miso99
18.02.12,09:19
dobry den,
mam takyto problem...mam zivnost necely rok a teraz v marci budem podavat prve danove priznanie. pracujem v tretom sektore, kde fungujem na dennej baze akoby zamestnanec, t.j. mam stabilny mesacny prijem, ktory si vsak musim ako zivnostnik fakturovat. pri zakadani zivnosti mi nebolo odporucene, aby som si zriadi vlastny ucet pre zivnost a teda tento prijem mi chodi na moj osobny ucet.
moja otazka je, ako si budem teraz robit danove priznanie. kdesi som sa docital, ze vsetky pohyby na ucte budem musiet nejak vydokladovat. mohli by ste mi, prosim, objasnit co presne to znamena?
z tohto uctu minam peniaze na beznu spotrebu a nemam teda samozrejme doklady o kazdom jednom pohybe na ucte za cely rok. zaroven mi nan chodi aj stipko, lebo som doktorand.
identifikovat prijem, ktory som dostal ako zivnostnik, t.j. ten, ktory by som mal zdanit, by pre mna nebol problem, lebo tych poloziek za rok bolo malo, otazka je, aky ma na to pohlad danovy urad a ako to vydokladovat.
vdaka za cenne rady.
miso
veronikasad
18.02.12,10:25
Vedieš účtovníctvo, alebo si budeš uplatňovať zo živnosti paušálne výdavky ?

Nahlásil si osobný účet, využívajúci na podnikanie. na daňový úrad ?
miso99
18.02.12,12:47
dobry den, nevediem si uctovnictvo, ale neviem presne, co su pausalne vydavky...
mozno to vyznie hlupo, ale neviem, ci som si nahlasoval ten ucet. na zivnostenskom urade som vyplnil potrebnu dokumentaciu, aby ma zaregistrovali, z danoveho uradu som na zaklade toho automaticky dostal DIC a velmi som sa o dalsie veci nestaral. cize ak sa to nenahlasovalo nejak automaticky pri vzniku zivnosti, tak ho zrejme nahlaseny nemam.
vdaka
Economic
18.02.12,14:42
Bez urážky, nevedieš si účtovníctvo. Nevieš čo sú paušálne výdavky. :confused:
Zdaniť musíš každý príjem, ktorý ti prišiel za úhradu FA alebo iný zdaniteľný príjem.
A vieš čo je pojem účtovníčka ? Je to lacnejšia varianta ako event. pokuta pri neznalosti zákona o účtovníctve, zákona o dani z príjmov a podobných zákonov.
miso99
18.02.12,15:04
ved ani netrdim, ze v tom mam poriadok. inak by som sa nemusel pytat na rady.
ok, to znamena, ze sa preukazem fakturami ktore som vystavil a na vypisoch z uctu ukazem prijmi, ktore su na tieto faktury naviazane a to je vsetko?
veronikasad
18.02.12,15:06
ved ani netrdim, ze v tom mam poriadok. inak by som sa nemusel pytat na rady.
ok, to znamena, ze sa preukazem fakturami ktore som vystavil a na vypisoch z uctu ukazem prijmi, ktore su na tieto faktury naviazane a to je vsetko?
ani zďaleka.
miso99
18.02.12,15:09
:) no to je smutne...cize, co este? vdaka kazdemu ochotnemu skusenemu prispievatelovi za odpoved :)
veronikasad
18.02.12,15:10
:) no to je smutne...cize, co este? vdaka kazdemu ochotnemu skusenemu prispievatelovi za odpoved :)
Mišo, bez srandy - rada odpoviem každému, kto aspoň trošku vie, na čo sa pýta. Ty nemáš ani šajnu o účtovníctve a daniach a chceš si sám robiť DP. Chceš robiť na pokuty ?
miso99
18.02.12,15:25
no prave ze nechcem. uz som si robil nejake DP, ale nie ako zivnostnik. vtedy to slo pomerne lahko. zozbieral som si vsetky rocne zuctovania od zamestnavatelov, dohody atd, dal to dokopy a vyratal dan, vyplnil formular a bolo. trochu som asi ocakval, ze ako zivnostnik to budem robit obdobne. takze pytam sa najma preto, aby som sa vyhol nejakym problem - ak sa im este vyhnut da. je pravda, ze o tom vela ponatia nemam, ale tak to preto, ze som s tym nikdy moc nerobil. takze ak vies o nejakom suhrnom vyklade, tak si ho rad precitam. resp., ak by si bola ochotna mi to napisat, budem ti vdacny...
veronikasad
18.02.12,15:30
no prave ze nechcem. uz som si robil nejake DP, ale nie ako zivnostnik. vtedy to slo pomerne lahko. zozbieral som si vsetky rocne zuctovania od zamestnavatelov, dohody atd, dal to dokopy a vyratal dan, vyplnil formular a bolo. trochu som asi ocakval, ze ako zivnostnik to budem robit obdobne. takze pytam sa najma preto, aby som sa vyhol nejakym problem - ak sa im este vyhnut da. je pravda, ze o tom vela ponatia nemam, ale tak to preto, ze som s tym nikdy moc nerobil. takze ak vies o nejakom suhrnom vyklade, tak si ho rad precitam. resp., ak by si bola ochotna mi to napisat, budem ti vdacny...
Mišo, tých všelijakých povinností je neúrekom. Tisícky príspevkov na porade, ale najlacnejšie riešenie, ak nechceš platiť pokuty - je nájsť si zodpovednú účtovníčku (na jednu pokutu za nenahlásený bankový účet na DU si si už zrejme zarobil). DP živnostníka nie je športka, kde budeš triafať čísla do jednotlivých riadkov.

