eriva
16.02.12,07:34
Klient zdedil so sestrou byt po mame, sestra sa vzdala svojho podielu pri dedičskom konaní v prospech klienta.Klient byt predal. Nemal tam trvalý pobyt 2 roky a ani vlastníkom nebol 5 rokov. Musí zdaniť celý príjem z predaja bytu, keď to v podstate zdedil po mame?
JANA LC
18.02.12,05:04
Našla som niečo pre Vás na www.finance.sk (http://www.finance.sk), je tam veľa rozpracovaných vecí ohľadom predaja nehnuteľností.

Kto platí daň z predaja nehnuteľností a kto je oslobodený
Daň z nehnuteľnosti sa platí pri predaji nehnuteľnosti, v prípade,že ste jej vlastníkom boli kratšie než 5 rokov pred predajom.

Akonáhle vlastníte byt, dom (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=1552&pr=0.16&w_id=474&tstamp=1329544181&pid=892&cd=0541effa8329d05633f52114e71bd6f4&f=1) či inú nehnuteľnosť dlhšie ako päť rokov, nemusíte už platiť daň z predaja nehnuteľnosti.
Kto je oslobodený od platenia dane z predaja nehnuteľnosti

Platiť daň z predaja nehnuteľnosti taktiež nemusia osoby, ktoré spĺňajú obe nasledujúce podmienky:
· získali nehnuteľnosť do vlastníctva pred 1.1.2011 (teda najneskôr do 31.12.2010)
· a zároveň ste v nej mali prihlásený trvalý pobyt najmenej 2 roky pred predajom nehnuteľnosti

Ďalej sú od platenia dane z predaja nehnuteľnosti oslobodené príjmy z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa
· nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov)
· alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku.
Toto oslobodenie sa však nevzťahuje na príjmy, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti, ak sa táto zmluva uzavrela pred uplynutím 5 rokov od nadobudnutia nehnuteľnosti (alebo od jej vyradenia z obchodného majetku).

Príjmy musí daňovník zdaniť, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od nadobudnutia nehnuteľnosti (alebo vyradenia z obchodného majetku) - kvôli existencii zmluvy o budúcom predaji podpísanej pred uplynutím lehoty 5 rokov
bubkoch
18.02.12,17:06
Klient zdedil so sestrou byt po mame, sestra sa vzdala svojho podielu pri dedičskom konaní v prospech klienta.Klient byt predal. Nemal tam trvalý pobyt 2 roky a ani vlastníkom nebol 5 rokov. Musí zdaniť celý príjem z predaja bytu, keď to v podstate zdedil po mame?

nemusi platit dan z prijmu z predaja nehnutelnosti, ak sucet doby, pocas ktorej vlastnila nehnutelnost mama a doby, pocas ktorej vlastnil nehnutelnost klient, je viac ako 5 rokov
bredikova
21.02.12,18:22
Klientka A nadobudla garáž+pozemok kúpou v roku 2011 za 5000 eur. Klient B vlastnil pozemok v okolí tejto garáže viac ako 5 rokov. Spolu predali garáž + 2 pozemky za 8500 eur v roku 2011 jednou kúpnou zmluvou ( jedná sa o vnučku a dedka). Nikde v zmluve nemajú dohodu o delení týchto peňazí. Viem že klientka musí zdaniť príjem a klient B nemusí. Ide len o to, ako mám rozdeliť sumu 8500. Najvýhodnejšie by bolo pre klientku A sumu 5000 a klienta B sumu 3500. Musí to byť niekde podchytené, keby sa DU pýtal. Alebo stačí ústna dohoda( klient B medzi tým zomrel). Prosím poraďte či to tak môžem urobiť?
bredikova
22.02.12,13:41
Posúva, poradí mi niekto??
:confused:
Gabhus
27.03.12,03:49
Dobrý deň, poradí niekto, uvažujem správne?
Dôchodkyňa kúpila v r. 2011 byt po neplatičovi, trvalý pobyt v ňom nemala, po pol roku ho predala. Kúpna cena 40000 eur, predajná 55000 eur. Z akej sumy platí daň a čo si môže odrátať? Myslím že môže
- znalecké posudky
- nájom uhradený za neplatiča?
Ako je to s kúpnou cenou? Daň by mala platiť len zo zisku z predaja - či? Ďakujeme
Daniela.Š
03.05.12,05:36
Dobrý deň. Tak isto by som potrebovala poradiť s predajom nehnuteľnosti. Chceli by sme predať dom v ktorom bývame od r. 2005 ale kolaudovaný bal až v roku 2008 aj s prepísaním trvalého pobytu. Otázka je či musíme platiť daň alebo nie. Podľa mňa nie keďže spĺňame kritéria:
Platiť daň z predaja nehnuteľnosti taktiež nemusia osoby, ktoré spĺňajú obe nasledujúce podmienky:
· získali nehnuteľnosť do vlastníctva pred 1.1.2011 (teda najneskôr do 31.12.2010)
· a zároveň ste v nej mali prihlásený trvalý pobyt najmenej 2 roky pred predajom nehnuteľnosti

Môže mi niekto pomôcť na 1000%????

ĎAKUJEM