEE....
DanielaSL
16.02.12,16:33
Skúšala som poslať dnes "Prehľad za 1/2012" a tiež "Hlásenie za 2011".... Exportom z Krosu mi to nešlo, hlásilo plnú stranu červeným písmom chýb. Tak som jednu firmu, kde mám jedného zamestnanca vyplnila ručne podľa vytlačených . Prešlo bez chýb....vytlačila som si potvrdenku a mám to tam. No ale ak mám vypisovať ručne firmu, kde je tých zamestnancov viac..tak to rovno cestou do práce odnesiem na DÚ. Neviete prečo to z toho Krosu nechce zobrať? Alebo robím niekde ja chybu?
srska
16.02.12,16:44
Skúšala som poslať dnes "Prehľad za 1/2012" a tiež "Hlásenie za 2011".... Exportom z Krosu mi to nešlo, hlásilo plnú stranu červeným písmom chýb. Tak som jednu firmu, kde mám jedného zamestnanca vyplnila ručne podľa vytlačených . Prešlo bez chýb....vytlačila som si potvrdenku a mám to tam. No ale ak mám vypisovať ručne firmu, kde je tých zamestnancov viac..tak to rovno cestou do práce odnesiem na DÚ. Neviete prečo to z toho Krosu nechce zobrať? Alebo robím niekde ja chybu?pozri tu a vyššie
http://www.porada.sk/t168568-p217-elektronicke-podavanie-danovych-priznani-od-1-1-2012-a.html#post1982868
SamuelSK
16.02.12,17:58
Toto si absolutne ZIADA o podanie trestneho oznamenia na kohokolvek a kazdeho kto je za toto zodpovedny !
Treba vysudit usly zisk a tak dalej, cas, stres a vsetko co ide ruka v ruke s tymto CHAOSOM !
Este by som si zauctoval poplatky a odmenu za BETA-TESTOVANIE danoveho systemu.. (lebo toto je celoplosny beta test, testujete VY a nie ten, kto tych 22 milionov inkasoval ! )
DanielaSL
17.02.12,08:17
pozri tu a vyššie
http://www.porada.sk/t168568-p217-elektronicke-podavanie-danovych-priznani-od-1-1-2012-a.html#post1982868

Srska ďakujem za radu..... opravila som si to v exportoch krosu na to universal....a prešlo to pekne.
optimistka
17.02.12,08:27
dakujem
srska
17.02.12,11:10
porovnanie is rds a kons. v pondelok nastupuje na kontrolu fr nkú.



Porovnanie splnenia procesných a legislatívnych požiadaviek na IS FS SR v IS RDS a KONS IS stav k 14.2.2012





Č. pož.


Popis požiadavky
IS
RDS

IS
KONS



1


Kompletná údajová základňa pre registráciu daňového subjektu
áno

nie



2


Registrácia daňového subjektu
áno

áno



3


Registrácia skupiny
áno

nie



4


Pridelenie DKP pre pokladňu
áno

áno



5


Delimitácia (presťahovanie, zmena sídla) Presun daňového subjektu na Úrad pre vybrané daňové subjekty
áno

nie



6


Poskytovanie registračných údajov DPH pre zasielanie do EÚ prostredníctvom systému VIES (Vat International Exchange System)
áno

nie



7


Poskytovanie registračných údajov pre zverejnenie platcov DPH v SR *EUVAT, Zoznam DPH
áno

nie



8


Prepojenie na JKM, Živnostenský register, Obchodný register, Konkurzné súdy
áno

nie



9


Kompletná údajová základňa potrebná pre správu daní, kontroly, exekúcie
áno

nie



10


Komplexné spracovanie riadnych a dodatočných daňových priznaní FO, PO, DPH, MV a ostatné dane aj za zdaňovacie obdobia od roku 2004 (Internet, skenovanie, správa daní) vrátane vyrubenia predpisov a preddavkov z daňových priznaní
áno

nie



11


Spracovanie nadmerných odpočtov DPH za roky 2004 -2012 Overenie splnenia podmienok pri nároku na vrátenie, započítanie, overenie úhrady vrátane skupín DPH.
áno

nie



12


Prehľad stavu predpisov a platieb u subjektov, párovanie úhrad v súlade s legislatívou, odklady, splátky, úľavy, odpustenia, štátna pomoc
áno

nie



13


Prehľad o stave nedoplatkov a preplatkov daňového subjektu
áno

nie



14


Preúčtovanie preplatkov a nedoplatkov (vystavenie a spracovanie platobných poukazov)
áno

nie



15


Sankcionovanie daňových subjektov z dôvodu nesplnenia povinnosti (sankčný úrok/penále)
áno

nie



16


Komunikácia so Štátnou pokladnicou a Slovenskou Poštou, spracovanie prevodných príkazov, spracovanie bankových výpisov (staré aj nové účty)
áno

nie



17


Spracovanie daňových kontrol – oznámenie o začatí kontroly, dohranie protokolov, dorubov resp. vratiek
áno

nie



18


Daňové exekúcie – odstúpenie nedoplatkov, exekučné príkazy, dražby
áno

nie



19


Štátny dozor
áno

nie



20


Správa pokút a poplatkov
áno

nie



21


VIES -poskytovanie údajov zo súhrnných výkazov pre odoslanie do EÚ. (potrebné zaslať na konci mesiaca v ktorom boli dané SV podané -nie sú prvýkrát od roku 2004 odoslané)
áno

nie



22


VREF (VAT REFUND)-Overenie splnenia podmienok zo žiadosti pre vrátenie DPH z iného členského štátu EÚ daňovníkovi zo SR (automatické resp. miestne zisťovanie) a zabezpečenie odoslania žiadosti do príslušných členských štátov
áno

nie



23


Spracovanie došlých žiadostí na vrátenie DPH (VREF) z iných členských štátov s realizáciou platobného poukazu na vrátenie do zahraničia.
áno

nie



24


Poskytovanie údajov iným systémom – ISK, DWH, eTax, VREF, VIES
áno

nie



25


Spracovanie kompletnej daňovej agendy do 31.12.2011
áno

nie





Pozn.: Systém IS RDS vyvíja spoločnosť Novitech Tax, s.r.o.

zdroj: sme.sk
viac tu:
Za nefunkčný systém chcú daniarov trestať
(http://ekonomika.sme.sk/c/6262997/za-nefunkcny-system-chcu-daniarov-trestat.html)Štát poslal firmám naslepo 400 miliónov (http://hnonline.sk/ekonomika/c1-54753700-stat-poslal-firmam-naslepo-stovky-milionov-eur)
Kollár: Situácia na daňových úradoch je havarijná (http://ekonomika.sme.sk/c/6264132/kollar-situacia-na-danovych-uradoch-je-havarijna.html)

(http://ekonomika.sme.sk/c/6262997/za-nefunkcny-system-chcu-daniarov-trestat.html)
srska
17.02.12,11:58
no som zvedavý, čo budú trepať o 14-tej na tlačovke fr sr
srska
17.02.12,12:27
tak pán krnáč sa práve dnes dozvedel, že v jeho rezorte - sekcii daňovej - je problém:D a dnes ako to povedal na tlačovke, nastupuje ON - dobré ránko prajem. inak zdúchli z tlačovky aj s dianovou ako zbití ... totiž začal na nich hovoriť aj dav zamestnancov dú ba. tlačovka končila slovami davu: hanba, fúj, ....
Marína
17.02.12,12:34
Tiež som si to pozrela, napadlo ma presne to isté. Dobré ránko, vstávajte! Niečo neskutočné. Radšej sa viac neodviažem.:D
AnnaK
17.02.12,12:37
tak pán krnáč sa práve dnes dozvedel, že v jeho rezorte - sekcii daňovej - je problém:D a dnes ako to povedal na tlačovke, nastupuje ON - dobré ránko prajem. inak zdúchli z tlačovky aj s dianovou ako zbití ... totiž začal na nich hovoriť aj dav zamestnancov dú ba. tlačovka končila slovami davu: hanba, fúj, ....

Tiež som práve dosledovala tlačovku. Postrehla som, že začala hovoriť aj zamestnankyňa DÚ a hovorila skutočne zaujímavé veci. Ale Dianová ju veľmi rýchlo zastavila. Myslím si, že s novým systémom sa ponáhľali preto, aby sa ešte stihli obohatiť spriaznené firmy. Skutočne, nič iné sa na tlačovku nedá povedať iba hanba a fúj.
Economic
17.02.12,14:32
Škoda, že som tú tlačovku pre pracovné povinnosti nemohla sledovať. No možno vďaka tomu sa mi nezvýši krvný tlak, s ktorým už mám trošku problém. :)
macte
17.02.12,19:30
Ivana Š
17.02.12,19:42
ALFA - jednoduché účtovníctvo (http://www.facebook.com/program.alfa)

Ak chcete DPFO podať elektronicky, zatiaľ to nie je možné, pretože DR SR nezverejnilo xml štruktúru, ktorú potrebujeme pre zapracovanie do nášho programu. Veríme, že tá bude čoskoro zverejnená a do pár dní zverejníme novú verziu programu ALFA, ktorá umožní aj export pre elektronické podanie.
Rozalka
18.02.12,08:58
Toto je krásna charakteristika súčasnej FinSprávy:
Daňová správa je ako Trabant, ktorý má prilepený na streche satelit a vo vnútri namiesto počítača ruský sčot

(povedal poslanec Vladimír Faič, je zo Smeru, ale musím mu dať za pravdu)
srska
19.02.12,23:03
MF SR
Ivan Mikloš
minister financií SR
Štefanovičova 5
817 82 Bratislava 15
V Košiciach dňa 10.11.2011

