barboraaa
17.02.12,22:53
Dobrý deň,
chcem Vás skúsených poprosiť o radu - ja v tomto vôbec neviem plávať?!?! Potrebujem zamestnať dôchodcu ktorý pre nás vykonáva školenia BOZP a PO - ešte v roku 2010 to bolo možné na základe dohody o vykonaní práce, ale už minulý rok to inšpektorát práce neuznával a bolo mi povedané že z danou osobou musí byť uzatvorený pracovno-právny vzťah na základe Pracovnej zmluvy (jednoduché by bolo keby dodávateľ týchto školení bol SZČO - to nie je o čom faktúra za vykonané školenie a je to ale z tohto som jeleň). Keďže naša firma má zákazky kde tieto školenia sú potrebné a budú aj kontrolované musím to zamestnanie školiteľa nejak vyriešiť. On si sám vypracoval pracovnú zmluvu kde je uvedené že bude robiť 3 hodiny mesačne a dostávať 4 € v čistom za hodinu - mám mzdový program OLYMP a vôbec tam neviem takého podmienky nastaviť (ponúka plný úvazok alebo krátené ale nie takýto na 3 hod./mesiac). Ďalej neviem či je treba uvedeného dôchodcu nahlásiť len na Sociálnu poisťovňu alebo to bude mať niečo aj zo Zdravotnou poisťovňou?!? A potom čo sa týka odvodov - neviem či program rozlišuje dôchodcu alebo nie alebo si to mám ja nejak ustriehnuť lebo čítala som že niektoré odovody do Soc.poisť. sú v prípade dôchodcu nepotrebné?!? Pekne prosím o radu - zmluvu potrebujem pripraviť na pondelok a tápam tu v tme ?!?! Inak zmluva bude na dobu určitú do konca roka 2012.
Veľká vďaka za pomoc :-)
KEJKA
18.02.12,05:14
ak si v Olympe nastavíš, že je dôchodca, resp. vyplníš mu správne personálne údaje, tak si s tými odvodmi poradí.
Musíš vedieť výšku jeho dôchodku, či má nárok na časť nezdaniteľnej sumy - nerobila som také, ale isto je tam miesto, kde sa takéto údaje vyplnia. To si jednoducho odskúšaj, uvidíš, aké odvody ti bude dávať a ktoré vynechá.
Aj pri čiastočnom HPP je možnosť zadať úväzok - ponúkaný údaj môžeš prepísať, tak je to v príručke. Ja som si zatiaľ vystačila s 1/3 a 1/4-ým, čo má v ponuke. Vedľa zadáš počet dní a počet hodín úväzku.
Tiež si myslím, že dohoda o vykonaní práce nie je vhodná, ale neuvažovali ste o Dohode o pracovnej činnosti? Tam je limit 10 hod/týždenne, odvody platí len zam-eľ rovnako ako pri DVP. Mala by si problém vyriešený.
barboraaa
20.02.12,17:32
Ďakujem Vám za pomoc, už som si overila že dôchodok má starobný od roku 2004 takže som to tak zadala do Olympu, ale zatiaľ si neviem dať rady s tým uväzkom - musim si objednať novú príručku a podľa toho sa s tým popasovať. Hovoríte že teraz keď som medzi dôchodky zadala - ten starobný bude mi program počítať odovody správne. Ešte raz ďakujem.