Dáša_
16.02.12,22:25
Máte v obchode stanovené, aká je minimálne hodnota objednávky? Alebo posielate úplne všetko, veď poštovné si objednávateľ zaplatí, tak je to jedno?

Mne sa tento rok začali množiť také srandovné objednávky - 2€, 4€, 7€. Zabaliť to musím ako akúkoľvek inú objednávku. Dumám, či to nejak obmedziť, alebo to nechať tak. Ešte ma napadlo - to sa pozriem až zajtra - otázka, či sa ľudia, ktorí objednajú za menej ako 10€ v budúcnosti vrátia ako stály zákazník. Vtedy má asi význam sa zaoberať aj takýmito objednávkami.
Dantess
16.02.12,21:34
Umňa nieje minimálna hodnota objednávky a ani neplánujem takúto možnosť. Nikdy nevieš komu Ťa ten človek odporučí a ak aj nenakúpi druhý krát možno robí dobrú reklamu a zadarmo. "v e-shope XY som si kúpila len za 2eurá vecičku čo som mala doma už za 2 dni. Nikde som to nemohla zohnať, lebo by som musela kúpiť minimálne 5kusov, ale tam to šlo." :D
misoKNm
16.02.12,21:45
Máte v obchode stanovené, aká je minimálne hodnota objednávky? Alebo posielate úplne všetko, veď poštovné si objednávateľ zaplatí, tak je to jedno?

Mne sa tento rok začali množiť také srandovné objednávky - 2€, 4€, 7€. Zabaliť to musím ako akúkoľvek inú objednávku. Dumám, či to nejak obmedziť, alebo to nechať tak. Ešte ma napadlo - to sa pozriem až zajtra - otázka, či sa ľudia, ktorí objednajú za menej ako 10€ v budúcnosti vrátia ako stály zákazník. Vtedy má asi význam sa zaoberať aj takýmito objednávkami.

U nas kupuju veci aj za par Centov :) je mozne, ze na tom prerobime, ale druhotny efekt je este silnejsi a to referencie.
Chodia ludia z odporucani a nechaju vacsi obnos. Berte to skor ako lacny marketing :)
Dáša_
16.02.12,21:46
Tak som to pozrela za posledne 3 roky dozadu a skoro polovica sa ich vracia. A z tej polovice, co sa vratila polovica nakúpi zase za 4€ :)
kabko
16.02.12,21:51
Ani ja nemám stanovenú minimálnu hodnotu...a veru tiež sa nájdu zákazníci, ktorý objednajú tovar v hodnote, ktorá je ešte nižšia ako poštovné...
Napr. minulý týždeň, objednávka na €3,28, pričom produkt bol za €1,29 a poštovné €1,99 :eek:
Ale ako vravíš...ak poštovné zaplatia, tak je to jedno za koľko objednávajú. Nejaký limit by ich mohol práve odradiť...
avalik
16.02.12,22:39
nemozes si stanovit minimalnu hodnotu objednavky v maloobchode

zakon o ochrane spotrebitela

§ 4

(3) Predávajúci je povinný vo vzťahu k spotrebiteľovi dodržiavať zásadu rovnakého zaobchádzania v poskytovaní výrobkov a služieb ustanovenú osobitným predpisom.11a) Predávajúci nesmie odmietnuť predať spotrebiteľovi výrobok, ktorý má vystavený alebo inak pripravený na predaj, alebo odmietnuť poskytnutie služby, ktorá je v jeho prevádzkových možnostiach. Nesmie viazať predaj výrobku alebo poskytnutie služby (ďalej len "viazanie predaja") na predaj iného výrobku alebo na poskytnutie inej služby. To neplatí, ak spotrebiteľ nespĺňa podmienky na kúpu podľa osobitných predpisov.12) Za viazanie predaja sa nepovažuje, ak
a) predávajúci predáva tieto výrobky alebo poskytuje tieto služby aj samostatne,
b) viazanie predaja je podmienené technickou nemožnosťou samostatného predaja výrobkov alebo poskytovania služieb.