Vážený pán minister,
dovoľte mi v krátkosti Vás informovať o vzniknutej situácii týkajúcej sa informačného systému pre finančnú správu (ďalej IS FS) s ohľadom na zákon 479/2009 Z.z.
Naša spoločnosť je tvorca súčasného aplikačného programového vybavenia daňového informačného systému ďalej (APV DIS) a v súlade s
požiadavkami a zmluvami s DR SR pripravila funkčný informačný systém, ktorý sa má podľa harmonogramu projektu nasadiť počiatkom roku 2012 ako záložné riešenie pod názvom: Redukovaná reforma daňovej správy (ďalej RE-RDS) do doby dokončenia nového IS pre finančnú správu. Vývoj a nasadenie nového IS FS naša spoločnosť podporuje, dôkazom čoho je aj integrácia nášho záložného riešenia s novým IS FS ako súčasť a výstup projektu RE-RDS.
Takýmto spôsobom je zaručená kontinuita prechodu starého APV DIS k novému IS FS s následnou možnosťou využívať RE-RDS v budúcnosti ako archívneho systému zabezpečujúceho prístup a prácu s dátami za posledných 20 rokov (r.1991-2011). Dňa 25.8.2011 sme obdržali z DR SR list č.I/450/87607/2011 (viď. Príloha) s prísľubom na uzatvorenie dodatku k úspešnému ukončeniu projektu RE-RDS a jeho integráciu na nový IS FS.
Súčasne sme v tomto liste boli vyzvaní na pokračovanie v odsúhlasených prácach a informovaní, že sa rieši v spolupráci MF SR – DR SR výnimka z Uznesenia vlády SR č.460 zo dňa 6.júla 2011. Dňa 9.11.2011 nám bolo oznámené, že podpis predmetného dodatku, z pre nás nepochopiteľných dôvodov, zastavil Ing. Miroslav Mikulčík, ktorý má podľa našich informácií gesciu aj nad vývojom IS FS.
Pán minister, dôsledky takéhoto skratového konania môžu mať za následok kolaps daňovej správy počiatkom r. 2012 ako takej, o výbere daní ani nehovoriac.
Podľa našich informácií od pracovníkov DR SR a na základe našich skúseností a konzultácií so spoločnosťou Bank Pro Soft, s.r.o., ktorá mala za úlohu vyvinúť a nasadiť konsolidovaný informačný systém (ďalej KONS IS) a integrovať ho s našim IS RE-RDS, tento KONS IS nie je pripravený na nasadenie počiatkom r.2012 o čom svedčia aj oficiálne zápisy z DR SR a fakt, že ani dnes 10.11.2011 nemáme k dispozícii od uvedenej spoločnosti požiadavky na rozhranie, ktoré by zabezpečilo fungovanie obidvoch systémov v prvých mesiacoch 2012. Takýto stav je neprijateľný. Na druhej strane sme od začiatku projektu RE-RDS (v 12/2010) ubezpečili DR SR, že náš IS bude funkčný a bude zohľadňovať legislatívu daňovej správy od 1.1.2012 (zákon 479/2009 Z.z.), či už sa KONS IS podarí alebo nepodarí nasadiť v plánovaných termínoch. Do dnešného dňa sme neboli prizvaní na žiadny riadiaci výbor IS FS ani KONS IS a plníme všetky zmluvné a j nezmluvné termíny dohodnuté s DR SR ohľadne projektu RE-RDS a jeho integrácie s KONS IS.
Opakujem, že máme pripravený funkčný, nasaditeľný IS RE-RDS pre daňovú správu, ktorý je integrovateľný s akýmkoľvek novým IS FS. Uvoľneniu tohto projektu zákazníkovi DR SR bráni iba podpis zmieňovaného dodatku zo strany DR SR. Zákazník má pripravené prostredie na pilote na nasadenie RE-RDS od 7.11.2011.
V závere Vás chcem požiadať o krátke osobné stretnutie k doriešeniu tejto záležitosti, ktorá neznesie odklad. Vzhľadom na absurdnú situáciu, ktorá nastala a narušenie dôvery k osobe pána M. Mikulčíka Vás prosím o toto osobné stretnutie, aby nedošlo k ďalším dezinformáciám o stave projektov smerujúcich k novému IS FS. Účasť manažmentu DR SR aj pána M. Mikulčíka na takomto stretnutí samozrejme vítam.
S úctou

Ing. Peter Birčák
výkonný riaditeľ a konateľ
Novitech

zdroj: tax.novitech.sk
srska
19.02.12,23:15
Opis kauzy „FS SR nefunguje IS“ z pohľadu Novitech-u a možný scenár najbližších dní.

17.2.2012

Je potrebné a asi aj pravý čas povedať náš názor „ako to všetko bolo“.
Ak by Novitech nepostupoval tak, ako postupoval (a to aj za cenu rizika, že naše konanie vo verejnom záujme nebude širokou verejnosťou popri denne sa objavujúcich nových kauzách prijaté kladne) dnes by sme boli ešte väčším a zraniteľnejším terčom pre manažment MF SR a FS SR, pretože by sa KONS IS aj tak nebol podľa množstva zverejnených faktov a dôkazov dostal do stavu, aby bol nasadený podľa potrieb a legislatívy platnej vo FS SR k 1.2.2012.
Ak by ale nekonal ani Novitech a z legitímneho dôvodu zastavil práce na dokončení IS RDS (z dôvodu nevyzmluvnenia dokončenia projektu), dnes by nemal čo ponúknuť ako náhradu za skolabovaný KONS IS a jeho obviňovanie z neúspechu zavedenia KONS IS by určite nabralo obludných rozmerov.
Prirodzene fatálne dôsledky pre Slovensko, nie len pre FS SR, by mal predovšetkým fakt, že v požadovanom čase (1.2.2012) a evidentne ani (možno ešte v kriticky únosnom čase) niekoľko týždňov po tomto termíne by nebol k dispozícii žiadny funkčný IS zabezpečujúci plnenie úloh štátneho rozpočtu – výberu daní. Aj laik si vie domyslieť, čo by následne nastalo v prerozdeľovacom procese.
Pretože sa na vývoji KONS IS spoločnosť Novitech nijakým spôsobom nepodieľala, nemôže niesť žiadnu zodpovednosť za jeho nefunkčnosť, či kolaps.
Je treba objektívne povedať, že na žiadosť pána Mikulčíka a manažmentu DR SR bol na jeseň r. 2011 pripravený dodatok č. 221 k našej zmluve, ktorý obsahoval (konečne) vyzmluvnenie aplikácii IS RDS, na ktorých sme pracovali podľa harmonogramu projektu IS RDS od marca 2011 (v objeme cca 1.9 M EUR bez DPH), migráciu a bližšie nešpecifikovanú integráciu (v tom čase neboli dohodnuté rozhrania) IS RDS na KONS IS, (všetko v objeme cca 1 M EUR bez DPH) vrátane emailom odsúhlaseného memoranda medzi DR SR-NTT-BPS, v ktorom sa tieto strany zaviazali spolupracovať v zmysle úloh programu UNITAS I. Existuje nespochybniteľná dokumentácia o týchto faktoch. Vedenie DR SR nás informovalo, že sa zmienený dodatok bude podpisovať okamžite po schválení jeho financovania, pretože žiadosť už bola aj so zdôvodnením na MF SR zaslaná a je všeobecná zhoda aj u nadriadeného orgánu, že je požiadavka na financovanie dodatku oprávnená. Dňa 7.11.2011 nám počas pracovnej doby bolo vedením DR SR oznámené, že predmetný dodatok môžeme podpísať pretože boli splnené všetky procedúry k jeho podpisu. Vo večerných hodinách sme už však boli informovaní vedením DR SR, že z nepochopiteľných príčin pán Mikulčík (v tom čase poradca ministra na MF SR) všetko stopol, že žiadny dodatok č. 221 sa
podpisovať nebude.
Nasledujúce dni sa už nič neudialo a tak sme prvýkrát informovali aj ministra financií SR (listom z 10.11.2011) o vážnosti situácie, ktorá takýmto skratovým konaním pána Mikulčíka vznikla. Tento list ako aj iné dôležité informácie mapujúce celú kauzu sú k dispozícii na našej stránke www.tax.novitech.sk (http://www.tax.novitech.sk).
Už v tomto liste bol minister financií SR informovaný o skutočnosti, že reálne hrozí kolaps FS SR. K tomuto závažnému tvrdeniu nás viedol fakt, že sa vyššie popísaným skratovým konaním pána Mikulčíka reálne rozdelil vývoj IS RDS a KONS IS a znemožnila sa akákoľvek možná integrácia a migrácia, pretože nebol podpísaný predmetný dodatok, ktorý tieto činnosti pokrýval.
Od tejto chvíle šiel KONS IS vlastnou cestou a IS RDS tak isto vlastnou cestou s tým, že nás informovalo ako vedenie DR SR tak sám pán Mikulčík, že počíta so zavedením ako primárneho IS vo FS SR iba s KONS IS. Naše nasledujúce pracovné stretnutia a argumentovanie takmer 20 ročnými skúsenosťami, informáciami o množstve logických väzieb medzi subsystémami a externými IS, komplexnému systému kontrol v APV DIS, ktoré aj dnes fungujú v IS RDS sa minuli účinkom. Vrátane argumentácie, že ani v tzv. “sparťanskom režime“ nie je reálne KONS IS k 1.2.2012 nasadiť.
Našťastie sa v tom čase už názorovo začínalo rozchádzať vedenie DR SR s pánom Mikulčíkom. Ešte stále podporovali zavedenie KONS IS, na druhej strane urobili zásadné rozhodnutie porady vedenia, na základe ktorého nám dňa 8.12.2011 zaslali zmenové konania, ktoré zaručovali reálne dokončenie IS RDS tak, aby podporoval procesy daňovej správy podľa legislatívy platnej do 31.12.2011 a zároveň aj základné procesy finančnej správy podľa legislatívy platnej od 1.1.2012 (išlo predovšetkým o dokončenie úprav podľa zákona č. 479/2009 Z.z., zákona č. 563/2009 Z.z. a vyhlášky č. 378/2011 Z.z.). Dôsledkom tohto rozhodnutia vedenia DR SR bola podľa nášho názoru vynútená abdikácia námestníka pre informatiku a ekonomiku (Ing. Lejtrich) k 31.12.2011 a veľmi obmedzené rozhodovacie právomoci a kompetencie v oblasti informatiky po 1.1.2012 pre prezidenta FS SR (predtým GR DR SR), o čom nás aj písomne informoval.
Naše posledné pracovné stretnutie s novým vedením FS SR prebehlo dňa 1.2.2012 teda v deň, keď mal byť aj podľa už zverejneného listu GR KC FO pána Mikulčíka spustený IS RDS a aj KONS IS. Ku cti prezidenta FS SR slúži fakt, že toto pracovné stretnutie otvoril úvodnou informáciou, že sa v decembri rozhodlo na porade vedenia vtedajšieho DR SR o dokončení IS RDS, pretože po zvážení všetkých argumentov a rizík sa už nemohli spoľahnúť na to, že KONS IS bude naozaj k 1.2.2012 dokončený v stave, aby bol nasaditeľný ako primárny systém vo FS SR. Prológ pokračoval tým, že zároveň nemohli riskovať po 1.2.2012 stav, že by ostala FS SR bez podpory akéhokoľvek IS podľa potrieb legislatívy platnej po 1.1.2012, ktorý by bol reálne nasaditeľný.
Dnešný stav ukazuje, že to bolo kľúčové rozhodnutie pre súčasnosť, pretože okrem hľadania vinníka zlyhania projektu KONS IS a následného kolapsu FS SR je k dispozícii IS RDS (predtým APV DIS), ktorého nasadenie nami navrhované od 23.1.2012 bez uvedenia akéhokoľvek relevantného dôvodu zastavil GR KC FO pán Mikulčík. Takéto status quo trvá dodnes. Škody FS SR narastajú, ale predovšetkým sa už otvárajú „časové nožnice“ pre spustenie IS RDS do reálnej prevádzky, pretože do KONS IS sú podľa pokynov vedenia KC FO, napriek jeho veľmi obmedzenej funkčnosti, nútení pracovníci FS SR nezmyselne zadávať každodenne nové dáta registra daňových subjektov. Pritom podľa našich informácií KONS IS nebol nikdy testovaný pracovníkmi FS SR. Funkčnosť systému IS RDS bola priebežne testovaná pracovníkmi KC FO (pred tým DR SR). O pripravenosti IS RDS svedčí aj fakt, že bol úspešne otestovaný s referenčnou vzorkou cca 500 pracovníkov FS SR. Toto úspešné testovanie IS RDS sa podarilo napriek veľmi „zložitej“ situácii pre IS RDS zrealizovať ešte pred koncom roka 2011. V harmonograme projektu IS RDS bolo samozrejme plánované ešte minimálne jedno hromadné testovanie (na vzorke cca 2000 a viac pracovníkov podľa požiadaviek FS SR) a následné doladenie IS RDS, čo sú štandardné procesy pred spustením IS do produkčnej prevádzky.
Dnes sme mimo plánovaného harmonogramu spustenia IS RDS (1.2.2012). Predovšetkým ale narastá riziko, že z dôvodu veľkej chybovosti nasadeného Registra KONS IS a pokračovania v jeho každodennej aktualizácii o nové zápisy a zmeny pracovníkmi FS SR by jeho oprava, čistenie dát a migrácia spätne do IS RDS bola skôr stratou drahocenného času. Pracovníci FS SR dobre vedia o čom hovoríme a asi sa
tvorcom KONS IS za ich mierne povedané nedokončený a nevyladený Register nepoďakujú. V každom prípade budeme hľadať (tak ako vždy) s pracovníkmi informatiky FS SR čo najmenej bolestivé riešenie vzniknutého stavu na aktualizáciu Registra RDS. Táto situácia je zatiaľ ešte zvládnuteľná. Je však potrebné prijať čo najskôr rozhodnutie o ďalšom postupe v oblasti zavedenia funkčného IS vo FS. Tieto a predchádzajúce riadky sú prirodzene písané s cieľom dopredu naznačiť aspoň niekoľko krokov, ktoré by sa mohli realizovať ak by padlo rozhodnutie o zavedení IS RDS. V tejto súvislosti považujeme za veľmi dôležité zastaviť akékoľvek ďalšie postupné nasadzovanie akéhokoľvek modulu alebo časti KONS IS ak nie je záruka, že bude KONS IS plne funkčný a bude pokrývať procesy a platnú legislatívu vo FS SR tak ako ju minimálne definoval vo svojom pohľade Novitech Tax (je zverejnená ako na našej stránke tak aj v printových médiách). K týmto minimálnym požiadavkám môžu ešte samozrejme pribudnúť ďalšie, definované pracovníkmi FS SR, vyplývajúce z každodenných činností a potrieb ich práce s požadovanou podporou IS.
Ak by sa pri dnešných nedoriešených problémoch s Registrom KONS IS spustil aj platobný styk (nazývaný tiež saldokonto), čo podľa našich informácií plánuje v najbližších dňoch spustiť KC FO (opäť bez štandardného otestovania a splnenia už zmienených minimálnych požiadaviek) napriek skutočnosti, že cca 40% platieb za január 2012 daňové subjekty podľa našich informácií uhradili ešte na staré účty platné do 31.12.2011. Tento problém KONS IS dnes ešte podľa našich informácii z FS SR vo svojom saldokonte riešený nemá (na rozdiel od IS RDS, ktorý má riešenie takýchto prípadov v svojej aplikácii už zapracované).
S pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou sa v takom prípade (spustenia saldokonta KONS IS) zanesú do produkčnej databázy IS chyby a nekorektné dáta. Následne vysporiadanie tohto stavu by bola doslova sizyfovská práca, nehovoriac o narušení integrity a konzistentnosti celého IS. Táto obava sa reálne znásobuje o fakt, že do takto zdevastovanej databázy by sa zaniesli ešte aj nekorektné a chybné dáta z problematického Registra KONS IS. O tejto skutočnosti sme už včera 16.2.2012 informovali prezidenta FS SR. Párovanie platieb zo štátnej pokladnice je jedinečný, veľmi vážny proces. Jeho opakovanie v prípade, že by nastala vyššie popísaná situácia je možné ale časovo, kapacitne neporovnateľne
náročnejšie ako aktualizácia Registra IS RDS. Takýto časový sklz by vážne ohrozil celý proces konsolidácie IS FS po zlyhaní KONS IS.
Ostáva teda veľmi málo času na prijatie rozhodnutia ako ďalej. S poľutovaním musíme už iba konštatovať, že až eskalácia problému s nefunkčným KONS IS predovšetkým samotnými pracovníkmi FS SR, daňovými subjektmi a médiami prelomila nepochopiteľnú stenu, za ktorou sa skrývala bohužiaľ
predvídateľná realita (kompetentní si ale stále zakrývali oči) .

