eunikka
15.02.12,12:03
Zaujímalo by ma či ak pôjdem darovať krv počas pracovného času odrátava sa mi takto strávený čas zo 7 dní na lekárske ošetrenie, na ktoré mám nárok alebo nie. Ak nie, patrí mi za takto strávený čas mzda.
Llívia
15.02.12,11:05
Neráta sa to do 7 dní na lekárske ošetrenie//vyšetrenie. Máš nárok na náhradu mzdy v sume priemerného zárobku za čas nevyhnutný na odber a regeneráciu po odbere.
Tweety
15.02.12,11:05
Zaujímalo by ma či ak pôjdem darovať krv počas pracovného času odrátava sa mi takto strávený čas zo 7 dní na lekárske ošetrenie, na ktoré mám nárok alebo nie. Ak nie, patrí mi za takto strávený čas mzda.

Nie, nemá nárok na mzdu, ale na náhradu.
§138ZP
(2) Zamestnávateľ ďalej poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na darovaní krvi, aferéze a darovaní ďalších biologických materiálov. Pracovné voľno patrí na nevyhnutne potrebný čas a to za čas cesty k odberu a späť a za čas na zotavenie po odbere, pokiaľ tieto skutočnosti zasahujú do pracovného času zamestnanca. Podľa charakteru odberu a zdravotného stavu darcu môže lekár určiť, že čas potrebný na jeho zotavenie sa predlžuje, najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu cesty k odberu. Ak nedôjde k odberu, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku len za preukázaný nevyhnutne potrebný čas neprítomnosti v práci.
Llívia
15.02.12,11:09
Zákonník práce
Prekážky z dôvodov všeobecného záujmu
§ 136

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas na výkon verejných funkcií, občianskych povinností a iných úkonov vo všeobecnom záujme, ak túto činnosť nemožno vykonať mimo pracovného času. Pracovné voľno poskytne zamestnávateľ bez náhrady mzdy, ak tento zákon, osobitný predpis alebo kolektívna zmluva neustanovuje inak alebo ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodne inak.

§ 137
(5) Iný úkon vo všeobecnom záujme je najmä
a) darovanie krvi a aferéza,
b) darovanie ďalších biologických materiálov,

§ 138
(2) Zamestnávateľ ďalej poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na darovaní krvi, aferéze a darovaní ďalších biologických materiálov. Pracovné voľno patrí na nevyhnutne potrebný čas a to za čas cesty na odber a späť a za čas na zotavenie po odbere, pokiaľ tieto skutočnosti zasahujú do pracovného času zamestnanca. Podľa charakteru odberu a zdravotného stavu darcu môže lekár určiť, že čas potrebný na jeho zotavenie sa predlžuje, najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu cesty na odber. Ak nedôjde k odberu, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku len za preukázaný nevyhnutne potrebný čas.
eunikka
15.02.12,11:16
Podobné odpovede som si už našla, ale keďže ako laik sa nevyznám v terminológii, poprosila by som odpoveď typu áno/nie odrátava sa to zo zákonom stanovených 7 dní na lekárske vyšetrenie. Ďakujem.
Llívia
15.02.12,11:20
Na to som ti odpovedala v mojom prvom príspevku ;)
Tweety
15.02.12,11:22
Nie, veď to nie je prekážka podľa §141.
Tweety
15.02.12,11:22
Kuk prísp. 3