stanovenim minimalnej hodnoty objednavky by si deklaroval odmietnutie predaja
Internetový marketing
17.02.12,06:30
1Dara: Myslim si, ze minimalnu hodnotu objednavky sa da stanovit, ak do obchodnych podmienok uvediem, ze uvadzane ceny vyrobkov platia pri odbere nad xy Eur, alebo druha moznost je uctovat si balne pri nakupe do xy Eur. Porusim tym nieco?
avalik
17.02.12,07:32
1Dara: Myslim si, ze minimalnu hodnotu objednavky sa da stanovit, ak do obchodnych podmienok uvediem, ze uvadzane ceny vyrobkov platia pri odbere nad xy Eur, alebo druha moznost je uctovat si balne pri nakupe do xy Eur. Porusim tym nieco?

mam za to, ze ak mam na stranke tovar A za 1,-€, a tovar B za 6,-€, nemozem stanovit minimalnu hodnotu objednavky napr. 5,-€. Tym odmietam predat zakaznikovi tovar A, ktory mam v ponuke.

ved zakaznik si postovne zaplati,, tak preco minimalne objednavky? Platca DPH aj tak musi priratat DPH k cene postovneho, sluzby dobierky ... tak tam sa da prihodit par centov na balne.

mam zakaznikov co si kupia najprv 1 vec za 6,50 + postovne 3,3 a v zapati na to mi pride objednavka na 3 sady tohto vyrobku baleneho po 2 kusy, s vyhodnejsou cenou a postovne 4,3

ja mam hranice postovneho podla sumy objednavky - do 30,-€ a nad 30,-€. Od 100,-€ mam postovne zdarma. za dobierku mam zvlast poplatok 1,-€
bubkoch
17.02.12,07:43
no vsak si stanov napr.
- postovne a balne pri objednavke do 5€: 10€
- postovne a balne pri objednavke do 20€: 5€
- postovne a balne pri objednavke nad 20€: 2€
Pidgey
21.02.12,10:44
...ved zakaznik si postovne zaplati,, tak preco minimalne objednavky? Platca DPH aj tak musi priratat DPH k cene postovneho, sluzby dobierky ... tak tam sa da prihodit par centov na balne.

Tymto si si ista? lebo ja mam pocit, ze nie. Naklady na postovne fakturujem bez DPH, tak ako zaplatim na poste (bez DPH), a niekde som cital, ze rozdiel medzi skutocnym a fakturovanym postovnym sa zdanuje iba danou z prijmu. Mozno ze sa medzi tym nieco zmenilo, len som to nezaregistroval....
ak ano, mas nejaky link na zakon, kde je to tak ustanovene?
Dáša_
21.02.12,10:47
postovne môže účtovať bez dph iba pošta.
Ty tak môžeš robiť iba v tom prípade, ak to poštovné iba refakturuješ, teda ho prenášaš na zákazníka v úplne presnej výške. Ak pridáš čo i len 1 cent, tak už to nie je refakturácia a treba odvádzať dph
Internetový marketing
21.02.12,11:19
Neni to tak, ze postovne je oslobodene od DPH do skutocnej vysky? Tzn. ak na poste za postovne zaplatim napr. 4E a zakaznikovi fakturujem 5E bez DPH, tak pripocitam iba DPH z toho rozdielu, cize z 1E?
Pidgey
21.02.12,12:12
Hmmm, suhlasim s vami, toto som nasiel na nete aj ja, ale niekde ma mata v pamati, ze som cital, ze je mozne fakturovat postovne bez DPH, a rozdiel sa zdani v dani z prijmu. Zial neviem to nikde najst, je mozne ze to bol nejaky starsi clanok, mam pocit, ze to bolo dokonca tiez nejake vyjadrenie z DU.Teda tam sa to bralo ako prechodna polozka, ci ako sa to nazyva, resp nieco v tom zmysle.
Dáša_
21.02.12,12:24
Hmmm, suhlasim s vami, toto som nasiel na nete aj ja, ale niekde ma mata v pamati, ze som cital, ze je mozne fakturovat postovne bez DPH, a rozdiel sa zdani v dani z prijmu. Zial neviem to nikde najst, je mozne ze to bol nejaky starsi clanok, mam pocit, ze to bolo dokonca tiez nejake vyjadrenie z DU.Teda tam sa to bralo ako prechodna polozka, ci ako sa to nazyva, resp nieco v tom zmysle.


