hana 10
02.02.06,16:56
ma niekto tip, ako znizit dane u SZOC?
(rocny prijem cca 900t., mame faktury vystavovane do zahranicia)
ajobs
02.02.06,18:50
ma niekto tip, ako znizit dane u SZOC?
(rocny prijem cca 900t., mame faktury vystavovane do zahranicia)

:eek: Zatajiť príjmy, alebo nadhodnotiť výdavky :eek:
Johanka
02.02.06,19:36
Máš zamestnancov? Účtuješ zahraničné pracovné cesty , stravné, vreckové ? Máš nejaké preukázateľné výdavky? Ak áno , v akej výške? Neboli by výhodnejšie "paušálne výdavky" ? O akú činnosť sa jedná ? Nespadá pod remeselné živnosti ? To nie je výsluch, ale pokus o pomoc ;) .
hana 10
03.02.06,07:22
vsetci znami (szoc) mi hovoria, ze oni idu s danami na nulu, ja neviem ci len prehanaju a frajeria alebo je to bezne.

prijmy zatajit neviem, vsetko mam hradene cez faktury

sluzobne cesty davam do nakladov, tie ma aspon ciastocne zachranuju, max. povolene obdobie byt mimo slovenska je 1/2 roka, takze tolko

preukazatelne vydavky - minimum, robim veci na pocitaci; papier a internet vela nestoji; zamestnancov nemam

takze tak
ajobs
03.02.06,15:01
prijmy zatajit neviem, vsetko mam hradene cez faktury


:eek: Ale ty rozhoduješ, ktoré príjmy priznáš, a zaradíš do účtovníctva !!!:eek:
Ale takéto rady sú už za hranicou zákona, takže to ber ako príjemné spestrenie tejto diskusie.
Ak máš naozaj veľké príjmy (ale naozaj:cool: :rolleyes: ), potom odporúčam off-shore.:)
hana 10
03.02.06,15:15
priznajte sa zivnostnici, naozaj vacsina z vas ide na minimalne dane?
Denda
03.02.06,15:21
priznajte sa zivnostnici, naozaj vacsina z vas ide na minimalne dane?
A prečo by mali ísť na minimálne dane?
GABAZ
03.02.06,15:25
Nízke výdavky sú všeobecný problém duševne pracujúcich. Právnici, poradcovia majú pomerne nízke výdavky - telefóny, internet, kanc.potreby. Väčšina sa zvyčajne snaží zaradiť do výdavkov drahšie vozidlá - cez odpisy, prípadne leasing.
hana 10
03.02.06,15:36
A prečo by mali ísť na minimálne dane?
pisala som vyssie: vsetci znami (szoc) mi hovoria, ze oni idu s danami na nulu, ja neviem ci len prehanaju alebo je to bezne.
nechcela som sa nikoho dotknut, len som trochu vyzvedala, ako je to v praxi.
Denda
03.02.06,15:41
pisala som vyssie: vsetci znami (szoc) mi hovoria, ze oni idu s danami na nulu, ja neviem ci len prehanaju alebo je to bezne.
nechcela som sa nikoho dotknut, len som trochu vyzvedala, ako je to v praxi.
No s daňami sa na nulu dá ísť aj uplatňovaním straty:-)
hana 10
03.02.06,15:51
No s daňami sa na nulu dá ísť aj uplatňovaním straty:-)
v mojom pripade to as nepojde :mee: , v 2005 som vyfakturovala cca 1milion, naklady mam minimalne, asi jedina moznost bude spominany off-shore :)
kaktusy
03.02.06,16:17
prosím o vysvetlenie "off shore".
Ďakujem
kira
03.02.06,17:14
prosím o vysvetlenie "off shore".
Ďakujem

aj mňa to zaujíma
Vďaka
Kristina27
03.02.06,17:17
Účtujem pre SZČO si zníži základ dane za rok 2005 o 87936,-- na daňovníka, toľko aj na manželku, ak manželka nemá vlastné príjmy a ak nejaká je, daň si zníži o daňový bonus na dieťa, ak nejaké je, ale účtujem aj v jednej sro, ktorej vychádza zisk 500 tis. a neviem, ako ho znížiť. Poradíte? Ďakujem.
hana 10
03.02.06,17:34
prosím o vysvetlenie "off shore".
Ďakujem
ak sa nemylim, myslim ze su to danove raje, krajiny ako xxx ostrovy, bahamy, dominika, niue, seychely......
denisadam
03.02.06,18:37
No s daňami sa na nulu dá ísť aj uplatňovaním straty:-) môžem si tento rok uplatniť celý zvyšok straty z roku 2003 ak som si v roku 2004 uplatnila 1/5?
andrej_rv
03.02.06,18:50
prosím o vysvetlenie "off shore".
Ďakujem

