Silvia123
16.02.12,15:51
Ahojte poradáci, absolvovala som školenie na účtovnú závierku, školiteľka nám povedala veľmi zaujímavú vec, tak si to chcem overiť či ste toho istého názoru. Ak potrebujem zadotovať" pokladňu cez 365-ku -teda vložiť pôžičku od spoločníka, tak táto pôžička musí mať nejaký úrok, nemôže byť bezúročná a musí byť na ňu jednoznačne urobená zmluva. Ak ale vklad do pokladne označím ako výpôžička!!!-v tom prípade nemusí byť úročená a nemusím mať ani zmluvu!!! Akože jedna predpona "VY" a takýto rozdiel??? Súhlasíte s týmto jej názorom??? -Inak ide o skúsenú školiteľku, ktorá si robí doktorát, pracuje u audítora, tak snáď by nevypustila len nejaký blud...len sa mi to zdá byť obrovský rozdiel...
Tweety
16.02.12,15:04
Ahojte poradáci, absolvovala som školenie na účtovnú závierku, školiteľka nám povedala veľmi zaujímavú vec, tak si to chcem overiť či ste toho istého názoru. Ak potrebujem zadotovať" pokladňu cez 365-ku -teda vložiť pôžičku od spoločníka, tak táto pôžička musí mať nejaký úrok, nemôže byť bezúročná a musí byť na ňu jednoznačne urobená zmluva. Ak ale vklad do pokladne označím ako výpôžička!!!-v tom prípade nemusí byť úročená a nemusím mať ani zmluvu!!! Akože jedna predpona "VY" a takýto rozdiel??? Súhlasíte s týmto jej názorom??? -Inak ide o skúsenú školiteľku, ktorá si robí doktorát, pracuje u audítora, tak snáď by nevypustila len nejaký blud...len sa mi to zdá byť obrovský rozdiel... Tak s takýmto názorom na jednu a tú istú vec som sa nestretla. Stále ide o to isté. Na pôžičku musí byť zmluva, to je jasné a samotná poôžička môže byť aj bezúročná.
myara
16.02.12,15:28
je to tak, pozri si v OZ § 657 a 659
Tweety
16.02.12,15:35
je to tak, pozri si v OZ § 657 a 659

Tam sa hovorí o obch. zastúpeníi.
myara
16.02.12,15:36
Tam sa hovorí o obch. zastúpeníi.

nepisala som to tebe, ale OZ je Obciansky zakonnik
Tweety
16.02.12,15:40
nepisala som to tebe, ale OZ je Obciansky zakonnik Kedže si necitovala príspevok, na ktorý odpovedáš, automaticky som to brala, že je to k môjmu . Len tak mimochodom ,OZ je skrátka pre Obchodný zákonník, preto som to aj tam hľadala.
myara
16.02.12,15:45
Kedže si necitovala príspevok, na ktorý odpovedáš, automaticky som to brala, že je to k môjmu . Len tak mimochodom ,OZ je skrátka pre Obchodný zákonník, preto som to aj tam hľadala.

mimotemyno, neviem, kde si nabrala ze OZ je Obchodny zakonnik...chodila som na pravo, a OZ bol vzdy Obciansky zakonnik
Obchodny je OBZ
a co sa tyka citovania, tak nevsimla som si, ze by tu kazdy vzdy citoval prispevok, ktory zacal temu...
avalik
16.02.12,15:52
nie kazdy tu na porade chodil na pravo, vhodnejsie je uvadzat jednoznacne skratky
avalik
16.02.12,16:03
tu je iny pravny nazor:

Vyjadrenie nezávislého právnika / pozor,nie obecného!!!/

pozicka - poziciavaju sa veci urciteho druhu a naspat sa vratia veci toho isteho druhu. Mozeme si pozicat peniaze a vratit peniaze. Mozeme si pozicat obilie zasadit ho a vratit obilie z urody a podobne. MUSI sa VRATIT VEC PODLA URCITEHO DRUHU.

vypozicka - vypoziciava sa konkretna vec a tato ista vec sa vrati. Ked si vypoziciam auto tak musim vrati presne to iste auto, ktore som si pozicala, nemozem vratit ine, ani ked je toho isteho druhu. MUSI sa VRATIT TA ISTA VEC, presne ta ista, ktoru si pozical.
Mozem si vypozicat jablka na vystavu a tie iste jablka po ukonceni vystavy musim vratit = vypozicka. Ak si chcem vsak jablka pozicat na konzum, tak tie iste jablka nemozem vratit ked su zjedene, teda vratim ine jablka toho isteho druhu = pozicka.
Vypozicat si mozem aj nehnutelnost bezplatne - vypoziciam si byt a vratim ten isty byt (nejde o najom, najom je za uhradu najomneho)

