SamuelSK
17.02.12,09:50
Podla mna je to protiustavne, ale co si o tom myslite?

Aby som urychlil debatu:
- nemam ziadny pozemok, ale zaujima ma to.
- netvrdim zatial nic, ale vezmime si, ze v dome byva 95 rocny dedo a 90 rocna babka, resp uz pradedo a prababka, ale to je jedno, kto ich donuti odrhnut tento sneh?
- teoreticky aj mlady clovek moze odist na dovolenku, alebo na tyzdnovku
- platime dane z nehnutelnosti..

V Cesku tuto povinnost zrusili, je na case aby sme ...
ivka70
17.02.12,10:15
Podla mna je to protiustavne, ale co si o tom myslite? ktoremu clanku ustavy to odporuje podla teba? :)

Aby som urychlil debatu:
- nemam ziadny pozemok, ale zaujima ma to.
- netvrdim zatial nic, ale vezmime si, ze v dome byva 95 rocny dedo a 90 rocna babka, resp uz pradedo a prababka, ale to je jedno, kto ich donuti odrhnut tento sneh? nikto, neodhrnu, nesu zodpovednost za prpipadny uraz
- teoreticky aj mlady clovek moze odist na dovolenku, alebo na tyzdnovku moze, odhrnat nemusi vlastnorucne, da sa zabezpecit niekym
- platime dane z nehnutelnosti.. co to ma spolocne s odhrnutymi chodnikmi?

V Cesku tuto povinnost zrusili, je na case aby sme ...

ano, mas povinnost zabezpecit odhrnanie snehu
Katy a R
17.02.12,10:19
- netvrdim zatial nic, ale vezmime si, ze v dome byva 95 rocny dedo a 90 rocna babka, resp uz pradedo a prababka, ale to je jedno, kto ich donuti odrhnut tento sneh?
- teoreticky aj mlady clovek moze odist na dovolenku, alebo na tyzdnovku

... príde vnúčik.... alebo pomôžu ochotní susedia :D:):D:confused:
lubko6394
17.02.12,10:22
ano, mas povinnost zabezpecit odhrnanie snehu

A len čo to spravíš, tak sa vyrúti po ceste tatrovka s pluhom a frkne ti to pekne späť .
Stanislav 1975
17.02.12,10:30
Podla mna je to protiustavne, ale co si o tom myslite?

Aby som urychlil debatu:
- nemam ziadny pozemok, ale zaujima ma to.
- netvrdim zatial nic, ale vezmime si, ze v dome byva 95 rocny dedo a 90 rocna babka, resp uz pradedo a prababka, ale to je jedno, kto ich donuti odrhnut tento sneh?
- teoreticky aj mlady clovek moze odist na dovolenku, alebo na tyzdnovku
- platime dane z nehnutelnosti..

V Cesku tuto povinnost zrusili, je na case aby sme ...

Samo ty nemusíš nič- ty si pán...:D
veronikasad
17.02.12,10:42
Samo, mňa by zaujímala tvoja reakcia potom, ak by sa ti stal úraz na zladovatelom (neodhrnutom) chodníku pred domom niekoho iného
lubko6394
17.02.12,10:54
Samo, mňa by zaujímala tvoja reakcia potom, ak by sa ti stal úraz na zladovatelom (neodhrnutom) chodníku pred domom niekoho iného

Však o to mu ide: pred domom niekoho iného. Pred domom je verejné priestranstvo vo vlastníctve obce a o to by sa mal starať vlastník a už máme riešenie aké práce by sa mohli v obci v rámci verejnoprospešných prác konať. Btw. by ma zaujímalo ako by to bolo s úrazom na súkromnej ceste.
veronikasad
17.02.12,11:02
Však o to mu ide: pred domom niekoho iného. Pred domom je verejné priestranstvo vo vlastníctve obce a o to by sa mal starať vlastník a už máme riešenie aké práce by sa mohli v obci v rámci verejnoprospešných prác konať. Btw. by ma zaujímalo ako by to bolo s úrazom na súkromnej ceste.
Aj keď je na Slovensku veľmi vysoká miera nezamestnanosti, VPP nedokážu suplovať mesto, ktoré znovu sneh prekvapil v januári. Ak by obyvatelia prestali odhrňať sneh aspoň pred vchodmi do bytoviek, tak sa tu pozabíjame, keď sa sneh začne topiť a primrzne. Tretí deň vytrvalo sneží, a žiadny chodník veďla hlavných ciest na našom sídlisku ešte nevidel odhrňač.
bromid
17.02.12,11:10
ja pred chalupou cez tyzden nemam ako odhhrnut sneh, ale kazdy vikend co som tam, tak vzdy odhrniem. a sused co ma 70 rokov, tak tomu to odhrniem tiez, lebo vidim, ze on to neodhrna a mne to nic nepsravi, ked mu odhrniem tych 10m chodnika. myslim, ze kazdemu co ma rod dom nemoze robit problem si odhrnut sneh, pred panelakmi to uz je ina vec, tam to nema kto :D
lubko6394
17.02.12,11:12
Aj keď je na Slovensku veľmi vysoká miera nezamestnanosti, VPP nedokážu suplovať mesto, ktoré znovu sneh prekvapil v januári. Ak by obyvatelia prestali odhrňať sneh aspoň pred vchodmi do bytoviek, tak sa tu pozabíjame, keď sa sneh začne topiť a primrzne. Tretí deň vytrvalo sneží, a žiadny chodník veďla hlavných ciest na našom sídlisku ešte nevidel odhrňač.