Záver:
Veríme, že diskreditačná kampaň vedená voči našej spoločnosti po prevalení faktov už nebude mať žiadne pokračovanie aj z dôvodu, že sme ministra financií SR na tento stav (ktorý bohužiaľ aj skutočne nastal) upozornili ešte 10.11.2011. Aj o tom je naša profesionálna práca a česť za takmer 20 rokov „profitovania“ na daňovom systéme, pán minister.
Čo si majú pracovníci FS SR a široká verejnosť myslieť o vedení MF SR a FS SR, ktoré počas celého týždňa, čo celá kauza kulminuje (a vyústila v jasný záver po poslaneckom prieskume na DÚ BA, že FS SR je v kolapse kvôli nefunkčnému IS) o skutočnosti, že ani raz títo predstavitelia
nezverejnili informáciu , ktorá je uvedená v liste na ministra financií SR, v listoch na prezidenta FS SR, v printových médiách, že je naša spoločnosť pripravená spustiť funkčný, centralizovaný, konsolidovaný IS pre FS SR (IS RDS), ktorý do dnešného dňa „leží v šuflíku “ na FS SR napriek
kolapsu FS SR ?!
Dokedy budú títo predstavitelia štátnej správy zavádzať verejnosť informáciami o nejakom starom systéme ?! Už z kontextu a obsahu zákonov , ktoré IS RDS rieši, je zrejmé, že starý IS APV DIS je predsa nepoužiteľný od 1.1.2012 podľa zmienenej legislatívy a preto je nahradený novým IS RDS,
ktorý má množstvo výhod oproti skolabovanému, nezmyselne pretláčanému, nepoužiteľnému KONS IS !
Ako vôbec môže MF SR v takejto vážnej situácii požiadať Výbor NR SR pre financie a rozpočet o presunutie termínu na neskôr ?!
Kedy sa konečne minister financií SR prestane zaoberať problémami Grécka a začne riešiť tento problém vo vlastnej krajine, za ktorý je zodpovedný ?!
Kauza teda pre každého triezvo uvažujúceho Slováka bola o jedinom: Má, alebo nemá FS SR Funkčný IS od 1.2.2012? Pretože IS je bezfarebný.
Akékoľvek spolitizovanie kauzy sme odmietli hneď na jej začiatku.
Nikomu nič z uvedeného textu nevnucujeme. Takto ale vnímame vznik, príčiny a dôsledky kauzy v Novitechu. Súčasne sme sa snažili náčrtom najbližšej možnej budúcnosti poukázať na fakt, že ešte nič
nie je vlastne vyriešené vo veci IS pre pracovníkov FS SR a tento štát..
Urobte si vlastný záver aj na základe ďalších relevantných informácii, tlačoviek, faktov a možno aj osobných skúseností.
V Košiciach, 17.2.2012

V dokumente sú použité skratky, pre prehľadnosť uvádzame ich vysvetlenie:
Skratka - Význam
MF SR - Ministerstvo financií SR
DR SR - Daňové riaditeľstvo SR (do 31.12.2011)
FS SR - Finančná správa SR – nástupca DR SR od 1.1.2012
KONS IS - tzv. Konsolidovaný IS – vlastne ale úplne nový systém, nie konsolidovaný – nedodáva Novitech
APV DIS IS - používaný daňovou správou do 9.1.2012 – dodáva Novitech
IS RDS - Konsolidovaný, centralizovaný informačný systém po reforme daňovej správy – nástupca APV DIS - dodáva Novitech
KC FO - Kompetenčné centrum finančných operácií
GR KC FO - Generálny riaditeľ kompetenčného centra finančných operácií
IS FS - Informačný systém Finančnej správy

zdroj: tax.novitech.sk
srska
20.02.12,19:57
problém, s ktorým sa stretli daňové subjekty registrované napr. v 01/2012 - nové daňové subjekty. nemajú zatiaľ vygenerované základné číslo účtu
calawen
20.02.12,20:03
vytešujem sa, ani ja ho nemám, DIČ som mala pridelené 7.1.2012
Economic
20.02.12,20:13
problém, s ktorým sa stretli daňové subjekty registrované napr. v 01/2012 - nové daňové subjekty. nemajú zatiaľ vygenerované základné číslo účtu

Inak zodpovedné problémy robia. Napríklaf : Zakladám eseročky. Prostredníctvom JKM žiadam o daňovú registráciu pre PO alebo aj FO elektronicky. Mám informáciu priamo zo živnostenského úradu, že prihlášku odoslali na DÚ. Živnostenský má aj spätnú odpoveď od DÚ o prijatí registrácie. A realita : Na DÚ nič vraj nie je. Zoberme si prípad, že je lehota 30 dní na registráciu. Daňovník je spoľahnutý na JKM a čaká kartičku. Kartička nechodí. Ide na DÚ. A je viac ako 30 dní od odoslanej registrácie cez JKM. Na DÚ nič nie je. Čo urobí ? Vypíše ručne teda kopec registračných papierov a odovzdá na DÚ. Začína mu plynúť ďalších 30 dní od podania žiadosti. A 2 mesiace v prdeli (s prepáčením). Nič iné mu neostáva ako oči pre plač. Ich pričinením nemôže vykonávať ani ekonomickú činnosť, ktorá je pre posúdenie žiadosti o DPH taká dôležitá z ich pohľadu..

Normálne by som si zgustla na tom, keby niekto dostal pokutu... Verím, že zo živnostenského by som získala dôkaz o registrácii.... Väčší bordel na DÚ som za svojho života ešte nezažila. A Mikloš sa stále tvári, že jeho sa to vôbec netýka. Žiadna zodpovednosť. Je to človek bez chrbtovej kosti podľa môjho názoru.
Szabóová Verona
20.02.12,20:26
Živnostník som od r.1993, ani ja nemám zákl.č.účtu!!!
srska
20.02.12,20:27
dnes popoludní telefonát: pán xy dobrý deň, mohli by ste mi dať info, kedy uhradil daňový subjekt xy preddavok na daň z príjmu po za 4q/2011 a na aký účet s akým vs - lebo platbu nikde nevidím. (volala skutočne veľmi seriózna pani z jedného dú) tak som jej to všetko nadiktoval čo potrebovala. tak fungujú momentálne
IVETA N
20.02.12,20:27
a s hrošou kožou na tvári
srska
20.02.12,20:32
v tomto prípade to nejde vygenerovať - zatiaľ (info z dú)
Economic
20.02.12,20:33
dnes popoludní telefonát: pán xy dobrý deň, mohli by ste mi dať info, kedy uhradil daňový subjekt xy preddavok na daň z príjmu po za 4q/2011 a na aký účet s akým vs - lebo platbu nikde nevidím. (volala skutočne veľmi seriózna pani z jedného dú) tak som jej to všetko nadiktoval čo potrebovala. tak fungujú momentálne

To isté som robila aj ja s DPH za jedného klienta.... Tiež bola milá.... Oni za to nemôžu... je mi ich aj ľúto... Veď všetká tá práca ich počká... neutečie, nie je zajac....

Mňa by len zaujímalo aké budú mať teraz daňové úniky a ako ich budú hľadať pri tom ručnom nahadzovaní... Za chyby nebude nik zodpovedný... normálne Kocúrkovo na Slovensku.

A nechajme sa prekvapiť, možno ani pokuty nebudú dávať, :D
AnnaK
21.02.12,09:43
Veľa a všeličo sa o tom hovorí a píše, ale musí byť predsa každému jasné, že je to prú ser ako Brno. Každý predsa vie, že Mikloš nepôjde osobne a nebude riešiť kolaps FS. Tá jeho kamenná tvár, s ktorou arogantne tvrdí, že on za nič nezodpovedá a všetko sa politizuje, si priamo pýta tvrdý zásah. Ak toto nie je dôvod, aby bol zbavený funkcie (a doživotne!), tak potom všetci zbohom a posledný tu zhasne. Viem, že aj jeho vnuci sú finančne zabezpečení do konca života, ale mal by ísť do praxe a konečne sa naučiť, čo je to ekonomika v praxi a nie iba teoretizovať. Typický chrobák truhlík, všade som bol a všetko viem.