V akej oblasti podnikaš ? Skôr než začneš vyplňovať DP sa musíš rozhodnúť, čo bude pre teba z hľadiska daní a odvodov výhodnejšie - či skutočné výdavky (vedenie účtovníctva) alebo paušál. Na túto tému sú tu tisícky príspevkov, naozaj žiadna účtovníčka na porade nemá tolko času, aby ti všetko podrobne rozpisovala.
miso99
18.02.12,16:58
ok, chapem. a ake vysoke su cca tie pokuty?
Zita5
18.02.12,17:17
http://www.porada.sk/t180078-p8-zhrnutie-novot-od-1-1-2012-a.html#post1936084 prehľad v krátkosti

http://www.zakon.sk/Main/Download.aspx?fn=\ZzSR\SK\01\2011c153z547.pdf zákon o účtovníctve

Daňový poriadok - prečítajte § 154 a 155
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/danovy-poriadok/

Netvrdím, že máte rozsiahle účtovníctvo, ale pre drobného podnikateľa je aj čiastka napr.333 euro dosť
Zita5
18.02.12,17:59
dobry den,
mam takyto problem...mam zivnost necely rok a teraz v marci budem podavat prve danove priznanie. pracujem v tretom sektore, kde fungujem na dennej baze akoby zamestnanec, t.j. mam stabilny mesacny prijem, ktory si vsak musim ako zivnostnik fakturovat. pri zakadani zivnosti mi nebolo odporucene, aby som si zriadi vlastny ucet pre zivnost a teda tento prijem mi chodi na moj osobny ucet.
moja otazka je, ako si budem teraz robit danove priznanie. kdesi som sa docital, ze vsetky pohyby na ucte budem musiet nejak vydokladovat. mohli by ste mi, prosim, objasnit co presne to znamena?
z tohto uctu minam peniaze na beznu spotrebu a nemam teda samozrejme doklady o kazdom jednom pohybe na ucte za cely rok. zaroven mi nan chodi aj stipko, lebo som doktorand.
identifikovat prijem, ktory som dostal ako zivnostnik, t.j. ten, ktory by som mal zdanit, by pre mna nebol problem, lebo tych poloziek za rok bolo malo, otazka je, aky ma na to pohlad danovy urad a ako to vydokladovat.
vdaka za cenne rady.
miso
§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t183727-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-12-2011-do-31-12-2011-a.html#hore)
10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.