A koľko je plat primátora resp. starostu ? Na ten sa bubáky nájdu aj zdôvodnia, ale kúpiť frézu na chodníky na to sa už nenájdu. Aké prekvapenie je, že v zime napadne sneh, mňa to neprekvapuje rovnako ako ma neprekvapí hic v auguste. Čože tu na dolniakoch, ale tie tunely na Kysuciach... a dedko si tam kope tunel od dverí na cestu - a ešte by mu mal starosta dať pokutu, že neodhrnul sneh z obecného chodníka...
SamuelSK
17.02.12,11:19
Ano, ale - ak sa smyknem s autom do stromu, ja som pirat - ktory nevie prisposobit jazdu povahe blablabla... ved tu basnicku poznate - aj na extremne neupravenej ceste, vozovke.

Preco chodec - ktory nevie chodi, neprisposobi svoju chodzu povahe a stavu chodniku, preco ja mam byt za to zodpovedny? Ved sa moze hodit o zem len tak, lebo vidi, ze ma niekto velky barak..

A viete co je sranda? Cital som na nete, ze jedna rodina mala 7 metrovy chodnik pred domom, ale museli obci platit za jeho vyuzivanie (posedenie ako terasa), no ale v zime sa obec uz zbavuje svojej povinnosti tento chodnik vo svojom vlastnictve odpratavat. Nie je to divne ?

EDIT:
Toto nie je jednorazova vec, toto je 5 mesacna vec kazdy rok (den co den, a x-krat za den!) - ja ako vlastnik prilahlej nehnutelnosti v ziadnom pripade nemozem brat 5 mesiacov dovolenku, aby bol chodnik vzdy v idealnom, dokonalom stave . To je nutena praca, a ustava je nad zakon, ci nie? :)

EDIT2:

Samo, mňa by zaujímala tvoja reakcia potom, ak by sa ti stal úraz na zladovatelom (neodhrnutom) chodníku pred domom niekoho iného

Urcite by som (aj ked "som v prave"?) nezaloval (nech je akoklvek bohaty) niekoho, kto tam ma nehnutelnost. pretoze
chodnik nie je jeho pozemok, on ten chodnik nema v ziandom pripade vyasfaltovat.. Kto by mi vyvratil moje tvrdenie napriklad, ze som nespadol pred mestskym uradom..

Otazka:
Mozem si uplatnit v danovom naklady na odpratanie chodnika, ktory nie je moj majetok ? (tj, udrzba nie mojej veci, ci ako by som to pomenoval)
ivka70
17.02.12,11:31
Urcite by som (aj ked "som v prave"?) nezaloval (nech je akoklvek bohaty) niekoho, kto tam ma nehnutelnost. pretoze
chodnik nie je jeho pozemok, on ten chodnik nema v ziandom pripade vyasfaltovat.. Kto by mi vyvratil moje tvrdenie napriklad, ze som nespadol pred mestskym uradom..


Nuz, to vravis teraz, keby si kvoli urazu, sposobeneho niecou nedbalostou, prisiel napr. o na dlhu dobu o mzdy a zil len z PNky,
mozno by si inak uvazoval. Kazdopadne take zalovanie nie je uplne easy ... nie kazdy cosi "vysudi" aj keby chcel.
SamuelSK
17.02.12,11:42
A ak sa smyknem vo svojej vani?
A ak ma niekto zrazi na priechode pre chodcov?
Ak sa potknem o schod, napr v tvojom dome? Budes mi platit rentu? :)

Ved je to pritiahnute za vlasy, aby som bol zodpovedny za nieco, nad cim nemam ziadnu ale absolutne ziadnu vladu/kontrolu.

Proste ja platim dane z nehnutelnosti, dan z pozemku a tak z toho sa musi mesto starat o svoje uzemie, alebo nie ?

