Adula
02.02.06,16:11
Neviete mi poradiť, ako to je s úrokmi na sporožirovom účte, ktorý podnikateľ vyúživa v súvislosti s podnikaním. Daň tam nebola zrazená. Jedná sa o 6,- Sk. Treba to dať k príjmom z podnikania. Diki. Adula
abel
02.02.06,15:42
Ak si podnikateľ dáva posielať príjmy z podnikania na sporožírový účet, zdanila by som mu aj nos medzi očami:mad:
Milan Benka
02.02.06,18:08
Ak je to podnikateľ, tak nech si zriadi podnikateľský účet. Potom je to pre nás jednoduchšie a pre neho daňovo čistejšie.
Zita5
02.02.06,18:23
Neviete mi poradiť, ako to je s úrokmi na sporožirovom účte, ktorý podnikateľ vyúživa v súvislosti s podnikaním. Daň tam nebola zrazená. Jedná sa o 6,- Sk. Treba to dať k príjmom z podnikania. Diki. Adula

Pokiaľ ho používa v súvislosti s podnikaním , tak nemáš o čom rozmýšľať a trápiť sa . Daj to do príjmov a hotovo , 6,- Sk ho na kolená nezloží a štátna kasa nezbohatne , ale bude to mať zahrnuté v príjmoch .Aspoň nikto nebude do toho vŕtať .:) ;) Ak vôbec by vŕtal.:rolleyes:
Aj ja sa prikláňam k názoru , že treba si zriadiť podnikateľský účet a nie využívať sporožírový .;)
Zita5
02.02.06,18:31
:D :D ;) Evanka :D :D :D ;)
Evanka
02.02.06,18:32
Ak je to podnikateľ, tak nech si zriadi podnikateľský účet. Potom je to pre nás jednoduchšie a pre neho daňovo čistejšie.
Nebuďte zlí, veď moc toho nemohol chudák zarobiť, keď mal za rok 6 korún úrokov. Tie poplatky za vedenie účtu nie sú najnižšie. :mee: Teraz ale vážne . Prečo mu banka nezrazila z úrokov daň?
Zita5
02.02.06,18:35
Nebuďte zlí, veď moc toho nemohol chudák zarobiť, keď mal za rok 6 korún úrokov. Tie poplatky za vedenie účtu nie sú najnižšie. :mee:

Evanka a toto sa Ti ako zadarilo ? ha ?;) :) Najskôr moja reakcia a potom Tvoja .:rolleyes:
5-ko
02.02.06,19:09
Nic v zlom, pisete ako keby vas za to banky platili, podnikatelsky ucet zakon nevizaduje, ale osobne by som si ja jeden osobny ucet na podnikanie vyhradil, iba na podnikanie:D
Zita5
02.02.06,19:26
Nebuďte zlí, veď moc toho nemohol chudák zarobiť, keď mal za rok 6 korún úrokov. Tie poplatky za vedenie účtu nie sú najnižšie. :mee: Teraz ale vážne . Prečo mu banka nezrazila z úrokov daň? Na bežných účtoch to robí. Nezráža daň na podnikateľských účtoch.

Evanka to som prekvapená , že na podnikateľských účtoch nezráža daň.:rolleyes: Ja z môjho podnikateľského účtu vždy platím daň z úrokov , pokiaľ ovšem nejaké mám.
Zita5
02.02.06,19:29
Nic v zlom, pisete ako keby vas za to banky platili, podnikatelsky ucet zakon nevizaduje, ale osobne by som si ja jeden osobny ucet na podnikanie vyhradil, iba na podnikanie:D

