jolana11
18.02.12,12:38
Dobrý deň,potrebujem poradiť,ohľadom škody spôsobenej šoférom v práci druhému automobilu.Stalo sa to tak,že môj otec jazdí na nákladnom aute a v práci spôsobil automobilovú nehodu,resp. zachytil nákladným autom osobné vozidlo,riešilo sa cez policajtov pokutou.Stalo sa to pred Vianocami,škoda bola riešená cez zákonnú havárijnú poistku zamestnávateľa.Predvčerom sa ozval majiteľ osobného auta,že poisťovňa mu zaplatila len 1000 eur,pričom on dal za opravu 1540 eur,s tým,že on má malé 4-ročné dieťa a on potrebuje tých 540 eur doplatiť,lebo je škodný.Ak mu ich nevyplatíme,bude to riešiť súdnou cestou.Chcem sa spýtať,či je to možné,kedže mu poisťovňa škoda vyplatila a odhadla na 1000 eur?Sme povinní mu sumu 540 eur doplatiť?
jahoszmsk
18.02.12,11:48
si myslim že to musí riešiť s poisťovňou, tvoj otec mu nemusí nič platiť. O mesiac by ten človek prišiel zas...:D
jolana11
18.02.12,11:50
Ďakujem za odpoveď,som rovnakého názoru,išlo tam len o oškretý bok a poničený blatník a neskôr tvrdil,že má auto na ,,totálku,, :-D
jahoszmsk
18.02.12,11:55
Lebo má niekoho v servise a snažia sa na vás zarobiť. Veď on nech sa naťahuje s poisťovňou, že prečo mu likvidátor uznal len takú škodu. A ešte jedna maličkosť, každú nehodu, aj oškretý lak, si treba pre vlastnú potrebu odfotiť. Práve kôli takým prípadom.
jolana11
18.02.12,17:43
Pán to bude riešiť súdnou cestou,lebo on si to zisťoval,že s poisťovňou to nič nemá,má nejakú šancu?
jahoszmsk
18.02.12,17:49
Prečo mu potom poistovna vyplatila 1000 eur, ked s tym nic nema?
jolana11
18.02.12,17:52
Myslím to doplatenie,lebo poistovna mu vyplatila 1000 eur a on platil za opravu 1500 eur,išlo o asi 10-rocne auto.
jahoszmsk
18.02.12,17:58
Ale prevadzkovatel vozidla nie je tvoj otec, ale firma kde robi, vsak? Aj preco by mal platit, ked na take veci je Zakonna poistka.
jolana11
18.02.12,18:07
presne tak,prevádzkovateľ je firma,kde pracuje,ale práve nám písal sms citujem: ,,Z dovodu neuhradenia rozielnej sumy vzniknutej skody,ktoru ste mi sposobili nedbanlivostou,podavam na vas podanie sudnou cestou o uhradu rozdielu dlznej sumy 540 eur,pls uroky,nahradu ostatnych skod (usly cas,zisk),advokata a naklady spojene s podanim tejto veci na sud. Uvedene vam davam na vedomie,sms bude uchovana pre ucely dokazu pozadovania sumy s umyslom o mimosudne vyrovnanie,ktore odmietate."
Vzladom nato,ze auto bolo firemne nemal by vyzadovat sumu od majitela auta?
jahoszmsk
18.02.12,18:10
Ved otec uz bol potrestany, ved mu za sposobenie nehody dali pokutu policajti. Nepise ze kolkopercentne uroky???
jolana11
18.02.12,18:14
Ano bol,dostal pokutu 60 eur,nie nepisal,len to,co som sem napisala.
jahoszmsk
18.02.12,18:32
"Povinné zmluvné poistenie kryje za poisteného všetky škody, ktoré sú spôsobené prevádzkou motorového vozidla iným osobám. Poisťovňa poskytuje krytie proti škode spôsobenej na zdraví, živote a majetku iného. Ak si vodič poškodí vlastné vozidlo, odškodnenie z povinného zmluvného poistenia nezíska, poistné plnenie by však bolo možné z havarijného poistenia. Poškodený dostane zo zákonného poistenia v prípade majetkovej škody len skutočnú škodu, ktorá mu vznikla. To znamená, že z hodnoty vymenených vecí, náhradných dielov a pri totálnom poškodení vecí sa stanovuje poistné plnenie odpočítaním amortizácie."
jolana11
18.02.12,18:36
