JanAro
17.02.12,10:18
Dobry den,

Mam problem. Mam zivnost(neplatca Dph) v oblasti softwaru (programovanie) a zistil som ze akonahle vystavujem fakturu do zahranicia tak som povinny zaregistrovat sa na DU pre IC dph ktore sa musi uvadzat na fakture ktore ide do zahranicia. Dodavam sluzby.

Problem je v tom ze faktury posielam uz vyse dvoch rokov a az teraz som zistil ze nieco take existuje. Mozete mi prosim poradit ako to riesit?
Vraj sa bolo treba zaregistrovat a kazdeho stvrt roka podavat suhrnne vykazy.
Pocul ze pokuty su priam hrozive a bol by som nerad kebyze sa kvoli tomuto nedorozumeniu dostanem na dlazbu ja a tym padom aj moja rodina. Da sa nejako rozumne dohodnut s danovym uradom, alebo ake su moznosti?
Kebyze sa jedna o nezaplatenu dan ale za par papierov take vysoke pokuty?

Platby zo zahranicia som vzdy poriadne priznal spolu s prijmami zo SR.

Diky

Jano
KEJKA
17.02.12,09:24
máš smolu, s DU sa rozumne dohodnúť nedá.
Pokutu podľa mňa nedostaneš za každý zameškaný Q, ked si nebol registrovaný.
Pokuta bude za oneskorenú registráciu. Sadzby ti nepoviem, neviem. Ale tu na Porade sa dozvieš, ak sa o to zaujímaš.
Ako sa hovorí - neznalosť zákona neospravedlňuje - na to je tiež dobrá účtovníčka, ktorú síce mnohí SZČO neradi platia, ale práve vďaka nej by si sa o svojich pocvinnostiach včas dozvedel.

Najrozumnejšie je urýchlene sa registrovať a aspoň dať do poriadku súčasnosť.
JanAro
17.02.12,09:39
Dakujem za informacie. Takze je nejaka sanca ze by mi nenaparili kazdy quartal? Mam ist normalne na DU a prihlasit sa ako oneskorene prihlasenie ic dph alebo co by som mal podla Vas urobit?ALebo proste to prihlasit len od teraz a robit sa ze nic predtym nebolo? Lebo neviem ci ma vyznam zatajovat predosle dva roky.
Co sa tyka toho neznalost zakona neospravedlnuje- to mate pravdu ale zivnostnici su v dnesnej dobe na tom tak uboho ze su radi ked preziju.
Dáša_
17.02.12,09:58
Hmm, velmi tažká situácia.

Ja osobne by som to asi riešila tak, že by som sa prihlasila až od teraz. A vôbec nespomínala staré obdobie. Vôbec na kontrolu nemusia prísť, nič sa nemusí diať.

Kedysi dávno sa mi stalo, že som dala sekretárke poslať výkazy DPH poštou. V jednej obálke boli tuším DPH za 3 firmy. Odišla som na dovolenku a sekretárka si povedala, načo pôjdem s jedným listom na poštu - a prešvihol sa termín 25. Čo pri DPH znamenalo 2000 SK/ firma. Ja som hned firmam (boli to živnostníci) budúcu pokutu uhradila. A nakoniec to skončilo tak, že živnostníkom ani daňový úrad žiadnu pokutu neudelil - proste si nevšimli, že DPH prišla neskôr. Posledná firma bola moja DPH (sro), tam mi pokutu vymerali.
Akurát som nadarmo zaplatila 2x2000Sk :) odvtedy sa s riešeniami až tak neponáhľam...
calimero1
17.02.12,09:58
Často ani dobrá účtovníčka nepomôže. Vlastná skúsenosť. Dve účtovníčky, dva názory. A potom si vyber. A hmotnú zodpovednosť pred DÚ má stále živnostník, nie účtovníčka.
SamuelSK
17.02.12,10:10
Ja by som zautocil na DU, ze ako si plnia povinnosti, ked mi toto preslo.
A kebyze aj tak chcu pokutu naparaovat, zrusim SZCO zalozim s.r.o a potom nech si idu fajcit..
Dáša_
17.02.12,10:52
Ja by som zautocil na DU, ze ako si plnia povinnosti, ked mi toto preslo.
A kebyze aj tak chcu pokutu naparaovat, zrusim SZCO zalozim s.r.o a potom nech si idu fajcit..

