Katka01
18.02.12,11:41
Ahojte. Vlastním e-shop a predávam väčšinou cez internet poslaním poštou. Mám ale možnosť pre tých, ktorí sú z okolia osobné vyzdvihnutie aby neplatili poštovné a keď si niekto objedná tovar nad 100 eur a je z okolia, tak mu to dovezieme zadarmo domov. Z toho dôvodu by sme potrebovali reg. pokladňu. Ja s ňou nemám vôbec žiadne skúsenosti. Predávame rozličný tovar, myslíte, že je možné, že nám to uznajú keď dáme len jednu položku na všetko s názvom tovar? Ja už som také účty videla, len neviem, či sa tento rok to nezmenilo. Ďalší problém je, že mi nemáme stále ceny. Teda väčšinou áno, ale máme napr. akcie na niektorí tovar, že keď zoberie len 1 kus, má to drahšie, keď 2 má zľavu atď až do 5 ks. Tiež občas robíme aj iné akcie, že tovar dáme lacnejší a neskôr ho zas vrátime na pôvodnú cenu. A potom, nie každý má u nás rovnakú cenu za ten istý tovar. Spolupracujeme s inými obchodníkmi, my berieme od nich tovar a oni od nás. Keď predávame tovar takým, tak samozrejme im dáme nižšiu cenu ako bežným ľuďom. Ak by sme v tej pokladni mohli mať len jednu položku a to ten Tovar, tak by to problém nebol, ale ak to musí byť rozpísané a nahodím si tam nejaký názov tovaru, neviem vôbec ako k tomu budem dávať cenu. Neviete niekto poradiť kto má skúsenosti?

A druhá otázka, keď posielame tovar poštou na dobierku, tak si to dávame poslať na domovskú adresu (som živnostníčka), teda nie na účet. Je to takto v poriadku, nie je povinnosť nechať si to posielať na účet?

Ďakujem, Katka
Rozalka
18.02.12,10:57
... Predávame rozličný tovar, myslíte, že je možné, že nám to uznajú keď dáme len jednu položku na všetko s názvom tovar?...

Tak to teda nestači. Inak "milujem" také doklady, ako má chudák účtovník zaúčtovať nákup napr. PX18-22a ...

§ 8 Zákona o ERP:
(3) Označenie tovaru alebo označenie služby musí byť vyjadrené tak, aby bolo možné predávaný tovar alebo poskytovanú službu jednoznačne určiť alebo pomenovať a odlíšiť od iného tovaru alebo inej služby, pričom sa môže uvádzať aj skrátený názov tovaru alebo služby.
Zita5
18.02.12,11:08
Ahojte. Vlastním e-shop a predávam väčšinou cez internet poslaním poštou. Mám ale možnosť pre tých, ktorí sú z okolia osobné vyzdvihnutie aby neplatili poštovné a keď si niekto objedná tovar nad 100 eur a je z okolia, tak mu to dovezieme zadarmo domov. Z toho dôvodu by sme potrebovali reg. pokladňu. Ja s ňou nemám vôbec žiadne skúsenosti. Predávame rozličný tovar, myslíte, že je možné, že nám to uznajú keď dáme len jednu položku na všetko s názvom tovar? Ja už som také účty videla, len neviem, či sa tento rok to nezmenilo. Ďalší problém je, že mi nemáme stále ceny. Teda väčšinou áno, ale máme napr. akcie na niektorí tovar, že keď zoberie len 1 kus, má to drahšie, keď 2 má zľavu atď až do 5 ks. Tiež občas robíme aj iné akcie, že tovar dáme lacnejší a neskôr ho zas vrátime na pôvodnú cenu. A potom, nie každý má u nás rovnakú cenu za ten istý tovar. Spolupracujeme s inými obchodníkmi, my berieme od nich tovar a oni od nás. Keď predávame tovar takým, tak samozrejme im dáme nižšiu cenu ako bežným ľuďom. Ak by sme v tej pokladni mohli mať len jednu položku a to ten Tovar, tak by to problém nebol, ale ak to musí byť rozpísané a nahodím si tam nejaký názov tovaru, neviem vôbec ako k tomu budem dávať cenu. Neviete niekto poradiť kto má skúsenosti?

