Xantypa
17.02.12,22:11
Dobrý deň,
prevzala som účtovníctvo po "zodpovednej" účtovníčke. Zistila som, že v záväzkoch vedie faktúry staré aj 3-5 rokov. Faktúry sú určite uhradené ale keďže nemala doklady o úhrade, tak úhradu nezaúčtovala. Niektoré potvrdenia o úhrade sa mi podarilo získať (kontaktovala som dodávateľov a poprosila o kópiu dokladu o úhrade). Niektoré sa mi nepodarilo získať (firma už neexistuje, firma sa zlúčila s inou a "nenašla" doklady.....).
Prosím poraďte mi, ako by som tieto faktúry z účtovníctva dostala preč, aby to tam nefigurovalo.

Ďakujem veľmi pekne.
Dáša_
17.02.12,21:21
neviem, či bola nezodpovedná účtovníčka alebo majitelia, ktorí proste doklady nepovažujú za dôležité...

Zažila som také, nechala som majiteľa podpisať saldokonto, kde podpísal, čo bolo uhradené (a naozaj aj bolo, lebo sa jednalo napríklad o telefony, dodavatelov tovaru, ktorí chceli jedine uhradu v hotovosti...) A výdaj z pokladne som naúčtovala oproti tomutu. Nie je to celkom správne, ale ani nechať skutočne uhradené veci v účtovníctve nie je správne. Potom to skresľuje súvahu.
Xantypa
17.02.12,21:24
Super, to ma nenapadlo. Skúsim niečo také pripraviť, nech majiteľ podpíše. A potom to uhradím z pokladne. Ďakujem veľmi pekne.
Evulinta
26.07.12,11:11
Zdravim, ja mam podobny problem, tiez mi chybaju nejake dobierkove potvrdenia v pokladni o zaplateni faktur, aj ked viem, ze boli zaplatene:( tie faktury su normalne zaucovane len k tym dobierkovym listockom sa uz asi nedopracuje,co sa s tym da robit? poradte mi prosim niekto(hlavne koli danovej kontrole)dakujem pekne
veronikasad
26.07.12,11:13
Zdravim, ja mam podobny problem, tiez mi chybaju nejake dobierkove potvrdenia v pokladni o zaplateni faktur, aj ked viem, ze boli zaplatene:( tie faktury su normalne zaucovane len k tym dobierkovym listockom sa uz asi nedopracuje,co sa s tym da robit? poradte mi prosim niekto(hlavne koli danovej kontrole)dakujem pekne
Ak nie je možné získa doklad od pošty alebo prepravnej spoločnosti, vyžiadaj si od dodávatela písomné potvrdenie kedy bola faktúra uhradená.
Evulinta
26.07.12,12:48
dakujem za poradenie, no snad to tak bude stacit, ale ine sa uz asi neda urobit:(
veronikasad
26.07.12,12:50
dakujem za poradenie, no snad to tak bude stacit, ale ine sa uz asi neda urobit:(
Mne sa to zdá preukazatelnejší doklad ako saldokonto podpísané šéfom. (viď prísp.č.2)
KEJKA
26.07.12,13:11
Mne sa to zdá preukazatelnejší doklad ako saldokonto podpísané šéfom. (viď prísp.č.2)
aj áno, ale je to dôležité? ved priznáva príjem.zlezaradilmimotemy
veronikasad
26.07.12,13:13
aj áno, ale je to dôležité? ved priznáva príjem.
Príjem ? Ja som pochopila že ide o dobierky od dodávatelov.
KEJKA
26.07.12,13:28
Príjem ? Ja som pochopila že ide o dobierky od dodávatelov.áno, prepáč, čítam a chápem opak - my máme predaje na dobierku, tak som si to spojila. Áno, potom je lepšie potvrdenie od dodávateľa -svoj príspevok som nechcela zmazať kvôli kontinuite, ale preškrtnúť text neviem - v úpravách sa mi nezobrazuje možnosť meniť písmo. Tak som tam aspoň dala smajlíky.
K odpovedi ešte dodám,že potvrdenia od dodávateľov treba žiadať opatrne /aspoň od niektorých/. je tu riziko, aby nejaký "šikovný" dodávateľ nežiadal úhradu duplicitne, ak by zistil,, že odberateľ nemá doklad o úhrade.