5-ko a čo Ty môžeš vedieť , že či nás neplatí ?:p :)
Evanka
02.02.06,19:57
Evanka to som prekvapená , že na podnikateľských účtoch nezráža daň.:rolleyes: Ja z môjho podnikateľského účtu vždy platím daň z úrokov , pokiaľ ovšem nejaké mám. Zitka, jasné, máš pravdu, na podnikateľských účtoch sa zráža z úrokov preddavková daň. Idem už radšej asi spať http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif.
abel
02.02.06,20:53
Ak má mesačne daň napr. 0,50 Sk, tak mu banka daň nezrazí, ale za rok to je 6.- Sk. Ak si podnikateľ nechce zriadiť podnikateľský účet ( a pokiaľ je FO a nie je platca DPH, tak ani nemusí) tak nech si nenecháva posielať podnikateľské peniaze na sporožírový účet ale nech prijíma len platby v hotovosti, cez ERP alebo dobierkou. Dúfam že poplatky za vedenie sporožírového účtu potom nedávate do nákladov.
Adula
03.02.06,06:02
Až teraz ráno som sa tu objavila pri počítači. Podnikateľ mal zaslané asi 3 príjmy, poplatky som mu nedala do nákladov. Akurát leasing z neho platí a potom pár vkladov a výberov, ktoré som mu dávala buď príjem alebo výdaj na pokladňu. A ešte nejaké inkaso mu sťahujú. On nemá tých položiek veľa, za rok asi 70. Ten účet je napísaný aj na manželku, ale ona tam nemá nič. Takže neviem čo spraviť s tými "slávnymi" 6,- Sk, ide mi o to, aby som to mala správne. Diki. Adula.
Gituška
03.02.06,06:18
A v ktorej banke má účet ? V hocktorej, keď to nie je podnikateľský účet ani úrok ani poplatky banke nemôžeš účtovať ani do výnosov ani do nákladov.
Adula
03.02.06,06:23
Je to slov. sporiteľňa, poplatky som mu nedala do nákladov, tak som to spravila ako som uviedla v príspevku predtým. Takže čo spraviť, nezahrnúť do DP?Diki moc . Adula.
Gituška
03.02.06,06:27
Ako píšeš, nezahrnúť, nakoľko tam nemá príjmy len z podnikania, tým pádom úroky nie sú len z podnikateľskej činnosti. Aj keď je to len 6,-Sk.
judy
03.02.06,06:35
A preco by som napr. nemohla uctovat vsetko vo vyske 50 %
Gituška
03.02.06,06:57
prečo práve 50% ?
Fany
03.02.06,07:18
Ak si podnikateľ dáva posielať príjmy z podnikania na sporožírový účet, zdanila by som mu aj nos medzi očami:mad:

Prečo? Veď v zákone nikde nieje uvedené, aký účet má mať podnikateľ otvorený, dokonca myslím, že ani nieje povinnosť vôbec mať nejaký účet. Ak to takto má, je to jeho vec. Ide o to, aby sa z uvedeného účtu vyňali a riadne zaúčtovali výdavky a príjmy súvisiace s podnikaním.
Ja to robím tak, že zaúčtujem podnikateľské položky a všetko ostatné, čo nesúvisí s podnikaním (súkromné platby...) zaúčtujem ako osobná spotreba alebo vklad-neovplyvňujúce daň. Poplatky tiež k tomu rozúčtujem. Úrok... dávam radšej do osobných vecí. Nevidím v tom taký problém.
abel
03.02.06,19:39
Prečo? Veď v zákone nikde nieje uvedené, aký účet má mať podnikateľ otvorený, dokonca myslím, že ani nieje povinnosť vôbec mať nejaký účet. Ak to takto má, je to jeho vec. Ide o to, aby sa z uvedeného účtu vyňali a riadne zaúčtovali výdavky a príjmy súvisiace s podnikaním.
Ja to robím tak, že zaúčtujem podnikateľské položky a všetko ostatné, čo nesúvisí s podnikaním (súkromné platby...) zaúčtujem ako osobná spotreba alebo vklad-neovplyvňujúce daň. Poplatky tiež k tomu rozúčtujem. Úrok... dávam radšej do osobných vecí. Nevidím v tom taký problém.
Fany, a ako si to predstavuješ? Si predstav, že zo 6.- Sk nezaplatíš daň. To mi vychádza na 1,14 Sk, za čo si môžu naši zákonodarcovia kúpiť vo svojom bufetíku rezeň. Síce len bez prílohy, ale predsa. A ty by si urobila taký únik?:eek:
Melnick
12.02.06,21:22
Prečo? Veď v zákone nikde nieje uvedené, aký účet má mať podnikateľ otvorený, dokonca myslím, že ani nieje povinnosť vôbec mať nejaký účet. Ak to takto má, je to jeho vec. Ide o to, aby sa z uvedeného účtu vyňali a riadne zaúčtovali výdavky a príjmy súvisiace s podnikaním.
Ja to robím tak, že zaúčtujem podnikateľské položky a všetko ostatné, čo nesúvisí s podnikaním (súkromné platby...) zaúčtujem ako osobná spotreba alebo vklad-neovplyvňujúce daň. Poplatky tiež k tomu rozúčtujem. Úrok... dávam radšej do osobných vecí. Nevidím v tom taký problém.