no ved aj ja hovorím o prechodnej položke - ak vieš presne vždy hodnotu poštovného, nie je problém. A pripomínma, že bez DPH je iba poštovné na balíky do 15 kg. Ťažšie balíky sú s dph.
A motať to celé do jednej položky to je trochu zložitejšie - aj na účtovanie. To potom dve položky. Lebo presne sledovať, koľko je prechodná položka a koľko je to navýšenie a naň účtovať ešte DPH. Ak napríklad platíte za učtovníctvo od položky, tak tým si akurát zvyšujete počet položiek.

Inak, môžeme sa priamo pozrieť do zákona:


§ 28
Poštové služby


Oslobodené od dane sú univerzálne poštové služby.7) Oslobodené od dane je aj dodanie tovaru, ktorý súvisí s poskytovanou univerzálnou poštovou službou.



odkaz 7


7) § 3 zákona č. 507/2001 Z. z. o poštových službách.



a univerzálnu poštovú službu môže poskytovať iba pošta. Preto ty nemožeš priúčtovať nejakú sumu a nedať na to DPH
Pidgey
21.02.12,13:40
No, nepotešili ste ma dámy :)
ja riesim baliky na 90% do 1 kg, zvysok do 2 kg. postovne mam rozdelene pri platbe vopred na na dobierku, jednou sumou, cize nie je mozne sa trafit presne do postovneho pre kazdu zasielku, to proste ziaden system nedokaze presne vypocitat (dovolim si to tvrdit v paxi). Cize ak na FA je vycislene postovne bez DPH a mna postovne realne stalo viac, je to OK?,ale ak ma stalo realne menej, mam problem?
resp, ked som uz mal vystavene FA, kde som uviedol postovne 0% DPH, co by som teda mal presne spravit?vycislit si fakturovane postovne minus presne naklady na postovne a rozdiel odviest DPH?, alebo z celej sumy co som fakturoval postovne odviest DPH, aj ked osm tam uvadzal 0%?
Dáša_
21.02.12,13:45
No, nepotešili ste ma dámy :)
ja riesim baliky na 90% do 1 kg, zvysok do 2 kg. postovne mam rozdelene pri platbe vopred na na dobierku, jednou sumou, cize nie je mozne sa trafit presne do postovneho pre kazdu zasielku, to proste ziaden system nedokaze presne vypocitat (dovolim si to tvrdit v paxi). Cize ak na FA je vycislene postovne bez DPH a mna postovne realne stalo viac, je to OK?,ale ak ma stalo realne menej, mam problem?
resp, ked som uz mal vystavene FA, kde som uviedol postovne 0% DPH, co by som teda mal presne spravit?vycislit si fakturovane postovne minus presne naklady na postovne a rozdiel odviest DPH?, alebo z celej sumy co som fakturoval postovne odviest DPH, aj ked osm tam uvadzal 0%?

no ve´d práve, nedá sa do toho poštovného presne trafiť, ke´d nemáš stále rovnakú zásielku.