Protiotazka:
Ak vyhodi niekto flasu piva na "mojom" chodniku pred domom, mozem mu s tym rozbit hlavu? Alebo mi niekto moze vysypat 2 tony odpadku a ja som zas za to zodpovedny ?

Ustava je ustava - nemozno niekoho donutit robit nutene prace. A uz vobec nie na CUDZOM pozemku.

A co ak sa mi stane uraz v letnych slapkach? Aj tak je vinnik nemajitel chodniku?

Alebo ak sa niekto smykne na mojom chodniku, na mojom pozemku, ktory som nedhrnul, je tam 10cm ladu - kto bude vinnik? Mesto? On? Ja?
(tu by som sa uprimne a osobne citil ako vinnik a samozrejme by som mu to vynahradil, ano hovori sa to lahko, ale snazim sa zit "decentne" tj. viem priznat svoji chybu, moralnu (zakon je niekedy na hlavu). Zijem podla "ak nieco rozbijem, tak platim" ale to je jedno)

Mohol by som sa pytat cez sto otazok, napr co ak sa smyknem na prechode pre chodcov ? Kto bude vinnnik ?

Ale tie otazky tak ci tak vedu k tomu, ze 1. nie som absolutne ziadny majitel pozemok 2. ani nemam ziadne vecne bremeno, ktore urcute odpratavanie snehu 3. platim dane za nehnutelnost a pozemok 4. ustava zakazuje nutene prace. 5 ustava je nad zakon :)

PS: nedavno som isiel cez cesty, kde som bol velmi blizko k rozbitiu auta, kto je za to zodpovedny? JA! lebo neviem prisposobit jazdu...

Smyk na lade je jedna vec, ale lavina snehu a ladu zo strechy na nahodneho chodca je tiez velmi zaujimava situacia..
Kvaka
17.02.12,11:43
My chodíme odhŕňať sneh pred chalupou podľa potreby, ale najmenej raz za týždeň. Sused, ktorý tam trvale býva, chodník odhrnutý nemá. Čo sa týka úrazu na "zľadovatelom" chodníku, ja nechápem, prečo sa sype soľ na sneh. Sneh sa predsa odhrnie, ostane suchý chodník, ak nasneží, tak sa sneh do ďalšieho odhŕňania trochu utlačí, keď po ňom pár ľudí prejde a zase sa odhrnie. Sypanie soli spôsobuje takú čľapkanicu, nie je to ani sneh, ani voda, ani ľad, jednoducho kaša, na ktorej si idem nohy dolámať. To kto takú blbosť vymyslel, sypať soľ na sneh??? Podľa mňa sa má soľ sypať na poľadovicu. Mne sa nešmýka na snehu, mne sa šmýka na tej kaši a ak spadnem, zažalujem toho, kto nezmyselne solí sneh. Však voľakedy v mojom detstve kydal sneh v zime dlhšie a oveľa hustejšie a lopatou sa odhadzoval aĺebo sa chodilo po udupanom snehu, krásne to vŕzgalo, nezabudnuteľný zvuk. Občas bola na ceste kĺzka, ale každý si dával pozor.
ErinErin
17.02.12,11:47
ja pred chalupou cez tyzden nemam ako odhhrnut sneh, ale kazdy vikend co som tam, tak vzdy odhrniem. a sused co ma 70 rokov, tak tomu to odhrniem tiez, lebo vidim, ze on to neodhrna a mne to nic nepsravi, ked mu odhrniem tych 10m chodnika. myslim, ze kazdemu co ma rod dom nemoze robit problem si odhrnut sneh, pred panelakmi to uz je ina vec, tam to nema kto :D

