l.hurakova
15.02.12,14:13
Dobrý deň

prosíme Vás o radu pri použití kurzu pri poskytnutých preddavkoch zamestnancom na pracovné cesty v roku 2011-2012

Musí sa zamestnancovi zúčtovať poskytnutý preddavok na ZPC v tom istom kurze ako mu bol poskytnutý preddavok
alebo si môžeme určiť v smernici akým kurzom?

Napríklad:
15.01.2011 - poskytnutý preddavok na prac cestu 1000 czk /kurz nbs predchádzajúci ceň 14.01.2011 - 24,235

Vyúčtovanie pracovnej cesty 20.01.2011 - rozdiel z poskytnutej zálohy 500 czk
Zúčtované pri cestovnom príkaze 500 czk ubytovanie kurz z vyúčtovania cp
- vráti časť zálohy 250 czk do pokladne / kurz nbs 19.01.2011
- rozdiel 250 czk vráti v eur / kurz prvého dňa v mesiaci kedy sa služobná cesta začala/
následne sa vypočíta kurzový rozdiel

Veľmi pekne ďakujem
martinius
22.02.12,09:56
Musím upozorniť na fakt, že došlo k zmene účtovaní preddavkov v r.2012. Ak však vezmem do úvahy, že riešite r.2011, musím podotknúť jednu vec, ak bol preddavok poskytnutý z valutovej pokladne, tak použiješ váž.aritm.priemer alebo FIFO, do konca r.2011 nebolo priamo zakázané ani použitie kurzu ECB, konečný efekt je v podstate ten istý, len ti vzniknú kurzové rozdiely (teda obraty na 563 a 663), preto došlo k spresneniu zákona o účtovníctve §24 a 25. Ak bol preddavok poskytnutý z devíz.účtu, potom si použil kurz ECB (tu existoval ten rozpor medzi 221 a 211), od r.2012 pozor zmena!
Vyúčtovanie - áno, urobíš kurzom ECB (D-1) a tým kurzom vrátiš do pokladne, ak účtuješ rovnakým dňom. Aj tu je však od r.2012 zmena.
martinius
22.02.12,10:00
Zmena v Postupoch účtovania - §24 odst.3 - Kurz použitý pri vzniku účt.prípadu, ktorým je poskytnutý preddavok alebo prijatý preddavok sa použije aj na ostatné účt.prípady súvisiace s týmto účt.prípadom, napr.zúčtovanie preddavku.
l.hurakova
16.03.12,08:27
Môže mi niekto poradiť ako sa prepočítavajú cestovné náhrady pri ZPC v 2012?

Zamestnancom pri niektorých pracovných cestách neposkytujeme preddavok na ZPC v hotovosti ale majú kreditné karty.

Ak je zamestnanec vyslaný na ZPC do ČR má výdavky
na stravné 150 czk a vreckové v 22,50 czk ale chcú to vždy vyplatiť v eur akým kurzom mám prepočítať cestovný príkaz? Z kreditnej karty nečerpal.

Ďakujem
EPk
10.04.12,15:31
Môže mi niekto poradiť ako sa prepočítavajú cestovné náhrady pri ZPC v 2012?

Zamestnancom pri niektorých pracovných cestách neposkytujeme preddavok na ZPC v hotovosti ale majú kreditné karty.

Ak je zamestnanec vyslaný na ZPC do ČR má výdavky
na stravné 150 czk a vreckové v 22,50 czk ale chcú to vždy vyplatiť v eur akým kurzom mám prepočítať cestovný príkaz? Z kreditnej karty nečerpal.

Ďakujem

Aj mna by zaujimalo akym kurzom prepocitat CZK ak z-ec suhlasi s vyplatenim nahrad v EUR. V zakone je
(6) Preddavok na stravné zamestnávateľ poskytuje v mene ustanovenej pre jednotlivé krajiny opatrením ministerstva financií. Zamestnávateľ sa v prípade potreby môže so zamestnancom dohodnúť na poskytnutí preddavku na stravné v inej mene, ako je mena ustanovená pre jednotlivú krajinu opatrením ministerstva financií. Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v eurách na cudziu menu a naopak použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala. Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v cudzej mene na inú cudziu menu použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala; suma stravného sa určí prepočtom hodnoty stravného v eurách na dohodnutú cudziu menu.
Ked 1.4.2012 bola nedela, dat kurz 30.3.2012 alebo 2.4.2012?
a_je_to
11.04.12,17:33
Čo sa týka ZPC má pre kurzy mien prednosť osobitný zákon - o cestovných náhradách, nie zmeny v postupoch účtovania :

§ 36
Preddavky na náhrady a vyúčtovanie náhrad
(6) Preddavok na stravné zamestnávateľ poskytuje v mene ustanovenej pre jednotlivé krajiny opatrením ministerstva financií. Zamestnávateľ sa v prípade potreby môže so zamestnancom dohodnúť na poskytnutí preddavku na stravné v inej mene, ako je mena ustanovená pre jednotlivú krajinu opatrením ministerstva financií. Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v eurách na cudziu menu a naopak použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala. Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v cudzej mene na inú cudziu menu použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala; suma stravného sa určí prepočtom hodnoty stravného v eurách na dohodnutú cudziu menu.
l.hurakova
20.04.12,10:43
Akým kurzom prepočítať vyúčtovanie zpc a následne jej vyplatenie ak zamestnanec je na ZPC v ČR bol mu poskytnutý preddavok vo forme - kreditná karta.

Začiatok ZPC - 28.03.12
Zamestnanec z tejto karty nečerpal. Dňa 19.04.12 je vyúčtovanie ZPC.
Má nárok na stravné 600 czk a vreckové 90 czk. Akým kurzom prepočítam náhrady ak chce aby mu to bolo preplatené v eur. Môže to byť kurz z 18.04.2012?
Viera R.
21.04.12,11:23
Ak zamestnanec chce vyúčtovanie v EUR a bol na SC v ČR vyplácam kurzom prvého dňa mesiaca kedy sa SC konala (NBS).
monspa
08.10.12,10:47
Prosím Vás a akým kurzom zaúčtujem napr. nákup OPP, fixy na značenie /stavebné práce/, tankovanie PHM. Zamestnanec dostane preddavok 5000,- CZK dňa 4.10.2012. Dňa 8.10.2012 PC vyúčtuje nasledovne: stravné 3x600,- CZK /3 dni/, OPP - rukavice 380,- CZK, popisovače - 120,- CZK, PHM - 1500,- CZK. Pokiaľ som porozumela predchádzajúcim príspevkom, preddavok na stravné sa účtuje kurzom ECB z prvého dňa v mesiaci. Preddavok na ostatné výdavky mám účtovať taktiež kurzom z 1.10., alebo metódou FIFO /výdaj z val.pokladne/? Poraďte mi prosím, som začiatočník v PU, bola by som vďačná, keby mi niekto napísal predkontáciu k týmto účtovným prípadom. Vopred ďakujem.
monspa
17.10.12,07:47
Prosím o radu:confused: