jozefhorvat
18.02.12,10:02
Dobrý deň, potreboval by som názor na takúto vec. Je manžel - alebo nie je blízka osoba, alebo právne požíva- alebo nepožíva status blízkej osoby v tejto veci? V manželstve nemáme ani notárskou zápisnicou zrušené, ani obmedzené BSM. Manželka je podielovým spoluvlastníkom nehnuteľnosti spolu s jej bratrancom a strýkom. Ak by sme si kúpili ako manželia do svojho spoluvlastníctva od jej strýka jeho spolupodiel na nehnuteľnosti, nemôže to napadnúť bratranec, že strýko obišiel povinnosť ponúknuť predkupné právo bratrancovi a nemôže bratranec napadnúť to, že manžel (čiže sestranicin manžel) nie je blízka osoba predávajúcemu strýkovi? Bratranec totiž neznáša sestranicineho manžela. Ďakujem.
buchač
18.02.12,09:55
Dobrý deň, potreboval by som názor na takúto vec. Je manžel - alebo nie je blízka osoba, alebo právne požíva- alebo nepožíva status blízkej osoby v tejto veci? V manželstve nemáme ani notárskou zápisnicou zrušené, ani obmedzené BSM. Manželka je podielovým spoluvlastníkom nehnuteľnosti spolu s jej bratrancom a strýkom. Ak by sme si kúpili ako manželia do svojho spoluvlastníctva od jej strýka jeho spolupodiel na nehnuteľnosti, nemôže to napadnúť bratranec, že strýko obišiel povinnosť ponúknuť predkupné právo bratrancovi a nemôže bratranec napadnúť to, že manžel (čiže sestranicin manžel) nie je blízka osoba predávajúcemu strýkovi? Bratranec totiž neznáša sestranicineho manžela. Ďakujem.
Ak dobre chápem , nehnuteľnosť ...majitelia sú strýko , synovec a neter ( Tvoja manželka )...

Nespomínaš ale , v akom pomere sú spoluvlastníci ...

V prípade prevodu spoluvlastníckeho podielu majú spoluvlastníci predkupné právo iba ak ide o prevod blízkej osobe čo je príbuzný v priamom rade, podľa § 116 deviatej hlavy, vymedzenie niektorých pojmov, občianskeho zákonníka. Ak k dohode nedôjde majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.
Napríklad v prípade vlastníctva nehnuteľnosti rozdelenej na desatiny a spoluvlastníctva rozdeleného v pomere:
5/10 prvý spoluvlastník
3/10 druhý spoluvlastník
2/10 tretí spoluvlastník


Tretí spoluvlastník chce predať svoj podiel a nie je uplatnené predkupné právo blízkej osobe, nakoľko spoluvlastníci nie sú v priamom rodinnom vzťahu, a ani nedošlo medzi nimi k dohode. Podľa § 142 ods. 1 má predkupné právo podľa veľkosti podielov ako prvý „prvý spoluvlastník“ nakoľko vlastní najväčší podiel 5/10 ak však neuplatní svoje predkupné právo má predkupné právo po ňom „druhý spoluvlastník“, ktorý vlastní podiel 3/10 a nakoniec „tretí spoluvlastník“ z vlastníctvom 2/10 podielu.
Dohody o zrušení a o vzájomnom vysporiadaní spoluvlastníctva v prípade nehnuteľnosti musia byť písomné. V prípade, že k dohode nedôjde, vykoná vysporiadanie na návrh niektorého zo spoluvlastníkov súd. Prihliada pritom na veľkosť podielov a účelné využitie spoločnej veci. Ak rozdelenie veci nie je dobre možné, súd vec prikáže za primeranú náhradu jednému, alebo viacerým spoluvlastníkom. Ak vec nechce žiaden zo spoluvlastníkov, môže súd nariadiť predaj a výťažok rozdeliť medzi spoluvlastníkov podľa podielu.