Skúste pouvažovať nad paušálnymi výdavkami 40% .Myslím, že ak pracujete na živnostenský list , tak by Vám to aj pomohlo .
Ale sankciu za nenahlásenie BU môžete dostať .
miso99
19.02.12,06:24
zita, dakujem za tieto informacie.
katarinqua
19.02.12,17:20
Daňové priznanie s osobným účtom?
Je možné, že by používal podnikateľ - SZČO - len osobný účet, za predpokladu, že si v DP uplatňuje paušálne výdavky, vedie si evidenciu príjmov, výdavkov, príp. majetku?
Economic
19.02.12,17:27
Daňové priznanie s osobným účtom?
Je možné, že by používal podnikateľ - SZČO - len osobný účet, za predpokladu, že si v DP uplatňuje paušálne výdavky, vedie si evidenciu príjmov, výdavkov, príp. majetku?

Možné to je. Nikde nie je striktne zakázané používať osobný účet. Je vždy na každom podnikateľovi ako sa rozhodne. Na začiatok podnikania stačí aj súkromný, no ak sa mu to rozbehne, možno doporučím podnikateľský účet.
katarinqua
19.02.12,17:44
Ďakujem za odpoveď, čiže do DP si v tom prípade SZČO uvedie číslo osobného bankového účtu?
veronikasad
19.02.12,17:45
Ďakujem za odpoveď, čiže do DP si v tom prípade SZČO uvedie číslo osobného bankového účtu?
ano. Nahlásil tento účet na DU ?
Economic
19.02.12,17:45
Ďakujem za odpoveď, čiže do DP si v tom prípade SZČO uvedie číslo osobného bankového účtu?

áno presne tak.
Zita5
19.02.12,17:48
Ďakujem za odpoveď, čiže do DP si v tom prípade SZČO uvedie číslo osobného bankového účtu?

Uvedie do DP tie bankové účty, ktoré používa v súvislosti s podnikaním a na ktoré sa mu pripisujú platby za úhrady faktúr z podnikateľskej činnosti a pod.
katarinqua
19.02.12,17:54
Ďakujem za odpovede, čo sa týka nahlasovania osobného bank. účtu na DÚ (veronikasad) - to sa deje prostredníctvom DP za príslušný rok, či iným spôsobom?
Economic
19.02.12,17:57
Ďakujem za odpovede, čo sa týka nahlasovania osobného bank. účtu na DÚ (veronikasad) - to sa deje prostredníctvom DP za príslušný rok, či iným spôsobom?

Účet sa mal ohlásiť, ako sa začal využívať. Pri vybavovaní živnosti je taká možnosť aj cez JKM, alebo osobitne listom. Ak sa tak nestalo, nestalo sa. Ale pre istotu by som to okrem toho DP ešte ohlásila na jednom sólo ozname. Aj keď bude uvedený v DP. Istota je istota. Daňovník má oznamovaciu povinnosti voči správcovi dane.
tictac7
19.02.12,17:58
Ďakujem za odpovede, čo sa týka nahlasovania osobného bank. účtu na DÚ (veronikasad) - to sa deje prostredníctvom DP za príslušný rok, či iným spôsobom?

...listom, do 15 dní, od kedy sa účet začne používať, alebo od jeho založenia, ak sa jedná o novozaložený...
katarinqua
19.02.12,18:06
Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
miso99
20.02.12,13:53
dnes mi na danovom urade povedali, ze povinnost je nahlasovat iba podnikatelsky ucet. osobny ucet nahlasovat netreba vobec.
veronikasad
20.02.12,14:02
dnes mi na danovom urade povedali, ze povinnost je nahlasovat iba podnikatelsky ucet. osobny ucet nahlasovat netreba vobec.
Trošku ťa opravím, nahlasuje sa účet využívajúci na podnikanie. Je jedno, či je to typ účtu súkromný alebo podnikatelský.
Economic
20.02.12,14:05
dnes mi na danovom urade povedali, ze povinnost je nahlasovat iba podnikatelsky ucet. osobny ucet nahlasovat netreba vobec.

