Mirec162
16.02.12,16:26
Chcel by som sa opytat ako to je s podporou v nezamestnanosti, pokial viem na podporu mam narok po 2 odpracovanych rokoch ale nevadi ked som pocas tych 2 rokoch bol asi pol roka na marodke? a ma zaklade coho sa vypocitava podpora?

za pomoc vopred dakujem
ivka70
16.02.12,15:33
Ak ta PNka bola pocas trvania zamestnania, nevadi.
Podpora sa vypocitava ako 50% z priemernej hrubej mzdy (alebo presnejsie zakladu na poistenie v nezamestnanosti) a poctu dni k nej (dni PN sa nepocitaju - je to vylucitelna doba).
jacekova
03.04.12,13:22
nechcem otvárať novú temu tak skúsim sem:

nárok na podporu sa ráta podľa toho či bol platené poistenie v nezamestnanosti aspoň 2 roky v posledných 3 rokoch....
skúšam rátať a vychádza mi do tejto doby 4-9/2009 (6 mesiacov) a 7/2010 až 4/2012 (22 mesiacov)....spolu 28 mesiacov, takže táto podmienka je splnená

ale čo s tým, ak tento človek bol evidovaný na úrade práce medzi týmito 2 zamestnaniami, čiže od 12/2009 do 6/2010???
nevadí to? nie je v tom nejaký háčik?

1.môže sa ísť prihlásiť na UP a bude mať nárok na podporu?
2.ako dlho musí byť na UP, aby si mohol požiadať o dotaciu?

Ďakujeeeeem za každu odpoveď
Jana Motyčková
03.04.12,13:31
Háči v tom môže byť, ak poberal podporu. Do doby zamestnania sa totiž nezapočítava doba započítaná do doby zamestnania pre predchádzajúcu podporu. Ak podporu nepoberal, lebo napr. vtedy nevznikol nárok, tak je to v poriadku.
jacekova
03.04.12,13:32
Háči v tom môže byť, ak poberal podporu. Do doby zamestnania sa totiž nezapočítava doba započítaná do doby zamestnania pre predchádzajúcu podporu. Ak podporu nepoberal, lebo napr. vtedy nevznikol nárok, tak je to v poriadku.

práveže podporu poberal.... ja tú dobu keď bol na UP ani nepotrebujem do toho započítať (vychádzajú mu 2 roky platenia poistného v nezamestnanosti aj bez toho)
jacekova
03.04.12,13:36
v tejto oblasti sa príliš nevyznám, ale dobre teda chápem, že to zamestnanie pred poberaním dávky z UP sa neráta a ráta sa teda len TPP od 7/2010 (takže ak by v práci vydržal do 7/2012..... boli by splnené 2 roky počas posledných 3 rokov.... je to myslené takto?
Katy a R
03.04.12,13:45
v tejto oblasti sa príliš nevyznám, ale dobre teda chápem, že to zamestnanie pred poberaním dávky z UP sa neráta a ráta sa teda len TPP od 7/2010 (takže ak by v práci vydržal do 7/2012..... boli by splnené 2 roky počas posledných 3 rokov.... je to myslené takto?
pozri 104 odst 5 .. takže sa mu bude počítať od 7/2010 ...
Godless
18.04.12,22:26
ako je to ked som nastupil hned po skole do prace, ale len na dohodu....a teraz mi chyba do dvoch rokov na zmluvu par mesiacov? mam narok na davku v nezamestnanosti? Pracujem uz vyse dvoch rokov od ukoncenia studia, ale neviem ci ten rok na dohodu plati...
jacekova
19.04.12,04:28
Dohoda sa nerata.
Tweety
19.04.12,06:11
ako je to ked som nastupil hned po skole do prace, ale len na dohodu....a teraz mi chyba do dvoch rokov na zmluvu par mesiacov? mam narok na davku v nezamestnanosti? Pracujem uz vyse dvoch rokov od ukoncenia studia, ale neviem ci ten rok na dohodu plati...
Práca na dohodu nie je pracovným pomerom, neplatí sa z nej odvod do SP na poistenie v nezamestnanosti, takže nie je ani rátaná do odpracov. doby.
veronikasad
19.04.12,06:12
ako je to ked som nastupil hned po skole do prace, ale len na dohodu....a teraz mi chyba do dvoch rokov na zmluvu par mesiacov? mam narok na davku v nezamestnanosti? Pracujem uz vyse dvoch rokov od ukoncenia studia, ale neviem ci ten rok na dohodu plati...
Dohodári neplatia poistenie v nezamestnanosti. Pre vznik nároku na dávku v nezamestnanosti potrebuješ 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných 3 rokoch.
jacekova
19.04.12,16:42
Dohodári neplatia poistenie v nezamestnanosti. Pre vznik nároku na dávku v nezamestnanosti potrebuješ 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných 3 rokoch.

môžem len takú podotázku? tých 730 dní sa počíta kalendárnych, že?
Andyke
19.04.12,17:14
Áno, kalendárnych.
Zuzianka1
08.05.12,17:28
aj ja by som sa chcela opytat a co ak pracujem iba od skoly odseptembra2010 a dam vypoved ku komcu tohoto mesiaca a zarabala som minimalnu mzdu.Mám nárok na podporu v nezamestnanosti?ak ano kolko by to prosim asi cinilo?prosim poradte, dakujem