...a ak sa hentí neznášajú , holt , iba ťažko k dohode dôjde ...
jozefhorvat
18.02.12,10:39
Super, dík za reakciu Buchačko, nenahnevajte sa ale napíšem to pre istotu popisne tak, aby som to jednoznačne upresnil, lebo to je práve dôležité.
Spolumajitelia sú: Moja manželka Dana v 2/10 k celku, jej strýko Fero v 4/10 k celku (teda Fero je brat jej otca Petra) a bratranec Juraj v 4/10 k celku ( ako syn manželkinej tety Hedvigy- sestry manželkinho otca Petra)
Otázka znie: ak si manželka Dana kúpi so mnou do spoluvlastníctva BSM od svojho stýka Fera jeho podiel 4/10, čo ako som pochopil strýko Fero nemá povinnosť ponúknuť na predaj pomernú časť svojho podielu aj bratrancovi Jurajovi, nakoľko predáva podiel Dane ako blízkej osobe, tak ja ako Danin manžel som taktiež / s titulu manželstva/ v postavení osoby blízkej voči strýkovi Ferovi a môžem byť aj ja spolu s manželkou uvedený ako spoluvlastník s manželkou. Juraj totiž vyhlasuje, že ak budem napísaný na LV aj ja, tak sa to dá napadnúť.
draik
18.02.12,12:07
Najprv je potrebné vyriešiť vzťah kupujúceho a predávajúceho. Osobou blízkou sú si osoby v priamom rade (otec-syn, babka-vnučka atď), súrodenec a manžel. Iné osoby v rodinnom a podobnom vzťahu len a len v tedy, ak by ujmu jednej z týchto osôb druhá pociťovala ako vlastnú ujmu. Ak teda spoluvlastník prevádza podiel na osobu, ktorá mu nie je blízkou podľa druhej vety (napr. strýko vs. neter) a nie sú si podľa zákona osobou blízkou podľa tretej vety, tak je vlastník podielu povinný podiel ponúknuť najprv ostatným spoluvlastníkom. Až potom prichádza na rad riešenie otázky, ktorú ste položili - z tohto hľadiska by to bolo možné, pretože do BSM až výnimky vstupuje všetko, čo nadobudli manželia počas manželstva bez ohľadu, či na kúpnej zmluve bol len jeden z manželov.

To buchač: V prípade prevodu spoluvlastníckeho podielu majú spoluvlastníci predkupné právo iba ak NEide o prevod blízkej osobe....
marjankaj
18.02.12,12:25
To buchač: V prípade prevodu spoluvlastníckeho podielu majú spoluvlastníci predkupné právo iba ak NEide o prevod blízkej osobe....
Neter nie je osoba blízka podľa § 116 občianskeho zákonníka. Teda obaja spoluvlastníci majú predkupné právo podľa veľkosti svojich podielov.
jozefhorvat
18.02.12,15:37
Ďakujem Vám, ste všetci hviezdičky.
Na obranu buchača, asi sa len pomýlil, ja som si vzápätí pozrel znenie v paragrafe a je to správne tak ako draik napísal. Ale to neriešme. Aj to sa môže stať.
Draíček má pravdu v tom, že musíme najprv riešiť vzťah medzi predávajúcim a kupujúcim. Z Vašich názorov, odôvodnených podľa znenia v zákone teda môžem jednoznačne, nepochybne a nevyvrátiteľne vysloviť vetu, že: Strýko, alebo teta nie je voči svojmu synovcovi alebo svojej neteri, a taktiež bratranec alebo sestranica nie je voči svojmu bratrancovi, alebo sestranici podľa zákona blízka osoba. Respektíve ani z titulu, že by pociťovali újmu synovca, neteri alebo bratranca a sestranici ako vlastnú, lebo sú v sporoch a nemajú sa radi, a nezáleží im a ani dlho im nezáležalo ako žije ich synovec, neter, bratranec, sestranica. Je táto veta pravdivá ? Prosím jednoznačnú odpoveď - áno, lebo nie.
Ak je toto správne, tak z toho vyplýva, že mal strýko Fero povinnosť ponúknuť svoj spolupodiel na nehnuteľnosti aj ostatným spolupodielnikom. No nemusíme riešiť ďalej ani toto predkupné právo.
Druhá časť problému je, že : ak teda nie sú navzájom Strýko a jeho neter / a ostatné osoby ako hore/ osoby blízke, tak by z toho logicky malo vyplynúť, že ani neterkin manžel / za trvania manželstva/ nie je osoba blízka Strýkovi. Je to správne? Áno- nie?
Ak teda nie sú strýko a neterkin manžel osoby blízke, tak po nadobudnutí spolupodielu v 4/10 záhrady neterkou a jej manželom kúpou od Strýka, (mali by už potom 2+4= 6/10) zároveň nadobudol aj jej manžel, hoci do BSM spolumajetok ako osoba nie blízka a toto by mohol bratranec napadnúť. Je to pravda? Áno - nie?

