pavúčik
02.02.06,13:43
Volala mi známa, že bola nejaká zmena v zákone o ZP a do nejakého termínu vo 02/2006 treba zdravotnej poisťovni poslať nejakú zostavu za rok 2005. Nikde som to však nenašla. Môžete mi niekto poradiť, či je to blud alebo som to prehliadla ? Srdečná vďaka už vopred.
Janka6685
02.02.06,12:45
Do zdravotnej poisťovne sa posiela ročné zúčtovanie, ale to až do konca júna 2006.
dara
02.02.06,12:45
Takže to stačí do konca júna 2006? A je už niekde niaké upresnenie k tomu? Aj tlačivá?????
Janka6685
02.02.06,12:47
Je toho celá porada. Skús cez vyhľadávanie, nájdeš toho mnoho.
boban
02.02.06,12:50
Do zdravotnej poisťovne sa bude posielať tlačivo Oznámenie zamestnávateľa o preplatkoch a nedoplatkoch za jednotlivých zamestnancov za rok 2005 spolu s prílohou Zoznam zamestnancov, za ktorých bolo vykonané ročné zúčtovanie. Toto je treba zaslať do konca augusta.
dara
02.02.06,13:03
A čo sa týka FO?
sklenkova
02.02.06,13:10
musím robiť aj ja ročné zúčtovanie za zamestnancov,keď majú u mňa len vedlajší prac.pomer?
ajobs
02.02.06,14:22
musím robiť aj ja ročné zúčtovanie za zamestnancov,keď majú u mňa len vedlajší prac.pomer?

Ak o to požiadajú, potom áno.
A hlavný a vedľajší pracovný pomer už neexistujú.:eek: :confused:
Jozef Mihál
02.02.06,14:44
...doplním Tóna - a ak splňajú podmienky uvedené v § 19 ods.2, tj. ak môžu požiadať zamestnávateľa o vykonanie RZ
Vladimír Ozimý
03.02.06,08:55
ja sa chcem opytat aby som si to jasne uz takze

ked je SZCO alebo zamestnanec tak z prijmov z dohod nemusia platit poistenie na ZP

ak vsak je zamestnany student alebo je SZCO tak pokial nepresiahne 1/2 minimalnych miezd tak plati za neho stat inak si musi zaplati sam

no a este dohoda do 300 hodin za cely rok na DVP sa chape u jedneho zamestnavatela to jest ked odpracuje u dvoch moze mat 600 hodin alebo do kopy len tych 300 hodin
Janka6685
03.02.06,09:04
ja sa chcem opytat aby som si to jasne uz takze

ked je SZCO alebo zamestnanec tak z prijmov z dohod nemusia platit poistenie na ZP

ak vsak je zamestnany student alebo je SZCO tak pokial nepresiahne 1/2 minimalnych miezd tak plati za neho stat inak si musi zaplati sam

no a este dohoda do 300 hodin za cely rok na DVP sa chape u jedneho zamestnavatela to jest ked odpracuje u dvoch moze mat 600 hodin alebo do kopy len tych 300 hodin

Na tú poslednú otázku: áno, berie sa tých 300 hod. u jedného zamestnávateľa. Ale pozor, ak by bol dohodár evidovaný na ÚP, tak v jeho prípade by mohol odrobiť max. 64 hod./mes. a zarobiť do 3200,- (s tou sumou si momentálne nie som istá). A to by pre neho platilo celkovo (teda spolu, ak by mal viac zamestnávateľov).
Barbara
03.02.06,09:16
Na tú poslednú otázku: áno, berie sa tých 300 hod. u jedného zamestnávateľa. Ale pozor, ak by bol dohodár evidovaný na ÚP, tak v jeho prípade by mohol odrobiť max. 64 hod./mes. a zarobiť do 3200,- (s tou sumou si momentálne nie som istá). A to by pre neho platilo celkovo (teda spolu, ak by mal viac zamestnávateľov).


keď som to dobre rátala tak tá suma je 3450,-!!!!!!??????????
1/2 z min. mzdy????????
Janka6685
03.02.06,09:18
keď som to dobre rátala tak tá suma je 3450,-!!!!!!??????????
1/2 z min. mzdy????????

Táto suma (3450,-) je suma, ktorú môže študent zarobiť najviac, aby neplatil zdravotné poistenie. Mne išlo o evidovaného nezamestnaného, ktorý robí na dohodu.
Janka6685
03.02.06,09:24
Celé je to mimotemy , ale ja som mala na mysli toto:

§ 6
Uchádzač o zamestnanie


(1) Zamestnanie na účely tohto zákona je vykonávanie zárobkovej činnosti zamestnancov podľa § 4, prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti samostatne zárobkovo činnou osobou podľa § 5 a vykonávanie slobodného povolania podľa osobitných predpisov.