Co sa tyka penazi - tak vypozicka je mozna pri peniazoch zberatelskeho typu = vratia sa tie iste peniaze (napr. na vystavu zberatelov).
Ak si vsak poziciam peniaze a miniem ich, musim ich vratit, nie som v ziadnom pripade schopna vratit tie iste peniaze, tie iste bankovky s tymi istymi seriovymi cislami, ktore su v obehu a ma ich davno niekto iny. Cize pri peniazoch je mozna len POZICKA !!!!! (aj ked by bola bezurocna tak nejde o vypozicku ale o pozicku penazi)
Dokonca si pan kontrolor do odovodnenia aj uviedol, ze vypozickou sa vypoziciavaju individualne urcene veci. Peniaze ako obeživo nie su veci individualne urcene. Peniaze su urcity druh - MENA. Mozem sa dohodnut ze poziciam si eura a vratit chcem eura, ale mozem sa dohodnut aj na tom, ze chcem eura vratit v 100 eurovych bankovkach, aby mi ich nevratili v minciach. Mozem sa tiez dohodnut ze poziciam ceske koruny a vratit chcem eura. Dohoda je mozna v tomto akokolvek. Nemozem sa ale dohodnut, ze mi dlznik musi vratit individualne urcene veci, teda konkretne bankovky, tie iste ktore som mu pozicala so seriovym cislom H34013589588 (ako som uz uviedla, ak ju nepouzije na vystavu a budem chciet vratit presne tuto individualne urcenu bankovku).

zdroj: http://www.poslanci-nalepkovo.estranky.sk/clanky/zverejnujeme/vypozicka-300-000-----.html
Silvia123
17.02.12,15:59
Ďakujem za odpovede-môžem k tomu povedať že skutočne sa školiteľka odvolávala na Občiansky zákoník. Ale ten právny názor od 1Dara sa mi zdá byť veru dosť logický. Len mi nejde do hlavy ako sa mohla tak školiteľka zmýliť, keď v danej oblasti pracuje a ešte tak v podstate "učiť" druhých. A taktiež neviem prečo tvrdila, že neexistuje aby bola zmluva o pôžičke bezúročná -že kedysi tak mohlo byť ale už nie! ale zmluva o výpôžičke úročená byť nemusí, tak aj preto nám doporučovala používať toto slovo... Ešteže som si to sem šla overiť :) -je lepšie si urobiť úsudok z viacerých názorov. Tak ďakujem za všetky vyjadrenia ohľadom tejto témy.
dadika22
13.03.12,07:29
Aj ja som bola na takom školení o účt. závierke, kde nám tiež školiteľka hovorila, že sa už od roku 2011 nemôže prijímať pôžička od spoločníkov bezúročne. Tiež sa mi to zdalo divné, veď v § 658 Obč. zák. je uvedené, že "možno dohodnúť úroky", nie, že sa musia dohodnúť. Takže aký je záver? Možno naďalej používať bezúročnú pôžičku od spoločníka? Školiteľka presné dôvody, resp. paragrafy zo zákonov neuviedla a nejako som si to tam riadne neuvedomila na školení, že by som sa mala na to spýtať, kde v zákone má oporu to, o čom hovorila.
Betina2
20.03.12,10:05
Aj ja som bola na takom školení o účt. závierke, kde nám tiež školiteľka hovorila, že sa už od roku 2011 nemôže prijímať pôžička od spoločníkov bezúročne. Tiež sa mi to zdalo divné, veď v § 658 Obč. zák. je uvedené, že "možno dohodnúť úroky", nie, že sa musia dohodnúť. Takže aký je záver? Možno naďalej používať bezúročnú pôžičku od spoločníka? Školiteľka presné dôvody, resp. paragrafy zo zákonov neuviedla a nejako som si to tam riadne neuvedomila na školení, že by som sa mala na to spýtať, kde v zákone má oporu to, o čom hovorila.

Uf, tak toto aj mňa zaujíma ! Úročiť či neúročiť ? to sa zaúčtuje na 365 ako dotácia pokladne ? A čo s vkladmi pred 1.1.2011 ? to čo šlo cez 365 sme neúročili. Fakt je ten, že v súvahe to vyskakuje a dokáže zvýšiť pasíva....
Jednou z možností je, ak si to pán podnikateľ nebude nikdy žiadať späť, preúčtovať resp. hned to účtovať ako dar spoločnosti od spoločníka na účet 413- ostatné kapitálové fondy (napr. tam ide aj bezodplatne prijatý majetok od spoločníkov - teda aj peniaze, a nemusí sa to úročiť - ved je to bezodplatné....aj ostatné kapitálové aj nepeňažné vklady) ovšem už nikdy (asi) ich z tohto účtu nejde vybrať, zostanú tam . Nezvyšuje sa nimi ani základné imanie.
Môžete si to nazvať napríklad " vklad spoločníka XY na posilnenie finančnej stability spoločnosti." Doporučuje sa podrobná AE.
A súvahu to nezhorší.