P.S. Ospravedlňte prosím prílišnú polopatickosť, ale chcem si byť v tom istý.
Ďakujem za pochopenie a Vaše rýchle (a samozrejme že pravdivé a fundované ako doteraz) odpovede. Prajem veľa šťastia.
draik
18.02.12,19:12
1. Áno
2. Manžel s tým nič nemá. Je možné uzatvoriť zmluvu, kde bude na zmluve ako kupujúca len manželka a aj tak bude podiel v BSM. Iný spoluvlastník si nebude komplikovať žalobu BSM, ale bude žalovať, že prevodca podielu nedodržal predkupné právo ostatných spoluvlastníkov.
jozefhorvat
19.02.12,07:41
Ďakujem veľmi pekne, som spokojný a dostal som od vás dobré rady. Túto tému považujem za skončenú.
marjankaj
19.02.12,08:02
Ďakujem Vám, ste všetci hviezdičky.
Na obranu buchača, asi sa len pomýlil, ja som si vzápätí pozrel znenie v paragrafe a je to správne tak ako draik napísal. Ale to neriešme. Aj to sa môže stať.
Draíček má pravdu v tom, že musíme najprv riešiť vzťah medzi predávajúcim a kupujúcim.
A v čom sa buchač "pomýlil"?

No ty ani tvoja manželka nemusíte riešiť nič. Snáď iba to či podpíšete kúpnu zmluvu.
Riešiť by to mal strýko, ktorý pri predaji by mal zohľadniť prekupné právo. Ale ani to nie je relevantné.
Ale ak by opomenutý spoluvlastník podal žalobu na súd, tak by asi vyhral a kúpna zmluva by bola neplatná.
jozefhorvat
19.02.12,09:38
Veľmi sa ospravedlňujem, že som si dovolil napísať že sa buchač mýlil, upozornili na to v predošlom ostatní . Jeho text:V prípade prevodu spoluvlastníckeho podielu majú spoluvlastníci predkupné právo iba ak ide o prevod blízkej osobe čo je príbuzný v priamom rade,
čítal som, že :
§ 140Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.

Z toho dedukujem, že predkupné právo je treba ponúknuť všetkým spoluvlastníkom, mimo spoluvlastníka, ktorý je blízkou osobou.
Prosím, vysvetlite mi to teda. Ďakujem, a ešte raz sa ospravedlňujem, ak som niečo poka.... , Ja nie som ani právnik, len ma život núti s právom pracovať. ďakujem za pochopenie.
buchač
19.02.12,09:47
Veľmi sa ospravedlňujem, že som si dovolil napísať že sa buchač mýlil, upozornili na to v predošlom ostatní . Jeho text:V prípade prevodu spoluvlastníckeho podielu majú spoluvlastníci predkupné právo iba ak ide o prevod blízkej osobe čo je príbuzný v priamom rade,
čítal som, že :
§ 140

Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.

Z toho dedukujem, že predkupné právo je treba ponúknuť všetkým spoluvlastníkom, mimo spoluvlastníka, ktorý je blízkou osobou.
Prosím, vysvetlite mi to teda. Ďakujem, a ešte raz sa ospravedlňujem, ak som niečo poka.... , Ja nie som ani právnik, len ma život núti s právom pracovať. ďakujem za pochopenie.
...jednoznačne .........