Udržba chodníkov v okolí bytových domov býva zahrnutá v nájomnom. Alebo sa vlastníci a nájomníci môžu striedať podobne ako to v niektorých domoch býva s umývaním spoločných priestorov - schodiska, chodby... ;):D
SamuelSK
17.02.12,11:53
A co ak mi na chodniku pred niekoho rodinnym domom spadne na hlavu lad zo stromu, ktory patri obci ? :D
misoft
17.02.12,15:52
Celkom zaujímavá témička.
Mestá nútia občanov udržiavať chodníky pred súkromným pozemkom schodné - hrozia pokutou za to, čo je povinnosťou mesta. Tomu sa vraví "legálne nútené práce".
Čo sa týka úrazu: ja byť majiteľom nehnuteľnosti, pred ktorou sa stal úraz - neplatil by som za úraz. Za úraz by mal platiť správca komunikácie a ak bude chodník obecný (zapísaný, zaznačený na mapách a pod.), nech platí mesto (obec), lebo ona je správcom, nie ja. Ak by sa vyhovárali na to, že by som mal očistiť verejný chodník a teda, že by som mal byť ja zodpovedný - použil by som na svoju obranu jeden z najvyšších zákonov štátu - Ústavu SR (čl. 12, ods.1; čl.18, ods.1 [ods.2e - by neplatilo, lebo VZN nie je zákonom - a zákon je účinný len po zverejnení]).
pavol54
17.02.12,16:06
Celkom zaujímavá témička.
Mestá nútia občanov udržiavať chodníky pred súkromným pozemkom schodné - hrozia pokutou za to, čo je povinnosťou mesta. Tomu sa vraví "legálne nútené práce".
Čo sa týka úrazu: ja byť majiteľom nehnuteľnosti, pred ktorou sa stal úraz - neplatil by som za úraz. Za úraz by mal platiť správca komunikácie a ak bude chodník obecný (zapísaný, zaznačený na mapách a pod.), nech platí mesto (obec), lebo ona je správcom, nie ja. Ak by sa vyhovárali na to, že by som mal očistiť verejný chodník a teda, že by som mal byť ja zodpovedný - použil by som na svoju obranu jeden z najvyšších zákonov štátu - Ústavu SR (čl. 12, ods.1; čl.18, ods.1 [ods.2e - by neplatilo, lebo VZN nie je zákonom - a zákon je účinný len po zverejnení]).
asi to bude nejak upravené zákonom pretože aj poisťováci to nejak riešia vo vzťahu k majiteľovi budovy, a len tak si nevycucali z prsta. ale k tomu by sa nám mohol vyjadriť stano ale tomu rypol rišo neužitočné tak neviem.
misoft
17.02.12,16:14
Z troch hľadísk:
Akože zodpovedný: - nie som správca komunikácie - patrí mestu, riešte s mestom.
Akože poškodený - riešim so správcom, nie odhŕňačom z donútenia - chodník má svojho pána (mesto).
Akože poisťovák - komu patrí chodník? Mestu! Mesto plať! Okrem toho - poisťovák nemôže vyvodiť zodpovednosť na niekoho, ku ktorému sa to nevzťahuje (majetkovo).
To by potom bolo precedensov - buchli sa autá A a B, ale zaplatí majiteľ auta C, lebo bol 2 metre vedľa. Veď je to nonsens.
arizona
17.02.12,16:16
Mne to tiez pripada "divne" a obmedzujuce, ze ked sa stane nejaky uraz pred mojim domom, tak ja by som mala byt zodpovedna. :confused: Je to obecny pozemok, ma svojeho majitela a spravcu,tak z akeho dovodu prenasaju zodpovednost na ludi? Ja tiez od obce neziadam, aby mi zdarma upratovali moj pozemok.
Platime dane,v kazdej obci je vela dlhodobo nezamestnanych,tak by si to obec mohla zariadit napr. v ramci verejno-prospesnych prac.
Alebo zakupit nejaky maly odhrnac, ktory by par krat denne chodniky v obci odhrnul.

My odpratavame sneh pred branou hlavne kvoli tomu,aby sme sa dostali von s autom.
Pravidelne sa stava, ze mame odpratane,o chvilu pride odhrnac cistit cestu a na vycistenej ploche je behom par sekund nova aj vyse pol metra vysoka kopa snehu :mad:
Keby ten sneh nahrnal pred zahradky, tak sa nic nestane. Ale ked zahata cely vchod do domu tak je to na porazenie!