Zrejme si ale nepovedal, že ten súkromný účet je využívaný aj na podnikateľské účely.
miso99
20.02.12,14:39
Zrejme si ale nepovedal, že ten súkromný účet je využívaný aj na podnikateľské účely.

no nie, ja som povedal, ze mam osobny ucet, ktory vyuzivam na osobnu spotrebu aj na podnikanie a ona mi povedala, ze ho nahlasovat nemusim.
poznamenala, ze mozem mat tazkosti, ak pride kontrola, lebo budem mat problem preukazat prijmy a vydavky, ale kedze ja mam vydokladovat asi 10 faktur, tak ani to nie je problem na vypise z uctu najst a ukazat.
zaroven si uplatnujem pausalne vydavky.
veronikasad
20.02.12,14:42
no nie, ja som povedal, ze mam osobny ucet, ktory vyuzivam na osobnu spotrebu aj na podnikanie a ona mi povedala, ze ho nahlasovat nemusim.
poznamenala, ze mozem mat tazkosti, ak pride kontrola, lebo budem mat problem preukazat prijmy a vydavky, ale kedze ja mam vydokladovat asi 10 faktur, tak ani to nie je problem na vypise z uctu najst a ukazat.
zaroven si uplatnujem pausalne vydavky.
A kto ti to povedal na DU ? Pracovníčka podatelne alebo kontrolorka ?
miso99
20.02.12,14:48
A kto ti to povedal na DU ? Pracovníčka podatelne alebo kontrolorka ?

pani na oddeleni Register.
Zita5
20.02.12,17:03
no nie, ja som povedal, ze mam osobny ucet, ktory vyuzivam na osobnu spotrebu aj na podnikanie a ona mi povedala, ze ho nahlasovat nemusim.
poznamenala, ze mozem mat tazkosti, ak pride kontrola, lebo budem mat problem preukazat prijmy a vydavky, ale kedze ja mam vydokladovat asi 10 faktur, tak ani to nie je problem na vypise z uctu najst a ukazat.
zaroven si uplatnujem pausalne vydavky.

Viac než často krát sa tetušky na daňovom úrade mýlia .
Niekedy mám pocit a presvedčenie , že lepšie poznáme zákony ako tetušky .Beriem to ako jedna pani povedala, zodpovednosť a dôsledok si daňovník nesie sám.Nechcem zasa hádzať všetkých pracovníkov DU do jedného vreca .
Musíte sa držať zákona a nie toho čo povie teta na daňovom úrade .Nebojte sa ........na papier by Vám to nedala, že nemusíte mať ohlásený BU na ktorý prijímate príjmy z podnikateľskej činnosti .
Zita5
20.02.12,17:05
dnes mi na danovom urade povedali, ze povinnost je nahlasovat iba podnikatelsky ucet. osobny ucet nahlasovat netreba vobec.

Dezinformácia .To by som radšej na Vašom mieste vymazala, lebo tento príspevok, môže narobiť viac škody ako osohu !
Zita5
20.02.12,17:52
Zákon č. 563/2009 Z.z. Zákon o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov, v znení účinnom od 1.1.2012

REGISTRAČNÉ KONANIE
§ 67
Postup pri registrácii
(1) Daňový subjekt, ktorý sa registruje u správcu dane podľa osobitných predpisov,1) je povinný predložiť správcovi dane žiadosť o registráciu na tlačive, ktorého vzor určí ministerstvo; ak sa žiadosť o registráciu podáva elektronickými prostriedkami, podáva sa v predpísanej forme.

(2) V žiadosti o registráciu je daňový subjekt, ktorým je

a) fyzická osoba, povinný uviesť
1. meno a priezvisko,
2. adresu trvalého pobytu,
3. rodné číslo,
4. identifikačné číslo organizácie, ak mu bolo pridelené,
5. miesto podnikania; ak uvedie okrem miesta podnikania aj miesto, kde vykonáva podnikateľskú činnosť, vyznačí, kam sa majú doručovať písomnosti, ak sa miesto vykonávania podnikateľskej činnosti líši od miesta podnikania,
6. svoje organizačné zložky na území Slovenskej republiky,
7. hlavný predmet činnosti,
8. dane, ku ktorým žiada registráciu,
9. čísla účtov vedených v bankách, na ktorých budú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti,
10. splnomocnenca na doručovanie, ak ide o fyzickú osobu podľa § 9 ods. 10,
11. ďalšie údaje, ktorých uvedenie vyplýva z osobitných predpisov,1)

(9) Ak nastanú zmeny skutočností uvedených pri registrácii podľa odseku 2okrem odseku 2 písm. a) siedmeho bodu a písm. b) piateho bodu vrátane zmien, ktoré majú za následok zrušenie registrácie k niektorej dani,oznámi to daňový subjekt správcovi dane v lehote do 30 dní odo dňa, keď nastali, alebo požiada o zrušenie registrácie. V tejto lehote predloží daňový subjekt správcovi dane aj osvedčenie o registrácii, ak je potrebné nahlásené zmeny zapísať do osvedčenia o registrácii.

