jojka2001
15.02.12,19:52
Ahojte Poradaci, prosim vas poradi mi niekto surne, ci je mozne si pozicat stavebny material od jednej firmy a nasledne ho vratit, ked mi pride objednany material od povodnej firmy? je to uctovnicky spravne?
dakujem velmi pekne...
tictac7
15.02.12,19:04
...a nepíšeš, čo chceš účtovať, tak sa Ti asi ťažko vyjadríme....

....inak, aby to bolo "čisté", o zapožičaní by bolo dobré zmluvu spísať a potom o tom aj účtovať možno....
jojka2001
15.02.12,19:13
ano, ci je to korektne nieco take spravit,pretoze firma A ma vela materialu na sklade ku koncu roka...tak zapozicia material firme B.. spise sa zmluva o vypozicke....da sa takouto metodou ziskat nieco rozumne...stretol sa stym niekto? je to moozne aj ked je to material? stretla som sa s vyjadrenim uctovnicky, ze ked ide o material nie je to mozne...dakujem vopred...
tictac7
15.02.12,19:22
ano, ci je to korektne nieco take spravit,pretoze firma A ma vela materialu na sklade ku koncu roka...tak zapozicia material firme B.. spise sa zmluva o vypozicke....da sa takouto metodou ziskat nieco rozumne...stretol sa stym niekto? je to moozne aj ked je to material? stretla som sa s vyjadrenim uctovnicky, ze ked ide o material nie je to mozne...dakujem vopred...

...a prečo by nebolo možné? Spíše sa zmluva so všetkými náležitosťami a účtuje sa o zmluve cez ID ako o ostatnom záväzku, resp. pohľadávke. Aby si mohla jedna firma odúčtovať úbytok materiálu a tá druhá prírastok.
...veď zober si toho skladníka v tej firme, čo ten materiál má navyše - bude náhodou končiť PP a nebude mu sedieť sklad s účtovníctvom a bude platiť manko? Alebo sa vratka "natiahne" cez dve účtovné obdobia, bude sa robiť fyzická inventúra skladu a zas máme manko a v druhej prebytok.... Alebo v tej druhej firme, medzi tým, než vráti materiál, už ukončí dodávku a bude vystavovať faktúru odberateľovi - bude mať výnos a kde má k nemu náklad? atď...
jojka2001
15.02.12,19:34
...a prečo by nebolo možné? Spíše sa zmluva so všetkými náležitosťami a účtuje sa o zmluve cez ID ako o ostatnom záväzku, resp. pohľadávke. Aby si mohla jedna firma odúčtovať úbytok materiálu a tá druhá prírastok.
...veď zober si toho skladníka v tej firme, čo ten materiál má navyše - bude náhodou končiť PP a nebude mu sedieť sklad s účtovníctvom a bude platiť manko? Alebo sa vratka "natiahne" cez dve účtovné obdobia, bude sa robiť fyzická inventúra skladu a zas máme manko a v druhej prebytok.... Alebo v tej druhej firme, medzi tým, než vráti materiál, už ukončí dodávku a bude vystavovať faktúru odberateľovi - bude mať výnos a kde má k nemu náklad? atď...

dakujem pekne, iba som sa chcela uistit..ze zmyslam dobre...a da sa to este podlozit nej. zakonom? aby som uistila majitela,ze je to po danovej stranke spravne? dakujem krasne...
jojka2001
15.02.12,19:38
ano. presne ide o naklad k ustuocnenej stavbe, lebo objednava materialu od tretej firmy na matreial bola, ale bol doruceny az par mesiacov po dokonceni a vyfakturovani stavby.....tak sa spise zmluve o zapozicani materialu s dalsou firmou a ked povodny objednany material dojde, tak sa vrati, dobre to chapem:? je to spravne?dakujem krasne..
tictac7
15.02.12,19:45
ano. presne ide o naklad k ustuocnenej stavbe, lebo objednava materialu od tretej firmy na matreial bola, ale bol doruceny az par mesiacov po dokonceni a vyfakturovani stavby.....tak sa spise zmluve o zapozicani materialu s dalsou firmou a ked povodny objednany material dojde, tak sa vrati, dobre to chapem:? je to spravne? ​áno dakujem krasne..

...a ako môže vyfakturovať niečo, čo nemá? A keď to kúpi, čo s tým spraví? Najskôr musím mať materiál na sklade, aby som ho mohlo použiť, najskôr musím mať peniaze v peňaženke, aby som mohla nimi zaplatiť....
jojka2001
15.02.12,19:55
fakturovat sa bude az po dodani materialu od firmy, kde bol material objednany skor,a le ho nedodali kym skoncila stavba.a ked dodaju objdenany material-ked ho kupi, tak ho vrati firme od ktorej si ten material pozical...no na sklad si ho da pozicany material od tretej firmy..moze to tak byt?
Mila123
15.02.12,20:01
mne sa to zdá také....pritiahnuté.....
ja osobne nepoznám žiadnu firmu, kt. požičiava stavebný materiál, len tak....
jojka2001
05.06.12,06:00
no az teraz idem doriesit tento problem... ako sa vam pozdava taketo uctovanie..firma vystavi fakturu za zapozicany material..a ked ho vrati vystavi sa dobropis?