Aj vcera sa mi stalo: vyse pol hodiny cistim ulicu od snehu,aby som sa dostala von s autom. Potom som sa sla dnu prezliect,otvorim branu a skoro ma porazilo. Do vysky klucky nahrnuta kopa snehu z cesty!:mad:
To uz je riadne chrapunstvo, zahatat ludom vchody do domu.
A to akoze mam stat cele dni doma pri okne a niekolkokrat denne chodit po niekom cistit ulice?
hubatá
17.02.12,17:05
Dnes ráno som išla do roboty skôr, mesto ešte spalo, všade tichúčko, padal čistý panenský sneh a tak som tiež rozmýšľala: takýto neosolený, nepodupaný, neojazdený čistý sneh by sa dal ešte odviezť na blízke pole, kde by sa na jar zišiel ako vlaha a tam by teraz nikomu ani nezavadzal....
:confused:Tak som sa v duchu pýtala prečo ja zamestnaná zasa idem robiť aj na tých čo si sladko spinkajú, poberajú všelijaké vymyslené príplatky, podpory, minimum, prídavky, múku a cestoviny, ale ja čo na nich idem makať si nezaslúžim aby mi daktorý z nich odhrnul sneh aby som si nezlomila nohu..... Načo sa rozčuľujeme že snežné frézy, buldozéry a radlice sú drahé, veď toľko nevyužitých pracovitých rúk, toľko nevyužitých lopát máme ..... O piatej by kľudne mohli nastúpiť do práce naši drahí nezamestnaní, neprispôsobiví a celé mesto by bolo do 8.00 hod. odpratané aj bez drahej posypovej soli alebo šutru. A v rámci predvolebnej kortešačky by ich mohli politickí nominanti zohrievať rumovým čajom, predvolebným gulášom a medovými rečičkami o krajšom zajtrajšku. :)Do tanca a na počúvanie by hrali známe umelecké telesá:). Stačilo by dať nezamestnaným vopred do zmluvy §, že v prípade živelnej pohromy ako povodne, snehová kalamita sú povinní sa zúčastniť na odpratávaní, inak dostanú na budúci mesiac figu a nie podporu, múku a cestoviny. Bolo by to určite lacnejšie ako nafta, štrk a platy zamestnancov. Samozrejme že by pri svojej ručnej práci vynechávali otvory pre prácechtivých občanov a nie ako píše arizona že ich snežná fréza zahrnula po kľučku.
Mária27
17.02.12,17:10
Chodníky máme čistiť, ale keď postavíme lešenie na tomto chodníku, pýtajú peniaze za zabratie verejného priestranstva ...:)
Podľa VZN "čistiť chodníky po celej jej šírke je povinný vlastník, správca alebo užívateľ priľahlej nehnuteľnosti na vlastné náklady. " Takéto znenie bolo v starom cestnom zákone (59/1984) v § 9. V súčasnosti nič také už v cestnom zákone nie je, ani v zákone o obecnom zriadení, na ktoré sa VZN-ká odvolávajú. Pozná niekto zákon, v ktorom to je? Niektoré VZN už takú povinnosť dávajú len prevádzkovateľom obchodov, pohostinstiev, služieb ...


§ 9
Zabezpečenie zjazdnosti a schodnosti
2) Závady v schodnosti priechodov pre chodcov na miestnych komunikáciách a prejazdných úsekoch ciest cez mestá a obce, ako aj závady v schodnosti miestnych komunikácií určených výhradne pre chodcov, sú povinní odstraňovať správcovia miestnych komunikácií. Závady v schodnosti chodníkov priľahlých k nehnuteľnosti, ktorá sa nachádza v zastavanom území a hraničí s cestou alebo miestnou komunikáciou, sú povinní bez prieťahov odstraňovať vlastníci, správcovia alebo užívatelia nehnuteľností, pokiaľ tieto závady vznikli znečistením, poľadovicou alebo snehom.
(3) Rozsah povinností uvedených v odseku 2 upravujú s prihliadnutím na miestne pomery národné výbory svojimi všeobecne záväznými nariadeniami. 4)
§ 9a
Zodpovednosť za škodu, ktorá vznikla užívateľom
diaľnic, ciest a miestnych komunikácií
4) Vlastníci, správcovia alebo užívatelia nehnuteľností, ktoré v zastavanom území hraničia s cestou alebo miestnou komunikáciou, zodpovedajú za škody, ktorých príčinou boli závady v schodnosti na priľahlých chodníkoch, ktoré vznikli znečistením, poľadovicou alebo snehom a neboli bez prieťahov odstránené.
mattto
17.02.12,17:20
Chodníky máme čistiť, ale keď postavíme lešenie na tomto chodníku, pýtajú peniaze za zabratie verejného priestranstva ...:)
Podľa VZN "čistiť chodníky po celej jej šírke je povinný vlastník, správca alebo užívateľ priľahlej nehnuteľnosti na vlastné náklady. " Takéto znenie bolo v starom cestnom zákone (59/1984) v § 9. V súčasnosti nič také už v cestnom zákone nie je, ani v zákone o obecnom zriadení, na ktoré sa VZN-ká odvolávajú. Pozná niekto zákon, v ktorom to je? Niektoré VZN už takú povinnosť dávajú len prevádzkovateľom obchodov, pohostinstiev, služieb ...


§ 9
Zabezpečenie zjazdnosti a schodnosti
2) Závady v schodnosti priechodov pre chodcov na miestnych komunikáciách a prejazdných úsekoch ciest cez mestá a obce, ako aj závady v schodnosti miestnych komunikácií určených výhradne pre chodcov, sú povinní odstraňovať správcovia miestnych komunikácií. Závady v schodnosti chodníkov priľahlých k nehnuteľnosti, ktorá sa nachádza v zastavanom území a hraničí s cestou alebo miestnou komunikáciou, sú povinní bez prieťahov odstraňovať vlastníci, správcovia alebo užívatelia nehnuteľností, pokiaľ tieto závady vznikli znečistením, poľadovicou alebo snehom.
(3) Rozsah povinností uvedených v odseku 2 upravujú s prihliadnutím na miestne pomery národné výbory svojimi všeobecne záväznými nariadeniami. 4)
§ 9a
Zodpovednosť za škodu, ktorá vznikla užívateľom
diaľnic, ciest a miestnych komunikácií
4) Vlastníci, správcovia alebo užívatelia nehnuteľností, ktoré v zastavanom území hraničia s cestou alebo miestnou komunikáciou, zodpovedajú za škody, ktorých príčinou boli závady v schodnosti na priľahlých chodníkoch, ktoré vznikli znečistením, poľadovicou alebo snehom a neboli bez prieťahov odstránené.