Tiež mi vadia otázky redaktorov na tlačových besedách, lebo určite je obrovský chaos a problémy na daňových úradoch, ale čo my daňovníci?! My to necítime? To "obrovské" narastanie administratívnej náročnosti a pritom neustála hrozba pokút, ktorá nám visí nad hlavou?! Lebo podľa daňového poriadku pokutu musia dať (nie môžu)! To sa vôbec nespomína a nerieši. Nejdem to všetko vymenúvať, lebo už na to nemám nervy a nebaví ma to. Ale ako ďalej? lebo psí hlas do neba nejde.
IVETA N
21.02.12,10:16
A kto dá ten tvrdí zásah.Veď to je arogancia najvyššieho rangu a potom , že nerozčuľuj sa.Ešte by som mu zobrala všetky peniaze dala mizerných tristo eur a nech si žije.Presne ako ďalej .... Keď aj podáš o odpustenie pokuty tak uvažuješ o tom či sa Ti to vôbec oplatí lebo aj na to musíš kúpiť kolok a v konečnom dôsledku povieš , že ju radšej zaplatíš lebo aj tak nie je isté či Ti ju ,,,odpustia,,, VEĎ ŚTÁTU TREBA PENIAZE aj takýmto spôsobom. Dúfam. že tu nenastane ,,hustá tma,,
AnnaK
21.02.12,11:17
To, že ho prezident odvolá, by malo byť to minimum (slušný a zodpovedný človek by to urobil sám). A k tomu ešte mu treba zosobniť všetky žaloby a penále, ktoré bude musieť zaplatiť štát za oneskorene vrátené NO DPH. Nech si potom pýta náhradu škody od kamaráta Mikulčíka.
Gabhus
21.02.12,12:26
AnnaK hovoríš o slušnom a zodpovednom človeku, nie pánovi Miklošovi:D Ja som bola včera na DÚ a normálne tie baby ľutujem...
Braňo
21.02.12,15:36
Akurát sme po kontrole Colnou správou, nemôžu nám vydať protokol, lebo im neprideľuje spisovú značku.
To už je vážne sila
JankaO
21.02.12,16:07
Inak zodpovedné problémy robia. Napríklaf : Zakladám eseročky. Prostredníctvom JKM žiadam o daňovú registráciu pre PO alebo aj FO elektronicky. Mám informáciu priamo zo živnostenského úradu, že prihlášku odoslali na DÚ. Živnostenský má aj spätnú odpoveď od DÚ o prijatí registrácie. A realita : Na DÚ nič vraj nie je. Zoberme si prípad, že je lehota 30 dní na registráciu. Daňovník je spoľahnutý na JKM a čaká kartičku. Kartička nechodí. Ide na DÚ. A je viac ako 30 dní od odoslanej registrácie cez JKM. Na DÚ nič nie je. Čo urobí ? Vypíše ručne teda kopec registračných papierov a odovzdá na DÚ. Začína mu plynúť ďalších 30 dní od podania žiadosti. A 2 mesiace v prdeli (s prepáčením). Nič iné mu neostáva ako oči pre plač. Ich pričinením nemôže vykonávať ani ekonomickú činnosť, ktorá je pre posúdenie žiadosti o DPH taká dôležitá z ich pohľadu..

Normálne by som si zgustla na tom, keby niekto dostal pokutu... Verím, že zo živnostenského by som získala dôkaz o registrácii.... Väčší bordel na DÚ som za svojho života ešte nezažila. A Mikloš sa stále tvári, že jeho sa to vôbec netýka. Žiadna zodpovednosť. Je to človek bez chrbtovej kosti podľa môjho názoru.
Presne z tohto dôvodu idem moje zvýšené náklady spojené s opätovnou registráciou vyfakturovať Finančnénu riaditeľstvu. Len neviem, či na ústredie alebo príslušnému DÚ.
Economic
21.02.12,18:06
Presne z tohto dôvodu idem moje zvýšené náklady spojené s opätovnou registráciou vyfakturovať Finančnénu riaditeľstvu. Len neviem, či na ústredie alebo príslušnému DÚ.

Veľmi dobrý nápad. A nech si to žiadajú od hlavného vinníka...
Johanka
21.02.12,18:38
www.sme.sk

Ivan Gašparovič hovoril v pondelok aj s poverenou prezidentkou finančnej správy Máriou Machovou.
"Dostal som od nej také zadosťučinenie, že do piatka určite urobí všetko, aby tie financie, ktoré majú prúdiť do štátneho rozpočtu (http://www.sme.sk/storm/itextg.asp?idh=9726463&ids=6), tam boli," povedal Gašparovič.


... teraz to vyzerá, že celý problém je v tom, že daňové subjekty neplatia dane :confused:.
Rozalka
21.02.12,18:44
Ja som to pochopila tak, že naše dane v nefunkčnom systéme nemajú ako prerozdeliť a tak neprúdia do rozpočtových organizácií ...
Marianna01
22.02.12,13:45
ja to zas chápem tak, že bol umelo vytvorený chaos, aby peniaze skutočne neprúdili tam, kam majú.... otázka je, kde skončia...
ja naozaj chcem vedieť, aký diletant je za týmto chaosom, čo bolo jeho skutočným cieľom. dokážem už uveriť aj tomu, že sa potrebovalo zakamuflovať, aký je skutočný výber daní, a teda suma, ktorá prichádza do štátneho rozpočtu. či už kvôli neúmerne nízkym príjmom, čiže sa nedokáže naplniť štátny rozpočet, alebo naopak, prekvapujúco vyšším príjmom (čomu by som asi ťažko uverila aj v sne).
ďalšia otázka je, kto potreboval odstaviť firmu novitech, ktorá zrejme funkčný systém už vyvinula a kto zhrabol tučnú odmenu za to, že niekoľko miliónov z našich daní poletí komínom (za uhradenie už vyvinutej verzie, ktorá sa neuvedie do činnosti, za uhradenie ešte nevyvinutej verzie, za uhradenie sporov zo strany novitechu a hlavne za uhradenie sporov, ktoré podajú subjekty na fs)
srska
22.02.12,13:52
skončí to podľa včerajších večerných informácií takto: aj koza celá, aj vlk sýty:(
Melnick
22.02.12,15:07
skončí to podľa včerajších večerných informácií takto: aj koza celá, aj vlk sýty:(

Hmm a za stromom schovaný s plnými vrekami €, si mädlí ruky poľovník ( My cool czik).
Dáša_
22.02.12,15:14
no ale povedzme si otvorene, ten systém Novitechu tiež nebola žiadna sláva. Ke´d si spomeniem na problémy minulý rok, ked sa začali súhrnné výkazy posielať elektronicky. A ako sme pri tom sedeli a podaktori aj plakali....
srska
22.02.12,15:42
no ale povedzme si otvorene, ten systém Novitechu tiež nebola žiadna sláva. Ke´d si spomeniem na problémy minulý rok, ked sa začali súhrnné výkazy posielať elektronicky. A ako sme pri tom sedeli a podaktori aj plakali....máš pravdu - nebola to sláva.
aby bolo jasné ostatným v tejto téme: nie som zástancom systému od novitechu.
od začiatku mi ale vŕtalo v hlave - kto je vlastníkom dát, ktoré ja (my) sme do 31.12.2011 posielali povinne cez etax alebo aj v papierovej forme na dú. pochopil som, že moje (aj vaše) dáta, ktorých na začiatku sme vlastníkmi my (daňové subjekty) sa stávajú po odoslaní vlastníctvom štátu ( finančnej správy). nechápal som, že keď je vlastníkom dát finančná správa, aký problém je s tzv. migráciou dát.

veď zoberme zjednodušene: spravujem nejaký web. súčasťou webu je aj databáza, ktorú pravidelne zálohujem a ukladám na iné miesto mimo webu. databázu môžem zálohovať ako komplet (štruktúra + dáta) alebo len dáta. záloha je okrem iného aj na to, že keď skolabuje z nejakej príčiny web mám databázu v zálohe a po znovuspojazdnení webu naimportujem komplet databázu na web.

ak teda vlastníkom databázy (štruktúra+dáta od daňových subjektov) je finančná správa, aký problém je poskytnúť štruktúru databázy novému dodávateľovi včas aby mohol vytvoriť is, s ktorým by nebol problém spracovať aj staré dáta spracované apv dis do 31.12.2011 ?
načo je vlastne celý ten humbug okolo migrácie dát z apv dis do kons? vie niekto vysvetliť?
Dáša_
22.02.12,16:00
máš pravdu - nebola to sláva.

ak teda vlastníkom databázy (štruktúra+dáta od daňových subjektov) je finančná správa, aký problém je poskytnúť štruktúru databázy novému dodávateľovi včas aby mohol vytvoriť is, s ktorým by nebol problém spracovať aj staré dáta spracované apv dis do 31.12.2011 ?
načo je vlastne celý ten humbug okolo migrácie dát z apv dis do kons? vie niekto vysvetliť?

Presne tak, na čo je toto celé? Alebo sa spýtajme: Komu toto celé prospeje?

Kto alebo čo je za tým? Teda okrem snahy Novitechu neprísť o lukratívnu prácu :cool:
srska
24.02.12,10:12
Gabhus
24.02.12,11:07
Dnes ma skoro porazilo, rezort financií v srabe, DÚ majú problémy a minister Mikloš s úsmevom LYŽUJE v Tatrách......:eek:
srska
24.02.12,11:26
Dnes ma skoro porazilo, rezort financií v srabe, DÚ majú problémy a minister Mikloš s úsmevom LYŽUJE v Tatrách......:eek:šetrí - využíva zľavu:D
AnnaK
24.02.12,15:53
To znamená, že Mikulčík zostal? To snáď nie!!!!
srska
24.02.12,16:54
zatiaľ áno - čaká sa na machovej postoj k veci
srska
24.02.12,16:57
akú šancu, aké manažérske rozhodnutie - dávno mal byť preč (http://ekonomika.sme.sk/c/6273955/sefka-financnej-spravy-nechce-odvolat-mikulcika.html)
srska
24.02.12,17:11
AnnaK
24.02.12,18:44
akú šancu - dávno mal byť preč (http://ekonomika.sme.sk/c/6273955/sefka-financnej-spravy-nechce-odvolat-mikulcika.html)

Prezident dáva šancu Miklošovi, Machová Mikulčíkovi. Kto ale dá na Slovensku šancu spravodlivosti, zodpovednosti a zákonu?
srska
25.02.12,04:11
Prezident dáva šancu Miklošovi, Machová Mikulčíkovi. Kto ale dá na Slovensku šancu spravodlivosti, zodpovednosti a zákonu?nechápem tú pani - prioritne rieši personálny útvar? som zvedavý na kollárovu tlačovku v pondelok.
pavol54
25.02.12,04:47
akú šancu, aké manažérske rozhodnutie - dávno mal byť preč (http://ekonomika.sme.sk/c/6273955/sefka-financnej-spravy-nechce-odvolat-mikulcika.html)

To bol sofistikovaný podraz. V mojich mladých rokoch som bol menovaný do funkcie a ten čo bol odvolaný ostal mojim podriadeným. Väčšie problémy som nevidel, vedel kde ako skomplikovať situáciu, jeho odvolanie nebolo v mojej kompetencii. Takže známa vec, treba dokázať že prv odvolaný bol človek na svojom mieste.
srska
26.02.12,05:15
srska
26.02.12,06:16
Krnáčov list Miklošovi 18.02.2012 po prevalení kauzy:



FINANČNÉ RIADITEĽSTVO SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Vazovova 2, 815 11 Bratislava


Ing. Ivan Mikloš podpredseda vlády a minister financií
Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Štefanovičova 5
817 82BRATISLAVA

Váš list číslo/zo dňa Naše číslo Vybavuje/linka
l000000/1/174471/2012 Ing.Otrubčiaková/6827402
Bratislava
18.2.2012



Vážený pán podpredseda vlády a minister financi!,

dovoľte mi reagovať na medializované informácie v súvislosti s problémami pri vývoji, nasadzovaní a prevádzke daňového informačného systému (ďalej len "DIS"), ktoré boli o.i. aj predmetom zasadnutia výboru pre financie a rozpočet Národnej rady Slovenskej republiky zo dňa 16. 02. 2012 a tiež poslaneckého prieskumu, ktorý uskutočnila skupina poslancov dňa 17. 02. 2012 v priestoroch Finančného riaditeľstva SR a tiež Vás informovať o opatreniach, ktoré som ako prezident Finančnej správy v minulosti prijal na elimináciu nedostatkov.


