ajacik
12.09.04,16:33
v Zákone o DzP som sa docitala, ze danovy bonus sa vyplaca rodicovi na dieta, ktore s nim zije v spolocnej domacnosti. Ale co v pripade, ak dieta ma iny trvaly pobyt a u rodicov nema ani prechodny pobyt. Ma rodic narok na DB?
Pridavok na dieta pobera.
Dakujem za odpoved
vladan
12.09.04,18:46
a nie je to náhodou tak, že to musí byť vyživované dieťa a trvalý pobyt nie je dôležitý?
ajacik
12.09.04,21:21
Tu je citovanie zakona. Skus mrknut.

Zákon o DzP
§33
Daňový bonus
(1)Daňovník,ktorý v zdaňovacom období mal zdani-
teľné príjmy podľa §5 aspoň vo výške 6-násobku mini-
málnej mzdy alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy po-
dľa §6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy
a vykázal základ dane (čiastkový základ dane)z príjmov
podľa §6,môže si uplatniť daňový bonus v sume
4 800 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v do-
mácnosti s daňovníkom;prechodný pobyt dieťaťa
mimo domácnosti
nemá vplyv na uplatnenie tohto
daňového bonusu.O sumu daňového bonusu sa znižu-
je daň.
vladan
13.09.04,07:41
no a za týmto tvojím podčiarknutím je: prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. Ale ako čítam tvoju otázku, tak dieťa má iný trvalý pobyt ako rodičia - skús niečo bližšie, je to dieťa slobodné? Prečo má trvalý pobyt inde ako rodičia? :-)
Pekný deň
ajacik
13.09.04,16:42
To dieta som ja :-)

Zdedila som byt, tak tu mam trvaly pobyt aj tu byvam. Ale studuje na Vysokej skole a stale splnam podmienky na pridavky, slobodna. U rodicov nemam ani prechodny pobyt,lebo by museli za mna platit.
Dufam, ze som ti dost objasnila situaciu :-)
bea
14.09.04,08:39
Ja si myslím, že rodič vo Vašom prípade má nárok na daňový bonus, aj keď nemáte u rodičov trvalý pobyt. V zákone sa hovorí o domácnosti v zmysle Občianskeho zákonníka. Je to § 115, ktorý znie: " Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhradzujú náklady na svoje potreby."
Mám v Poradcovi č. 10/2003 výklad, kde sa o domácnosti hovorí, že má tieto znaky:
a) ide o spotrebné spoločenstvo, lebo inak by osoby neuhradzovali spoločne náklady na svoje potreby (o spotrebné spoločenstvo ide, ak určité osoby spoločne hospodária so svojimi príjmami, pričom nie je rozhodujúce, aby osoby bývali v jednom byte..)
b) trvalosť tohto spoločenstva (rozhodujúci je úmysel príslušníkov domácnosti, aby spoločenstvo bolo trvalé).
A určite som sa aj inde stretla s takým názorom, že domácnosť neznamená, že musí byť v byte trvalý pobyt, dôležité je, že rodičia Vás financujú a starajú sa o Vás. Len teraz nič ďalšie k tomu neviem nájsť.