§ 154
Správne delikty
(1) Správneho deliktu sa dopustí ten, kto
c) nesplní oznamovaciu povinnosť v ustanovenej lehote,


§ 155
Pokuty
(1) Správca dane uloží pokutu

d) od 30 eur do 3 000 eur za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. c); ak je správcom dane obec, uloží pokutu od 5 eur do 3 000 eur,

Viem, že niekomu sa na Porade nepáčia dlhé príspevky, ale chcela som týmto poukázať na zákon(Daňový poriadok), lebo doteraz sme dopytujúcemu tuším neuviedli znenie , podľa ktorého mu vyplýva povinnosť oznámenia osobného účtu, na ktorý prijíma úhrady FA. A v skrátenej forme to neviem, lebo ak to neuvediem, tak málokoho napadne dohľadať si to v zákone, až potom ak je už ozaj neskoro .
miso99
20.02.12,22:55
Zita, mne sa naopak dlhe prispevky pacia, najma ak su k veci. Odcitovany zakon je velmi silny argument. Takze vam patri vdaka. Kazdopadne, neznalost zakona v takejto veci u zamestnancov DÚ je poľutovaniahodná vec.
Economic
21.02.12,06:16
Zita, mne sa naopak dlhe prispevky pacia, najma ak su k veci. Odcitovany zakon je velmi silny argument. Takze vam patri vdaka. Kazdopadne, neznalost zakona v takejto veci u zamestnancov DÚ je poľutovaniahodná vec.

A stáva sa aj to, že zataja, čo povedia ľuďom. Ale zákon nepustí. Je dobré aspoň najdôležitejších vecí ovládať pre spokojný život.
Súhlasím, že aj dlhší príspevok ale je k veci a je to presné znenie zo zákona, je to len dobre, aby sa ľudia presvedčili, že píšme ozaj k veci.
krsakova
23.02.12,20:46
Zita 5, ja nie som živnostníčka,ale manželovi robím účtovníctvo a v súvislosti s touto témou, som sa manžela pýtala či nahlasoval účet na DÚ. Samozrejme si nepamätá,žeby niečo osobitne nahlasoval-ale keď čítam ten výklad zákona,ktorý ste tu uviedli, mne t
krsakova
23.02.12,20:48
Zákon č. 563/2009 Z.z. Zákon o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov, v znení účinnom od 1.1.2012

REGISTRAČNÉ KONANIE
§ 67
Postup pri registrácii
(1) Daňový subjekt, ktorý sa registruje u správcu dane podľa osobitných predpisov,1) je povinný predložiť správcovi dane žiadosť o registráciu na tlačive, ktorého vzor určí ministerstvo; ak sa žiadosť o registráciu podáva elektronickými prostriedkami, podáva sa v predpísanej forme.

(2) V žiadosti o registráciu je daňový subjekt, ktorým je

a) fyzická osoba, povinný uviesť
1. meno a priezvisko,
2. adresu trvalého pobytu,
3. rodné číslo,
4. identifikačné číslo organizácie, ak mu bolo pridelené,
5. miesto podnikania; ak uvedie okrem miesta podnikania aj miesto, kde vykonáva podnikateľskú činnosť, vyznačí, kam sa majú doručovať písomnosti, ak sa miesto vykonávania podnikateľskej činnosti líši od miesta podnikania,
6. svoje organizačné zložky na území Slovenskej republiky,
7. hlavný predmet činnosti,
8. dane, ku ktorým žiada registráciu,
9. čísla účtov vedených v bankách, na ktorých budú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti,
10. splnomocnenca na doručovanie, ak ide o fyzickú osobu podľa § 9 ods. 10,
11. ďalšie údaje, ktorých uvedenie vyplýva z osobitných predpisov,1)

(9) Ak nastanú zmeny skutočností uvedených pri registrácii podľa odseku 2okrem odseku 2 písm. a) siedmeho bodu a písm. b) piateho bodu vrátane zmien, ktoré majú za následok zrušenie registrácie k niektorej dani,oznámi to daňový subjekt správcovi dane v lehote do 30 dní odo dňa, keď nastali, alebo požiada o zrušenie registrácie. V tejto lehote predloží daňový subjekt správcovi dane aj osvedčenie o registrácii, ak je potrebné nahlásené zmeny zapísať do osvedčenia o registrácii.

