Puma05
17.02.12,14:19
Zdravim poradakov,

chcela by som sa opytat, ako to je z delenim majetku po rozvode - delia sa aj dlhy?? Ak ma jeden z manzelov dlhy na daniach, zdravotnom a socialnom poisteni, delia sa aj taketo dlhy alebo je to cisto vecou toho konkretneho manzela?

Za odpovede dakujem!
Mária27
17.02.12,15:56
Čokoľvek podpísal len on sám, sú to len jeho dlhy.
Jeho dlhy, ktoré vznikli počas manželstva, by mohli byť len vymáhané exekútorom z BSM. Preto si čo najrýchlejšie vybav vyporiadanie BSM.

občiansky zákonník

§ 147(1) Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
Puma05
17.02.12,16:51
Mam z toho sice gulas, ale viacmenej teda vyplyva, ze dlhy su sice iba toho, kto ich urobil, ale zahrnaju sa do vysporiadania BSM - cize ostavaju nadalej na dlznikovi, ale polovicu dlznej sumy by mu mal partner vykompenzovat zo spolocneho majetku. Dobre som to pochopila?
Mária27
17.02.12,17:23
Nie, nezahŕňajú sa do BSM. Sú to len jeho dlhy. Len keby ich exekútor stihol vymáhať ešte pred rozdelením BSM, mohol by ich z BSM vymôcť. Ak si rozdelíte BSM (bez jeho dlhov), už ich nemôže nik od teba žiadať uhradiť.
mattto
17.02.12,17:32
Nie, nezahŕňajú sa do BSM. Sú to len jeho dlhy. Len keby ich exekútor stihol vymáhať ešte pred rozdelením BSM, mohol by ich z BSM vymôcť. Ak si rozdelíte BSM (bez jeho dlhov), už ich nemôže nik od teba žiadať uhradiť.

rozdelenie BSM jej nepomôže, po zániku BSM ho musia vyporiadať a tu nastáva odporovateľnosť právnych úkonov. Tak-či tak sa manželka záväzkov svojho manžela na 100% nezbaví