(2) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len "evidencia uchádzačov o zamestnanie") a ktorý

a) nie je zamestnanec podľa § 4, ak tento zákon neustanovuje inak,
b) neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,
c) nevykonáva zárobkovú činnosť v cudzine,
d) vykonáva zárobkovú činnosť v rozsahu najviac 64 hodín mesačne a ktorého mzda alebo odmena za výkon tejto činnosti nepresahuje 3 200 Sk mesačne, pričom za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činnosti na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu 5) alebo iného právneho vzťahu podľa osobitných predpisov; 13a) skutočnosti o počte odpracovaných hodín a o výške mzdy alebo odmeny preukazuje uchádzač o zamestnanie na požiadanie úradu.
Vladimír Ozimý
03.02.06,09:34
Na tú poslednú otázku: áno, berie sa tých 300 hod. u jedného zamestnávateľa. Ale pozor, ak by bol dohodár evidovaný na ÚP, tak v jeho prípade by mohol odrobiť max. 64 hod./mes. a zarobiť do 3200,- (s tou sumou si momentálne nie som istá). A to by pre neho platilo celkovo (teda spolu, ak by mal viac zamestnávateľov).


no a na tu prvu a druhu to mam chapat teda ze je to o.k.? hej lebo prisla kamaratka a strasne jej hovorili ze ak presiahne 3000 sk tak si musi zaplatit zdravotne poistenie...ja som jej povedal ze to je podla stareho zakona ze tu zmluvu maju staru ze ona ako zamestnanec neplati z dvp zdravotne poistenie a neuvadza to ani vo vyuctovani no a chcem si to potvrdit
JanaF
03.02.06,10:04
A ako je to s fyzickymi osobami popri zamestnaniu? Musia si udaje k tomuto tlacivku pre zdravotne poistovne vyziadat od zamestnavatela alebo stacia udaje z potvrdenia o prijme?
Jana Motyčková
03.02.06,14:50
no a na tu prvu a druhu to mam chapat teda ze je to o.k.? hej lebo prisla kamaratka a strasne jej hovorili ze ak presiahne 3000 sk tak si musi zaplatit zdravotne poistenie...ja som jej povedal ze to je podla stareho zakona ze tu zmluvu maju staru ze ona ako zamestnanec neplati z dvp zdravotne poistenie a neuvadza to ani vo vyuctovani no a chcem si to potvrdit
Presne neviem o čo ide v otazke, ale :
Kto je zamestnanec alebo SZČO, z príjmu z dohôd zdravotné poistenie neplatí. ZP sa platí iba z dohôd, v mesiacoch, kedy dotyčná osoba nie je súčasne zamestnancom ani SZČO.
Študentka ak má uzavretý pracovný pomer, v každom prípade zamestnávateľ platí preddavky na zdravotné poistenie (4% zrazí zo mzdy, 10% odvod zamestnávateľa). Potom na konci roka sa posudzuje úhrn vymeriavacích základov študentky počas celého roka, ak je nižší ako 1/2 úhrnu minimálnych miezd, v ročnom zúčtovaní je možné vrátiť zaplatené preddavky jej aj zamestnávateľovi. Ak počas zamestnania má aj príjem z dohody, tento príjem sa neberie do úvahy ani pri posudzovaní hranice (1/2 min.mzdy) ani do vymeriavacieho základu.

Ak má študentka uzavretú dohodu mimo času keď je v pracovnom pomere (alebo SZČO), preddavky na ZP z dohody neplatí. Ale ak jej príjem z dohôd v čase keď nebola zamestnaná ani SZČO + vymeriavací základ zo zamestnania + vymeriavací základ zo SZČO je vyšší ako úhrn 1/2 minimálnych miezd, zdravotné poistenie bude musieť v ročnom zúčtovaní doplatiť aj z týchto dohôd.
Jana Motyčková
03.02.06,14:52
A ako je to s fyzickymi osobami popri zamestnaniu? Musia si udaje k tomuto tlacivku pre zdravotne poistovne vyziadat od zamestnavatela alebo stacia udaje z potvrdenia o prijme?
Ak máš na mysli podnikateľov, t.j. SZČO pre zdravotné poistenie, tak musia si požiadať do 7.5. o vystavenie potvrdenia u zamestnávateľa - je to iné potvrdenie ako pre daň, tlačivo bude asi až koncom marca alebo v apríli.
JanaF
05.02.06,06:12
Ak máš na mysli podnikateľov, t.j. SZČO pre zdravotné poistenie, tak musia si požiadať do 7.5. o vystavenie potvrdenia u zamestnávateľa - je to iné potvrdenie ako pre daň, tlačivo bude asi až koncom marca alebo v apríli.