Ako ste boli priebežne informovaný z úrovne generálneho riaditeľa Daňového riaditeľstva SR v priebehu roku 2011, resp. neskôr prezidenta Finančnej správy SR od 01. januára 2012, zo záverov Riadiaceho výboru projektov UNITAS ako aj z korešpondencie medzi Ministerstvom financií SR, Daňovým, resp. Finančným riaditeľstvom SR a zástupcami spoločnosti Novitech Tax s.r.o., problematika úpravy DIS pre legislatívu platnú pre rok 2012 (t.j. pre reformu orgánov daňovej správy podľa zákona č. 479/2009 Z.z.) je nosnou a rozhodujúcou aktivitou pre úspešné zvládnutie reformy daňových orgánov a tiež zlúčenie daňovej a colnej správy do Finančnej správy. Daňové riaditeľstvo, ktoré som z pozície generálneho riaditeľa do 31.12.2011 viedol a tiež Finančné riaditeľstvo SR, ktoré vediem ako poverený prezident od 01.01.2012, vykonalo v priebehu roku 2011 ako aj v roku 2012 niekoľko závažných krokov a prijalo zásadné opatrenia na hladký priebeh transformácie a nábehu informačných systémov pre výber a správu daní tak, aby nebol ohrozený proces správy verejných financií.



Vybrané rozhodujúce opatrenia uvádzam v chronologickom poradí:


1. Dňa 23. novembra 2011 bolo na požiadanie vedenia DR SR vypracované Review stavu vybraných projektov DR SR spojených s reformou daňovej správy od 01.01.2012, v ktorom pre každý projekt boli odbornými garantmi týchto projektov zhodnotené doterajšie výsledky, riziká, ako aj návrh opatrení na odstránenie nedostatkov (viď priloha č. 1a, 1b).


2. 19. porada vedenia DR SR dňa 0l. 12. 2011 bola o tomto stave projektov detailne informovaná a na jeho základe prejednala a prijala návrh uznesení, v ktorých zaviazala jednotlivé odborné útvary DR SR, ako aj samotného generálneho riaditeľa DR SR ďalšími krokmi smerujúcimi k úspešnej implementácii zmien v informačných systémoch - okrem iného porada vedenia DR SR jednomyseľne rozhodla, že systém KONS IS bude do produktívnej prevádzky nasadený až po odstránení všetkých aplikačných nedostatkov a súčasne porada vedenia DR SR odsúhlasila mandát na pokračovanie prác na projekte ROS (transformácia APV DIS od dodávateľa Novitech Tax pre štandardy roku 2012), (zápis - viď príloha č. 2).


3. Okamžite po prijatí týchto rozhodnutí porady vedenia DR SR sa začali rokovania so zástupcami Novitech Tax o rozsahu zmenových konaní, ktoré smerujú k podpisom dodatkov zabezpečujúcich transformáciu APV DIS na štandardy vyplývajúce z legislatívy roku 2012 v súvislosti s reformou daňových orgánov a to v súlade s rámcovou zmluvou uzavretou medzi DR SR a Novitech Tax.


4. Vývoj aplikácie KONS IS naďalej prebiehal aj v mesiaci december 2011 a to aj napriek tomu, že neboli zrealizované dodávky nových funkčností, na čo DR SR reagovalo listom zo dňa 4.11.2011 a listom zo dňa 25.11.2011, v ktorých spoločnost' IBM a Bank Pro Soft boli upozornené na neplnenie zmluvných povinnosti, predovšetkým termínov a kvality dodaných funkčných celkov (viď príloha č. 3a, 3b).


5. Dňa 6.12. 2011 bol zo strany Ministerstva financi! SR poverený p. Miroslav Mikulčik koordináciou riadenia procesov a úloh súvisiacich s transformáciou daňovej správy, následne v štruktúre vtedajšieho DR SR bol zriadený tzv. krízový referát, ktorý od líniového vedenia DR SR prevzal kompetencie na riadenie všetkých zmien v súvislosti a informačnými systémami DR SR (viď príloha č. 4)


6. Dňa 22. 12. 2011 prebehlo na vzorke cca. 500 používateľov - správcov a registrátorov (košický a prešovský kraj) testovanie aplikácie ROS (upravený APV DIS od Novitech Tax) a toto bolo vyhodnotené ako úspešné s tým, že do 25. 01. 2012 budú odstránené všetky nedostatky zistené pri testovaní (čo sa aj stalo).


7. Dňa 0l. januára 2012 v zmysle zákona č. 333/2011 Z.z. v znení neskorších zmien a doplnení vzniklo Finančné riaditeľstvo SR ako aj Kompetenčné centrum finančných operácií (ďalej len "KCFO").


8. KCFO je samostatným orgánom štátnej správy a zodpovedá o.i. aj za vývoj a prevádzku informačných systémov; povereným riaditeľom KCFO je od 0l. 0l. 2012 p. Miroslav Mikulčik.


9. Od 0l. 0l. 2012 KCFO prevzalo agendu transformácie pôvodného DIS a jeho synchronizácie s KONS IS, ako aj metodické usmerňovanie daňových úradov a riadenie prevádzky IS s tým, že o výsledkoch neinformovalo poradu vedenia FR SR v podobe situačných správ, ale len ústne s tým, že daný proces je bez výrazných komplikácií a možných rizík.


10. Dňa 10. februára 2012 som ako prezident Finančnej správy SR cestou kancelárie prezidenta finančnej správy (o.i. aj pod tlakom informácií z úrovne riadenia daňových úradov - predovšetkým správcov dane a registrátorov) vyzval listom riaditeľa KCFO p. Miroslava Mikulčika na predloženie aktuálneho stavu pripravenosti informačných systémov a predloženia zoznamu opatrení, ktorými KCFO zabezpečí plynulý proces výberu a správy daní, vrátane ich redistribúcie -na tento list som do dnešného dňa nedostal odpoveď, hoci termín uplynie až 21. februára 2012 (viď príloha č. 5).


Vážený pán minister, vzhľadom na vážnosť danej situácie, stupňujúcu sa nespokojnosť pracovníkov daňových úradov, ako ajmedializáciu daného problému a nespokojnosť daňových subjektov adresovanú priamo na prezidenta finančnej správy, ale predovšetkým vzhľadom na skutočnosť, že vyššie pomenovaný problém ohrozuje správu verejných financií v Slovenskej republike, som po konzultácii s odbornými útvarmi Finančného riaditeľstva SR dospel k rozhodnutiu, že až do úplného odstránenia nedostatkov v informačnom systéme KONS IS, bude Finančná správa SR pre oblasť výberu a správy daní používať informačný systém RDS od dodávatel'a Novitech Tax a to tak, aby boli plnené všetky povinnosti, ktoré má Finančná správa v zmysle zákona č. 333 /2011 Z.z. a tiež aby bol zabezpečený proces správy a výberu daní objektívnym a správnym spôsobom. Uvedené rozhodnutie po dôkladnej analýze súčasného stavu považujem za jediné efektívne a rýchle riešenie.


Súčasne mi dovoľte informovať Vás, že za vzniknutú situáciu vyvodím aj príslušné personálne opatrenia vo vedení KCFO, ktoré hodlám zrealizovať už 20. februára 2012, a to v rozsahu kompetencií, ktoré mi prislúchajú ako poverenému prezidentovi finančnej správy.


Súctou

Ing. Igor Krnáč
prezident finančnej správy


Prílohy č. l - 5

zdroj: tax.novitech.sk
srska
26.02.12,06:26
teraz ide o to, čo predstavuje tá kvapalina vytekajúca alebo kvapkajúca z kohútikov:)

image zdroj: tax.novitech.sk
Economic
26.02.12,06:43
teraz ide o to, čo predstavuje tá kvapalina vytekajúca alebo kvapkajúca z kohútikov:)

image zdroj: tax.novitech.sk


Z jedného kohútika však iba kvapká, a z druhého riadne tečie. Kedy sa bude degustovať, že čo si vyberieme ? :)
srska
26.02.12,07:00
Z jedného kohútika však iba kvapká, a z druhého riadne tečie. Kedy sa bude degustovať, že čo si vyberieme ? :)minimálne existujú dve riešenia: 1. z pohľadu novitechu, 2. z pohľadu mikloša:)
AnnaK
27.02.12,10:39
Dnešné rokovanie finančného výboru NR SR k situácii v správe daní je tajné! :D:mad:
srska
27.02.12,19:25
Dnešné rokovanie finančného výboru NR SR k situácii v správe daní je tajné! :D:mad:to sme vedeli ;) ale mikloš to vyriešil - zdúchol na tlačovku, ktorú mal o 13:00:D čo je prvotné pre pána ministra: štát alebo sdkú ds?
AnnaK
28.02.12,07:43
Prvotný je Mikloš.
piškot
28.02.12,09:21
..počúvali ste včera na TA3 sľuby pána z vedenia finančného riaditeľstva že DPPO je už na vebe a DPFO bude zajtra t.j.28.2...skúšali ste Edane.?..stále to tam nie je.....
Stefan2005
28.02.12,11:07
Economic
28.02.12,11:27
... situácia nie je ružová ani do 31.3.2011:

http://spravy.pravda.sk/pre-kolaps-su-ohrozene-aj-danove-priznania-fjy-/sk_ekonomika.asp?c=A120228_110116_sk_ekonomika_p01

Len tak medzi nami zbrojnošmi cez e-Dane sa dá DP k DP PO vyplniť, je síce starý formulár, ale pustí vyplniť dátum Od 1.1 2011 do 31. 12. 2011. Skúšala som to. Súvaha a Výkaz ziskov a strát sa dá zase podať cez e-TAX. Aj to som skúšala. Ide to aj odoslať.... Urobila som taký pokus v jednej z mojich firiem..
tuta
28.02.12,11:29
..počúvali ste včera na TA3 sľuby pána z vedenia finančného riaditeľstva že DPPO je už na vebe a DPFO bude zajtra t.j.28.2...skúšali ste Edane.?..stále to tam nie je.....