Znenie z PP: Vzhľadom k tomu,že u FO s príjmami podľa §6 ZDP dochádza k inému zdaňovaniu bankou pripísaných úrokov
ako u FO-nepodnikateľa nie je možné používať osobný účet na podnik.účely.
Katija
12.02.06,22:05
Znenie z PP: Vzhľadom k tomu,že u FO s príjmami podľa §6 ZDP dochádza k inému zdaňovaniu bankou pripísaných úrokov
ako u FO-nepodnikateľa nie je možné používať osobný účet na podnik.účely. Tak toto hádam nemyslíš vážne. Banky určite spoplatňujú ináč osobné a ináč podnikateľské účty, ale úroky z nich veru musia zdaňovať rovnako podľa § 43 ods.3 písm.a) zákona o DzP. Katija:):cool:
Kelis
13.02.06,10:35
Ahojte PORAĎÁCI,

myslím že som tu správne, keď sa bavíte o podnikateľskom a osobnom účte v banke. Ja mám taký malý problém. Môj klient taktiež nemá podnikateľský účte, jednoducho nie je to podmienkou mať ho zriadený. Myslím že rozhodujú aj poplatky, ktoré sú na podnikateľských účtoch o niečo vyššie ako na osobných. To je teraz ale fuk. Ja podnikateľský účet mám a mám pokoj s účtovníctvo. Účtujem všetko rad radom na základe výpisu, lebo si aj dávam pozor na to, aké pohyby na účte realizujem a tak nemám problém, lebo všetky súvisia s podnikaním. Sem-tam nejaká bočná platba, ale to hádžem buď priamo do spotreby alebo cez priebežné položky do pokladne.
čo sa týka môjho klienta. Viete mi poradiť ako sa účtuje poplatok za vedenie účtu a úroky???Účtujú sa vôbec, teda môže si dať úroky do príjmov a poplatky za vedenie do réžie do výdavkov?Podľa mňa nie. A ako sa vôbec účtuje takýto účet. Nejde to náhodou všetko cez pokladňu???
Napr. úhrada za faktúru za telefón na firmu? Za normálnych okolností to zaúčtujem ako VOZD - réžia z Bú, na podnikateľskom účte. Ako to bude na osobnom. Mám jedno šťastie, že tento účet nemiešal s osobnými úhradami.

Odpíšte mi prosím, je to dosť naliehavé.

