jana1983
15.02.12,11:59
Dobrý deň,
Som živnostníčka neplatca DPH
mam obrovský problém a potrebujem poradiť.

Dva roky po sebe som nakúpila tovar z ČR za účelom dalšieho predaja a a aj som ho predala. Ked som začala bola som u učtovníka či ako Neplatca možem dovažať tovar bez DPH otvoril zákon povedal že áno do hodnoty 420 tisíc sk bez Dph. Tak som doviezla tovar pod 420tisíc bez DPH predala tovar bez DPH. Učtovník zúčtoval. Zaplatila som daň z príjmu a hotovo.
Ja som si ten zákon prečítala a najivne som si myslela som si že je všetko v poriadku.
Ked som teraz priniesla faktury z minuleho roku pozrel sa na ne a zbadal že česká firma mi pred moje dič píše SK takže mi predali tovar bez DPH s tym že si mysleli že som platca, ja som im však nikdy svoje DPH čislo nedávala lebo ho ani nemám. Dávala som im len DIČ a myslela som si že mi môžu predať bez DPH do tych 420tisíc.

Teraz už viem že ako neplatca dph nemôžem nakupiť bez dph ale s ich DPHčkou.
Pochybili viacerí, ja svojou neznalosťou, účtovník svojou nevšimavosťou, lebo už na fakturach spred roka bolo napisane moje neexistujuce číslo DPH a on mi to krasne zučtoval ako keby nič. a aj česká firma, ktorá si neoverila či som platca DPH a vystavila mi taketo faktury.
Nemôžem kôli tomu spávať ja som vlastne nevedomky spravila podvod a najradšej by som sa išla na daňový rad a spýtať sa čo stym robiť.
Najhoršie je že ked som predala tovar z maržou 10% som ani tolko nezarobila kolko treba zaplatiť Dphčka.
Som maly živnostník a žijem z ruky do ust pokuta ma zlikviduje. Čo robiť s mojou situáciou Dakujem.
tinaM
15.02.12,11:26
Tu urobila najväčšiu chybu česká firma. Mala si sa im preukázať kartičkou, že si registrovaná za platiteľa DPH, alebo si to overiť na internete.
Bartošová Milada
02.04.12,14:22
mám rovnaký problém, vedel by mi niekto odpovedať, čo robiť ďalej a v akej výške môže byť pokuta a kto ju vlastne má dostať slovenská firma alebo zahraničný dodávateľ, ktorý chybu urobil, navyše vo vystavenej fa nie je nikde napísané, že DPH je 0. Je tam len názov tovaru, množstvo a cena. Vopred ďakujem za rýchlu odpoveď
Roman Piater
02.07.13,16:33
Keď v r. 2004 vstúpilo Slovensko do EÚ, prijalo okrem iných harmonizovaných oblastí aj spoločný európsky systém pre DPH. Z tohto dôvodu bolo povinné prijať úplne nový zákon o DPH a zároveň rešpektovať aj európske smernice, ktoré sú slovenskému právu v určitých oblastiach nadradené. Odvtedy napríklad v prípade nákupu tovaru z členskej krajiny EÚ neexistuje pojem “dovoz”, ale tzv. “nadobudnutie tovaru z iného členského štátu EÚ”.

Režim DPH pri takomto nadobudnutí je pre začiatočníka minimálne trochu zvláštny, ak nie dokonca mierne absurdný:)


Postup slovenského platiteľa DPH (príklad pri nákupe tovaru z ČR):


slovenský odberateľ-platiteľ DPH si objedná tovar od dodávateľa z ČR
slovenský odberateľ oznámi českej firme svoje IČ DPH (slovenské identifikačné číslo pre DPH)
český dodávateľ, registrovaný v ČR pre DPH, vyfakturuje tovar za cenu bez DPH. DPH teda nefakturuje
slovenský odberateľ si tovar musí samozdaniť. Tj zo sumy tovaru bez DPH si sám vypočíta DPH v slovenskej sadzbe 20% a tú uvedie do daňového priznania ako DPH na výstupe, resp. DPH zo zdaniteľných obchodov - teda DPH, ktorú musí zaplatiť štátu
keďže slovenský odberateľ je platiteľom DPH, môže si zároveň odpočítať DPH na vstupe. A to nielen z tovarov a služieb, ktoré nakúpil v SR, ale aj z tovarov a služieb, ktoré “nadobudol” z iných členských krajín EÚ. Teda v rovnakom daňovom priznaní k DPH, v ktorom vypočítal DPH z nadobudnutia na výstupe, uvedie aj odpočítanie DPH v sume, ktorú si vypočítal v predchádzajúcom bode (teda DPH na výstupe). A to v rovnakej výške.
kto pozorne čítal, už možno prišiel na to, že slovenská firma v konečnom dôsledku nezaplatí žiadnu DPH nikomu – dodávateľovi ani štátu. Zaplatí len sumu tovaru bez DPH. DPH na výstupe (tj DPH z nadobudnutia) a daň na vstupe (tj DPH odpočítavaná) sa totiž rovnajú.