DPPO je od včera zapracované v EZU, čiže podania cez identifikátor, ale DPFO zatiaľ nie je.
srska
28.02.12,11:33
takže posledné info z ta3: KONS zatiaľ 30 melónov a nie 18, ako tvrdí vedenie fr. o 14-tej tlačovka smer-u k chaosu (kažimír + počiatek sú vcelku dobre informovaní)
Rozalka
28.02.12,17:50
Vraj elektronické podávanie bude funkčné od 1.1.2013 - práve povedali v správach ;)
Ingrid Ondruskova
28.02.12,17:52
...hurááááááááááá.....
Stefan2005
28.02.12,17:59
Vraj elektronické podávanie bude funkčné od 1.1.2013 - práve povedali v správach ;)

... to zase idú spúšťať (t.j. experimentovať !) v prvom štvrťroku ???
to mi pripomína cestárov - v prvý deň letnej turistickej sezóny uzavrú exponované časti diaľnic a ciest 1. triedy a začnú opravovať výmole...
Ivana Š
28.02.12,18:01
Vraj elektronické podávanie bude funkčné od 1.1.2013 - práve povedali v správach ;)

:confused: 2013?

dnes som bola pár ľudí daňovo priznať, a tety na DÚ boli také nasrdené, štve aj ich toto
nefunkčný systém, dnes mali ísť na školenie - už vopred vraj úplne zbytočné
ja som pekne v kľude podala, nie som typ zurvalca, čo sa musí vykričať
ale predomnou bol jeden pán a ten tam narobil riadny hluk, čo to majú za systém ... atď
a zlizla si to pani, čo je na podateľni
veď kto pôjde vynadať niekomu do Banskej Bystrice na Daňové riaditeľstvo?
Economic
28.02.12,18:04
Vraj elektronické podávanie bude funkčné od 1.1.2013 - práve povedali v správach ;)

Zatiaľ je to návrh, musia to odhlasovať a urobiť ďalšiu novelu Daňového poriadku.
srska
28.02.12,20:13
Zatiaľ je to návrh, musia to odhlasovať a urobiť ďalšiu novelu Daňového poriadku.http://www.porada.sk/t168568-p232-elektronicke-podavanie-danovych-priznani-od-1-1-2012-a.html#post1996408
srska
28.02.12,20:14
... to zase idú spúšťať (t.j. experimentovať !) v prvom štvrťroku ???
to mi pripomína cestárov - v prvý deň letnej turistickej sezóny uzavrú exponované časti diaľnic a ciest 1. triedy a začnú opravovať výmole...hořííí má panenko: http://www.porada.sk/t168568-p232-elektronicke-podavanie-danovych-priznani-od-1-1-2012-a.html#post1996420
SamuelSK
28.02.12,20:16
veď kto pôjde vynadať niekomu do Banskej Bystrice na Daňové riaditeľstvo?

PRESNE TAK

takeho slovača nenavidim, co huci po pesiakovy (uranicka) a nema gule na to ist za raiditelom

do psej matere s tymto uz .. a riaditelje PUSSY (rozumej vagina) za to ze sa skovava a nema gule na to odstupit a materialne niest zodpovednost

do 3,1415 uz !!!!!!!!1

ale ODMENY si davaju, ked je dobre

ale ked je zle

tak odmeny nevratia

pokritci

(nie, ziadna hrubka, maju ho makkeho)
Rozalka
28.02.12,21:01
srska
28.02.12,21:23
srska
01.03.12,06:50
01.03.2012 - na sekcii daňovej fs sr nič nové - generátor je stále v go (http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=110509&d=1330588707):)
srska
07.03.12,14:36
chcem veriť, že aj toto pomôže vymotať sa z toho marazmu:

Zákon č. 333/2011 Z. z. o orgánoch štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva v znení zákona č. 546/2011 Z. z. sa dopĺňa takto:




Za § 4 sa vkladá nový § 4a, ktorý znie:



㤠4a
Monitorovací výbor




Zriaďuje sa Monitorovací výbor Finančnej správy Slovenskej republiky (ďalej len „monitorovací výbor“). Činnosť sekretariátu monitorovacieho výboru zabezpečuje Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky.






Monitorovací výbor vykonáva dohľad a kontrolu nad Finančnou správou Slovenskej republiky pri plnení zákonných úloh.






Monitorovací výbor má päť členov, ktorých vymenúva a odvoláva prezident Slovenskej republiky z členov Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet. Z členov monitorovacieho výboru vymenuje prezident Slovenskej republiky predsedu monitorovacieho výboru, ktorý zvoláva a riadi schôdze monitorovacieho výboru.






Člen monitorovacieho výboru sa môže oboznamovať so všetkými dokumentmi a činnosťami, ktoré vykonáva finančná správa, daňové úrady a colné úrady. Na získanie poznatkov si monitorovací výbor môže pozývať na svoje schôdze k prerokovávaným otázkam vedúcich predstaviteľov alebo zamestnancov finančnej správy, daňových úradov, colných úradov ako aj tretie osoby, ktoré sa priamo alebo nepriamo podieľajú na výkone pôsobnosti finančnej správy, daňových úradov a colných úradov.






Monitorovací výbor o svojich zisteniach a návrhoch informuje ministerstvo a prezidenta Slovenskej republiky.“.





§ 10 sa dopĺňa odsekmi 10 a 11, ktoré znejú:




„(10) Prezident Slovenskej republiky vymenuje členov monitorovacieho výboru do 9. marca 2012. Členstvo v monitorovacom výbore nie je viazané na trvanie mandátu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky.



(11) Činnosť monitorovacieho výboru podľa § 4a sa ukončí schválením programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky Národnou radou Slovenskej republiky, ktorá bude ustanovená po voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky 10. marca 2012.“.
srska
09.03.12,05:37
srska
10.03.12,13:28
01.03.2012 - na sekcii daňovej fs sr nič nové - generátor je stále v go (http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=110509&d=1330588707):)no konečne vygenerovali, skoro po 2 mesiacoch (darček k voľbám)
srska
12.03.12,15:59
Správa o výsledku kontroly plnenia daňových príjmov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky, postupu Finančnej správy Slovenskej republiky pri správe daní a kontrola plnenia opatrení
(správa NKÚ)
zdroj: nku.gov.sk

popisuje skutočný stav vo FS SR po 20.02.2012
(do pozornosti body 3, 4 a 5 správy)
AnnaK
12.03.12,19:25
Pôvodne som chcela napísať: Mikloš je klamár keď tvrdil, že príčinou všetkého je Novitech preto, lebo nespolupracuje. Po dočítaní správy som úplne stratila reč : ako to nazvať? bordel ako v tanku a hanba ako svet.

Prečo zverejnili správu až 12.3.2012?????? To im trvalo týždeň napísať 17 strán??????? Ani 3 strany denne, to je výkon za celú pracovnú dobu!!!!! Trúfam si tvrdiť, že keby bola správa zverejnená pred voľbami, SDKU sa nedostane do parlamentu.

No a na záver citácia zo správy: Kontrolou bolo zistené, že prvýkrát od zavedenia systému VIES (01.05.2004) si Slovenská republika nesplnila povinnosti pri výmene registračných údajov a údajov o obrate tovarov a služieb zaťažených DPH. Údaje o obratoch a službách za 4. štvrťrok 2011 a december 2011 neboli za Slovenskú republiku prenesené do systému VIES ani v odloženom termíne do 29.02.2012 a takisto neboli v termíne do 29.02.2012 zaslané údaje za január 2012. Údaje o obrate tovarov a služieb za uvedené obdobia tak nie sú prístupné pre ostatné členské krajiny EÚ. Neriešením, respektíve odkladom riešenia kontrolou zisteného stavu v správe daní narastá riziko úplnej konsolidácie údajov, ktoré priebežne vznikajú v jednotlivých druhoch daní. Zvyšuje sa riziko škôd štátu pri neplnení zákonných povinností pri nadmerných odpočtoch a vracania dane daňovým subjektom v Slovenskej republike ale i v zahraničí. K termínu podávania daňových priznaní k dani z príjmov právnických a fyzických osôb do 31. marca 2012 sa vzhľadom na kontrolou zistené nedostatky, prehlbujú nasledovné riziká:
– možný rast daňových únikov nielen v SR, ale aj s dosahom na ostatné členské krajiny EÚ,
– následný vznik daňových nedoplatkov, ktoré budú nevymožiteľné,
– ohrozenie fungovania hospodárskych subjektov pre nevystavenie potvrdenia, že subjekt nemá evidované daňové nedoplatky, ktoré sú nevyhnutné napríklad:
– pre účely účasti na verejnom obstarávaní,
– pri získavaní finančných prostriedkov od finančných inštitúcií,
– pri získavaní prostriedkov na projekty financovaných z prostriedkov EÚ a inej zahraničnej pomoci,
– ohrozenie moţností občanov Slovenskej republiky získať finančné prostriedky napríklad prostredníctvom hypotekárnych úverov, štipendiá a pôţičky študentov,
– moţné sankcie, prípadne súdne spory o náhradu škody a podobne zo strany daňových subjektov EÚ, z dôvodu neplnenia si povinností Slovenskej republiky v systémoch povinnej medzinárodnej administratívnej spolupráce na výmenu informácii s členskými krajinami EÚ,
– možné poškodenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.
A ešte perlička ozaj možná iba v SR - odporučenie nápravy (citujem):
Najvyšší kontrolný úrad SR odporučil štatutárnemu zástupcovi Finančného riaditeľstva SR okamžite prijať účinné opatrenia pre zabezpečenie riadneho výkonu správy daní. Dobré ráno stará mama.
A čo tak vyvodiť zodpovednosť?
Economic
12.03.12,19:43
Pôvodne som chcela napísať: Mikloš je klamár keď tvrdil, že príčinou všetkého je Novitech preto, lebo nespolupracuje. Po dočítaní správy som úplne stratila reč : ako to nazvať? bordel ako v tanku a hanba ako svet.

Prečo zverejnili správu až 12.3.2012?????? To im trvalo týždeň napísať 17 strán??????? Ani 3 strany denne, to je výkon za celú pracovnú dobu!!!!! Trúfam si tvrdiť, že keby bola správa zverejnená pred voľbami, SDKU sa nedostane do parlamentu.

No a na záver citácia zo správy: Kontrolou bolo zistené, že prvýkrát od zavedenia systému VIES (01.05.2004) si Slovenská republika nesplnila povinnosti pri výmene registračných údajov a údajov o obrate tovarov a služieb zaťažených DPH. Údaje o obratoch a službách za 4. štvrťrok 2011 a december 2011 neboli za Slovenskú republiku prenesené do systému VIES ani v odloženom termíne do 29.02.2012 a takisto neboli v termíne do 29.02.2012 zaslané údaje za január 2012. Údaje o obrate tovarov a služieb za uvedené obdobia tak nie sú prístupné pre ostatné členské krajiny EÚ. Neriešením, respektíve odkladom riešenia kontrolou zisteného stavu v správe daní narastá riziko úplnej konsolidácie údajov, ktoré priebežne vznikajú v jednotlivých druhoch daní. Zvyšuje sa riziko škôd štátu pri neplnení zákonných povinností pri nadmerných odpočtoch a vracania dane daňovým subjektom v Slovenskej republike ale i v zahraničí. K termínu podávania daňových priznaní k dani z príjmov právnických a fyzických osôb do 31. marca 2012 sa vzhľadom na kontrolou zistené nedostatky, prehlbujú nasledovné riziká:
– možný rast daňových únikov nielen v SR, ale aj s dosahom na ostatné členské krajiny EÚ,
– následný vznik daňových nedoplatkov, ktoré budú nevymožiteľné,
– ohrozenie fungovania hospodárskych subjektov pre nevystavenie potvrdenia, že subjekt nemá evidované daňové nedoplatky, ktoré sú nevyhnutné napríklad:
– pre účely účasti na verejnom obstarávaní,
– pri získavaní finančných prostriedkov od finančných inštitúcií,
– pri získavaní prostriedkov na projekty financovaných z prostriedkov EÚ a inej zahraničnej pomoci,
– ohrozenie moţností občanov Slovenskej republiky získať finančné prostriedky napríklad prostredníctvom hypotekárnych úverov, štipendiá a pôţičky študentov,
– moţné sankcie, prípadne súdne spory o náhradu škody a podobne zo strany daňových subjektov EÚ, z dôvodu neplnenia si povinností Slovenskej republiky v systémoch povinnej medzinárodnej administratívnej spolupráce na výmenu informácii s členskými krajinami EÚ,
– možné poškodenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.
A ešte perlička ozaj možná iba v SR - odporučenie nápravy (citujem):
Najvyšší kontrolný úrad SR odporučil štatutárnemu zástupcovi Finančného riaditeľstva SR okamžite prijať účinné opatrenia pre zabezpečenie riadneho výkonu správy daní. Dobré ráno stará mama.
A čo tak vyvodiť zodpovednosť?