je to uvedené v zák. č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách
buchač
17.02.12,17:27
Dnes ráno som išla do roboty skôr, mesto ešte spalo, všade tichúčko, padal čistý panenský sneh a tak som tiež rozmýšľala: takýto neosolený, nepodupaný, neojazdený čistý sneh by sa dal ešte odviezť na blízke pole, kde by sa na jar zišiel ako vlaha a tam by teraz nikomu ani nezavadzal....
:confused:Tak som sa v duchu pýtala prečo ja zamestnaná zasa idem robiť aj na tých čo si sladko spinkajú, poberajú všelijaké vymyslené príplatky, podpory, minimum, prídavky, múku a cestoviny, ale ja čo na nich idem makať si nezaslúžim aby mi daktorý z nich odhrnul sneh aby som si nezlomila nohu..... Načo sa rozčuľujeme že snežné frézy, buldozéry a radlice sú drahé, veď toľko nevyužitých pracovitých rúk, toľko nevyužitých lopát máme ..... O piatej by kľudne mohli nastúpiť do práce naši drahí nezamestnaní, neprispôsobiví a celé mesto by bolo do 8.00 hod. odpratané aj bez drahej posypovej soli alebo šutru. A v rámci predvolebnej kortešačky by ich mohli politickí nominanti zohrievať rumovým čajom, predvolebným gulášom a medovými rečičkami o krajšom zajtrajšku. :)Do tanca a na počúvanie by hrali známe umelecké telesá:). Stačilo by dať nezamestnaným vopred do zmluvy §, že v prípade živelnej pohromy ako povodne, snehová kalamita sú povinní sa zúčastniť na odpratávaní, inak dostanú na budúci mesiac figu a nie podporu, múku a cestoviny. Bolo by to určite lacnejšie ako nafta, štrk a platy zamestnancov. Samozrejme že by pri svojej ručnej práci vynechávali otvory pre prácechtivých občanov a nie ako píše arizona že ich snežná fréza zahrnula po kľučku.
.....zíram jak puk ............neskutočný názor ...........:confused:

...a tak sa v duchu pýtam ....myslené vážne , či si prču niekto robí ......no do apríla je ešte ďaleko.......
...žeby to bolo z toho mrazu ???....niečo primrzlo niekde a zostalo niekde na pol cesty medzi ušami ????

Na vojenčine celé kasárne mali čo robiť , aby ako tak to vyzeralo ....nie 100 - 200 vojakov naraz makalo ....1000 - 2000 naraz ich lopatovalo od tej 5,00 - 8,00 ...
misoft
17.02.12,17:31
....a to boli len komunikácie a buzerák - nepodstatné sa robilo priebežne - po výcviku.
hubatá
17.02.12,17:55
Myslím to úplne vážne buchač: prečo by nemohli?
Môžeš mi uviesť nejaký dôvod prečo by nemohli nastúpiť v prípade kalamity s lopatami na aktivačné práce o 5.00 hod. na obecný úrad a vyfasovať lopaty?
Zlomili by sa im ruky, nohy alebo by zodrali lopaty?
draik
17.02.12,18:08
Celkom zaujímavá témička.
Mestá nútia občanov udržiavať chodníky pred súkromným pozemkom schodné - hrozia pokutou za to, čo je povinnosťou mesta. Tomu sa vraví "legálne nútené práce".
Čo sa týka úrazu: ja byť majiteľom nehnuteľnosti, pred ktorou sa stal úraz - neplatil by som za úraz. Za úraz by mal platiť správca komunikácie a ak bude chodník obecný (zapísaný, zaznačený na mapách a pod.), nech platí mesto (obec), lebo ona je správcom, nie ja. Ak by sa vyhovárali na to, že by som mal očistiť verejný chodník a teda, že by som mal byť ja zodpovedný - použil by som na svoju obranu jeden z najvyšších zákonov štátu - Ústavu SR (čl. 12, ods.1; čl.18, ods.1 [ods.2e - by neplatilo, lebo VZN nie je zákonom - a zákon je účinný len po zverejnení]).