Tomuto režimu podliehajú iba registrovaní plnohodnotní platitelia DPH. Ak nakupuje z iného štátu EÚ tovar neplatiteľ DPH, nič podobné absolvovať nemusí. Ak však firma-neplatiteľ DPH za obdobie kalendárneho roka nakúpi spolu tovar v hodnote 13 941,45 EUR, musí sa registrovať za platiteľa DPH (§ 7 zákona o DPH). Daňový úrad mu pridelí IČ DPH a následne bude mať všetky povinnosti i práva platiteľa DPH vrátane vyššiepopísanej schémy samozdanenia.


Čiastoční platitelia DPH, resp. osoby registrované v zmysle § 7a zákona o DPH, ktorí sú registrovaní pre DPH prioritne z dôvodu poskytovania služieb, postupujú trochu odlišne. Ak však na účely svojho podnikania nakúpia tovar od dodávateľa z iného štátu EÚ, samozdaniť si ho (na rozdiel od vyššiehouvedeného postupu pre plnohodnotných platiteľov) môžu alebo nemusia. Majú na výber.


Pri definovaní toho, či ide vôbec o “nadobudnutie tovaru”, je však potrebné rešpektovať aj postavenie dodávateľa i odberateľa či z hľadiska DPH mimoriadne dôležitý pojem “miesto dodania”. A pri vlastnoručnom počítaní sumy DPH z intrakomunitárnej dodávky rešpektovať aj pravidlá kurzového prepočtu základu DPH.


Pojem “dovoz tovaru” v daňovom práve EÚ samozrejme naďalej existuje. Vzťahuje sa však len na nákup tovaru z krajín, ktoré nie sú členmi EÚ – tzv. “tretích krajín”.


Podobne, i keď nie rovnako, sa postupuje pri poskytovaní či prijímaní služieb do a z krajín EÚ. Téme “služby v EÚ a DPH” som sa na tomto blogu už viackrát venoval a určite budem aj v budúcnosti.


PS Od 1.10.2012 sa vyššie popísaný mechanizmus samozdanenia bude uplatňovať nielen pri cezhraničných obchodoch, ale v niektorých prípadoch aj pri obchodoch v rámci SR. To je len jednou z mnohých noviniek novely zákona o DPH, o ktorej sa bude veľa písať i diskutovať minimálne počas celého septembra.


PRE VIAC TIPOV O DPH, SAMOZDANENÍ A FINANCIÁCH NEVÁHAJ A OSTAŇ V KONTAKTE
Roman Piater
02.07.13,16:34
pod sumu 13000 eur Vás to trápiť nemusí :D
KEJKA
02.07.13,16:49
Chybu urobil český dodávateľ, ty si s tým hlavu nelám. To, že nie si platiteľ DPH, DU vie a môže si overiť aj kontrola. Takže kludne spávaj.
Pre Teba ako SZČO to bola cena konečná, v prípade, že sa na to príde, bude musieť DPH - českú DPH odviesť ten dodávateľ.
lisey
14.11.13,13:46
dobrý deň, ja mám tiež také faktúry,kde je uvedené dič:sk..... a dotyčný nie je plátca DPH,ale česká firma tam DPH vyčíslila a zaplatil cenu aj s DPH...a teraz neviem,či im to mám vrátiť na prepísanie alebo to mám nechať tak...prosím poradíte mi s tým?
tictac7
14.11.13,14:27
...zadaj si svoju vlastnú otázku. Otázka sa nezadáva do komentára