Pred chvílou som niekde citala,ze v pripade,ze vinnik bude musiet zaplatit rozdiel,tak si ho moze vymahat od poistovne.A nevideli sme ani ziaden doklad o cene opravy.nevidim dovod,aby sme mu nieco platili.
jahoszmsk
18.02.12,18:39
vinnik nikdy nic nezaplati z vlastneho vrecka ... v okamihu kedy si vinnik splni zakonne povinnosti (nema dlzne poistne, nepozil alkohol, nahlasil udalost do 15 dni) je z hry vonku, od tej chvile je to uz len medzi poskodenym a poistovnou... ak poskodeny nie je spokojny, moze zalovat priamo poistovnu
aj keby mal alkohol a dlžné poistné je z hry vonku... v podstate mu stačí nahlásiť, že spôsobil škodu a môže sa začať naťahovať poškodený s poisťovňou... alkohol a podobné veci si následne rieši poisťovňa so svojim klientom...
Kôli tomu vymysleli aj havarijne poistenie.
jolana11
18.02.12,18:42
tak prečo sa chce sudit prave s otcom?nebol pod vplyvom alkoholu a riadne si plati aj poistku voci zamestnavatelovi.ten pan tvrdil,ze s poistovnou to uz nema nic spolocne,ze chce peniaze od nas.Ale plati tam nad 3 roky stare auta aj amortizacia.
jahoszmsk
18.02.12,18:45
poistku Škoda spôsobená zamestnávateľovi pri výkone povolania? Tá s tým nemá podľa mňa nič. Aj ked mas zdravotne pripoistenie, zlomis si ruku, poistovna povie ze Ti da 500eur, tak to musis respektovat. Alebo sa s nimi sudit, ze preco Ti nedali 600.
jolana11
18.02.12,18:48
Bolo to vyplatene zo zamestnavatelovej havarijnej poistky.takze nie je ziaden vazny dovod na obavy?ma teda vobec nejaku sancu?
jahoszmsk
18.02.12,18:58
ale havarijna poistka a PZP su dve veci.
precitaj si toto: http://www.porada.sk/archive/index.php/t-154032.html
jolana11
18.02.12,19:10
Škoda bola riešená cez PZP.Ďakujem za odkaz,už som ho čítala:-)Ale asi nie moc pozorne,lebo mi ušla práve tá časť,že vinník je hry vonku.Ďakujem za rady,moc mi pomohli,už len čakať,ao sa to vyvinie :D
jahoszmsk
18.02.12,19:14
jolana11
18.02.12,19:21
Zaujímavý článok,škoda,že si neprečítal dotyčný pán,predtým ako k niekomu chodil na rozumy,uložím si ho.Ešte raz ďakujem.
Ice dive
18.02.12,19:30
treba ešte dotyčnému pánovi vysvetliť, či mu hovorí niečo ako bezdôvodné obohatenie... nakoľko požaduje niečo na čo nemá nárok... vznikla mu škoda na 10 ročnom vozidle, on si ho dal opraviť novými dielmi t.j. šlo o zhodnotenie vozidla... ktoré so škodou nemá nič spoločné, vznikla mu škoda 1000 € on si však auto opravil novými dielmi čo stále 1540 € to je jeho strata, ak by šiel do neautorizovaného servisu resp. riešil vec použitými dielmi ešte by aj zarobil...
jolana11
18.02.12,19:38
Pán sa ohrádzal tým,že má doma 4-ročné dieťa a musí ho živiť a otec mu pod hrozbou sudu prislubil,ze mu to zaplati.
Ice dive
18.02.12,19:58
no a čo keď má niekto 4 ročné dieťa... sirôt sú plné domovy... hej škoda sa stala, je to smutné, ale pán mal mať buď havarijné poistenie, alebo riešiť škodu inak... nech sa pán ide kludne súdiť, nakoľko PZP sa odškodňuje podľa občianskeho zákonníka kde sa platí skutočná škoda a tá bola 1000 € keďže blatník bol už 10 ročný, na lak a prácu sa amortizácia nevzťahovala, pán si neuvedomuje, že to čo požaduje je bezdôvodné obohatenie... ak by to otec chcel hnať ďalej mohol by zas pánovi poslať sms že podal na neho trestné oznámenie za obťažovanie, vyhrážanie zastrašovanie, vydieranie...
majkii
18.02.12,20:32
Na mieste tvojho otca by som postupoval nasledovne

