Ejo
17.02.12,09:35
Dobrý deň. Účtujem v JU. Živnostník sa stal platcom dph od 01.08.2011. Do tohto dátumu bolo všetko účtované vrátane dph. Ak takáto faktúra /keď ešte nebol platca dph - prišla napr. 1.6.2011/ sa uhradí v období keď už je platca - t.j. napr. 1.9.2011, tak do VOZD ide celá suma vrátane dph, nakoľko vtedy ešte nebol platcom?
ďakujem
Vladimír Ozimý
17.02.12,13:16
Ak máte faktúru na prijatú službu pred tým než ste sa stali platiteľom potom celá faktúra vrátane dane vstupuje do daňových výdavkov. To že ste ju uhradili až po registrácii za platiteľa nehrá úlohu. V prípade, že ide o majetok alebo zásobu, tak v takom prípade máte nárok na odpočítanie dane v súlade s § 55. Ak ste si tú daň odpočítali potom samozrejme daň na faktúre bude pri úhrade nedaňová.
Ejo
23.02.12,09:55
U tohto platcu som postupovala nasledovne: Stal sa platcom 1.8.2011. K tomuto dňu sa urobila inventúra tovaru. Je vyčíslená DPH zo zásob a vznikol nárok na odpočet - pri registrácii. Ak bola uhradená napr. 1.10.2011 taká faktúra, kde nadobudnutie bolo pred dňom registrácie, tak celú úhradu tejto faktúry zaúčtujem ako VOZD /vrátane dane/ ale v rámci uzávierkových operácií daň zo zásob tovarov, ktorú som si uplatnila pri registrácii - zaúčtujem ako storno VOZD.
Je to správne?
Ďakujem
Vladimír Ozimý
24.02.12,06:29
v JU je dôležité aby všetko čo zaúčtujete správne ovplyvnilo základ dane. Takže postup ktorý uvádzate nie je zlý ale prečo to rovno pri úhrade už nerozdelíte na daňový a nedaňový výdavok? prečo si to komplikujete.
Ejo
24.02.12,08:53
Preto som to účtovala takýmto sposobom, lebo keď beriem napr. faktúra za telefón za jún, je zaevidovaná, je to obdobie, keď nebol platca DPH, nie je nárok na odpočet. Stane sa platcom v auguste. Úhrada tejto faktúry bude v septembri, keď už je platcom. Ale do základu dane by sa mala dostať celá čiastka aj s dph, nakoľko nárok na jej odpočet nebol. A pri tovare som postupovala tak isto, len daň na ktorú bol nárok na odpočet pri registrácii, tak som stornovala v rámci UO aby neovplyvnilo základ dane.
Ďakujem za názor.