§ 154
Správne delikty
(1) Správneho deliktu sa dopustí ten, kto
c) nesplní oznamovaciu povinnosť v ustanovenej lehote,


§ 155
Pokuty
(1) Správca dane uloží pokutu

d) od 30 eur do 3 000 eur za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. c); ak je správcom dane obec, uloží pokutu od 5 eur do 3 000 eur,

Viem, že niekomu sa na Porade nepáčia dlhé príspevky, ale chcela som týmto poukázať na zákon(Daňový poriadok), lebo doteraz sme dopytujúcemu tuším neuviedli znenie , podľa ktorého mu vyplýva povinnosť oznámenia osobného účtu, na ktorý prijíma úhrady FA. A v skrátenej forme to neviem, lebo ak to neuvediem, tak málokoho napadne dohľadať si to v zákone, až potom ak je už ozaj neskoro .


Zita 5, ja nie som živnostníčka,ale manželovi robím účtovníctvo a v súvislosti s touto témou, som sa manžela pýtala či nahlasoval účet na DÚ. Samozrejme si nepamätá,žeby niečo osobitne nahlasoval-ale keď čítam ten výklad zákona,ktorý ste tu uviedli, mne to pripadá tak,že ten účet sa predsa musel uviesť v samotnej žiadosti o registráciu, keďže je to uvedené ako bod č.9 medzi POVINNÝMI údajmi!!, alebo sa mýlim??? Pýtam sa preto,že ja som tú žiadosť nevypisovala,ani nikdy nevidela, keďže tieto papiere si vybavoval manžel...
veronikasad
23.02.12,20:51
Zita 5, ja nie som živnostníčka,ale manželovi robím účtovníctvo a v súvislosti s touto témou, som sa manžela pýtala či nahlasoval účet na DÚ. Samozrejme si nepamätá,žeby niečo osobitne nahlasoval-ale keď čítam ten výklad zákona,ktorý ste tu uviedli, mne to pripadá tak,že ten účet sa predsa musel uviesť v samotnej žiadosti o registráciu, keďže je to uvedené ako bod č.9 medzi POVINNÝMI údajmi!!, alebo sa mýlim??? Pýtam sa preto,že ja som tú žiadosť nevypisovala,ani nikdy nevidela, keďže tieto papiere si vybavoval manžel...
Odkedy je živnostník ? Uvádza č.ú. v daňovom priznaní na str.2 ?
Bankový účet v čase registrácie na DU živnostníci spravidla ešte nemajú (ak neuvyžívajú súkromný účet na podnikanie). Pri zakladaný podnikatelského účtu je potrebné IČO, ktoré ŽU, pokial sa registrácia vybavuje cez JKM - ešte nepridelil.

Preto je potrebné nahlásiť ho dodatočne.
krsakova
23.02.12,21:02
Odkedy je živnostník ? Uvádza č.ú. v daňovom priznaní na str.2 ?
Bankový účet v čase registrácie na DU živnostníci spravidla ešte nemajú (ak neuvyžívajú súkromný účet na podnikanie). Pri zakladaný podnikatelského účtu je potrebné IČO, ktoré ŽU, pokial sa registrácia vybavuje cez JKM - ešte nepridelil.

Preto je potrebné nahlásiť ho dodatočne.


Je živnostník od roku 2008 a využíva náš osobný účet. Lenže on si už nepamätá, či ho tam uvádzal, alebo nie :-( tak neviem ako to zistiť? Bola som v tom,že keď je to povinný údaj,že určite ho tam vpisoval...tak teraz neviem...
veronikasad
23.02.12,21:04
Je živnostník od roku 2008 a využíva náš osobný účet. Lenže on si už nepamätá, či ho tam uvádzal, alebo nie :-( tak neviem ako to zistiť? Bola som v tom,že keď je to povinný údaj,že určite ho tam vpisoval...tak teraz neviem...
Uvádzaš ho v daňovom priznaní ?
krsakova
23.02.12,21:08
Uvádzaš ho v daňovom priznaní ?