no a čo si pomôžeš, keď zrušíš živnosť - veď to si ty ako fyzická osoba, majú po kom vymáhať
JanAro
17.02.12,11:18
Takze ak som to pochopil spravne ostali mi viac menej dve moznosti: Prihlasit sa teraz pred dalsimi fakturami a uviest ich do vykazu (teda prihlasit sa akoze prvy krat uctujem mimo SR) alebo nahlasit 2 roky oneskorenu registraciu k IC DPH pricom musim pocitat s pokutou minimalne od 66E - 3300E? clovek by sa s nimi najradsej dohodol ale horna hranica pokuty by ma polozila
ANED177
17.02.12,11:26
Ja by som danú situáciu riešila ako súčasnost / viz 4/
, ale samozrejme i so súhrnným výkazom .
JanAro
17.02.12,11:33
takze mam ist na DU , zaregistrovat sa a faktury dat do najblizsieho vykazu ktory treba poslat do 20.4 tusim?
Dakujem za kazdy napad a radu ako toto riesit
evina
17.02.12,13:39
Často ani dobrá účtovníčka nepomôže. Vlastná skúsenosť. Dve účtovníčky, dva názory. A potom si vyber. A hmotnú zodpovednosť pred DÚ má stále živnostník, nie účtovníčka.
Zle si si vyberal. Vybral si si "len" účtovníčku a tá je povinná akurát zaúčtovať doklady, ktoré jej dáš. Ak chceš k tomu aj poradenstvo musíš si primerane vybrať a zaplatiť, ak nie , tak nie..... Hmotnú zodpovednosť má zas účtovníčka, resp. ekonóm pred živnostníkom.
calimero1
17.02.12,14:47
Zle si si vyberal. Vybral si si "len" účtovníčku a tá je povinná akurát zaúčtovať doklady, ktoré jej dáš. Ak chceš k tomu aj poradenstvo musíš si primerane vybrať a zaplatiť, ak nie , tak nie..... Hmotnú zodpovednosť má zas účtovníčka, resp. ekonóm pred živnostníkom.

Podľa mňa poradcu by si mala platiť v prvom rade účtovníčka, pokiaľ si nie je istá, či to účtuje správne. Väčšina živnostníkov ani nemá šajnu, čo to účtovníctvo je.

Ale mám na to iný recept. Radikálne zjednodušiť a sprehľadniť zákony. Zvýšiť vymožiteľnosť práva.
Výsledkom by bolo ďaleko menej daňových únikov a ani tých úradníkov, účtovníkov a poradcov by nebolo toľko treba, čo by viedlo k zníženiu cien tovarov a služieb.
Bolo by toho viac, ale nechce sa mi to tu rozpisovať. Lebo bolo by to aj tak zbytočné, v tomto štáte ....
JanAro
17.02.12,18:36
Takze co mam podla Vas robit? :-(
evina
17.02.12,18:47
Podľa mňa poradcu by si mala platiť v prvom rade účtovníčka, pokiaľ si nie je istá, či to účtuje správne. Väčšina živnostníkov ani nemá šajnu, čo to účtovníctvo je.

Ale mám na to iný recept. Radikálne zjednodušiť a sprehľadniť zákony. Zvýšiť vymožiteľnosť práva.
Výsledkom by bolo ďaleko menej daňových únikov a ani tých úradníkov, účtovníkov a poradcov by nebolo toľko treba, čo by viedlo k zníženiu cien tovarov a služieb.
Bolo by toho viac, ale nechce sa mi to tu rozpisovať. Lebo bolo by to aj tak zbytočné, v tomto štáte ....

No ja len reagujem, lebo nepovažujem Tvoje vyhlásenia v tomto smere za správne a bohužiaľ ďaleko nie ojedinelé o tom, ako sa účtovnou operáciou, ktorú musí poznať účtovníčka vyrieši všetko......
O takej registrácii na daň a pod. sa napríklad neúčtuje /o tom je táto téma a v tomto zmysle dala Kejka správnu pripomienku/, že ten, ktorý spracováva ekonomickú agendu by ho na to upozornil. Práve preto, že väčšina živnostníkov ani nemá šajnu o tom, čo je to účtovníctvo, mali by si dať poradiť tými, ktorí o tom šajnu majú.