1) Listom poškodenému by som oznámil, že vec o náhradu rozdielu medzi vyplateným poistným plnením a vynaloženými prostriedkami na opravu, ktorý požaduje, postupuje poisťovni. V liste by som pripomenul, že si splnil zákonné povinnosti a plnú výšku škody vrátane vzniknutého rozdielu si má uplatniť v poisťovni, v ktorej bolo motorové vozidlo poistené.

2) Poisťovni by som listom oznámil, že poškodený si dodatočne uplatňuje rodziel mezi plnením a nákladmi na uvedenie poškodenej veci do pôvodného stavu. Zároveň by som požiadal poisťovňu o právne zastupovanie, nakoľko si poškodený uplatňuje náhradu od škodcu.

Netreba sa nechať zastrašiť súdom. Je zrejmé, že poškodený nechce ísť do sporu s poisťovňou čo je preňho škoda. Proti poisťovni by rozhodne mal podať žalobu ak sa skutočne chce domôcť celkovej náhrady škody. V čechách majú združenie, ktoré zatupuje poškodených v sporoch s poisťovňami o nedostatočné vyplatenie poistného plnenia http://www.pomocposkozenym.cz/pravni-poradenstvi . Toto by poškodenému skôr pomohlo.
jolana11
19.02.12,07:48
Bohužiaľ,na dotyčného nemáme adresu,vieme len jeho tel.č. a priezvisko,nakoľko komunikuje s nami len cez sms.
Ľubomír
19.02.12,08:27
Pán sa ohrádzal tým,že má doma 4-ročné dieťa a musí ho živiť a otec mu pod hrozbou sudu prislubil,ze mu to zaplati.

To nech nerobí v žiadnom prípade. Poškodený si musí riešiť problém s poisťovňou. Jeho 4-ročné dieťa nemá nič spoločné s autonehodou. V prípade neodbytnosti poškodeného nech sa tvoj otec obráti na policiu.
jolana11
19.02.12,08:52
To,že má 4-ročné dieťa použil ako argument,že musel zaplatiť navyše 540 eur a to dieťa musí živiť,čiže nemá peniaze nazvyš.
ivka70
19.02.12,09:18
To,že má 4-ročné dieťa použil ako argument,že musel zaplatiť navyše 540 eur a to dieťa musí živiť,čiže nemá peniaze nazvyš.

To je klasicky sposob vydierania .. . musi zivit dieta.
Mohol celu opravu riesit inak, cez poistovnu si dat odhadnut vysku opravy a dat si vyplatit cenu .. a opravu realizovat v neznackovom servise ... este by bol ziskovy ...
takto sa skutocne snazi o neopravnene obohatenie.
Otec ma peniaze navyse????

A dalsia vec, keby hned chcel riesit nahradu skody, musle by ju riesit so zamestnavatelom tvojho otca, nie priamo s nim.
Zamestnavatel by potom hohol od otca ziadat nahradu za skodu, ktoru mu svojim konanim sposobil.
Ale ziadat priamo peniaze od otca nemoze.

Ak komunikuje len cez SMS, tak SMS ignorujte.
jahoszmsk
19.02.12,09:37
Veď ho požiadajte o kopiu faktury zo servisu. Alebo sa s nim vobec nebavte.
jolana11
19.02.12,11:01
Pripadá mi to tak,že si uzmyslel narazil som na somára,s ktorým vybabrem.neviem ako dlho trvá,kým poisťovňa vyrieši poistnú udalosť,ale stalo sa to v polovici decembra,tak sa mi to zdá dosť dlhá doba,kým sa ozval,že je škodný.Keď sme sa zmienili,že si to má riešiť cez poisťovňu,hneď nás stopol,že si to zisťoval,že to bude riešiť len s nami súdne.Neviem,či vôbec nejakú faktúru na 1540 eur má,lebo hneď navrhoval splátky,či si ju nedá neikde dodatočne vystaviť,kedže sme sa,ako on tvrdil,nechceli mimosúdne vyrovnať.
Ice dive
19.02.12,11:09
no tak nech to rieši súdne... vy riešte súdne jeho vydieranie...