Nie
veronikasad
23.02.12,21:10
Nie
Tak DU nema skade zistiť, kým nebude mať daňovú kontrolu, že bankový účet využíva na podnikanie. Viacerým klientom, ktorí účet nenahlásili, prišla pokuta po uvedení č.u. v DP.

Vlastne má - bankové účty nahlasujú aj banky ...ale tieto údaje zrejme využívajú len pri kontrolách.
krsakova
23.02.12,21:12
Tak DU nema skade zistiť, kým nebude mať daňovú kontrolu, že bankový účet využíva na podnikanie. Viacerým klientom, ktorí účet nenahlásili, prišla pokuta po uvedení č.u. v DP.

Tak čo teraz s tým?? Dodatočne nahlásiť? Pokute sa už zrejme tak či tak nevyhneme!
Zita5
24.02.12,05:35
Tak čo teraz s tým?? Dodatočne nahlásiť? Pokute sa už zrejme tak či tak nevyhneme!

Do daňového priznania za rok 2011 bežný účet uveďte , nakoľko účet používa v súvislosti s podnikaním a čo ďalej ...no neviem, bolo by treba to dať na poriadok.Akou formou ? Buď napíšte oznámenie , že používa tento účet na podnikanie , alebo treba sa informovať na miestne príslušnom daňovom úrade - odd.Register , že či tento účet má evidovaný. Je to síce spôsob, že im ponúknete dôvod na sankciu, ale musíte si to zvážiť .

Ja osobne by som napísala list napr. dnešným dňom , že používam na podnikanie bežný účet číslo xxxxxxxx. S pozdravom xxxxx . Rozhodne by som nepísala, že BU používam odo dňa napr. 1.1.2005 a ani 1.9.2010.
A potom budúcnosť ukáže .

Skutočne to teraz záleží od Vás, ako sa rozhodnete.Ja som len uviedla príklad, ale toho sa držať nemusíte.
Economic
24.02.12,05:59
Tak čo teraz s tým?? Dodatočne nahlásiť? Pokute sa už zrejme tak či tak nevyhneme!


Ja by som to číslo účtu ohlásila ešte teraz a až po nejakom týždni by som podala DP. Nie neraz.
krsakova
24.02.12,09:29
Ja by som to číslo účtu ohlásila ešte teraz a až po nejakom týždni by som podala DP. Nie neraz.

Kočky, ďakujem za rady a názory :-), musím si to ešte premyslieť...škoda,že nemám nejakú známu na DÚ, ktorá by mi to zistila :-)
martin4321
14.03.12,00:15
Dobry den!
Chcem sa opytat v suvislosti s danou temou, ci sa nenahlasenie osobneho uctu danovemu uradu, ktory je spojeny s podnikanim, neda vyhnut tak, ze by sa prijmy uctovali v hotovosti (faktura, prijmovy doklad) aj ked v skutocnosti prisli na ucet ? Je to bezpecna varianta voci zakonom ?
Tweety
14.03.12,05:51
Dobry den!
Chcem sa opytat v suvislosti s danou temou, ci sa nenahlasenie osobneho uctu danovemu uradu, ktory je spojeny s podnikanim, neda vyhnut tak, ze by sa prijmy uctovali v hotovosti (faktura, prijmovy doklad) aj ked v skutocnosti prisli na ucet ? Je to bezpecna varianta voci zakonom ?
Nie je to správna voľba.
martin4321
14.03.12,09:15
Dakujem za odpoved Twentee!
Pripomeniem: jeden osobny ucet vyuzity okrem sukromnych veci aj na podnikanie - par poloziek, nenahlaseny na danovom urade, samozrejme neplatca DPH.
Takze je lepsia volba nahlasit ucet danovakov, aj ked s oneskorenim a pocitat s moznou sankciou. Alebo existuje nejake ine riesenie ?
Vdaka za kazdu dobre mienenu radu.