Sulinkooo
16.02.12,14:20
Dobrý deň.

Chcel by som sa opýtať skúsenejších a zbehlejších na moju momentálnu situáciu.
Donedávna som bol študentom dennej formy štúdia na vysokej škole, avšak nevydarená skúška a vyhodili ma s tým, že ak do konca Februára podám žiadosť o štúdium (ako to momentálne robia maturanti) + dodám žiadosť o prijatie bez prijímacich skúšok nakoľko som bývalý študent, budem "automaticky" zaradený do štúdia, uznajú mi predmety a kredity a podračujem v štúdiu.

Momentálne som však nezamestnaný. Napadla ma myšlienka založiť si SZČO (už počas školy som mal biznis nápad). V článokch som sa dozvedel o štátnej podpore, resp príspevku na podnikanie za určitých podmienok.

Ja by som sa chcel spýtať, či môžem požiadať o príspevok, získať ho a následne sa stať denným študentom VŠ bez toho, aby to bolo protiprávne alebo aby ten príspevok niekto žiadal späť?

Ja to vnímam takto:
od 1.2.2012 som nezamestnaný (cca)
počkám 3 mesiace (brigáda)
Založím živnosť
Požiadam o príspevok
Získam ho (samozrejme musím v učtovníctve uviesť na čo a ako som ho použil)
Pôjdem do školy (September 2012) a stanem sa denným študentom a tým pádom odvody za mňa zaplatí štát

Je to reálne stihnúť? (najmä to vybavenie príspevku) Kalkulujem s tým, že daň z príjmu prvý rok platiť nemusím a ten ďalší by som platil z minimálnej daňovej sazdby.

V tomto čase by som už mal byť na najlepšej ceste ukončiť Ing štúdium a rozhodnúť sa medzi pokračovaním v SZČO, prechodu na sro alebo ukončenie SZČO a nástup do TPP.

+

Príspevok by som chcel použiť na nákup PC a reklamy - najmä tá reklama, rechádza to cez úrad, schvaľujú takéto žiadosti?

Ďakujem za rady a názory.
Marcel
blavaciko
16.02.12,13:59
preco by si nemusel prvy rok platit dan z prijmu?
Sulinkooo
16.02.12,14:41
Lebo som v tom, že prvý rok som oslobodený od platenia dane z príjmu. Nie je to tak?
Economic
16.02.12,15:34
Lebo som v tom, že prvý rok som oslobodený od platenia dane z príjmu. Nie je to tak?

Od dane zo zisku určite nie si oslobodený ! To ti kto takú blbosť povedal ? Ak dosiahneš zisk, z toho platíš daň. Ak si v strate, neplatíš nič.
blavaciko
16.02.12,17:01
samozrejme ze musis platit dane hned od zaciatku... ved to by som si kazdy rok zakladal novu srocku a vyslo by ma to lacnejsie...
Sulinkooo
16.02.12,18:13
Aha, teraz som sa na to znova pýtal a doplietol som to, prvý rok som oslobodený od odvodov do sociálnej poisťovne. Ok, ďakujem za upozornenie.

Ale,

stále mi však nie je jasné, či sa dá stihnúť (v mojom prípade) vybaviť ten príspevok. Má niekto osobné skúsenosti v BA kraji, ako dlho (reálne) komisii trvá, kým sa rozhodnú? :confused:

Takže, v prípade, že by som za tie dva roky bol na nule (alebo dokonca v strate) tak zaplatím na dani z príjmu 0€ a do sociálnej poisťovne za prvý rok 0€ a za druhý rok 155,13€, čiže spolu 155,13€. Tak?

Ako nechápte ma zle, neplánujem si len zobrať príspevok, a pak sa zašívať, len sa nechcem dostať do situácie, kedy nič nzarobím a rôzne úrady odo mňa budú vymáhať peniaze (za nič).