A druhá otázka, keď posielame tovar poštou na dobierku, tak si to dávame poslať na domovskú adresu (som živnostníčka), teda nie na účet. Je to takto v poriadku, nie je povinnosť nechať si to posielať na účet?

Ďakujem, Katka

Otázka č. 30
Je možné na doklade z pokladnice uviesť ako označenie služby, napr. oprava osobného auta alebo kadernícke služby?

Podľa § 8 ods. 3 zákona o ERP označenie tovaru alebo označenie služby musí byť vyjadrené tak, aby bolo možné predávaný tovar alebo poskytovanú službu jednoznačne určiť alebo pomenovať a odlíšiť od iného tovaru alebo inej služby, pričom sa môže uvádzať aj skrátený názov tovaru alebo služby. U opráv osobných automobilov sa viaže označenie na cenník ponúkaných služieb alebo na pomenovanie úkonu, napr. umývanie motora, umývanie auta, výmena oleja, výmena blatníka, oprava motora, oprava karosérie, lakovanie, brúsenie, výmena sviečok, výmena chladiča, výmena výfuku, výmena svetla. Ak zákazník žiada podrobnejší rozpis použitého materiálu pri poskytnutej oprave je postačujúce, ak sa takýto rozpis urobí, napr. na výdajke a táto sa priloží zákazníkovi k dokladu z elektronickej registračnej pokladnice.

U kaderníckych služieb sa viaže názov na cenník ponúkaných služieb, napr. umývanie vlasov, strihanie, fúkanie, holenie, trvalá, melír, farbenie a pod.

Obdobný postup sa vzťahuje aj na iné druhy služieb.

Pre úplnosť uvádzame, že za správny názov tovaru alebo pomenovanie služby sa považuje aj použitie skratiek ako, napr. trv. peč., tat. omáč., vým. mot., umýv. vlasov alebo podrobnejší názov, napr. pivo Bažant, banány, jablká, mrkva, horká čok., várová čok., práš. cukor, kyslá smot., cig. West, hov. mäso, slov. klobása, biely jogurt, jogurt čuč. a pod.

Použitie skráteného alebo podrobnejšieho názvu záleží na rozhodnutí podnikateľa, resp. na technických možnostiach pokladnice. Pri používaní skráteného názvu, t. j. skratiek je však potrebné dbať na to, aby tovar alebo poskytnutá služba bola identifikovateľná.

Označenie tovaru alebo služby nemôže byť vyjadrené číselnou formou, t. j. kódom.

Pozor na pokutu !

Zdroj:Ministerstvo financií

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=7576
avalik
18.02.12,11:45
vystavis fakturu a uhradu faktury v hotovosti zaevidujes v ERP - "uhrada faktury" (nalezitosti podla zakona)

dobierka moze byt aj na adresu - neeviduje sa v ERP
mtssl
21.02.12,14:51
ahojte aj ja mam otazku k registracnej pokladni hoci problem je iny:
ako spravne zauctovat
1. nespravne nauctovany predaj tovaru: predaj 2/3 balikov cigariet za 2 eura, pricom realne sa predali 2 baliky za 6 eur, ani predavajuci ani zakaznik si to pri vystaveni dokladu nevsimol...
2. chybne nablokovane vratenie tovaru (do tej doby podnikatel take mnozstvo ani nepredal ani dohromady nemal na sklade) - realne k ziadnemu pohybu nedoslo, asi predavac nieco skusal a chybny doklad odignoroval (je to z roku 2011), skor ma trapi ako to spravne v jednoduchom uctovnictve zaevidovat. Chcel som to riesit internym dokladom v penaznom denniku zvysenim prijmov v tom istom obdobi ako k chybe doslo, aby som uctovne vyrovnal prijem. Alebo to ma byt douctovane az v ramci uzavierkovych operacii na konci roka? ako by ste to riesili vy?
dakujem
mtssl
22.02.12,19:26
posuvam...