Lenže ono to je dané cestným zákonom. Akurát to, kto má odhŕňať, môžu stanoviť obce zo zákonom vymedzeného okruhu osôb:
(2) Závady v schodnosti priechodov pre chodcov na miestnych komunikáciách a prejazdných úsekoch ciest cez obce, ako aj závady v schodnosti miestnych komunikácií určených výhradne pre chodcov, sú povinní odstraňovať správcovia miestnych komunikácií. Závady v schodnosti chodníkov priľahlých k nehnuteľnosti, ktorá sa nachádza v súvisle zastavanom území a hraničí s cestou alebo miestnou komunikáciou, sú povinní bez prieťahov odstraňovať vlastníci, správcovia alebo užívatelia nehnuteľností, pokiaľ tieto závady vznikli znečistením, poľadovicou alebo snehom.

(3) Rozsah povinností uvedených v odseku 2 upravujú s prihliadnutím na miestne pomery obce svojimi všeobecne záväznými nariadeniami.
buchač
17.02.12,18:09
Myslím to úplne vážne buchač: prečo by nemohli?
Môžeš mi uviesť nejaký dôvod prečo by nemohli nastúpiť v prípade kalamity s lopatami na aktivačné práce o 5.00 hod. na obecný úrad a vyfasovať lopaty?
Zlomili by sa im ruky, nohy alebo by zodrali lopaty?
...tu nejde o dôvod ......teda môj ....

Pozri na zvýraznené v predchádzajúcom príspevku .......ja som skôr na technickú stránku veci myslel ..........NEUSKUTOČNITEĽNÉ na Slovensku totiž ...
A nechci odo mňa , aby som ich tu rozpisoval .....
Snáď v tom Japonsku ešte by to možno prišlo do úvahy ....

Ešte by ma zaujímalo

Dnes ráno som išla do roboty skôr, mesto ešte spalo, všade tichúčko, padal čistý panenský sneh a tak som tiež rozmýšľala...
...čo je to mesto v Tvojom ponímaní ???

...a nakoniec ešte aj taká úvaha ....

Povedzme Bratislava , mesto veľké , no snehu za 100 Tatroviek ....no v Oravskej lesnej ,toť malej dedinke , snehu za jeden vlak ...
Aj jeden aj druhý starosta/primátor má k dispozícii aktivačných robotníkov ....no jeden zo 10 a ten druhý ???..že 5.000 povedzme ????

....hm debata o ničom ....
hubatá
17.02.12,18:14
Okresné mesto s cca 20 000 obyvateľmi
marleau
17.02.12,18:34
Včera to spomínala myslím Belousovová alebo Kotleba na STV2.Kapitalizmus a "pokrok" nám však zaslepujú oči a zatemňujú mozgy.
pavol54
17.02.12,19:29
Včera to spomínala myslím Belousovová alebo Kotleba na STV2.Kapitalizmus a "pokrok" nám však zaslepujú oči a zatemňujú mozgy.
ako môžu tí chudáci robiť? 1. nemajú a nikdy nebudú mať dosť lopát pretože sa vždy nájde dosť lakomých čiernych duší čo od nich kúpia ihneď akékoľvek množstvo. 2.Obuv a zimná výstroj a nosiča teplého čaju nikto nezabezpečí.
hubatá
18.02.12,07:38
Myslím že pavol54 rozmýšľaš ako na ÚPSVaR: ale ak neodovzdá po práci lopatu, o to menej dostane na budúci mesiac z podpory alebo z cestovín (mimochodom pre cestoviny a múku si chodia taxíkmi). Nechápem prečo by mali dostať zimnú výstroj a obuv, veď mňa tiež nikto nevystrojuje aby som odhádzala sneh spred baráku. Kotleba s Belousovovou majú pravdu: sprosté, v praxi nepoužiteľné zákony nám znemožňujú normálne žiť. :confused:
pivko
18.02.12,07:48
Podla mna je to protiustavne, ale co si o tom myslite?

Aby som urychlil debatu:
- nemam ziadny pozemok, ale zaujima ma to.
- netvrdim zatial nic, ale vezmime si, ze v dome byva 95 rocny dedo a 90 rocna babka, resp uz pradedo a prababka, ale to je jedno, kto ich donuti odrhnut tento sneh?
- teoreticky aj mlady clovek moze odist na dovolenku, alebo na tyzdnovku
- platime dane z nehnutelnosti..