Zdžali to úmyselne k vôli voľbám. Toľko môj osobný názor. Fakt mi padla sánka dolu.... HNUS...
AnnaK
12.03.12,20:10
Zdžali to úmyselne k vôli voľbám. Toľko môj osobný názor. Fakt mi padla sánka dolu.... HNUS...

Žitňanská stopla zákon č. 91/2012 Z. z. o monitorovacom výbore a NKÚ stopla správu o kontrole. A je to.........
Economic
13.03.12,05:12
Žitňanská stopla zákon č. 91/2012 Z. z. o monitorovacom výbore a NKÚ stopla správu o kontrole. A je to.........


Máš na mysli, že ho stopla - teda zdržala pred voľbami, že ? Pretože on reálne v Zbierke zákonov v čiastke 24 vyšiel (to len na vysvetlenie)
srska
13.03.12,06:29
......A ešte perlička ozaj možná iba v SR - odporučenie nápravy (citujem):
Najvyšší kontrolný úrad SR odporučil štatutárnemu zástupcovi Finančného riaditeľstva SR okamžite prijať účinné opatrenia pre zabezpečenie riadneho výkonu správy daní. Dobré ráno stará mama.
A čo tak vyvodiť zodpovednosť?jedno z opatrení fs - síce len na neznámeho ale aspoň voľačo: http://ekonomika.sme.sk/c/6296927/machova-podava-pre-problemy-v-danovej-sprave-trestne-oznamenie.html
AnnaK
13.03.12,06:39
trestné oznámenie na neznámeho mik-loža :-)
AnnaK
13.03.12,06:41
Žitňanská stopla zákon č. 91/2012 Z. z. o monitorovacom výbore a NKÚ stopla správu o kontrole. A je to.........

Áno Vierka, tak som to myslela. Prezident podpísal zákon v utorok a vyšlo to v zb až v piatok. Pritom máme skúsenosti, ako rýchlo vedia uverejniť zákon, keď to potrebujú.
Economic
13.03.12,07:14
Áno Vierka, tak som to myslela. Prezident podpísal zákon v utorok a vyšlo to v zb až v piatok. Pritom máme skúsenosti, ako rýchlo vedia uverejniť zákon, keď to potrebujú.

Veď to, že vždy je tak ako oni potrebujú.... Nikoho nezaujíma čo potrebujú samotné daňové subjekty, alebo ich účtovníčky k naplneniu si svojich povinností zo zákonov, ktoré oni tvoria. Veľmi ma mrzí, že tvorcovia zákona sú neznalí problematiky a potom sa musia zbytočne prijímať stále ďalšie a ďalšie novely, doplnenia... a zbytočne sa všade vnáša chaos a neistota. A čo je najhoršie, že zákony platia len pre nás, bohužiaľ často sa stretávam že na druhej strane nie. A to nie je dobre.
Aljok
15.03.12,17:10
Info zo stránky : INFORMÁCIA O OBMEDZENÍ SLUŽBY OVEROVANIA

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/a_data/obmedzenie_dph.pdf
Stefan2005
15.03.12,19:13
srska
16.03.12,01:29
znenie prvej vety oznámenia - "Finančná správa upozorňuje daňové subjekty, že registračné údaje týkajúce sa slovenských daňových subjektov registrovaných pre DPH nie sú od 1.1.2012 aktualizované z dôvodu zmien v informačnom systéme." - pokladám za zavádzajúce a smiešne.
keby boli korektní tak napíšu: z dôvodu nefunkčnosti informačného systému fs sr
srska
16.03.12,01:35
už aj sám minister uveril
http://spravy.pravda.sk/miklos-je-kvoli-danovemu-chaosu-rozcarovany-zo-svojich-ludi-pro-/sk_ekonomika.asp?c=A120315_125305_sk_ekonomika_p01 mohlo ho napadnúť už v 12/2011, že dačo smrdí, keď štátny tajomník a zároveň "hlava" riadiaceho výboru unitas odchádza na vlastnú žiadosť z mf sr
Economic
16.03.12,04:56
už aj sám minister uveril
http://spravy.pravda.sk/miklos-je-kvoli-danovemu-chaosu-rozcarovany-zo-svojich-ludi-pro-/sk_ekonomika.asp?c=A120315_125305_sk_ekonomika_p01

Ja osobne som z neho rozčarovaná už dávno. Zrejme mi inak niektoré súvislosti dochádzajú ako jemu. A jeho Ospravedlnenie ? S tým si môže niečo vytapetovať.
Stefan2005
18.03.12,08:28
"Registračné údaje týkajúce sa slovenských daňových subjektov registrovaných pre daň z pridanej hodnoty (DPH) nie sú od začiatku tohto roka aktualizované, a to z dôvodu zmien v informačnom systéme....." riešenie (FRSR): "Podnikatelia by sa preto podľa finančného riaditeľstva mali so žiadosťou o informácie obrátiť na miestne príslušný daňový úrad." ...

no ďakujem pekne, vypisovať na jednotlivé DÚ (ak samozrejme vieme, kde je subjekt registrovaný)...

citácie odtiaľto: http://profesia.pravda.sk/zivnost/clanok/26085-na-danovom-portali-si-novych-platitelov-dph-neoverite/
srska
19.03.12,14:25
ibm oficiálne oznámilo, že dôjde k posunu zjednotenia výberu daní, cla a odvodov a nebude určite realizovaný k 01.01.2013

zdroj: ta3.com

aj hnonline.sk

http://hnonline.sk/ekonomika/c1-55090480-ibm-potvrdila-ze-megaprojekt-pre-stat-sa-eneskori
Economic
19.03.12,14:29
ibm oficiálne oznámilo, že dôjde k posunu zjednotenia výberu daní, cla a odvodov a nebude určite realizovaný k 01.01.2013

zdroj: ta3.com

A najkrajšie na tom všetkom je, že vôbec nikto nenesie za nič zodpovednosť... Také zmluvy musel pripravovať fakt dobrý právnik. A nehovorím o človeku, čo ju podpisoval za štát... Oplatilo s mu zrejme privrieť oči nad jej nevýhodnosťou... veď z cudzieho krv netečie.
misoft
19.03.12,14:45
ibm oficiálne oznámilo, že dôjde k posunu zjednotenia výberu daní, cla a odvodov a nebude určite realizovaný k 01.01.2013
Naozaj? To hádam srandujú! V správach o 17-tej som začul čosi o tom, že to vôbec nepôjde (aspoň sa mi tak marilo) - takže musia sa daňováci vrátiť k starému systému (hlavne, že 28mil.€ je v riti!)
srska
19.03.12,16:30
Naozaj? To hádam srandujú! V správach o 17-tej som začul čosi o tom, že to vôbec nepôjde (aspoň sa mi tak marilo) - takže musia sa daňováci vrátiť k starému systému (hlavne, že 28mil.€ je v riti!)to bolo povedané v súvislosti so systémom v roku 2012: KONS=out, RDS=in ----- rozhodne monitorovací výbor za pomoci IT z UK BA
srska
19.03.12,18:48
skromný návrh monitorovaciemu výboru:
čo tak dať podnet aby súd urobil predbežné opatrenie nakladania s majetkom + zmrazenie účtov subdodávateľom a dodávateľovi systému KONS aby škody v konečnom dôsledku bolo z čoho zaplatiť. možno ešte nie je neskoro.
grammatika
27.03.12,06:28
Dnes som sa veru pobavila :http://www.topky.sk/cl/10/1304759/Dan-z-prijmov-2011--Na-priznanie-a-zaplatenie-zostava-uz-len-tyzden
"Dosť ľudí si to zasa nechalo na poslednú chvíľu," pripustila Dianová.
Tak jedine, určite len ľudia si to nechali na poslednú chvíľu, to že zverejnili/sprístupnili tlačivá koncom februára je podľa nich normálne a že naša robota musela stáť, a teraz ONI vychádzajú vôbec v ústrety, že predĺžia úradné hodiny...
Nooo, kebyže si aspoň pani Dianová ne..... do úst!
kn-alka
27.03.12,06:31
úplne s tebou súhlasím, aj ja som polovice februára nevypĺňala žiadne DP, pritom som mala podklady
srska
29.03.12,03:04
alibizmus zo strany machovej (http://ekonomika.sme.sk/c/6318304/danovy-system-pocka-na-smer.html) + mikulčík sa cíti sklamaný (aj ja by som bol, keby som keby ma kopli do zadku a ušla by mi vidina ďalšieho "zárobku") a nepáči sa mu už na slovensku + polícia koná ale výsledok zatiaľ v nedohľadne. toť zatiaľ výsledok:)
srska
29.03.12,03:35
odkaz pre 150 prekrúžkovaných:
zmeňte zákon 595/2003 tak, aby ak štát neoprávnene odleje love daňových poplatníkov nevedno kam - tak nech ich štát vráti fyzicky ako vratku dane splatnú do 31.03. nasledujúceho zdaňovacieho obdobia po zdaň. období kedy štát neoprávnene love odlial. %-uálne podľa toho, koľko daňový poplatník odviedol daň v tom zdaňovacom období, keď štát neoprávnene tieto love odlial.
a trestný zákon tak, že tí čo to zapríčinili aj tí, ktorí mali z toho prospech sa presunú automaticky na stavbu diaľnic v sk a jediný pracovný nástroj im bude lopata a krompáč - na dobu neurčitú bez možnosti podať výpoveď.
(to som ešte slušný)
Economic
29.03.12,04:45
odkaz pre 150 prekrúžkovaných:
zmeňte zákon 595/2003 tak, aby ak štát neoprávnene odleje love daňových poplatníkov nevedno kam - tak nech ich štát vráti fyzicky ako vratku dane splatnú do 31.03. nasledujúceho zdaňovacieho obdobia po zdaň. období kedy štát neoprávnene love odlial. %-uálne podľa toho, koľko daňový poplatník odviedol daň v tom zdaňovacom období, keď štát neoprávnene tieto love odlial.
a trestný zákon tak, že tí čo to zapríčinili aj tí, ktorí mali z toho prospech sa presunú automaticky na stavbu diaľnic v sk a jediný pracovný nástroj im bude lopata a krompáč - na dobu neurčitú bez možnosti podať výpoveď.
(to som ešte slušný)


... a to si veru ešte slušný.....

