milka.blahutova
17.02.12,13:06
Dobrý deň, potrebovala by som radu ak mi niekto vie odpovedať. Podľa zákonov sa za dohodárov zp neplatí. Ale existuje nejaká dohoda medzi zamestnávateľom a zamestnancom, aby zamestnávateľ mohol platiť za dohodára ZP a zároveň si to vedel uplatniť ako výdavok ovplyvňujúci ZD. Za odpovede veľmi pekne ďakujem.
veronikasad
17.02.12,12:09
Dobrý deň, potrebovala by som radu ak mi niekto vie odpovedať. Podľa zákonov sa za dohodárov zp neplatí. Ale existuje nejaká dohoda medzi zamestnávateľom a zamestnancom, aby zamestnávateľ mohol platiť za dohodára ZP a zároveň si to vedel uplatniť ako výdavok ovplyvňujúci ZD. Za odpovede veľmi pekne ďakujem.
Kto je dohodár ? (študent, dôchodca, nezamestnaný, evidovaný na UP) ?
Prečo chce zamestnávatel platiť niečo, čo mu zo zákona nevyplýva ?
Xanti
17.02.12,12:12
Veronika,
neni lepšie zaplatiť pre zamestnávateľa dohodárovi 47,58 eur do ZP ako platiť za neho komplet odvody do ZP a SP keby ho zamestnal.
Dohodár dobrovolne nezamestnaný, je lacnejší pre zamestnávateľa ako zamestnanec. Takže možno len preto mu chce refundovať platenie ZP.

Ad. zadávateľke, nech zvýši dohodárovi odmenu o 47,58 eur. A má to v nákladoch :)
veronikasad
17.02.12,12:15
Veronika,
neni lepšie zaplatiť pre zamestnávateľa dohodárovi 47,58 eur do ZP ako platiť za neho komplet odvody do ZP a SP keby ho zamestnal.
Dohodár dobrovolne nezamestnaný, je lacnejší pre zamestnávateľa ako zamestnanec. Takže možno len preto mu chce refundovať platenie ZP.

Ad. zadávateľke, nech zvýši dohodárovi odmenu o 47,58 eur. A má to v nákladoch :)
Gabika, priznám sa tvojej odpovedi nerozumiem. Zadavatelka sa pýta na platenie odvodov do ZP za dohodára (nevieme akého).
Ak ide o dobrovolne nezamestnaného a zvýši mu odmenu o zaplatené preddavky na ZP - súhlasím, je to daňový výdavok, ale len ako mzda, nie poistné.
peton
17.02.12,12:16
Pravdepodobne si chce zamestnávateľ zvýšiť daňové výdavky kvôli zníženiu dane z príjmu. Avšak myslím, že takýto výdavok - platený nad rámec zákona nebude považovaný za daňový výdavok a teda zamestnávateľ tým nič nezíska. Urobil by múdrejšie, keby dohodárovi zvýšil odmenu tak ako napísala Xanti, a má to v daňových nákladoch bez akýchkoľvek problémov či podozrenia.
Xanti
17.02.12,12:18
Veronika,
ak zamestnám zamestnanca a dám mu hrubú mzdu minimálnu cca 330 e tak náklady na neho sú cca 440 eur. A zamestnanec dostane v čistom 285 eur cca .

Ak zamestnám dohodára a dám mu hrubú mzdu 330 eur + zaplatím mu prémiu ako odvody takže dalších cca 50 eur .. tak ma bude stáť 380 eur a jemu ostane v čistom bajočko 320 eur .. teda je lacnejší ako zamestnanec.

Tak som to myslela.
pavol54
17.02.12,12:28
Pravdepodobne si chce zamestnávateľ zvýšiť daňové výdavky kvôli zníženiu dane z príjmu. Avšak myslím, že takýto výdavok - platený nad rámec zákona nebude považovaný za daňový výdavok a teda zamestnávateľ tým nič nezíska. Urobil by múdrejšie, keby dohodárovi zvýšil odmenu tak ako napísala Xanti, a má to v daňových nákladoch bez akýchkoľvek problémov či podozrenia.