reálne má šancu 50:50 že uspeje... ale držiteľ vozidla je povinný mať poistenie na škody, ktoré s autom spôsobí... to ste mali, zákon hovorí, že sa uplatňuje a odškodňuje skutočná škoda t.j. dostal zaplatenú prácu, lak a hodnotu 10 ročných dielov... poisťovňa ho inak neodškodní, preto sa s ňou baviť nechce, lebo by ho rýchlo poslali ta tam... preto to skúša na Vás či sa zľaknete súdu alebo nie... to že sa on rozhodol riešiť udalosť cez značkový servis, je jeho rozhodnutie nie Vaše, preto znáša aj rozdiel v hodnote medzi novým a 10 ročným dieľom...

ak by auto predával a dostal o 540 € viac vďaka tomu, že má prelakovaný bok... utekal by sa podeliť s Vašim otcom??? ďalšia vec, v akom stave boli diely pred nehodou... 10 ročné auto nie je nové, t.j. možno tam boli už aj volajaké preliačeniny a pod predtým... t.j. diel bol bez hodnoty... a teraz sa má zaplatiť???
jahoszmsk
19.02.12,11:18
Na mieste tvojho otca sa ukludnim, aj tak on nie je prevadzkovatel vozidla ale jeho zamestnavatel, takze nema sa s nim vobec o čom bavit. Nech ten pán posle taku smsku šéfovi tvojho otca, že čo on na to. :D
jolana11
19.02.12,11:51
Myslím,že šéf by poslal kade ľahšie,nakoľko škoda bola prostredíctvom jeho pisťovne likvidovaná.Máte pravdu,asi snažil využiť dopravnú nehodu nato,aby si vynovil auto.
jahoszmsk
19.02.12,11:55
Ale on si nevynovil auto, len oprava ho stála viac ako mu dala poisťovňa. Preto má väčšina ľudí aj Havarijné poistenie.
jolana11
19.02.12,11:56
Aj tak by sa to dalo nazvať;)
jahoszmsk
19.02.12,12:00
Likvidátor poisťovne mu uznal 1000 eur, tak vedel že ak mu servis zaúčtuje viac, že to zaplatí zo svojho. A čo ak auto ani nieje opravené ešte.
jolana11
19.02.12,12:02
To vie asi len on,napriek tomu si bude nárokovať ušlý zisk,čas,súdne trovy,advokáta a aj úroky.
jahoszmsk
19.02.12,12:06
Ušlý zisk z čoho? Nič si nebude nárokovať, to potom môžu PZP celkom zrušiť, keby to tak fungovalo.
jolana11
19.02.12,12:17
Neviem z čoho,že on si to pozisťoval a viac sa s nami ani nebavil,len poslal tú sms,čo som sem včera prepísala
Ice dive
19.02.12,14:47
To vie asi len on,napriek tomu si bude nárokovať ušlý zisk,čas,súdne trovy,advokáta a aj úroky.


blbosť ako traky... ušlý zisk, musí vedieť preukázať príčinnú súvislosť s nehodou... ak nie je podnikateľ... zisk nemal.. t.j. nemal by ho ani pri nehode... ušlý zisk by sa preplácal, len za čas, kedy by bolo vozidlo v oprave a nemohol by na ňom jazdiť... bežná parkovacia škoda sa opravuje 5 pracovných dní... a za ten čas by mu poisťovňa preplatila aj náhradné vozidlo... t.j. ak sedel doma a prdel do gauča a nezobral si auto z požičovne čo by mu poisťovňa na čas opravy preplatila... tak žiaden zisk neušiel.... zaujímalo by ma ako chce zdôvodňovať ten rozdiel, lebo poisťovne sa riadia občianskym zákonníkom, ktorý hovorí jasne... prepláca sa skutočná škoda t.j. cena x ročných dielov.. ak by sa odškodňovalo tak ako pán požaduje nebol by priemerný vek áut v SR 15 rokov, ale behali by tu samé funglovky lebo každý by si pri škode na aute uplatnil cenu nového...