Pokiaľ tu fungujú vymyté mozgy, nemôžeme čakať nápravu. Ale táto tvoja myšlienka sa mi páči...
Ivana Š
29.03.12,05:54
ja by som presunula aj niektorých spoluobčanov - včera s o 12:30 vyplazeným jazykom idem z roboty do roboty a pri zmrzline šesť rómov a a robili krik na celé mesto - jeden komentár som mala - do fabriky k pásu s nimi a "dobrého šéfa" ako mám ja :(
srska
29.03.12,06:15
ja by som presunula aj niektorých spoluobčanov - včera s o 12:30 vyplazeným jazykom idem z roboty do roboty a pri zmrzline šesť rómov a a robili krik na celé mesto - jeden komentár som mala - do fabriky k pásu s nimi a "dobrého šéfa" ako mám ja :(k pásu nie - tam je teplo. von, na čerstvý vzduch - napríklad čistiť vojenský priestor pri letisku malacky alebo pri kežmarku v rojnici od suchého dreva
grammatika
29.03.12,06:46
A jedna zaujímavosť, klientka máva stále odpočty (obchoduje so zahraničím), no a za 4Q2011 mala odpočet vo výške cca. 7000 Eur.
Od 01.01.2012 sa stala mesačným platcom.
V DPH za 01/2012 jej vyšla povinnosť, z ktorej si odpočítala časť NO zo 4Q2011.
A čo myslíte, aká suma NO za 4Q2011 jej teraz nabehla? No celá a 01/2012 je akokeby neuhradený...
Tak som volala správkyni, a ona, juuuj, ja neviem, prečo som vrátila celý odpočet, prosím uhraďte ten január...no a som zvedavá, keď v budúcnosti budú vyrubovať úroky za neskoré platenie (teda sme to zaplatili až po mesiaci, lebo oni si to nespárovali) že musíme "odložiť" argumenty, že pochybil DU...

No a to je jeden asi z mála prípadov, teraz fakt taký špekulanti majú raj na zemi, vrátia im o čo požiadajú...
Economic
29.03.12,06:54
Presne toto isté som hovorila na začiatku, že zase tento nefunkčný systém niekto veľmi dobre využije. Ale len ten, čo má na to žalúdok. Slušný podnikateľ sa nad tým ani nepozastaví .... DPHačkári majú teraz jednouducho raj.... A kým sa u nás na niečo príde, pretečie vody v Dunaji.....
srska
12.04.12,05:25
II. kolo - nastupuje RDS


FINANČNÉ RIADITEĽSTVO SLOVENSKEJ REPUBLIKY INTERNÝ RIADIACI AKT č. 100/2012/1000100 PRÍKAZ prezidenta finančnej správy k zákazu vykonávania zápisov do registra v informačnom systéme KONS
Vypracoval: Kancelária prezidenta FS, KCFO – odbor správy daní Účinný od – do: od 06.04.2012 Stupeň utajenia: Nie Sprístupnenie verejnosti: áno Určený: pre daňové úrady

Za účelom zabezpečenia korektnosti a kontinuity dát registra po migrácii vybraných údajov registra z informačného systému KONS do informačného systému RDS

p r i k a z u j e m

riaditeľom daňových úradov

1) Zabezpečiť, aby od 5.4.2012; 16:00 hod. neboli do registra daňových subjektov vedenom v informačnom systéme KONS zapisované žiadne nové údaje, ani neboli vykonávané žiadne zmeny už zapísaných údajov;

2) Zabezpečiť, aby v registri daňových subjektov v IS KONS od uvedeného termínu neboli používané funkcie na spracovanie dát z JKM, ani na generovanie čísla účtu správcu dane, na ktorý bude daňový subjekt uhrádzať platby dane (OUD);

3) Zabezpečiť, aby z registra daňových subjektov vedenom v IS KONS neboli okrem výnimky uvedenej v bode 4) tohto príkazu vydávané žiadne dokumenty;

4) Informovať zamestnancov DÚ, že v období od 6.4.2012 je v registri daňových subjektov vedenom v IS KONS povolené vydávať len oznámenie o pridelenom čísle účtu správcu dane, na ktorý bude daňový subjekt uhrádzať platby dane (OUD) ale iba za podmienky, že OUD bolo v registri IS KONS už vygenerované v období do 5.4.2012.

Za plnenie tohto príkazu je zodpovedný riaditeľ daňového úradu.
Plnenie príkazu kontroluje odbor vnútornej kontroly a inšpekcie.

Tento príkaz nadobúda účinnosť 05.04.2012.
Bratislava 05.04.2012
plk. Ing. Mária Machová, PhD.
poverená dočasným výkonom funkcie
prezidenta finančnej správy
v. r.
Economic
12.04.12,05:50
II. kolo - nastupuje RDS


FINANČNÉ RIADITEĽSTVO SLOVENSKEJ REPUBLIKY INTERNÝ RIADIACI AKT č. 100/2012/1000100 PRÍKAZ prezidenta finančnej správy k zákazu vykonávania zápisov do registra v informačnom systéme KONS
Vypracoval: Kancelária prezidenta FS, KCFO – odbor správy daní Účinný od – do: od 06.04.2012 Stupeň utajenia: Nie Sprístupnenie verejnosti: áno Určený: pre daňové úrady

Za účelom zabezpečenia korektnosti a kontinuity dát registra po migrácii vybraných údajov registra z informačného systému KONS do informačného systému RDS

p r i k a z u j e m

riaditeľom daňových úradov

1) Zabezpečiť, aby od 5.4.2012; 16:00 hod. neboli do registra daňových subjektov vedenom v informačnom systéme KONS zapisované žiadne nové údaje, ani neboli vykonávané žiadne zmeny už zapísaných údajov;

2) Zabezpečiť, aby v registri daňových subjektov v IS KONS od uvedeného termínu neboli používané funkcie na spracovanie dát z JKM, ani na generovanie čísla účtu správcu dane, na ktorý bude daňový subjekt uhrádzať platby dane (OUD);

3) Zabezpečiť, aby z registra daňových subjektov vedenom v IS KONS neboli okrem výnimky uvedenej v bode 4) tohto príkazu vydávané žiadne dokumenty;

4) Informovať zamestnancov DÚ, že v období od 6.4.2012 je v registri daňových subjektov vedenom v IS KONS povolené vydávať len oznámenie o pridelenom čísle účtu správcu dane, na ktorý bude daňový subjekt uhrádzať platby dane (OUD) ale iba za podmienky, že OUD bolo v registri IS KONS už vygenerované v období do 5.4.2012.

Za plnenie tohto príkazu je zodpovedný riaditeľ daňového úradu.
Plnenie príkazu kontroluje odbor vnútornej kontroly a inšpekcie.

Tento príkaz nadobúda účinnosť 05.04.2012.
Bratislava 05.04.2012
plk. Ing. Mária Machová, PhD.
poverená dočasným výkonom funkcie
prezidenta finančnej správy
v. r.



Nech čítam ako čítam, nejako tomu nerozumiem. (ale ani nemusím, nie som zamestnanec FS :) )
srska
12.04.12,05:56
Nech čítam ako čítam, nejako tomu nerozumiem. (ale ani nemusím, nie som zamestnanec FS :) )terazky migrujú jedničky a nuly z kons do rds a aby nemigrovali donekonečna, tak pani plukovníčka vydala tento interný príkaz
Economic
12.04.12,06:01
Tak toto som si tiež z toho vyvodila... Len dúfam, že nemajú v pláne zrušiť daňovú registráciu cez JKM.. To by sa mi nepáčilo... To bol veľmi dobrý krok aspoň podľa mňa.
srska
18.04.12,10:45
chaos pomaly končí - dnes mi prišlo po 3 mesiacoch od podania žiadosti toto:

Dobrý deň,

Väzba medzi Vašim ID "xxxxxxxx" používateľa autorizovaných elektronických služieb DR SR a DIČ "2820009225" v roli "Užívateľ s úplným prístupom" bola vytvorená.
Prosím uskutočnite elektronické podanie dokumentu / dokumentov.
Vám príslušné autorizované elektronické služby sú týmto sprístupnené.

Tento e-mail bol automaticky vygenerovaný, preto naň prosím priamo neodpovedajte.
Economic
18.04.12,10:47
chaos pomaly končí - dnes mi prišlo po 3 mesiacoch od podania žiadosti toto:

Dobrý deň,

Väzba medzi Vašim ID "xxxxxxxx" používateľa autorizovaných elektronických služieb DR SR a DIČ "2820009225" v roli "Užívateľ s úplným prístupom" bola vytvorená.
Prosím uskutočnite elektronické podanie dokumentu / dokumentov.
Vám príslušné autorizované elektronické služby sú týmto sprístupnené.

Tento e-mail bol automaticky vygenerovaný, preto naň prosím priamo neodpovedajte.


To je teda rýchlovka :)
JankaO
18.04.12,10:49
Aj ja chcem, ja tiež čakám a viac ako 3 mesiace :)))
JankaO
18.04.12,10:50
To preto, lebo je z Blavy, ku mne to este nedorazilo, máme nižšiu teplotu. :)
calawen
18.04.12,14:12
ja čakám, kedy mi dokumenty - daň z príjmu PO, mesačné prehľady od 1.1. hodí zo stavu čakajúci na presun do RDS do stavu spracovaný - robím 3 firmy a rada by som zmenila na ZEP (kúpený už mám)...
srska
20.04.12,16:29
systém vies čiastočne uschopnený a aj vylepšený - zadáva sa: koho overujeme a kto overuje - novo registrované ič dph napr. v 02/2012 však stále v db nie sú

http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vatRequest.html?locale=sk (http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vatRequest.html?locale=sk)
calawen
21.04.12,09:20
ľudia, neviete aký je rozdiel medzi stavom dokumentu "spracovaný" a "s úplne overeným certifikátom"? Lebo mám iba tieto 2 stavy dokumentov v eTax-e a ešte stále nemôžem zmeniť na ZEP...
Aljok
21.04.12,09:34
ľudia, neviete aký je rozdiel medzi stavom dokumentu "spracovaný" a "s úplne overeným certifikátom"? Lebo mám iba tieto 2 stavy dokumentov v eTax-e a ešte stále nemôžem zmeniť na ZEP...
Dokument " s úplne overeným certifikátom" je prijatý na spracovanie, ale ešte nie je spracovaný.
MarcelkaT
21.04.12,09:43
Na východ to ešte neorazilo,............ktovie kedy.....
calawen
24.04.12,11:48
Ešte keby som vedela, že jak dlho im potrvá spracovanie :rolleyes:
Ivana Š
24.04.12,12:01
pracujú na tom ;)
dnes som bola na DÚ podávať DPH a prehľady
porozprávali sme sa trošku
samé úradníčky frfľali a nadávali, že ako toto všetko majú stíhať
a ešte aj tie mesačné prehľady im nepomohli, majú ešte viac papierov na skenovanie
calawen
24.04.12,12:07
Tak som si to skontrolovala, pod mojím ID podávajú 4 firmy, status "s úplne overeným certifikátom" má 10 podaní... z dátumov prijatia 17.02. až 23.3. (2x prehľad a 1x DP PO u každej, u jednej je 3xprehľad). Všetko staršie, alebo novšie je spracované...
srska
24.08.12,05:25
AdaMtiM
24.08.12,05:41
Tak aj povinné elektronické podávanie priznaní sa posúva z pôvodného od 1.1.2013 na od 2014?
srska
21.09.12,04:18