...a k tomu smeroval aj môj prvý príspevok .....................a je úplne jedno ( čiže trt ) , či sú v príbuzenskom vzťahu alebo nie .....
mattto
19.02.12,09:59
Veľmi sa ospravedlňujem, že som si dovolil napísať že sa buchač mýlil, upozornili na to v predošlom ostatní . Jeho text:V prípade prevodu spoluvlastníckeho podielu majú spoluvlastníci predkupné právo iba ak ide o prevod blízkej osobe čo je príbuzný v priamom rade,
čítal som, že :
§ 140

Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.

Z toho dedukujem, že predkupné právo je treba ponúknuť všetkým spoluvlastníkom, mimo spoluvlastníka, ktorý je blízkou osobou.
Prosím, vysvetlite mi to teda. Ďakujem, a ešte raz sa ospravedlňujem, ak som niečo poka.... , Ja nie som ani právnik, len ma život núti s právom pracovať. ďakujem za pochopenie.

zle si to pochopil, §140 OZ polopatisticky: spoluvlastník má povinnosť ponúknuť svoj podiel na predaj najprv ostatným spoluvlastníkom iba v prípade, ak nejde predať svoj podiel osobe blízkej. Z druhej strany: spoluvlastník má predkupné právo iba v prípade, ak druhý spoluvlastník nejde predávať osobe blízkej. Rodinné vzťahy stoja nad predkupným právom.
jozefhorvat
19.02.12,10:08
Áno, ja som to pochopil, presne tak ako to píše mattto, možno som to trocha nejasne napísal, ale už mi je to nad nebo jasné. Je to len ďalší dôkaz ako záleží na presnom slove, formulácii, každej bodke v zákone, v znení paragrafu. možno, že by bolo aj dobré tvoriť zákony tak, aby aj obyčajný človek ihneď pochopil.
Inak vám všetkým ďakujem, vidím, že máte seriózny záujem nenechať členov v omyle.
mattto
19.02.12,10:14
Áno, ja som to pochopil, presne tak ako to píše mattto, možno som to trocha nejasne napísal, ale už mi je to nad nebo jasné. Je to len ďalší dôkaz ako záleží na presnom slove, formulácii, každej bodke v zákone, v znení paragrafu. možno, že by bolo aj dobré tvoriť zákony tak, aby aj obyčajný človek ihneď pochopil.
Inak vám všetkým ďakujem, vidím, že máte seriózny záujem nenechať členov v omyle.


a právnici by nemali, čo žrať :D a špekulanti na čom zarábať
marjankaj
19.02.12,10:40
a právnici by nemali, čo žrať :D a špekulanti na čom zarábať
A "vo tom to je"
Zákony tvoria právnici a nie obyčajní ľudia.
marjankaj
19.02.12,11:42
Veľmi sa ospravedlňujem, že som si dovolil napísať že sa buchač mýlil, upozornili na to v predošlom ostatní . Jeho text:V prípade prevodu spoluvlastníckeho podielu majú spoluvlastníci predkupné právo iba ak ide o prevod blízkej osobe čo je príbuzný v priamom rade,
čítal som, že :
§ 140

Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.

Z toho dedukujem, že predkupné právo je treba ponúknuť všetkým spoluvlastníkom, mimo spoluvlastníka, ktorý je blízkou osobou.
Prosím, vysvetlite mi to teda. Ďakujem, a ešte raz sa ospravedlňujem, ak som niečo poka.... , Ja nie som ani právnik, len ma život núti s právom pracovať. ďakujem za pochopenie.
Teda tvoje deti ako spoluvlastníci by nemali predkupné právo?:eek: To by si ponúkol iba ostatným spoluvlastníkom? A na svojich blízkych sa vykašleš?:confused:
jozefhorvat
19.02.12,12:50
Nie, ja som to len nesprávne skomolene napísal, ale už mi to bolo vysvetlené. Ďakujem.
buchač
19.02.12,14:58
A "vo tom to je"
Zákony tvoria právnici a nie obyčajní ľudia.

...títo ich potom len schvaľujú .....;)......a vo tom to je .......