36marika
02.02.06,18:58
Poradí mi niekto, ako na tento problém ? Môj klient JÚ kúpil v r.2003 nákl. auto na leasing. Teraz v októbri sa rozhodol, že ho predá. Prenechal leasing inému podnikateľovi a ten mu ako odstupné zaplatil 60000,- s DPH.
Moja otázka:
Môžem uplatniť odpisy do mesiaca používania, teda október ? Poraďte, čo s týmto, ešte som sa s takýmto prípadom nestretla. Ďakujem Vám pekne.
Milan Benka
02.02.06,18:53
Teraz je február!!!
Ak v októbri postúpil leasing, porušil podmienky na uplatnenie odpisov, budú pripočítateľnou položkou.
36marika
02.02.06,19:19
Viem, že je február, to je posledná položka, ktorú musím zaučtovať. Prepáčte, ako mám chápať, že odpisy budú pripočítateľnou položkou ?
Milan Benka
02.02.06,19:25
Pripočítateľná položka = položka zvyšujúca základ dane. Pojem pripočítateľná položka je z podvojného účtovníctva, v jednoduchom budú odpisy leasovaneho auta výdavkom neovplyvňujúci základ dane.
boitana
02.02.06,19:28
Viem, že je február, to je posledná položka, ktorú musím zaučtovať. Prepáčte, ako mám chápať, že odpisy budú pripočítateľnou položkou ?
pripocitatelna polozka k ZD uznamena ,ako keby si si tie odpisy nemohla uplatnit sice ich mas nauctovane ,ale pri vyplnani danoveho priznania to uvedies na riadku /neviem presne akom lebo nema tu danove priznanie/
a tym sa ti zvysi zaklad dane skusim ti tu asi na nejakom prikalde aj ked uctujes vJU ja budem pouzivat uctovnu triedu 5 naklady a uctovnu triedu 6-vynosy

6 - 5 ´= HV

150 tis - 110 tis = 40 tis je zis =HV /ZD/
a teraz si predstav ze v nakladoch mas aj odpisy nauctovane horvorme v sume 30 tis a urobim ti nazrony priklad

6 - 5 = HV

150 tis - 110 tis = 40 tis HV
+ pripocitatel polozka
30 tie odpisy co mas nauctovane na nakladoch
--------------------------
70 HV /ZD/
vzdy si predstav ze pripocitatelna polozka je sice nauctovana ,ale ako keby som ju neuctovala a potom by vyzeral ten priklad asi takto
6 - 5 = HV
150tis - 80000 = 70 tis
neviem ci som ti to dobre vysvetlila ak nie , tak sa opytaj budem sa snazit
36marika
02.02.06,19:57
Ďakujem za radu, ak môžem, vysvetlím, ako som učtovala vlasne po celý rok.
Leasingové splátky som učtovala ako výdavok neovpl. základ dane. na konci roka som potom zaučtovala odpisy a ako výdavok aj všetko, čo prevýšilo odpisy ( z leas. splátky )- r.2004.
V roku 2005 som začala takisto leas. splátky učtovať ako výdavok neovpl. základ dane .
Ak som dobre pochopila, tak to tento rok zaučtujem vlasne tak isto ( odpisy do oktobra ) , len v daň. priznaní pripočítam do základu dane hodnotu odpisov a tú sumu, čo prevýši odpisy.
Dobre som to pochopila ?