joey1986
16.02.12,06:47
Ahojte,

včera som sa dočítal v prílohe hospodárskych novín, že daňovník pri príjmoch zo zahraničia sa môže rozhodnuť (podľa toho čo je pre neho výhodnejšie) či použije metódu zápočtu dane alebo vyňatia príjmov? Je to v poriadku? Pýtam sa, pretože potom celkom nerozumieme načo je v dohodách medzi jednotlivými krajinami stanovený postup, keď sa môže danovník rozhodnúť inak? Ale na druhej strane, už sa mi stalo zopár krát, že poradcovia píšúci do hospodárskych novín sa "sekli"....aký máte na toto názor?

Pozdravujem...

JOey
tictac7
16.02.12,05:53
...závisí od konkrétnej zmluvy s konkrétnym štátom. Niekde je dohodnutá metóda vyňatia, niekde metóda zápočtu a niekde sú obe s tým, že daňovník si môže vybrať podľa toho, čo je pre neho výhodnejšie...Treba si pozrieť konkrétnu zmluvu s konkrétnym štátom odkiaľ je príjem....
joey1986
16.02.12,08:20
Je to dohoda medzi SVK a Belgickom a je tam jednoznačne napísaná toto:

Článok 23
Metódy na vylúčenie dvojitého zdanenia

1. V prípade rezidenta Slovenska bude dvojité zdanenie vylúčené takto:
a) Slovenská republika môže pri ukladaní daní svojim rezidentom zahrnúť do základu, z ktorého sa také dane ukladajú, časti príjmov alebo majetku, ktoré môžu byť podľa ustanovení tejto zmluvy rovnako zdanené v Belgicku, ale povolí znížiť sumu dane vypočítanú z takéhoto základu o sumu rovnajúcu sa dani z príjmu alebo dani z majetku zaplatenej v Belgicku, podľa toho, o aký prípad ide; takéto zníženie však nepresiahne tú časť slovenskej dane vypočítanej pred jej znížením, ktorá pomerne pripadá na príjmy alebo majetok, ktoré môžu byť podľa ustanovení tejto zmluvy zdanené v Belgicku,


čo podľa môjho skromného odhadu znamená "použiť" metódu zápočtu dane. Avšak v HN bolo zverejnené, že bezohľadu nato, či nejaká zmluva existuje, tak sa môže daňovník rozhodnúť, ktorú z týchto metód použije...
tictac7
16.02.12,08:37
dobre uvažuješ, aj podľa DR je tam metóda zápočtu...

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/legislativa/zamedzenie_dvojiteho_zdanenia/data/metody_zc.pdf

...neviem o čo autorom ide, keď zavádzajú verejnosť....Iba ak by boli agentami Finančnej správy a za každú udelenú pokutu, ak sa daňovník ohradí, že čerpal info z HN, dostanú HN 50%....
joey1986
16.02.12,08:47
:O)) tak ako som už písal, v HN sa mi to už nestalo prvýkrát, že sa "sekli", ale v tomto (zdaňovanie príjmov zo zahraničia) nie som úplne doma, tak som sa pre istotu poradil.

v každom prípade ďakujem za tvoj čas, a prajem ešte veľa chuti k písaniu

pekný deň
tictac7
16.02.12,09:11
nie je za čo...
uzivatel2
16.02.12,09:31
dobre uvažuješ, aj podľa DR je tam metóda zápočtu...

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/legislativa/zamedzenie_dvojiteho_zdanenia/data/metody_zc.pdf

...neviem o čo autorom ide, keď zavádzajú verejnosť....Iba ak by boli agentami Finančnej správy a za každú udelenú pokutu, ak sa daňovník ohradí, že čerpal info z HN, dostanú HN 50%....

§ 45 ods. 1 zákona o dani z príjmov uvádza, že sa postupuje pri zdanení podľa zmluvy s výnimkou uvedenou v ods. 3 písm. c)

§ 45 ods. 3, metóda vyňatia príjmov sa uplatní ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti

písm. c) zo zdrojov v zahraničí zo štátu s ktorým má SR uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.
joey1986
16.02.12,10:30
čiže výnimka v ods. 3 písm. C sa týka len ak ide o príjmy zo závislej činnosti, čiže táto výnimka sa netýka príjmov z kapitálového majetku a pri nich sa musí postupovať podľa par. 45 ods. 1 (konkrétny prípad v Belgicku, metóda zápočtu dane) či sa mýlim?