Anka Ha
15.02.12,11:40
Dobrý deň, mám otázky:

1. Ak má zamestnanec minimálnu mzdu, teda neplatí sa za neho ani preddavok na daň z príjmov zo závislej činnosti (do decembra mal vyššiu mzdu a platili sme za neho aj preddavky a podávali 1/4 ročné prehľady) musím podávať mesačný prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch?

2. Ako je to s ročným zúčtovaním poistného? Tento rok ho už robia zdravotné poisťovne. Mám vedomosť, že pri zamestnancoch má zamestnávateľ povinnosť podať súhrnný výkaz. Ale ako je to so živnostníkmi? Ako sa urobí ročné zúčtovanie poistného?

3. Ako je to s prácou na dohodu? Platí za dohodára odvody zamestnávateľ, alebo úrad práce?

vďaka za každú pomoc :)))
Tweety
15.02.12,10:45
Dobrý deň, mám otázky:

1. Ak má zamestnanec minimálnu mzdu, teda neplatí sa za neho ani preddavok na daň z príjmov zo závislej činnosti (do decembra mal vyššiu mzdu a platili sme za neho aj preddavky a podávali 1/4 ročné prehľady) musím podávať mesačný prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch? Musíš.

2. Ako je to s ročným zúčtovaním poistného? Tento rok ho už robia zdravotné poisťovne. Mám vedomosť, že pri zamestnancoch má zamestnávateľ povinnosť podať súhrnný výkaz. Ale ako je to so živnostníkmi? Ako sa urobí ročné zúčtovanie poistného? Urobí mu ho ZP.

3. Ako je to s prácou na dohodu? Platí za dohodára odvody zamestnávateľ, alebo úrad práce? Za dohodára platí odvod zamestnáv. len do SP. Platí G a ÚP.

vďaka za každú pomoc :)))
V texte.
Anka Ha
15.02.12,10:46
ad 1. podám nulový prehľad? ad2. netreba na ZP podávať nič , ked zamestnávateľ podáva suhrnný výkaz...???
Anka Ha
15.02.12,12:15
V texte.
ad 1. podám nulový prehľad? ad2. netreba na ZP podávať nič , ked zamestnávateľ podáva suhrnný výkaz...???
Tweety
15.02.12,12:17
ad 1. podám nulový prehľad? ad2. netreba na ZP podávať nič , ked zamestnávateľ podáva suhrnný výkaz...???

1. Veď som už písala, že podáš, a nebude nulový, veď v ňom uvedieš jeho mzdu, dátum vyplatenia, daň-O.
2. Živnostník na PZ?
veronikasad
15.02.12,12:19
ad 1. podám nulový prehľad? ad2. netreba na ZP podávať nič , ked zamestnávateľ podáva suhrnný výkaz...???
Anka, nepodávaš nulový prehľad - možno ti vyjde len nulový preddavok. Na strane 3 uvádzaš všetky údaje o zamestnancovi, aj keď nemal zrazenú žiadnu daň.
mimotemyAnka, ak nerobíš mzdy cez SW, prečo si aspoň neobjednáš publikáciu Čo má vedieť mzdová účtovníčka ? Nájdeš tam množstvo príkladov, všetky mzdové tlačivá aj s návodmi a príkladmi na ich vyplnenie. Zahrávaš sa s pokutami ...
obimka
15.02.12,12:22
mimotemyAnka, ak nerobíš mzdy cez SW, prečo si aspoň neobjednáš publikáciu Čo má vedieť mzdová účtovníčka ?[/QUOTE]

azda su tam uvedene vsetky zmeny pri vsetkych novych tlacivach?
veronikasad
15.02.12,12:24
mimotemyAnka, ak nerobíš mzdy cez SW, prečo si aspoň neobjednáš publikáciu Čo má vedieť mzdová účtovníčka ?

azda su tam uvedene vsetky zmeny pri vsetkych novych tlacivach?[/QUOTE]

vždy tam nájdem čo potrebujem - a to mzdy už nejaký ten rôčik robím ...
obimka
15.02.12,12:29
aj ja už nejaký rôčik podávam štvrťročné a ročné tlačivá o mzdách, doteraz neviem ako sa ktorý volá, vždy je daň nula, lebo robím iba dohodárov na 3-4 mesiace v roku a mám toho vedieť toľko ako mzdová účtovníčka, ktorá má 100 zamestnancov, potrebujem program, literatúru, na daňovom sú na mňa nasr..., lebo vždy urobím nejakú chybu, je to nezmysel
Anka Ha
15.02.12,12:31
Anka, nepodávaš nulový prehľad - možno ti vyjde len nulový preddavok. Na strane 3 uvádzaš všetky údaje o zamestnancovi, aj keď nemal zrazenú žiadnu daň.
mimotemyAnka, ak nerobíš mzdy cez SW, prečo si aspoň neobjednáš publikáciu Čo má vedieť mzdová účtovníčka ? Nájdeš tam množstvo príkladov, všetky mzdové tlačivá aj s návodmi a príkladmi na ich vyplnenie. Zahrávaš sa s pokutami ...
objednám si, vďaka :)
veronikasad
15.02.12,12:40
aj ja už nejaký rôčik podávam štvrťročné a ročné tlačivá o mzdách, doteraz neviem ako sa ktorý volá, vždy je daň nula, lebo robím iba dohodárov na 3-4 mesiace v roku a mám toho vedieť toľko ako mzdová účtovníčka, ktorá má 100 zamestnancov, potrebujem program, literatúru, na daňovom sú na mňa nasr..., lebo vždy urobím nejakú chybu, je to nezmysel
Už som raz chcela hlavou preraziť múr a rozbila som si hlavu (za nepodaný nulový Prehlad . nie z nevedomosti, som zaplatila pokutu a nepomohlo mi ani odvolanie). Buď rada, kým sú na teba na DU len na...ý, keď ti príde pozdrav, bude to už horšie ...
luciana1
14.01.13,18:40
Prajem pekný večer,
mám jednu otázočku. Pri kontrole mesačných prehľadov som zistila, že v prehľade za november som omylom uviedla, že je to prehľad za 12/2012. Podaný bol 8. 12. 2012. V januári bol podaný prehľad za december. Takže mám dva prehľady za 12/2012, len jeden je podaný v decembri a druhý v januári. Obidva sú nulové, keďže nebol vyplatený žiadny príjem. Musím podať opravný za november 2012?
Mila123
14.01.13,18:44
Prajem pekný večer,
mám jednu otázočku. Pri kontrole mesačných prehľadov som zistila, že v prehľade za november som omylom uviedla, že je to prehľad za 12/2012. Podaný bol 8. 12. 2012. V januári bol podaný prehľad za december. Takže mám dva prehľady za 12/2012, len jeden je podaný v decembri a druhý v januári. Obidva sú nulové, keďže nebol vyplatený žiadny príjem. Musím podať opravný za november 2012?
skús zavolať správcu dane a dohodni sa, či nie je možné opraviť mesiac v prehľade..........
a opravný, či dodatočný nemôžeš podať, pretože za 11/2012 nemáš podaný riadny prehľad.....
luciana1
14.01.13,18:46
Ďakujem za radu, skúsim zavolať na DÚ. Dúfam, že to bude tá menej bolestná možnosť - opraviť mesiac. Lebo ak to nebudú akceptovať, je prúser. Nemám podaný prehľad za 11/2012.

Prajem ešte pekný večer.