easton1818
16.02.12,17:28
Ahojte poradaci. Práve sa chystám so zamestnankynou na presun do kancelárie. Malo by to byť do mesiaca. Mám však otázku. Musím tieto priestory uviesť ako prevádzku ? Ak áno musím mať vypísané hodiny a musím ich aj dodržiavať? Ďakujem za odpovede
sroservis
17.02.12,09:19
Asi troška závisí od toho, aká je to kancelária.

Ak je to kancelária, ktorá je určená na styk s klientmi "z ulice" (napr. realitná kancelária), ja si myslím, že takýto priestor má byť ohlásený ako prevázka, má mať súhlas hygienika, aj ustanovené otváracie hodiny, ktoré je potrebné rešpektovať v súlade s príslušným nariadením obce, kde sa priestor nachádza.


Ak kancelária slúži len ako sídlo (napr. len na vedenie napr. účtovníctva len pre túto firmu) s tým, že zmluvy s Vašim zákazníkmi dojednávate inde (napr. máte osobitné predajné miesto, alebo chodíte za zákazníkmi a pod.), tak by som to ako prevádzkáreň neoznamovala.

Ak je to niečo medzi tým, t.j. napr. v kancelárii bude viesť účtovníctvo aj pre pretie subjekty, ktoré Vás tam sem tam prídu navštíviť, ja by som to skôr odporúčala ohlásiť. To či je potrebné v takom prípade ustanoviť aj úradné hodiny by som odporúčala konzultovať na príslušnom obecnom úrade. Napr. v Ba II mi v obdobnom prípade povedali, že netreba otváracie hodiny, ale je potrebné oznámiť začatie podnikateľskej činnosti v nebytovom priestore na ich území.

Pekný deň.
easton1818
18.02.12,14:04
Kancelária bude slúžiť pre mňa na prácu za PC, žiadny klienti tam chodiť nebudú. Pre zamestnankyňu to bude obnášať prácu za pc, preberanie a posielanie balíkov. Nemôžem mať teda sídlo doma ako doteraz a zároveň dať si do účtovníctva kanceláriu ?
Economic
18.02.12,14:45
Kancelária bude slúžiť pre mňa na prácu za PC, žiadny klienti tam chodiť nebudú. Pre zamestnankyňu to bude obnášať prácu za pc, preberanie a posielanie balíkov. Nemôžem mať teda sídlo doma ako doteraz a zároveň dať si do účtovníctva kanceláriu ?

Môže to byť ako súvisiaci priestor s podnikaním, v súvislosti s ním spojené výdavky si dáš do nákladov.
Súvisiaci priestor ohlásiť na ŽÚ a aj DÚ.
easton1818
19.02.12,07:07
Diky, a čo teda so zamestnancom, ešte som nikoho nezamestnával takže neviem ći nebude problém v tom, že ak musím uviesť miesto kde bude pracovať, tak môžem uviesť aj toto, aj keď to nebude ako prevádzka ?
Economic
19.02.12,07:37
Diky, a čo teda so zamestnancom, ešte som nikoho nezamestnával takže neviem ći nebude problém v tom, že ak musím uviesť miesto kde bude pracovať, tak môžem uviesť aj toto, aj keď to nebude ako prevádzka ?

Ak máš sídlo napríklad Zvolen, práce môže vykonávať napríklad na Sliači. Nič ti v tom nebráni to uviesť takto. Je to dohoda medzi tebou tvojim zamestnancom, kde bude fyzicky práce vykonávať.
easton1818
19.02.12,13:11
OK fyzicky to je jasné, že je to dohoda ale čo pôjde na papier? Ide mi o to, či môžem uviesť tie priestory ako miesto výkonu práce.
Economic
19.02.12,14:08
OK fyzicky to je jasné, že je to dohoda ale čo pôjde na papier? Ide mi o to, či môžem uviesť tie priestory ako miesto výkonu práce.

Áno môžeš. Súvisiaci priestor sa nahlási na živnostenský úrad, aj DÚ oznámiť.
easton1818
19.02.12,15:24
Diky, už mam v tom jasno :)