+ povinné odvody do SP (GP.UP)
yvica
04.01.13,18:55
chcem sa opýtať na odvody do ZP za dohodára, všade čítam, že sa za neho platí do SP ale nikde neuvádzajú aj ZP? tak treba platiť aj do ZP za neho je to dohodár - nie študent ani dôchodca a musí mať najmenšiu odmenu minimálnu mzdu? dík
Mila123
04.01.13,19:07
chcem sa opýtať na odvody do ZP za dohodára, všade čítam, že sa za neho platí do SP ale nikde neuvádzajú aj ZP? tak treba platiť aj do ZP za neho je to dohodár - nie študent ani dôchodca a musí mať najmenšiu odmenu minimálnu mzdu? dík
musí mať MM, napr. vo forme hodinovej MM
a za neho sa musí platiť príspevky aj do ZP....
Andyke
04.01.13,19:08
§11 Zák. o zdrav.poistení
(3) Zamestnancom je na účely tohto zákona fyzická osoba, ktorá vykonáva zárobkovú činnosť uvedenú v § 10b ods. 1 písm. a) a ods. 2 a 3 a má nárok na príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu18) okrem príjmov z dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce poberateľov výsluhového dôchodku z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov, ak dovŕšili dôchodkový vek podľa osobitného predpisu, 19) poberateľov invalidného výsluhového dôchodku z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov, poberateľov starobného dôchodku alebo poberateľov invalidného dôchodku a dohody o pracovnej činnosti poberateľov výsluhového dôchodku z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov, ak dovŕšili dôchodkový vek osobitného predpisu, 19) poberateľov invalidného výsluhového dôchodku z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov, poberateľov starobného dôchodku alebo poberateľov invalidného dôchodku. Fyzická osoba sa na účely tohto zákona nepovažuje za zamestnanca v dňoch, v ktorých nepoberá príjem zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. a) alebo v ktorých nie je fyzickou osobou podľa odseku 7 písm. m) a s).
- -

Áno treba prihliadať na minim.hod.mzdu platnú v r.2013
tictac7
04.01.13,19:08
chcem sa opýtať na odvody do ZP za dohodára, všade čítam, že sa za neho platí do SP ale nikde neuvádzajú aj ZP? tak treba platiť aj do ZP za neho je to dohodár - nie študent ani dôchodca a musí mať najmenšiu odmenu minimálnu mzdu? dík

2x áno
jamic
05.01.13,08:04
Ahojte poraďáci!
Ako je to s prihlasovaním a odhlasovaním dohodára do zdravotnej poisťovne, keď pracuje len niekoľko dní v mesiaci (napr. 17 dní) na zavolanie. Má sa prihlásiť a odhlásiť na každý deň zvlášť? Alebo stačí na konci mesiaca k poslednému dňu? a čo za tie dni ktoré nepracuje - on sám sa má prihlásiť do ZP?
Ešte sa chcem opýtať za evidovaných na ÚPSVaR, ak majú dohodu na jeden mesiac (5.1. - 31.1.) čiže nepravidelný príjem, so zamestnávateľom sú dohodnutí, že ich zavolá podľa potreby, zamestnávateľ ich prihlási do ZP na tie dni ktoré odpracujú a zvyšok platí za nich štát? alebo ako to je.
Ďakujem za odpovede
HEBA
05.01.13,08:51
Pekný deň,
aj ja by som sa chcela opýtať na evidovaného na ÚPSVaR, ktorý pracuje na DOVP, mesačný príjem má 30,00 €. Treba ho prihlásiť do ZP aj napriek nízkemu príjmu. Štát už nebude za neho platiť poistné?
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď
katka 23
05.01.13,09:15
-Nové povinnosti pri dohodách a platení poistného do ZP sú dobre vysvetlené aj na stránke VŠZP http://www.vszp.sk/platitelia/platenie-poistneho/novinky-od-01-01.2013/
-ak je evidovaný na úrade práce poistné platí štát, za dni kedy nemal príjem z dohody
Melnick
05.01.13,09:18
Pekný deň,
aj ja by som sa chcela opýtať na evidovaného na ÚPSVaR, ktorý pracuje na DOVP, mesačný príjem má 30,00 €. Treba ho prihlásiť do ZP aj napriek nízkemu príjmu. Štát už nebude za neho platiť poistné?
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď

Ľudia zlatí, to sa vám fakt nechce obetovať ani minútu na to, aby ste zistili, či podobná otázka nebola už zodpovedaná a to veľmi kvalifikovane?
Priznám sa, že dohodám a ich problematike som venovala niekoľko desiatok hodín, tak mi nemajte za zlé, že podobné otázky ma tak trošku .... no nič.
Tu je téma, kde je tisíc odpovedí na Tvoju otázku. :)

http://www.porada.sk/t204951-p54-dohody-mimo-pracovneho-pomeru-od-1-1-2013-a.html#post2215335
HEBA
05.01.13,14:35
Ďakujem Katka za odpoveď, on totiž pracuje celý mesiac každý deň za 30,00 €.
Príjemný večer
veronikasad
05.01.13,15:51
Ďakujem Katka za odpoveď, on totiž pracuje celý mesiac každý deň za 30,00 €.
Príjemný večer
Od 1.1.2013 už tak pracovať nebude môcť, pretože aj u dohodárov musí byť dodržaná minimálna hodinová mzda a vedená evidencia pracovného času.
HEBA
05.01.13,16:37
Je mi to jasné, ale nie je to jasné jeho zamestnávateľovi. No bude musieť to riešiť ale určite sa rozhodne tak, aby nemusel viac platiť. V tom prípade bude musieť prihlášky a odhlášky robiť sám.