ĎAKUJEM, ĎAKUJEM, ĎAKUJEM...:)
Melnick
13.02.06,14:24
Tak toto hádam nemyslíš vážne. Banky určite spoplatňujú ináč osobné a ináč podnikateľské účty, ale úroky z nich veru musia zdaňovať rovnako podľa § 43 ods.3 písm.a) zákona o DzP. Katija:):cool:
Schválne som napísala, že to mám z publikácie PP . Ale s týmto
názorom som sa stretla nielen tam.:)
Melnick
13.02.06,14:32
Ahojte PORAĎÁCI,
čo sa týka môjho klienta. Viete mi poradiť ako sa účtuje poplatok za vedenie účtu a úroky???Účtujú sa vôbec, teda môže si dať úroky do príjmov a poplatky za vedenie do réžie do výdavkov?Podľa mňa nie. A ako sa vôbec účtuje takýto účet. Nejde to náhodou všetko cez pokladňu???
Napr. úhrada za faktúru za telefón na firmu? Za normálnych okolností to zaúčtujem ako VOZD - réžia z Bú, na podnikateľskom účte. Ako to bude na osobnom. Mám jedno šťastie, že tento účet nemiešal s osobnými úhradami.

Odpíšte mi prosím, je to dosť naliehavé.

ĎAKUJEM, ĎAKUJEM, ĎAKUJEM...:)

Aj toto je citácia múdrejších odo mňa:p pretože nedošlo k pohybu
peň. prostr. na BÚ podnikateľskom, výdavky podnikateľ zaučtuje formou úhrady v hotovosti /PPD/ a k tomu pripojí výpis osob. účtu cez ktorý bola platba realizovaná .
.:)
Ale dopĺňam: o osobnom účte jednoducho neúčtuješ.
atramka
13.02.06,15:10
Melnick, máš s tým dobrú skúsenosť? Keď to tak urobím nebude problém pri kontrole?
Katija
13.02.06,16:26
Schválne som napísala, že to mám z publikácie PP . Ale s týmto
názorom som sa stretla nielen tam.:)Názor je názor a ten môže byť hociaký. Mňa by zaujímalo o aký paragraf sa toto tvrdenie opiera. Ja vidim v zákone len ten, čo som citovala. Ako to tam zdôvodnili? Katija:):cool:
Melnick
13.02.06,17:35
Melnick, máš s tým dobrú skúsenosť? Keď to tak urobím nebude problém pri kontrole?

Odmlčala som sa ,no nie preto, že nechcem pomôcť, ale hrabala som sa v PP - v dvoch publikáciách je uvedené to čo som už písala, ale § žiadny.
Ale pozrime sa na to: v DP vo výkaze o maj. a záv. je suma, ktorú máš ku koncu obdobia na BÚ . Ako tam teda chceš dať zostatok osobného účtu?
ten postup s prefoteným výpisom z Os.účtu a následným zaúčtovaním ako hot. platby sa aj mne zdá najschodnejší a najrozumnejší.
Ale priznávam, že sa môžem mýliť.
Ja som klientke navrhla,zriadiť si BÚ.:)
Katija
13.02.06,17:45
Odmlčala som sa ,no nie preto, že nechcem pomôcť, ale hrabala som sa v PP - v dvoch publikáciách je uvedené to čo som už písala, ale § žiadny.
Ale pozrime sa na to: v DP vo výkaze o maj. a záv. je suma, ktorú máš ku koncu obdobia na BÚ . Ako tam teda chceš dať zostatok osobného účtu?
ten postup s prefoteným výpisom z Os.účtu a následným zaúčtovaním ako hot. platby sa aj mne zdá najschodnejší a najrozumnejší.
Ale priznávam, že sa môžem mýliť.
Ja som klientke navrhla,zriadiť si BÚ.:)Veď o to ide, že pomýliť sa môžeme, ale je zlé ak domýlime druhých. Viď heslo. Takže paragraf žiadny. To mám najradšej. Problém bude asi v pojmoch. Môj názor je totiž taký, že podnikateľský účet je ten, ktorý oznámim v súvislosti s podnikaním na daňový úrad podľa podľa § 31 ods. 6 zákona 511/1992. A kľudne sa môže v banke volať sporožírový, alebo osobný. Katija:):cool:
Melnick
13.02.06,18:06
Tak toto hádam nemyslíš vážne. Banky určite spoplatňujú ináč osobné a ináč podnikateľské účty, ale úroky z nich veru musia zdaňovať rovnako podľa § 43 ods.3 písm.a) zákona o DzP. Katija:):cool:

