vero.nika.b
15.02.12,15:01
Dobry den,
venujem sa prekladatelskej cinnosti, ale nie som nikde zamestnana. Uvazujem o tom, ze si zalozim zivnost, ale mam aj inu moznost. Moja mama ma zivnost (zahrna aj - služby súvisiace s počítačovým spracovaním údajov - neviem ci to moze zahrnat aj prekladatelstvo) a chcela by som vediet ci by som mohla pracovat pre nu na dohodu a co by to obnasalo. Musela by si ona rozsirit zivnost na prekladatelske sluzby alebo sprostredkovanie sluzieb? Musela by zalozit prekladatelsku spolocnost? Ake poplatky by za mna musela platit? Za vasu pomoc dakujem.
EXACTOR s.r.o.
15.02.12,14:40
Prekladateľské a tlmočnícke služby sú viazanou živnosťou (nejde ale o výkon prekladateľa alebo tlmočníka zapísaného v zozname vedenom Ministerstvom spravodlivosti SR), pre túto živnosť sa vyžaduje odborná spôsobilosť, a to buď dokončené štúdium jazyka na VŠ alebo štátna skúška z jazyka, alebo preukázanie aspoň 10-ročného pobytu v krajine, ktorá má ako úradný jazyk ten cudzí jazyk, v ktorom chceš vykonávať činnosť prekladateľa (tlmočníka). Ak si nechceš zakladať živnosť na svoje meno, môžeš činnosť vykonávať pre mamu ako zodpovedný zástupca, mama si ale v každom prípade musí predmet podnikanie (resp. živnosť) rozšíriť o prekladateľské a tlmočnícke služby.
vero.nika.b
15.02.12,15:52
Ja potrebne vzdelanie mam (aj VS aj specialnu statnu skusku z prekladatelstva), ale mamina zivnost zahrna len vyucbu anglictiny (ma len vseobecnu statnu skusku z jazyka). Chcem sa len uistit, nie je teda mozne, aby bola len sprostredkovatel sluzieb (a ja jej zamestnanec)? Este by som sa chcela spytat aj to ako by to bolo s platenim socialnej poistovne. Dakujem.
EXACTOR s.r.o.
15.02.12,16:55
Podmienky pre živnosť "vyučovanie v odbore cudzích jazykov" a živnosť "Prekladateľské a tlmočnícke služby" sú rovnaké - je to tá istá položka v zozname viazaných živností (Skupina 214 - ostatné, bod 23; zoznam viazaných živností si môžeš stiahnuť tu: http://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie). Aj keby ale mamina nespĺňala podmienky na prevádzkovanie tejto živnosti, môže ju vykonávať v rámci svojho živnostenského oprávnenia (pod svojou živnosťou) ale teba by musela ustanoviť za zodpovedného zástupcu (živnosť by si si ale založiť nemusela). A áno, môžeš pracovať ako mamin zamestnanec - v tom prípade bude za teba ako zamestnávateľ platiť odvody do Sociálnej poisťovne.
vero.nika.b
15.02.12,17:09
Za Vasu pomoc velmi pekne dakujem.