tcm
15.02.12,23:50
Dobry den, zvazujem zalozenie s.r.o. na to, aby som mohol vykazovat prijmy z prenajimania viacerych bytov. Na tento druh podnikania staci volna zivnost, ale ja by som si aj tak rad zalozil s.r.o. v domneni, ze si takto budem moct zapocitavat rozne naklady (upratovacie sluzby v bytoch, naklady na opravy a nakup spotrebicov, nakup auta...atd.) a teda ponizit prijmy o naklady a teda platit nizsie dane z vyslednej sumy.

1) Je tato moja uvaha a logika spravna? Daju sa vyuzit naklady vzniknute pri prevadzkovani s.r.o. tak, ze si nimi ponizim prijmy z prenajmu, z ktorych potom zaplatim mensiu dan?

2) Existuje nejaka kniha, web, kde by som sa docital o optimalizovani prijmov a nakladov tak, aby mi vznikala optimlana (=minimalna) danova povinnost? O co vsetko sa daju ponizit prijmy z prenajmu - da sa tam zapocitat napr. nakup auta?

Uvazovana s.r.o. by mala hlavnu cinnost prave tieto prenajmy, ale do buducna uvazujem aj o organizovani roznych eventov, takze s.r.o. by som chcel vyuzit aj na dalsie podnikatelske aktivity, nie len cisto na prenajom bytovych priestorov.

dakujem za akekolvek postrehy a pripomienky,
tomus
EXACTOR s.r.o.
16.02.12,08:52
Tvoje úvahy aj logika sú správne. Neviem, aký vzťah bude mať novo založená spoločnosť k prenajímaným bytom, to máš zrejme vyriešené. Samotný prenájom nehnuteľnosti nie je živnosťou, ale ako predmet činnosti si môžeš dať buď spomínané upratovacie služby, alebo prenájom nehnuteľností spojený s poskytovaním iných než základných služieb spojených s prenájmom.
Samozrejme, že sa príjmy dajú znížiť o náklady,"prijmy - náklady = zisk a z toho odvádzaš daň. Tebe ide o to mať čo najnižší zisk, a nemusel odvádzať vysokú daň. Čo sa týka „optimalizácie príjmov“ by si sa mal porozprávať s niekým kto sa venuje účtovníctvu poprípade so svojou budúcou účtovníčkou, a áno aj nákupom auta sa dajú ponížiť príjmy. Zrejme sa vyjadria aj účtovníci.
Economic
17.02.12,05:27
Uvažuješ veľmi dobre nad SRO. Je to vhodnejšia forma podnikania ako SZČO.
Všetky preukázateľné náklady,ktoré vynaložíš za účelom dosiahnutia zisku musia súvisieť jednoznačne s činnosťami, ktoré môžeš vykonávať na základe Osvedčenia o živnostenskom oprávnení, alebo na základe iných povolení alebo licencií.
V prípade poskytovania služieb je práve kúpa auta vhodný spôsob zníženia dane. Auto je hnuteľný majetok, jeho cena je väčšinou vyššia ako 1 660.- Eur a preto sa odpisuje 4 roky. To znamená če 1/4 ceny dostaneš do nákladov každý rok. (po novom v prvom roku zakúpenia alikvotné mesiace pripadajúce na konkrétny rok)
Či je nejaká múdra kniha na webe, ktorá ti poradí optimalizovať náklady, to neviem. Ak nevygúgliš, tak potom jedine dobrá účtovníčka alebo daňový poradca.
Ak sa rozhodneš pre sro, už v úvode svojho podnikania vieš ušetriť pri založení sro a to tak, že sa vyžiada o vydanie osvedčenia o živnostenskom oprávnení elektronicky a tak isto aj o zápis spoločnosti do OR elektronicky. ZEP nemusíš vlastniť ty, stačí keď niekoho oslovíš o takúto službu, kto ho má a v praxi ho práve takto využíva. Ver, že nie je problém vyžiadať elektronicky o vydanie Osvedčenia kdekoľvek na celom Slovensku, to isté platí aj o podaní do OR v rámci celej SR.