V Cesku tuto povinnost zrusili, je na case aby sme ...
Čo aby sme ty nešťastník , pozri sa aké témy si založil , však Tebe už vadí aj aký vzduch dýchaš. Niet nič lepšie ako si zalopatovať na čerstvom vzduchu.
draik
18.02.12,08:07
Čo aby sme ty nešťastník , pozri sa aké témy si založil , však Tebe už vadí aj aký vzduch dýchaš. Niet nič lepšie ako si zalopatovať na čerstvom vzduchu.
Veď to je úplne o inom. Ak by ste sa vy mali starať chodník a nedajbože by ste to nestihli skoro ráno a na základe Murphyho zákonov by si tam napríklad o 7.00 zlomil nohu niekto lepšie zarábajúci a ten by Vám poslal list s požiadavkou na úhradu bolestného, liečebných nákladov, poškodeného šatstva, tak by ste asi tiež neskákali od radosti. Na druhej strane úprava chodníkov je tak trochu začarovaný kruh, pretože ani správca komunikácie nemá šancu zabezpečiť schodnosť všetkých chodníkov už skoro ráno.
pavol54
18.02.12,08:27
Myslím že pavol54 rozmýšľaš ako na ÚPSVaR: ale ak neodovzdá po práci lopatu, o to menej dostane na budúci mesiac z podpory alebo z cestovín (mimochodom pre cestoviny a múku si chodia taxíkmi). Nechápem prečo by mali dostať zimnú výstroj a obuv, veď mňa tiež nikto nevystrojuje aby som odhádzala sneh spred baráku. Kotleba s Belousovovou majú pravdu: sprosté, v praxi nepoužiteľné zákony nám znemožňujú normálne žiť. :confused:
Je mi ľúto že si ma nepochopila čo tam mám nahádzať kopec smajlíkov aby bolo vidieť ako je to myslené. že dôvody ako to neísť je x. ale ak by si bola vedúca všetci by prišli na druhý deň k lekárovi že ochoreli pri odhrňaní snehu neviem čo by si povedala.
pavol54
18.02.12,08:29
Veď to je úplne o inom. Ak by ste sa vy mali starať chodník a nedajbože by ste to nestihli skoro ráno a na základe Murphyho zákonov by si tam napríklad o 7.00 zlomil nohu niekto lepšie zarábajúci a ten by Vám poslal list s požiadavkou na úhradu bolestného, liečebných nákladov, poškodeného šatstva, tak by ste asi tiež neskákali od radosti. Na druhej strane úprava chodníkov je tak trochu začarovaný kruh, pretože ani správca komunikácie nemá šancu zabezpečiť schodnosť všetkých chodníkov už skoro ráno.
Na tento účel existuje poistenie nehnuteľnosti a veci s tým súvisiace. len by si musel dokázať že si to nezanedbal
misoft
18.02.12,11:45
Na tento účel existuje poistenie nehnuteľnosti a veci s tým súvisiace. len by si musel dokázať že si to nezanedbal
Riešenie dobré, ale má to jeden háčik (asi taký veľký, ako kotva na zaoceánskej lodi): poistenie nehnuteľnosti (ale tvojej), ale "úraz" sa nestal na tvojej nehnuteľnosti - a teraz babo raď - poistka sa nevzťahuje. Chodník predsa nie je tvoja nehnuteľnosť a predsa by si bol zodpovedný za škodu na tvojej nehnuteľnosti? Postavené na hlavu!
Erzebeth
18.02.12,20:14
Bolo to tu už spomenuté. Chodník je vo vlastníctve obce. Ak na tom chodníku niečo položím, napr. rebrík, zaplatím za to. Mesto si je vedomé svojho vlastníctva. Ak treba očistiť chodník, musí to urobiť sused nehnuteľnosti. tiež nepožadujem od suseda, aby pokosil môj trávnik. Nie je dôležité, kto je vlastníkom pozemku, ale to, že vlastník susednej nehnuteľnosti sa má starať o cudzí, susedov majetok. Je veľmi výhodné hodiť zodpovednosť za očistenie vlastnej nehnuteľnosti na suseda, majú takú možnosť. No asi by bolo potrebné, aby ten, kto sa musí starať o cudzí majetok, žiadal za prácu aj mzdu. Lebo naozaj to pripomína prácu "na panskom".
misoft
18.02.12,22:58
Keďže sa to tu už dosť dlho omieľa - asi nebude od veci, ak po (možno úspešných) voľbách sa bude rozhodovať aj o tom (v zákonodárnom zbore :D), či náhodou udržiavať na vlastné náklady a vlastný čas obecný majetok nie je protiústavné. Lebo ako pozerám z jednej strany i z druhej strany - ak nejaký "debolko" vymyslí VZN a prikáže obyvateľom, aby pracovali miesto povinného, je to porušenie ústavy čl.18, ods. 1

Nikoho nemožno poslať na nútené práce alebo nútené služby.
pretože týmto VZN NARIAĎUJÚ, aby občan (obyvateľ) bol nútený (donútia ho pod hrozbou sankcie, pokuty trestu) pracovať bez nároku na odmenu = nútená práca.

Môj názor:
JE TO PROTIÚSTAVNÉ!