Súhlasím s Tebou, že by bolo potrebné sprehľadniť zákony a zvýšiť vymožiteľnosť práva....ale aj keby sme dosiahli dokonalý stav, že by sme vôbec nemuseli sledovať a platiť dane, tak účtovníctvo neodstrániš /iba ak by Ti bolo jedno, že nemáš prehľad o vlastných peniazoch/ a vždy ostane 311/602, resp. výdavok a príjem, ktoré by si mal každý sledovať.
evina
17.02.12,18:51
Takze co mam podla Vas robit? :-(

Ak si povinný sa registrovať, resp. bol si ja osobne by som urobila tak ako Ti radí Kejka. Dala by som registáciu odteraz, ináč sa ani nedá /myslím registrovať sa spätne/.
calimero1
17.02.12,20:03
No ja len reagujem, lebo nepovažujem Tvoje vyhlásenia v tomto smere za správne a bohužiaľ ďaleko nie ojedinelé o tom, ako sa účtovnou operáciou, ktorú musí poznať účtovníčka vyrieši všetko......
O takej registrácii na daň a pod. sa napríklad neúčtuje /o tom je táto téma a v tomto zmysle dala Kejka správnu pripomienku/, že ten, ktorý spracováva ekonomickú agendu by ho na to upozornil. Práve preto, že väčšina účtovníkov ani nemá šajnu o tom, čo je to účtovníctvo, mali by si dať poradiť tými, ktorí o tom šajnu majú.

Súhlasím s Tebou, že by bolo potrebné sprehľadniť zákony a zvýšiť vymožiteľnosť práva....ale aj keby sme dosiahli dokonalý stav, že by sme vôbec nemuseli sledovať a platiť dane, tak účtovníctvo neodstrániš /iba ak by Ti bolo jedno, že nemáš prehľad o vlastných peniazoch/ a vždy ostane 311/602, resp. výdavok a príjem, ktoré by si mal každý sledovať.

Áno, tiež s tebou súhlasím, že poradca by mal byť ten, ktorý podnikateľa oboznámi, aké sú jeho povinnosti a upozorní ho na každú zmenu. Len pevne verím, že poradcovia v tom majú jasno. Osobne by som v tejto džungli niečo také robiť nechcel a obdivujem každého, kto sa v spleti neprehľadných zákonov, často protichodných, vyzná.

V krajinách, kde to najviac šlape, sú zákony veľmi jednoduché a nemenia s príchodom každej vlády, či s každou výmenou ministra. A účtovná evidencia pre daňové účely rozlišuje iba príjem a výdavok. Nikto v Británii, USA, či aj obľúbenom Singapure si neláme hlavu nad tým, či kanc. papier zaúčtovať do réžie alebo materiálu. Jednoducho je to zaúčtované ako výdavok. Keď som môjho anglického partnera božiadal o to, aby mi poslal opravenú faktúru, v ktorej nebola správne uvedená moja adresa, s humorom mi povedal: " Vieš, mi v Británii riešime v prvom rade biznis a nezaoberáme sa takýmito *hujovinami".
calimero1
17.02.12,20:13
Takze co mam podla Vas robit? :-(

Vyrubená pokuta by nemala byť likvidačná a jej výška by mala zohľadňovať závažnosť prečinu.
V podstate si štát neobral o žiadne peniaze, len si si nesplnil informačnú povinnosť, výška pokuty by tomu mala zodpovedať.
Ale vzhľadom na to, že pokuty a sankcie sa v tomto štáte stávajú veľmi obľúbeným zdrojom príjmov do štátneho rozpočtu, poradil by som ti to isté, čo predrečníci. Zaregistrovať sa odteraz a tváriť sa, že dodnes si služby do zahraničia neposkytoval.
JanAro
20.02.12,07:49
Dakujem za nazory. Este by ma zaujmalo v pripade ze na to casom danovy pride moze odomna pytat aj daku dan navyse? (faktur bolo okolo 20 a bolo to ako platcom tak aj neplatcom dph) ci sa tam nemenilo aj nieco ohladom DPH
predavac
20.02.12,20:37
perfektne si to vystihol, sam by som to nepovedal inak. uctovnicky, nic proti vam, cenime si vasu pracu ale proste my podnikatelia to vidime presne takto.
predavac
20.02.12,20:45
samozrejme ze by sa dalo odstranit aj ucto, vacsinou je zbytocne. ak chcem mat prehlad, pozriem na sumu na ucte dnes, a dajme tomu pred 2 mesiacmi, hned vidim o kolko som v pluse ci minuse. nic viac netreba.