robor
15.02.12,13:39
dobrý deň,
rád by som vás poprosil o názory alebo rady.
Keďže som nútený založiť si živnosť a pracovať sám na seba rozhodol som sa začať podnikať v "pohostinstve".
1. Mám možnosť vziať si do prenájmu bufet - jedáleň, má kompletne zariadenú kuchyňu, akurát treba investovať do zariadenia jedálne (stoly, stoličky) a samozrejme drobné "skrášlovacie úpravy".
Problém však vidím v cene prenájmu..čo ak mi to nepôjde tak aby som uživil seba, zamestnancov max 2 a zarobila aj na najom????? Bol to síce zabehnutý bufet a neviem sa dopátrať z akeho dôvodu ho zavreli, keďže má udajne všetky povolenia.
2. Alterntíva č 2 by bola: prenajmem si prázdny priestor, ktorý ma víjde o polovicu lacnejšie a zariadim si ho podla seba, kompletne od piky ako sa hovorí, vybavím všetky povolenia a budem dúfať že ako novootvorený bufet sa to akosi s mojou "rozbehne".

veľmi pekne ďakujem za reakcie (ak dáke budu :) ) len poprosím primitívnych poznámok sa zdržte, pretože ako píšem skúsenosti zatiaľ nemám a múdri z neba tiež nik nespadol.
blavaciko
15.02.12,21:10
problem vidis v cene prenajmu... co ak ti to nevyjde...
no v pripade, ze budes komplet zariadovat uplne novy priestor aj s kuchynou, tak stratis omnoho viac penazi...
no kedze nemas skusenosti, kuchynu by som na tvojom mieste uplne vynechal (akurat ta dobre zamestnanci odr*bu)
robor
19.02.12,14:10
dakujemza aspon jedenu odpoved ale ešte by ma zaujímalo ako je to ked by som chcel ist do toho so sestrou trebars. ona je kuchárka odjakživa. vtedy by to musela byť sročka alebo ako sa to rieši v tom prípade?
Mila123
19.02.12,14:15
robor, kalkuláciu nákladov si si urobila?
robor
19.02.12,14:17
konkretne čoho?
Mila123
19.02.12,14:21
všetkých nákladov čo tam budú....
napr. cena mesačného nájomného + energie+ mzdy+ fondy + čistiace prostriedky+ ekonómka+automobil (PHL) a pod. + nezabudni na cenu materálu (potravín na prípravu jedla)
a koľko musíš predať jedla , popr. tovaru, aby si zarobila na náklady (výdavky)
robor
19.02.12,14:29
toto bolo ako prvé čo sme riešili. preto vlastne vznikla aj tato "anketa" ale čím dalej sa nad tým zamýšlam zistujem že by to až tak zlé byť nemalo. hlavné je podla mna mať dobru kuchynu a primerané ceny, príjemné prostredie a dobrý personál. a ked toto všetko bude tak si myslím že by to isť malo.či????? mýlim sa????
Danielle369
21.02.12,04:05
Ja ti ešte poradím jednu vec, pred otvorením živnosti zájdi na hygienu, aby ti dali zoznam, čo a aké zariadenie má mať tvoja kuchyňa, lebo aj z tohto dôvodu mohol predchádzajúci majitel zatvoriť. Teraz sú všelijaké zmeny.Budeš vedieť na čom si.Totižto niektoré stoly a stroje musia byť výlučne z nerezu. Ešte pred otvorením si naštuduj HACCP...toto budeš potrebovať

Tuto máš aj niečo čo budeš potrebovať....orientačne by si to mohol podla seba upraviť...je to povinné
http://www.poling.sk/haccp/prevadzkovy-poriadok-vzor-doplnenie.pdf
robor
21.02.12,10:29
ok..určite tam zájdem ale HCCP je schválené, potravinový a taktiež hygienický audit v lete 2011.
Danielle369
21.02.12,11:28
Kto to má schválené...ty?...
adam
21.02.12,11:39
Všetko to, čo píšeš, že je schválené musíš absolvovať sám za seba, teda bude nové konanie a musíš žiadať hygienu o vydanie rozhodnutia na prevádzkovanie tohto bufetu. Ja mám teraz podobnú sit. Tiež som prebrala zabehnutú prevádzku, nebola ani zatvorená, zo dňa na deň sme sa vymenili a čuduj sa svete, to, čo bolo dobré pre predchádzajúceho prevádzkovateľa, nie je dostačujúce pre mňa, i keď som tam veľmi veľa vylepšila.
peterf81
15.04.16,01:36
Ako si dopadol ?