Jana Acsová
02.02.06,17:46
Modelová otázka:

Klient mi dal doklad z ERP, ktorý mal niekde zapotrošený s dátumom vystavenia 15. 11. 2005, tj. za 4. Q/05, čo teraz s ním? Je 24. 1. 2006. Daňové priznanie som už podala. Musím urobiť opravné daňové priznanie DPH, alebo ho dám do 1 Q/06. Niečo som počula, že zákon o DPH povoľuje zaúčtovať doklad s dátumom ,,zaradenia,, do účtovníctva. Poradíte? Vediem JÚ.
Jana Acsová
02.02.06,17:07
Chybný názor:
"Niečo som počula, že zákon o DPH povoľuje zaúčtovať doklad s dátumom ,,zaradenia,, do účtovníctva."

Doklad je vždy zaúčtovaný dátumom zaradenia do účtovníctva. Zrejme si mýlite pojem zaúčtovať a zaradiť do evidencie pre účely odpočítania DPH. Tieto dva pojmy sa v praxi často stotožňujú, ale NEZNAMENAJÚ to isté.

Zaúčtovanie rieši v jednoduchom účtovníctve § 3 Opatrenia MF SR č. 21 378/2003-92 v platnom znení, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní položiek účtovnej závierky ... atď., čiže Postupy účtovania týkajúce sa samostatne zárobkovo činných osôb platné pre jednoduché účtovníctvo.

Zapísanie do evidencie dokladov pre účely DPH rieši § 70 Zákona č. 222/2004 Z.z. v platnom znení a v prípade Vami uvádzaného dokladu z ERP sa jedná o zapísanie prijatej dodávky s právom na uplatnenie odpočítania dane.

Čo je vo Vašom prípade dátum zaúčtovania?
Dátum výdaja pokladničnej hotovosti, ktorým zapíšete doklad z ERP ako výdavok do peňažného denníka.

Čo je vo Vašom prípade dátum zapísania do evidencie dokladov pre účely DPH?
Dátum v zdaňovacom období, v ktorom si uplatníte právo na odpočítanie dane.

--------------------------------------------------------------------
K uplatneniu práva na odpočítanie dane:

Podľa toho čo uvádzate sa zrejme jedná o platiteľa so štvrťročným zdaňovacím obdobím. Obdobie, v ktorom môžete uplatniť právo na odpočítanie DPH z dokladu z ERP upravuje § 51 ods. 2 ZDPH.

Aké máte východiská?
Neuplatnili ste právo na odpočítanie dane v 4. Q 2005, pričom právo na odpočítanie dane vzniklo 15.11.2005.

Riešenie:
Uplatniť právo na odpočítanie dane v 1. Q 2006 bez podania opravného daňového priznania.

Prečo?
Lebo v zmysle uvádzaného § 51 ods. 2 máte právo na odpočítanie dane buď :
1) v zdaňovacom období, v ktorom vznikla daňová povinnosť,
alebo
2) v bezprostredne nasledujúcom zdaňovacom období
ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za obdobie, kedy vzniklo právo na odpočítanie dane (4. Q 2005) máte doklad z ERP. Túto podmienku dodržíte, ak máte doklad z ERP v termíne do 25. 1. 2006.