dakujem somij, presne SZCO som mala na mysli, len som to zle napisala:)
Janca
12.05.06,05:22
Ak som dobre pochopila Vaše príspevky tak postup v mojom prípade bude u týchto troch poistencoch postup nasledovný:
1. celý rok 2005 SZČO + celý rok 2005 príkazná zmluva u iného zamestnávateľa zdaňovaná podľa §5 (bez ohľadu na jej výšku) = podáva si ročné zúčtovanie ZP len ako SZČO, lebo príjem z takejto dohody sa neberie do úvahy.
2. celý rok v riadnom pracovnom pomere + celý rok 2005 príkazná zmluva u iného zamestnávateľa zdaňovaná podľa §5 (bez ohľadu na jej výšku) = podáva si ročné zúčtovanie ZP len ako zamestnanec (požiada o ročné zúčtovanie zamestnávateľa, ak má "kolísavé" príjmy, v prípade, že nie, nemá povinnosť podať RZ ZP) lebo príjem z takejto dohody sa neberie do úvahy.
3. celý rok starobný dôchodca + celý rok 2005 príkazná zmluva a nejaké DOVP. V tomto prípade si sleduje len príjem za obdobie 9-12/2005 a len z tohoto príjmu si robí RZ ZP, ak presiahne hranicu 13.000 Sk.
Prosím ak má niekto podobné kombinácie príjmov, nech ma opraví, resp. doplní, resp. vyjadrí súhlas.
alušik
12.05.06,05:31
Ak som dobre pochopila Vaše príspevky tak postup v mojom prípade bude u týchto troch poistencoch postup nasledovný:
1. celý rok 2005 SZČO + celý rok 2005 príkazná zmluva u iného zamestnávateľa zdaňovaná podľa §5 (bez ohľadu na jej výšku) = podáva si ročné zúčtovanie ZP len ako SZČO, lebo príjem z takejto dohody sa neberie do úvahy. Áno, na tlačive B a príjem z príkaznej zmluvy do úvahy neberie.
2. celý rok v riadnom pracovnom pomere + celý rok 2005 príkazná zmluva u iného zamestnávateľa zdaňovaná podľa §5 (bez ohľadu na jej výšku) = podáva si ročné zúčtovanie ZP len ako zamestnanec (požiada o ročné zúčtovanie zamestnávateľa, ak má "kolísavé" príjmy, v prípade, že nie, nemá povinnosť podať RZ ZP) lebo príjem z takejto dohody sa neberie do úvahy. Áno, na tlačive A.
3. celý rok starobný dôchodca + celý rok 2005 príkazná zmluva a nejaké DOVP. V tomto prípade si sleduje len príjem za obdobie 9-12/2005 a len z tohoto príjmu si robí RZ ZP, ak presiahne hranicu 13.000 Sk.
Prosím ak má niekto podobné kombinácie príjmov, nech ma opraví, resp. doplní, resp. vyjadrí súhlas. Áno.

Všetko pochopené správne.;)
Janca
12.05.06,08:14
Alušik a katkaj,
potešila som sa Vašej reakcii na moje posúdenie príjmov,
avšak pred chvíľou som sa vrátila zo ZP. Bola som zaniesť
mesačný výkaz a tak som sa zastavila u pani, ktorá má
na starosti poradenstvo. Tak tam ma usmernili takto:

Vraj musím dodatočne za všetkých takýchto ľudí, ktorí mali
príkaznú zmluvu zdaňovanú podľa §5 urobiť dodatočné prihlásenie
za celý rok 2005, urobiť mesačné výkazy a odviesť čo najskôr
z takýchto príjmov 4+10%, lebo podľa zákona sú "zamestnancami".
A tak ich vraj aj školil p. Mihál.
Stúpol mi tlak na 220, lebo v čase, keď som k 1.1.2005 takéto
zmluvy robila mi bolo povedané, že poisťovňa typ Príkaznej zmluvy
podľa Obč. zákonníka nepozná. (nenapadlo mi dať si to od nich
potvrdiť písomne).
Tak teraz fakt neviem, čo robiť, lebo som ani tej SZČO ani tomu zamestnancovi nedala žiadne potvrdenie o príjmoch z príkaznej
zmluvy u nás pre RZ ZP.
Prosím napíšte mi svoj názor, ďakujem.
katkaj
12.05.06,08:49
Alušik a katkaj,
potešila som sa Vašej reakcii na moje posúdenie príjmov,
avšak pred chvíľou som sa vrátila zo ZP. Bola som zaniesť
mesačný výkaz a tak som sa zastavila u pani, ktorá má
na starosti poradenstvo. Tak tam ma usmernili takto:

Vraj musím dodatočne za všetkých takýchto ľudí, ktorí mali
príkaznú zmluvu zdaňovanú podľa §5 urobiť dodatočné prihlásenie
za celý rok 2005, urobiť mesačné výkazy a odviesť čo najskôr
z takýchto príjmov 4+10%, lebo podľa zákona sú "zamestnancami".
A tak ich vraj aj školil p. Mihál.
Stúpol mi tlak na 220, lebo v čase, keď som k 1.1.2005 takéto
zmluvy robila mi bolo povedané, že poisťovňa typ Príkaznej zmluvy
podľa Obč. zákonníka nepozná. (nenapadlo mi dať si to od nich
potvrdiť písomne).
Tak teraz fakt neviem, čo robiť, lebo som ani tej SZČO ani tomu zamestnancovi nedala žiadne potvrdenie o príjmoch z príkaznej
zmluvy u nás pre RZ ZP.
Prosím napíšte mi svoj názor, ďakujem.

No z hľadiska ZP je príjem z príkaznej zmluvy zdaňovaný podľa par.5 podobný ako príjem z dohody. Takže na základe toho som súhlasila s odpoveďou od alušik. U zamestnanca prípadne SZČO sa z príkaznej zmluvy neplatia preddavky na ZP. Takže stále si myslím že naše odpoveďe boli správne.
Poprosím poraďákov, máte niekto iný názor a opravíte nás ? :confused:
Janca
12.05.06,09:14
Katka, presne ako hovoríš aj DOVP sa zdaňujú podľa §5 ZoDzP a ZP "ich nepozná", tak nevidím dôvod, prečo odmena z PZ zdaňovaná tiež podľa
toho istého paragrafu by sa na ZP mala posudzovať inak.
Navyše sa začínam utvrdzovať v tom, že predsa mi len na tej ZP zle povedali,
nakoľko som teraz listovala v PORADE v téme o odmeňovaní v SVB-čkach
a aj p. Mihal (dúfam, že jeho meno v takomto kontexte môžem použiť)
mi odpovedal v tom zmysle, že ... osoby, ktoré majú mimo SVB aj prac. zmluvu, môžu pokojne zarábať na príkaznú zmluvu, či modernejšie na tzv. "nepomenovanú zmluvu podľa §51 Obč. zák., zdravotné sa z toho neplatí..... u dôchodcov treba sledovať príjem za rok 2006 do výšky 41.400,-- Sk.
Trochu som sa ukludnila, ale keď v tej ZP boli na mňa tri, tak som normálne
zostala mimo.
Trápi ma len to, že účtovníčka toho SZČO chce stále odomňa potvrdenie
o príjme (robí mu ako SZČO zrejme RZ ZP).
Nerada by som tomu SZČO robila komplikácie, preto sa ešte pred víkendom chcem utvrdiť v tom, že z tých prík. zmlúv, aj keď sú zdaňované podľa §5,
naozaj netreba robiť RZ ZP, ak je človek poistený z iného titulu, t.j. SZČO alebo riadny pracovný pomer.
katkaj
12.05.06,09:26
Katka, presne ako hovoríš aj DOVP sa zdaňujú podľa §5 ZoDzP a ZP "ich nepozná", tak nevidím dôvod, prečo odmena z PZ zdaňovaná tiež podľa
toho istého paragrafu by sa na ZP mala posudzovať inak.
Navyše sa začínam utvrdzovať v tom, že predsa mi len na tej ZP zle povedali,
nakoľko som teraz listovala v PORADE v téme o odmeňovaní v SVB-čkach
a aj p. Mihal (dúfam, že jeho meno v takomto kontexte môžem použiť)
mi odpovedal v tom zmysle, že ... osoby, ktoré majú mimo SVB aj prac. zmluvu, môžu pokojne zarábať na príkaznú zmluvu, či modernejšie na tzv. "nepomenovanú zmluvu podľa §51 Obč. zák., zdravotné sa z toho neplatí..... u dôchodcov treba sledovať príjem za rok 2006 do výšky 41.400,-- Sk.
Trochu som sa ukludnila, ale keď v tej ZP boli na mňa tri, tak som normálne
zostala mimo.
Trápi ma len to, že účtovníčka toho SZČO chce stále odomňa potvrdenie
o príjme (robí mu ako SZČO zrejme RZ ZP).
Nerada by som tomu SZČO robila komplikácie, preto sa ešte pred víkendom chcem utvrdiť v tom, že z tých prík. zmlúv, aj keď sú zdaňované podľa §5,
naozaj netreba robiť RZ ZP, ak je človek poistený z iného titulu, t.j. SZČO alebo riadny pracovný pomer.

Už tu bolo na porade viackrát popísané o "vedomostiach" pracovníkov na ZP ohľadom zúčtovania zdravotného poistenia. Posielajú ľudí aby si naštudovali problematiku na www.porada.sk :)