aj mňa to zaujíma
Vďaka Pre vás bohatších :) ....http://www.akontslovakia.sk/
liba2
03.02.06,21:24
môžem si tento rok uplatniť celý zvyšok straty z roku 2003 ak som si v roku 2004 uplatnila 1/5?........môžeš, ak máš z čoho.

Dodatočne doplnené na základe upozornenia Aknazuz:
Moja odpoveď nie je presná. Pozrite ďalej môj príspevok č.25, kde nájdete aj správnu odpoveď.
Týmto sa ospravedlňujem.
kaktusy
04.02.06,10:54
ďakujem za názornú odpoveď
MIRKA
04.02.06,11:48
ja manželovi tiež znižujem až k nule, ak sa dá, ale keďže chceme žiadať o úver, tak tam nechávam tento rok nejaké bubáky...
inak znižujem samozrejme jeho nezd. čiastka+moja(som na RD)+daňový bonus a strááášne veľa mu urobia pracovné cesty (inak robí doma programátora, a tam sa proste žiadne iné výdavky vymyslieť nedajú)...
ale podotknem, že manžel nemá ani zďaleka príjmy, ako ty :-) :-(
duficek
04.02.06,13:21
strááášne veľa mu urobia pracovné cesty
to mu ako vymyslis nejake pracovne cesty a zauctujes?
alebo ich "vymyslas" priebezne aby to potom sedelo aj s nakupom PHM?
Aknazuz
04.02.06,16:06
môžem si tento rok uplatniť celý zvyšok straty z roku 2003 ak som si v roku 2004 uplatnila 1/5?
podla mna nemozes, zakon 595/2003 plati az od 1.1.2004 a pretoze mas stratu z roku 2003, musis ju az do konca umorovat vo vyske 1/5 rocne s tym, ze od r. 2006 ako tretieho roku umorovania len vtedy, ak budes mat zaklad dane vacsi ako 150.000. Auditorka to vysvetluje tak, ze strata vzniknuta od r.2004 sa odpocitava podla zakona 595/2003 cela, ale straty umorovane podla 366/1999 sa musia umorovat az do konca podla 366/1999.
aktark
04.02.06,16:21
Možno Ťa ukľudní, sk si vypočítaš daň, akú odvedie obyčajný chudák s priemernou mzdou v SR /takúto nemá každý, majú aj oveľa nižšie/, ale aj tak je nepomerne nižšia ako tebou spomínaný príjemem. Pri závislej osobe výdavky žiadne, ktoré by znížili základ dane. Odvedená daň cca 15 tis za rok a ešte plná výška odvodov. S takým obrato, ako spomínaš /a sú vás tisíce/ by si mala platiť daň asi tak 80 tis. a bola by si kľudná ako ten chudák s priemernou mzdou.
Pepa
05.02.06,06:35
Možno Ťa ukľudní, sk si vypočítaš daň, akú odvedie obyčajný chudák s priemernou mzdou v SR /takúto nemá každý, majú aj oveľa nižšie/, ale aj tak je nepomerne nižšia ako tebou spomínaný príjemem. Pri závislej osobe výdavky žiadne, ktoré by znížili základ dane. Odvedená daň cca 15 tis za rok a ešte plná výška odvodov. S takým obrato, ako spomínaš /a sú vás tisíce/ by si mala platiť daň asi tak 80 tis. a bola by si kľudná ako ten chudák s priemernou mzdou.
Pri tejto odpovedi "súhlasím" nestačí. Tu treba vysloviť obrovitánsky súhlas. Ja som dostala do rúk účtovníctvo jednej SZČO za minulý rok. Ľudia - to sa mi zahmlil zrak akými neskutočnosťami poznižovali základ dane :cool: . Som jej veľmi rýchlo vysvetlila čo ju čaká, ak jej DU pri kontrole vyhodí náklady /zhruba polovicu/. V tomto roku príjem 650 tisíc - náklady minimálne - daň vychádza vééééľmi "slušná". A čuduj sa svete - SZČO je "ochotná" túto daň zaplatiť.
liba2
05.02.06,07:15
Problematika umorovania straty je v tejto téme mimotemy . Vzhľadom na to, že tu taká otázka bolo položená a ja som na ňu reagovala, musím pokračovať, lebo moja odpoveď nie je presná.
........môžeš, ak máš z čoho.
Zistila som to na základe upozornenia Aknazuz:

Podla mna nemozes, zakon 595/2003 plati az od 1.1.2004 a pretoze mas stratu z roku 2003, musis ju az do konca umorovat vo vyske 1/5 rocne s tym, ze od r. 2006 ako tretieho roku umorovania len vtedy, ak budes mat zaklad dane vacsi ako 150.000. Auditorka to vysvetluje tak, ze strata vzniknuta od r.2004 sa odpocitava podla zakona 595/2003 cela, ale straty umorovane podla 366/1999 sa musia umorovat az do konca podla 366/1999.
Pretože nechcem nikoho zavádzať nesprávnymi informáciami, vyhľadala som v aktuálnej téme výborne spracovanú problematiku od Maríny. Tu sú správne odpovede:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=165496&postcount=9

Týmto sa ospravedlňujem.
pongo
05.02.06,07:40
Nechápem, prečo väčšina SZČO na konci roka zalomí rukami : preboha, aká vysoká daň mi vyšla !!!! Veď je pre všetkých už rovnaká. No samozrejme, keď som viac zarobila, viac musím zaplatiť. Nezamyslia sa nad obyčajným zamestnancom, ktorý tie dane zaplatiť musí. A veľakrát ich vďačne zaplatí, hlavne že má prácu. Chápem, že ak sa dá, treba znížiť základ dane, ale robiť to nasilu a vymýšľať všelijaké možnosti zníženia dane ( aj za cenu podvodu) ... No kto má veľa, chce ešte viac, no nie vždy sa to oplatí.
Preto vyslovujem aj ja obrovitánsky súhlas s Aktarkom a Pepom.
MIRKA
05.02.06,17:34
to mu ako vymyslis nejake pracovne cesty a zauctujes?
alebo ich "vymyslas" priebezne aby to potom sedelo aj s nakupom PHM?

samozrejme tak, aby to sedelo aj s čerpaním PHM a najazdenými kilometrami
Paula
05.02.06,17:56
samozrejme tak, aby to sedelo aj s čerpaním PHM a najazdenými kilometrami

a aby to potom sedelo aj s očakávanými príjmami v budúcnosti. Ak niekam jazdím, nerobím to pre nič za nič. Obhájenie nákladov za najazdené kilometre je na podnikateľskom subjekte.
hana 10
06.02.06,11:43
Pri tejto odpovedi "súhlasím" nestačí. Tu treba vysloviť obrovitánsky súhlas. Ja som dostala do rúk účtovníctvo jednej SZČO za minulý rok. Ľudia - to sa mi zahmlil zrak akými neskutočnosťami poznižovali základ dane :cool: . Som jej veľmi rýchlo vysvetlila čo ju čaká, ak jej DU pri kontrole vyhodí náklady /zhruba polovicu/. V tomto roku príjem 650 tisíc - náklady minimálne - daň vychádza vééééľmi "slušná". A čuduj sa svete - SZČO je "ochotná" túto daň zaplatiť.

prepac, neprezradis, aka je veeelmi slusna dan? samozrejme nemusis odpovedat, dakujem
alušik
06.02.06,11:56
Tiež mám skúsenosť, že SZČO si chce ponížiť daňový základ na minimum a tu nejde len o platenie daní, ale následne aj odvodov do poisťovní. Rok, čo rok sa rozčuľujem, kde je tá spravodlivosť, že zamestnanca sa nikto nepýta, aké má výdavky.:mad: Proste máš takýto príjem, zaplať si pekne odvody poistného, aj daň... A SZČO može navymýšľať cesty, ktoré sa nikdy neuskutočnili a pod. a dane platiť nemusí.:eek:
Peterka
06.02.06,12:19
pisala som vyssie: vsetci znami (szoc) mi hovoria, ze oni idu s danami na nulu, ja neviem ci len prehanaju alebo je to bezne.
nechcela som sa nikoho dotknut, len som trochu vyzvedala, ako je to v praxi.
Áno po najbližšiu daňovú kontrolu.