tanusik
17.02.12,08:15
Zdravím poraďákov,
chcem poradiť v jednej veci....máme "milión položiek tovaru na sklade", keď navrhnem majiteľovi, že by bolo dobré možno spraviť opravné položky-povedzme k tovaru v hodnote 3000€, lebo aby sme sa zbavili starého tovaru-budeme ho musieť predať povedzme pod cenu, tak povie, že prečo si komplikujem život (a hlavne keď mu poviem, že je to nedaňová OP-ak sa nemýlim), čiže z jeho reakcie to znamená, že žiadne OP tvoriť nebudem. Pochopila som správne, že tvoriť OP je výsostne v rozhodnutí ÚJ (a hlavne keď nemáme povinnosť auditu?
Prijala by som nejaký názor účtovničiek, ktoré účtujú tiež nákup a následne predaj tovaru v menších firmách.
Ďakujem
KlaudiaKK
21.02.12,13:47
No to by som prijala aj ja - nejaký názor - lebo aj ja mám na stave zásob tovar čo nie je predajný ani po znížení ceny na 1,- € a pritom obstaranie vyšlo aj cez 10,- € a viac - ale ľudia to nechcú je to zastaralé a hotovo - takže evidujeme v pôvodných obstar.cenách - a ako sa toho máme zbaviť ? Likvidácia ? Ani neviem ako by som mala urobiť likvidačný protokol - že: súpis tovaru v OC - a poznámka - vyhodené do zberového dvoru a veľkokapacitného kontajneru na sídlisku vrámci jarného upratovania alebo čo ? - nikde ti nedajú potvrdenku že si niečo zahodil do koša! Tak ako na to ? A hlavne keď to aj vyprasknem do kontajnera - uverí mi to po rokoch daňová kontrola ?
KlaudiaKK
22.02.12,08:24
A nikto sa nepodelí so skúsenosťami čo s tým ? :(
Radka08
20.04.12,11:05
Klaudia ale keď eviduješ v účtovníctve tie zásoby v OC a v skutočnosti túto hodnotu nemajú, tak potom účtovníctvo nie je pravdivé - navyšujete si tak majetok a v UZ nie je jeho skutočná hodnota, pretože tá je nižšia. Opravné položky sa tvoria, ak je hodnota dočasne znížená, ale ty píšeš, že sú to zásoby nepredajné, tak nemôže vytvoriť OP. Nemôžeš to dať napr. do spotreby?

Tanusik - myslím si, že keď nemáte povinnosť auditu, nemá vám kto skontrolovať zásoby ani ich ocenenie v účtovníctve. Zákon o účtovníctve prikazuje účtovnej jednotky tvoriť OP... viď. vyššie. Ale kto Vám to skontroluje? Kto to určí, či to zníženie hodnoty nastalo alebo nie... a prečo sa chceš tých položiek zbaviť? Resp. prečo si chcela zrovna tvoriť OP?