ucto.nova
16.02.12,11:22
Dobry den,
som uctonicka, zaciatocnik a chcela by som sa poradit s fakturou za sluzby, ktora nam dosla z Ciech.

Sme novozalozena firma, takze zaciname uctovat. Doteraz nam chodili faktur len zo Slovenka, ale dosla nam jedna faktura z Ciech za sluzby. Vo fakture je pri dodavatelovi uvedene ceske DIC a dole poznamka: Miesto plnenia je na Slovensku, odberatel je povinny odviezd DPH.

Poprosim Vas, co to znamena? Ide o samozdanenie?

Kedze ide o cesku firmu, musime sa nejako registrovat na danovom urade a posielat suhrne vykazy alebo nejako to oznamit DU, ze sme odbrzali sluzbu od ceskej firmy?

Dakujem za rady.
Kristina27
16.02.12,10:33
Služba sa zaúčtuje bez DPH a ide o samozdanenie služby v DP DPH.
V r. 2011 som to dávala na r. 09,10 a 21, teraz v novom neviem, ešte som nerobila.
ucto.nova
16.02.12,11:37
dakujem ... a musime to oznamit aj DU, registovat sa a posielat suhrny vykaz?
tictac7
16.02.12,11:40
Dobry den,
som uctonicka, zaciatocnik a chcela by som sa poradit s fakturou za sluzby, ktora nam dosla z Ciech.

Sme novozalozena firma, takze zaciname uctovat. Doteraz nam chodili faktur len zo Slovenka, ale dosla nam jedna faktura z Ciech za sluzby. Vo fakture je pri dodavatelovi uvedene ceske DIC a dole poznamka: Miesto plnenia je na Slovensku, odberatel je povinny odviezd DPH.

Poprosim Vas, co to znamena? Ide o samozdanenie?

Kedze ide o cesku firmu, musime sa nejako registrovat na danovom urade a posielat suhrne vykazy alebo nejako to oznamit DU, ze sme odbrzali sluzbu od ceskej firmy?

Dakujem za rady.

Základná otázka? Je firma registrovaný platca DPH?
ucto.nova
16.02.12,11:48
ano .. sme platcami dph
tictac7
16.02.12,12:05
...postupuj, ako máš v príspevku č. 2

...a tu máš ešte celkom dobrý link

http://www.porada.sk/t184405-materialy-dph-od-1-1-2012-s-prikladom.html#post1953236

...a možno nejaké školenie na DPH by tiež nebolo na zahodenie...
ucto.nova
16.02.12,12:16
dakujem ... zhanam nejake skolenie, predsa len k DPH-cke je toho tolko, vzdy je nieco nove

vdaka za link, idem si to prestudovat.

A este jedna otazka, to ci sa musim alebo nemusime registrovat na DU na suhrnne vykazy kde najdem? Alebo nejake info k pomienkam. Predpokladam, ze aj ked budeme mat v roku len jednu zahranicnu fakturu, je to jedno ci bude 1 alebo viac, vsak? Zauctovat to viem, len sa bojim aby som nepresvihla nejake registracie a vykazy a pod.
tictac7
16.02.12,12:28
Súhrnné výkazy sa podávajú pri vývoze tovaru a služieb. Nikde sa na ne "neprihlasuje" ani "neodhlasuje", jednoducho, keď vznikne povinnosť podať SV, tak ho subjekt podá. V zákone o DPH k tomu nájdeš podrobnejšie info.
ucto.nova
16.02.12,14:24
este raz dakujem ...
zk24
16.02.12,14:29
Slovko "vývoz" sa mi viaže skôr s tretími krajinami, asi by som použila dodanie tovaru a služieb do iného ČŠ.... len pre doplnenie, aby to nepoplietlo niekoho...
tictac7
16.02.12,17:27
to zk24, vďaka za upresnenie :-) ... a vitaj späť....som Ťa tu dávno nevidela :-)