foel
17.02.12,15:35
Dobrý deň,
chel by som Vás poprosiť o radu. Keď som bol mladistvý (r. 2009), urobil som nerozvážnu hlúposť (graffiti) za čo som bol neskôr odsúdený (spolupáchateľstvo). Uznesením bolo, že sa od trestu upúšťa (samozrejme som predtým všetky dotknuté strany kontaktoval a dal veci doporiadku). Taktiež mi bol štátom pridelený obhajca (ex offo). Dnes mi prišiel list, v ktorom je uvedená suma za všetky jeho služby, a že trovy obhajcu budú vyplatené z rozpočtových prostriedkov súdu. Očakávam, že v najbližšej dobe bude tieto peniaze odomňa vymáhať štát. Existuje nejaký spôsob, ktorým by som mohol túto sumu žnížiť (napr. odvolaním, stažnosťou), respektíve: Prihliada sa na to, že som študent, teda nemám príjem? Ďakujem.
misoft
17.02.12,15:39
http://portal.gov.sk/portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=707

Advokát poskytuje právne služby za odmenu a má právo požadovať za ne primeraný preddavok. Odmena advokáta sa určuje na základe dohody medzi advokátom a klientom. Ak k takej dohode nedôjde, patrí advokátovi tarifná odmena. Ak je advokát ustanovený alebo určený z úradnej moci, odmenu mu vo všeobecnosti uhradí štát.
Bol ti pridelený ex offo, teda pridelený štátom, náklady (odmenu) hradí štát - nebudú vymáhať. A okrem toho, bol si mladistvý, tam musíš mať prideleného právneho zástupcu - teda bol ex offo.
foel
17.02.12,15:46
Dúfal som, že to bude presne takto. Akurát som si myslel, že dodatočne to bude štát vymáhať. Ďakujem za odpoveď.