Pernicka
17.02.12,14:11
Dobrý deň,

v októbri 2006 som podala návrh na rozvod. V januári 2008 nás konečne rozviedli,
ale sudkyňa mi priznala výživné na maloleté deti až od právoplatnosti rozsudku o rozvode.
Kedže som sa dočítala, že výživné sa dá priznať až tri roky spätne, prekvapilo ma, prečo
mi nemusel zaplatiť výživné odo dňa podania návrhu na rozvod. Je to v poriadku?
Ako k tomu prídu deti, keď rozvodové konanie trvá tak dlho? Nemáte s tým skúsenosti?
Už s tým asi nič nespravím, ale zaujímalo by ma, či sudkyňa postupovala správne.


Ďakujem
EXACTOR s.r.o.
17.02.12,14:30
Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je zákonná povinnosť rodičov, ktorá vyplýva priamo zo zákona, pre jej existenciu sa nevyžaduje súdne rozhodnutie. Konanie o rozvode manželstva je obligatórne spojené s rozhodovaním o úprave práv a povinností k maloletým deťom. Preto sudkyňa vyslovila v rozsudku povinnosť otca dieťaťa platiť výživné až odo dňa rozhodnutia. To ale neznamená, že táto jeho povinnosť predtým neexistovala - trvala od narodenia dieťaťa, a jej plnenie je vymáhateľné.
Pernicka
17.02.12,15:30
To ale znamená, že by som to musela vymáhať súdne, však? On mi nejaké peniaze posielal,
ale menej ako mi prisúdil súd pri rozvode. Dokonca ešte aj po vynesení rozsudku mi zasielal
ešte celý rok tú nižšiu sumu.
EXACTOR s.r.o.
17.02.12,15:36
Zákon o rodine nehovorí o presnej výške, v ktorej majú rodičia prispievať na výživu dieťaťa, len všeobecne stanovuje, že rodičia prispievajú podľa svojich možností,schopností a majetkových pomerov. Zároveň je stanovená obligatórna minimálna výška výživného. Otec teda je viazaný sumou, ktorú vyslovil vo svojom rozhodnutí súd až odo dňa právoplatnosti rozhodnutia (resp. odo dňa určeného vo výroku rozsudku) - od tohto momentu teda musí pltiť výživné v súdom určenej výške, a pokiaľ tak neurobí, je dlžná suma súdne vymáhateľná (realizuje sa podaním návrhu na výkon súdneho rozhodnutia; rozsudok súdu, ktorý stanovuje výšku výživného je exekučným titulom).
Mila123
17.02.12,15:36
Dobrý deň,

v októbri 2006 som podala návrh na rozvod. V januári 2008 nás konečne rozviedli,
ale sudkyňa mi priznala výživné na maloleté deti až od právoplatnosti rozsudku o rozvode.
Kedže som sa dočítala, že výživné sa dá priznať až tri roky spätne, prekvapilo ma, prečo
mi nemusel zaplatiť výživné odo dňa podania návrhu na rozvod. Je to v poriadku?
Ako k tomu prídu deti, keď rozvodové konanie trvá tak dlho? Nemáte s tým skúsenosti?
Už s tým asi nič nespravím, ale zaujímalo by ma, či sudkyňa postupovala správne.


Ďakujem
čo bolo uvedené v návrhu? od kedy si žiadala výživné? ja som nemala s tým problém.....žiadala som od kedy sa odsťahoval.....a dobrovoľne nič neplatil....
mattto
17.02.12,17:03
v konaní o rozvode a ÚVRPaP sa rozhoduje na čas PO rozvode, ak počas manželstva neprispieval na výživu mal. detí, mala si podať samostatný návrh na určenie výživného DO rozvodu
Mila123
17.02.12,18:04
v konaní o rozvode a ÚVRPaP sa rozhoduje na čas PO rozvode, ak počas manželstva neprispieval na výživu mal. detí, mala si podať samostatný návrh na určenie výživného DO rozvodu

ja som dávala jeden návrh a mala som výživné aj pred a aj po rozvode....
mattto
17.02.12,18:08
ja som dávala jeden návrh a mala som výživné aj pred a aj po rozvode....

v roku?
Mila123
17.02.12,18:18
2009
mattto
17.02.12,18:53
2009

to nie je možné, pokiaľ nebolo vydané PO, alebo manžel neplatil výživné dobrovoľne

§24 ods. 1 zák.č. 36/2005 Z.z. V rozhodnutí, ktorým sa rozvádza manželstvo rodičov maloletého dieťaťa, súd upraví výkon ich rodičovských práv a povinností k maloletému dieťaťu na čas po rozvode, najmä určí, komu maloleté dieťa zverí do osobnej starostlivosti, kto ho bude zastupovať a spravovať jeho majetok. Súčasne určí, ako má rodič, ktorému nebolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, prispievať na jeho výživu, alebo schváli dohodu rodičov o výške výživného.
Mila123
17.02.12,19:30
veď som hore uviedla, že neplatil žiadne výživné.....príspevok 5