avipe
02.02.06,17:01
Ahojte, potrebovala by som poradiť s týmto orieškom.
V našej firme sa sociálny fond vždy vyplácal ku koncu roku jednou sumou k decembrovým výplatám. Tento rok sa nám to však nepodarilo, pretože keď sme robili mzdy ešte nebol SF uzavretý. Mzdy za január sme spravili, preddavok sa odviedol ako i posledný štvrťročný prehľad o zrazených preddavkoch. 26.1.2006 sa nám konečne podarilo spracovať SF rozdelili sme ho však zamestnancom v hotovosti. Aby sa dobre rátalo:
SF vo výške 40.000,- Sk - 10 zamestnancov - každý po 4.000,- Sk. Peniaze boli vyplatené v plnej výške cez pokladnu. Daň nebola zrazená. Firma odviedla na daňový úrad na účet kde sa odvádzajú preddavky na daň sumu vo výške 19% t.j. 7.600,- Sk. Ale čo teraz ?
- Treba podať opravný prehľad o zrazených preddavkoch a k sume preddavky prirátať i daň zo SF?
- príjem zo sociálneho fondu prirátať každému zamestnancovi do úhrnu zúčtovaných a vyplatených príjmov v potvrdení ?
- daň by sa tak vysporiadala v ročnom zúčtovaní prípadne v daňovom priznaní.

Poraďte prosím, ak už niekto zažil podobnú situáciu. Ď.
-------------------------------------------------------------------
avipe:mee:
Zdenka 0705
03.02.06,05:49
Mne sa stal podobný prípad, keď som dôchodkyni omylom uplatnila nezdaniteľnú sumu. Niečo som prehodila v softvéri. Prišla som na to až teraz, pri tlačení potvrdení a mzdových listov. Tak som opravila všetky mzdy, akoby tam tú položku nemala, tj. vyšla jej vyššia daň a tým menej k výplate. Potom som urobila dodatočné štvrťročné výkazy, pretože zrzená daň mala byť väčšia, ale uhradená nebola v tom mesiaci, v ktorom som sa pomýlila. Daň som samozrejme odviedla až teraz, takže vo výkaze za IV. Q budem mať za 12/05 daň zrazenú nižšiu, ale odvedená bude vyššia /+ ten nedoplatok/. Tým mám daň. úrad vysporiadaný. Teraz k zamestnancom: Buď ti preplatok vrátia do pokladne, alebo im ho strhneš ako preplatok v nasledujúcej výplate. Potom nemáš problém s roč. zúčtovaním, ani ročným výkazom. Len v tom mesiaci, kde si sa pomýlila, budeš mať vyplatené zamestnancom viac, čo však vrátia do pokladne, alebo, ako som píslala, vyrovnáš to vo mzde. Tým sa mi všetko opraví a dostanem sa na nulu. Takto som to spravila ja, dúfam, že dobre.
avipe
03.02.06,17:20
Asi sme sa nerozumeli. Im vlastne nevychádza žiadny preplatok. Oni ten príjem zo SF nemajú nikde zahrnutý, pretože cez mzdy to nešlo. Dostali to vyplatené v hotovosti v plnej výške cez pokladnu. A moja otázka znie, či im to mám prirátať do potvrdenia o vyplatených a zúčtovaných príjmoch. Kedže daň nebola zrazená, pravdepodobne víde všetkým nedoplatok. Je to možné riešiť takto ?
__________________________________________________ _______________
Ďakujem
Denda
03.02.06,17:27
Asi sme sa nerozumeli. Im vlastne nevychádza žiadny preplatok. Oni ten príjem zo SF nemajú nikde zahrnutý, pretože cez mzdy to nešlo. Dostali to vyplatené v hotovosti v plnej výške cez pokladnu. A moja otázka znie, či im to mám prirátať do potvrdenia o vyplatených a zúčtovaných príjmoch. Kedže daň nebola zrazená, pravdepodobne víde všetkým nedoplatok. Je to možné riešiť takto ?
__________________________________________________ _______________
Ďakujem
Vyplatili ste ho v 01/2006?
Ak áno, tak prečo to chcete zahrňovať do decembrovej výplaty?
Zdaníte im to spolu s výplatou za mesiac 01/2006 a uhradenú daň, ktorú ste zaplatili navyše budete zatiaľ evidovať ako preplatok, ktorý si vysporiadate s daňou za 01/2006.
avipe
03.02.06,19:45
Nemôžeme im to zdaniť v januárovej výplate, lebo to dostali vyplatené v hotovosti. A pochybujem, že by mi niekto z nich doniesol späť 4.000.- Sk. A to vadí, že to bolo vyplatené v januári, boli to predsa príjmy za rok 2005?
Paula
03.02.06,20:04
Nemôžeme im to zdaniť v januárovej výplate, lebo to dostali vyplatené v hotovosti. A pochybujem, že by mi niekto z nich doniesol späť 4.000.- Sk. A to vadí, že to bolo vyplatené v januári, boli to predsa príjmy za rok 2005?

Mám v tom kúštik chaos. Vyplatili ste im v hotovosti "mimo" výplaty, ale daň ste odviedli v rámci preddavkov za január?
V tom prípade zaúčtujte vyplatených 4 tis. ako zálohu na február. Za február im dajte do mzdy tých 4 tis. ako príspevok zo SF.........a za február ponížite odvod preddavkov o už zaplatených 7.600,-.

Neviem však, či som dobre pochopila tvoj problém. Asi nie.
weva
03.02.06,22:33
Súhlasím s Paulou, urobte to tak, ako Vám poradila. Aj keď nechápem, prečo ste daň už uhradili DÚ, keď to ešte nešlo cez výplaty. Celé sa to týka roku 2006, takže:
- treba podať opravný prehľad o zrazených preddavkoch a k sume preddavky prirátať i daň zo SF? NIE
- príjem zo sociálneho fondu prirátať každému zamestnancovi do úhrnu zúčtovaných a vyplatených príjmov v potvrdení ? NIE
avipe
04.02.06,05:47
Asi sa to už celé domotalo. Takže daň z výplat bola uhradená 8.1.2006 - lebo vtedy boli spracované mzdy a odviedli sa len preddavky za mzdy v správnej výške. Sociálny fond bol však spracovaný a vyplatený v hotovosti zamestnancom až 26.1.2006 a podľa zákona treba daň odviesť do 5 dní. Takže firma odviedla daň zo svojich prostriedkov, ktoré však zamestnancom zatiaľ nestrhla, pretože SF vyplatila celou sumou/nezrážala sa daň pri platbe v hotovosti./ Je to však príjem za rok 2005 a tak ako aj mzdy za december môžu byť spracované do konca nasledujúceho mesiaca môžu byť spracované aj príspevky zo SF. Dúfam, že nehovorím zle ?
Denda
04.02.06,09:54
Asi sa to už celé domotalo. Takže daň z výplat bola uhradená 8.1.2006 - lebo vtedy boli spracované mzdy a odviedli sa len preddavky za mzdy v správnej výške. Sociálny fond bol však spracovaný a vyplatený v hotovosti zamestnancom až 26.1.2006 a podľa zákona treba daň odviesť do 5 dní. Takže firma odviedla daň zo svojich prostriedkov, ktoré však zamestnancom zatiaľ nestrhla, pretože SF vyplatila celou sumou/nezrážala sa daň pri platbe v hotovosti./ Je to však príjem za rok 2005 a tak ako aj mzdy za december môžu byť spracované do konca nasledujúceho mesiaca môžu byť spracované aj príspevky zo SF. Dúfam, že nehovorím zle ?
Ak to považujete len za douhradenie výplat zamestnancov za 12/2005 máte len jednu možnosť. Prerobiť výplaty za mesiac 12/2005, kde im o výšku sociálneho fondu povýšite hrubý príjem a zdaníte zamestnancom dokopy. Nemôžete zvlásť zdaňovať sociálny fond a zvlášť mzdu.
Urobíte opravný výkaz na prehľad o dani zo mzdy za 4.Q.2005 a daň douhradíte.Tento postup však považujem, za úplne zbytočný a aj zlý. Tvorbu SF za rok 2005, ktorú sa Vám podarilo vypočítať až v roku 2006:cool: zaúčtujete do roku 2005 a zostane Vám na účte SF ako zostatok. To že je to za rok 2005 neznamená, že keď to majú vyplatené v 01/2006, že to má ísť do príjmu za zdaňovacie obdobie roka 2005.
V roku 2006 platbu SF, ktorú ste uhradili zamestnancom môžte považovať za zálohu na mzdu za mesiac január 2006 a výška SF Vám pôjde do celkovej mzdy za mesiac 01/2006 t.j. do hrubej mzdy a musíte to zdaniť spolu. Vtedy to bude príjem zamestnancov až za rok 2006 a pôjde to do zdaňovacie obdobia roka 2006.
Denda
04.02.06,09:56
Nemôžeme im to zdaniť v januárovej výplate, lebo to dostali vyplatené v hotovosti. A pochybujem, že by mi niekto z nich doniesol späť 4.000.- Sk. A to vadí, že to bolo vyplatené v januári, boli to predsa príjmy za rok 2005?
Nemusia to byť príjmy roka 2005. Tvorba sociálneho fondu sa týka roka 2005 a nie jeho vyplatenie v 01/2006.
Paula
04.02.06,10:14
V roku 2006 platbu SF, ktorú ste uhradili zamestnancom môžte považovať za zálohu na mzdu za mesiac január 2006 a výška SF Vám pôjde do celkovej mzdy za mesiac 01/2006 t.j. do hrubej mzdy a musíte to zdaniť spolu. Vtedy to bude príjem zamestnancov až za rok 2006 a pôjde to do zdaňovacie obdobia roka 2006.

To je pravda ....neviem, prečo som uvažovala o februári :cool:
Denda
04.02.06,10:21
Asi sme sa nerozumeli. Im vlastne nevychádza žiadny preplatok. Oni ten príjem zo SF nemajú nikde zahrnutý, pretože cez mzdy to nešlo. Dostali to vyplatené v hotovosti v plnej výške cez pokladnu. A moja otázka znie, či im to mám prirátať do potvrdenia o vyplatených a zúčtovaných príjmoch. Kedže daň nebola zrazená, pravdepodobne víde všetkým nedoplatok. Je to možné riešiť takto ?
__________________________________________________ _______________
Ďakujem
Môžete to riešiť aj takto,ale firme ako platiteľovi vzniká pokuta zo zle zrazenej preddavkovej dane až do momentu vysporiadania celkového príjmu zamestnancov za rok 2005 formou napr. ročného zúčtovania dane.
Denda
04.02.06,10:23
To je pravda ....neviem, prečo som uvažovala o februári :cool:
Uvažovala si len možno z úhradou preddavkovej dane na DU za mesiac 01/2006, ktorá vznikne vo februári.:)
avipe
04.02.06,19:12
Ďakujem Vám všetkým za odpovede. Takže mám viacero možností ako to vysporiadať. Zvážim, ktorá bude najvýhodnejšia. Ešte raz ďakujem.
----------------------------------------------------------------------
avipe
weva
04.02.06,21:02
Ak to silou mocou chcete mať v roku 2005, tak musíte opraviť výplaty za december ako píše Denda. Ale podľa mňa je to zbytočné. Nikde predsa nie je napísané, že SF sa musí rozpustiť v tom roku, v ktorom sa tvorí. Ja som SF za rok 2003 čerpala len v roku 2005 a to by som mala teraz opravovať výplaty za rok 2003?! To je blbosť. Dajte to do januárovej výplaty. Nerobte si to komplikovanejšie. Kontroluje vôbec niekto SF. Ja som mala rôzne kontroly, ale SF mi nikto ešte nekontroloval.
Paula
04.02.06,21:18
. Kontroluje vôbec niekto SF. Ja som mala rôzne kontroly, ale SF mi nikto ešte nekontroloval.

Verím, že ešte nekontroloval, ale kontrola nie je vylúčená . Preto, že jeho tvorba a čerpanie vyplývajú zo zákona, preto, že jeho tvorba je nákadovou položkou, preto, že je povinnosť robiť jeho inventarizáciu, preto, že v istých prípadoch príspevok podlieha dani z príjmu....teda dôvodov na jeho kontrolu je dosť.