Ja osobne som to vyriešila tak, že udávam expedičné náklady, v tom je zahrnuté aj poštovné, aj dph - proste to celé vystavujem s DPH. A odvádzam štátu.
Pidgey
21.02.12,13:56
dakujem
babi2
21.02.12,14:15
postovne môže účtovať bez dph iba pošta.
Ty tak môžeš robiť iba v tom prípade, ak to poštovné iba refakturuješ, teda ho prenášaš na zákazníka v úplne presnej výške. Ak pridáš čo i len 1 cent, tak už to nie je refakturácia a treba odvádzať dph poštovné má oslobodené od DPH iba Slovenská pošta, aj pri refakturácii poštovného treba odvádzať DPH, prikladám komentár k zákonu o DPH z DUPP 9/2011
K § 28
Oslobodené od dane môžu byť poštové
služby poskytované vo verejnom záujme za
regulované poštové sadzby. Takéto služby
poskytuje Slovenská pošta. Ňou poskytované
univerzálne poštové služby sú oslobodené od
dane. Univerzálne poštové služby sú definované
v zákone č. 507/2001 Z. z. o poštových službách,
ktorý upravuje podmienky poskytovania
poštových služieb na trhu poštových služieb
a ich štátnu reguláciu a rozsah a podmienky poskytovania
univerzálnej poštovej služby a práva
a povinnosti jej poskytovateľa a jej užívateľa.
Univerzálna poštová služba je súbor trvalo
poskytovaných poštových služieb za prijateľné
ceny, za rovnakých podmienok a v určenej kvalite
dostupných všetkým užívateľom v prístupových
miestach. Na poskytovanie univerzálnej
poštovej služby vydáva poštovému podniku
Poštový úrad poštovú licenciu.
Pidgey
21.02.12,14:19
mozem preda este jednu (dve) otazky?
1.)bolo tu pisane, ze ak fakturujem presne vysku postovneho podla skutocnych nakladov (plastova obalka+postovne), mozem fakturovat taktiez bez DPH?
2.) cca ako otazka c.1,ale co v pripade ak mam realne postove naklady napr 2,5 € s 0% DPH,ale ja som fakturoval iba 2 € s 0% DPH?
3.) ak som mal realne naklady na postovne 2€ s 0% DPH a ja som fakturoval 3€ s 0%DPH, mam odviest DPH z toho 1 € alebo z celej sumy 3 €?
dakujem

.......


kym som to stihol napisat, predosly prispevok mi cca odpovedal na vsetky otazky
avalik
21.02.12,15:25
ja to mam nazvane "naklady na dorucenie"
Dáša_
21.02.12,17:09
mozem preda este jednu (dve) otazky?
1.)bolo tu pisane, ze ak fakturujem presne vysku postovneho podla skutocnych nakladov (plastova obalka+postovne), mozem fakturovat taktiez bez DPH?
2.) cca ako otazka c.1,ale co v pripade ak mam realne postove naklady napr 2,5 € s 0% DPH,ale ja som fakturoval iba 2 € s 0% DPH?
3.) ak som mal realne naklady na postovne 2€ s 0% DPH a ja som fakturoval 3€ s 0%DPH, mam odviest DPH z toho 1 € alebo z celej sumy 3 €?
dakujem

.......


kym som to stihol napisat, predosly prispevok mi cca odpovedal na vsetky otazky

refakturácia je iba presne to, čo je na sprievodke z pošty Vyplatené. Všetko ostatné sú iné náklady - obálku nakupuješ s dph, nie je dôvod fakturovať bez DPH.