Citujem dań. poradcu :Vzhľadom na to,že u FO s príjmami
podľa §6ZDP dochádza k inému zdaňovaniu bankou pripísa-
ných úrokov/k inému zahrnovaniu do ZD/ ako v prípade FO
-nepodnikateľa, nie je možné používať os.účet na podnik.
účely./Koniec citácie z "1000 riešení/2005:) :)
Dopĺňam:
V DP str 2 sa uvádzajú bežné účty v banke,ktoré podnik.používa v súvis-
losti s dosahovaním príjmov. Nie osobné ak chceme ísť do dôsledkov
a tých môžem mať tiež niekoľko, ale uvádzať ich nemusím.Tam si
ukladám financie už zdanené./no mňa sa to netýka:D :D :D /
rems
13.02.06,18:26
No teda, hezky se tady hádáte! Trošku jsem se začetla a jak přemýšlím, tak přemýšlím, myslím, že máte trošku pravdu obě dvě. No já bych asi tedy taky soukromé účty do účetnictví netahala. Už jen pro to, že se opravdu musí nahlašovat na DÚ, jak psala Katija, no a z toho vyplývají jenom problémy u případných kontrol, ty náklady za vedení účtu se musí složitě krátit, prokazovat příjmy, které s podnikáním nesouvisí atd.... Myslím, že je na každém, jak je zvyklý tyto problémy řešit, učíme se stále novým "kejklům" a nakonec se dá zaúčtovat úplně všechno. Ale v tomto případě se přikláním k Melnickovi, taky bych to dala přez pokladnu a ten účet bych vůbec nezohledňovala. No, to je jenom můj názor. Mějte se fajn!
Katija
13.02.06,18:27
Citujem dań. poradcu :Vzhľadom na to,že u FO s príjmami
podľa §6ZDP dochádza k inému zdaňovaniu bankou pripísa-
ných úrokov/k inému zahrnovaniu do ZD/ ako v prípade FO
-nepodnikateľa, nie je možné používať os.účet na podnik.
účely./Koniec citácie z "1000 riešení/2005:) :) Škoda, že si to neodcitovala celé a do slova hneď. To že pod iným zdaňovaním myslia vlastne iné zahňovanie úrokov do ZD je tam podstatné. To je pravda. Katija:):cool:
Katija
13.02.06,18:35
No teda, hezky se tady hádáte! Trošku jsem se začetla a jak přemýšlím, tak přemýšlím, myslím, že máte trošku pravdu obě dvě. No já bych asi tedy taky soukromé účty do účetnictví netahala. Už jen pro to, že se opravdu musí nahlašovat na DÚ, jak psala Katija, no a z toho vyplývají jenom problémy u případných kontrol, ty náklady za vedení účtu se musí složitě krátit, prokazovat příjmy, které s podnikáním nesouvisí atd.... Myslím, že je na každém, jak je zvyklý tyto problémy řešit, učíme se stále novým "kejklům" a nakonec se dá zaúčtovat úplně všechno. Ale v tomto případě se přikláním k Melnickovi, taky bych to dala přez pokladnu a ten účet bych vůbec nezohledňovala. No, to je jenom můj názor. Mějte se fajn! To nie je hádka, len si vysveľlujeme pojmy. Aj na to tu porada je. Maj sa pekne.Katija:):cool:
Melnick
13.02.06,20:00
To nie je hádka, len si vysveľlujeme pojmy. Aj na to tu porada je. Maj sa pekne.Katija:):cool:

:) :) Veď nám obom ide o to, aby niekto nepohorel na takej veci ako
je osobný účet.:D :D Ja som sa už radšej išla skryť .

mimotemyHa,Ha.mimotemypozdravujem.