pajtaska21
17.02.12,08:54
Dobry den, dufam ze som co najlepsie zaradila svoju otazku. Rada by som sa opytala, mam 24 rokov a studujem denne na VS, v juny mam statnice na Bc. a v auguste sa vydavam, chcem sa opytat, ak by ma nikam nevzali do prace, ci ak budem dalej pokracovat v dennom studiu, ci mam narok na nejake davky, socialne alebo nieco take. Alebo nastupim do skoly externe, mam narok na nejake davky? ak sa mi nepodari najst pracu? Byvat nebudem s rodicmi. Jednoducho by som rada vedela, ake su moje moznosti, ak sa vydam a chcem dalej studovat. Dakujem velmi pekne:)
ivka70
17.02.12,08:01
mimotemy ale studentka by mohla vediet napisat v juni

A k otazke:
do 8 dni po statniciach musis nahlasit v ZP ukoncenie studia, rovnako rodicia maju odhlasit danovy bonus a pridavky na dieta
ak nebudes pokracovat v dennom studiu, je dobre prihlasit sa na UP, aby si si nemusela sama platit zdravotne poistenie

a co sa tyka dalsich otazok, do 25 rokov a do svadby si posudzovana kvoli socialnym davkam s rodicmi
po vydaji si posudzovana spolu s manzelom

takze je porebne vediet, co robi, bude robit tvoj buduci manzel, jeho prijmy a pod.

ak budes dalej studovat na dennom studiu ... tak vlastne tiez ...
pajtaska21
17.02.12,08:18
Ospravedlnujem sa za chybu aj zle zaradenie temy, nevedela som sa v tom zorientovat. Takze sitaucia napr. vydam sa moj manzel je zarobkovo cinny a studujem denne mam narok na nejake davky?
Alebo studujem externe, samozrejme skolu si platim ale v pripade, ze si nenajdem pracu mam narok na nejake davky? Alebo je teda mojim "zivitelom" manzel?
Popripade meni sa nejako moja situacia po dosiahnuti 25 roku?
ivka70
17.02.12,08:20
Ospravedlnujem sa za chybu aj zle zaradenie temy, nevedela som sa v tom zorientovat. Takze sitaucia napr. vydam sa moj manzel je zarobkovo cinny a studujem denne mam narok na nejake davky?
Alebo studujem externe, samozrejme skolu si platim ale v pripade, ze si najdem pracu mam narok na nejake davky? Alebo je teda mojim "zivitelom" manzel?
Popripade meni sa nejako moja situacia po dosiahnuti 25 roku?

Ak tvoj manzel zaraba, musi ta zivit (plati vzajomna vyzivovacia povinnost manzelov).
Narok na socialne davky by ste mohli mat jedine v pripade, ze by vas spolocny prijem nedosahoval zivotne minimum dvojice.

Ak budes vydata, vek 25 rokov na tom stave nic nemeni.
pajtaska21
17.02.12,08:25
Dakujem za objasnenie :)