Podľa mňa si to celé komplikuješ a moc nezískaš - jednoducho si urči nejaké poštovné a to bude suma s DPH - bez ohľadu na to, koľko si na pošte zaplatil. Raz prerobíš, raz zarobíš - proste to musíš mať zakalkulované v cene tovaru.
Dáša_
21.02.12,17:15
poštovné má oslobodené od DPH iba Slovenská pošta, aj pri refakturácii poštovného treba odvádzať DPH, prikladám komentár k zákonu o DPH z DUPP 9/2011
K § 28
Oslobodené od dane môžu byť poštové
služby poskytované vo verejnom záujme za
regulované poštové sadzby.Takéto služby
poskytuje Slovenská pošta. Ňou poskytované
univerzálne poštové služby sú oslobodené od
dane. Univerzálne poštové služby sú definované
v zákone č. 507/2001 Z. z. o poštových službách,
ktorý upravuje podmienky poskytovania
poštových služieb na trhu poštových služieb
a ich štátnu reguláciu a rozsah a podmienky poskytovania
univerzálnej poštovej služby a práva
a povinnosti jej poskytovateľa a jej užívateľa.
Univerzálna poštová služba je súbor trvalo
poskytovaných poštových služieb za prijateľné
ceny, za rovnakých podmienok a v určenej kvalite
dostupných všetkým užívateľom v prístupových
miestach. Na poskytovanie univerzálnej
poštovej služby vydáva poštovému podniku
Poštový úrad poštovú licenciu.

Ja osobne tu nevidím, že pri refakturácii - prechodnej položke treba z poštovného odvádzať daň.




§ 22
Základ dane pri dodaní
tovaru a služby
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1)


(2) Do základu dane podľa odseku 1 sa zahŕňajú aj

a) iné dane, clá a poplatky vzťahujúce sa na tovar alebo službu,
b) súvisiace náklady (výdavky), ako napríklad provízia, náklady na balenie, náklady na prepravu a náklady poistenia požadované dodávateľom od kupujúceho alebo zákazníka.

(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňajú výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktoré dodávateľ požaduje od kupujúceho alebo zákazníka (ďalej len prechodné položky ).
babi2
22.02.12,06:51
Ja osobne tu nevidím, že pri refakturácii - prechodnej položke treba z poštovného odvádzať daň.Ja si myslím, že by tom malo byť jasné zo znenia §28, ktorý hovorí
K § 28
Oslobodené od dane môžu byť poštové
služby poskytované vo verejnom záujme za
regulované poštové sadzby.Takéto služby
poskytuje Slovenská pošta. Ňou poskytované
univerzálne poštové služby sú oslobodené od
dane.

Už sa to tu veľa krát riešilo

http://www.porada.sk/t142324-prefakturacia-postovneho-a-dph.html
http://www.porada.sk/t183837-slovenska-posta-je-neplatcom-dph-mojej-zakaznicke-nesedi-faktura.html
http://www.porada.sk/t34775-p4-prefakturacia-sluzieb.html
http://moje.hnonline.sk/node/2382
Dáša_
22.02.12,10:32
Ja si myslím, že by tom malo byť jasné zo znenia §28, ktorý hovorí
K § 28
Oslobodené od dane môžu byť poštové
služby poskytované vo verejnom záujme za
regulované poštové sadzby.Takéto služby
poskytuje Slovenská pošta. Ňou poskytované
univerzálne poštové služby sú oslobodené od
dane.

Už sa to tu veľa krát riešilo

http://www.porada.sk/t142324-prefakturacia-postovneho-a-dph.html
http://www.porada.sk/t183837-slovenska-posta-je-neplatcom-dph-mojej-zakaznicke-nesedi-faktura.html
http://www.porada.sk/t34775-p4-prefakturacia-sluzieb.html
http://moje.hnonline.sk/node/2382

No áno,. ale nikde sa nehovorí o prechodných položkách

znova


(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňajú výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktoré dodávateľ požaduje od kupujúceho alebo zákazníka (ďalej len prechodné položky ).

problém je ale v tom, že málokedy sa pri vystavovaní faktúry vie presná hodnota poštovného. Iba ak by sa balík zabalil, odvážil... A o prechodnej položke môžem hovoriť iba vtedy, ke´d to viem viem úplne presne určiť. A potom treba o prechodných položkách účtovať aj na faktúre, aj v pokladni pri sprievodkach. tak aby sa na oboch stranách vlastne vynulovali
Naviac, takýto spôsob dosť komplikuje aj účtovanie.