kicky
18.02.12,16:03
Dobrý deň. Mam podla mna dost komplikovanu otazku tak neviem ci mi bude na nu niekto vediet odpovedat.Posnazim sa ju co najlepsie podat.

Chcem svojej dcere predat dom v mesiaci marec v osobnom vlastnictve ktory som nadobudla darovanim v roku 2008 v pomere 4/6 od mami 1/6 od brata a 1/6 od sestry. 4.2.2008 uz bol teda cely dom moj na mna napisaný. Dcere by som ho aj darovala ale potrebuje si zobrat hypoteku na jeho rekonstrukciu v sume 25000€ a kedze ma narok na statnu premiu tak to chceme vyuzit spravime to tak ze pre banku to bude ako "nadobudnutie nehnutelnost". Problem nastava v dani z prijmu. Nesplnam ani jednu podmienku na oslobedenie od dane (to uz mam nastudovane) tekze by som mala zaplatit dan cca 4700€ co je neskutocne vela a v takom pripade by sa neoplatila ani hypoteka pre mladých. Viem ze si nejakym sposobom mozem odratat do danoveho priznania "nadobudaciu cenu" aj ked som dom dostala darovanim darovacimi zmluvami v hore uvedenom pomere a kedze hodnota domu je cca 60000€ a ja ho predam za 25000€ potrebujem aby mi to vyslo tak ze nebudem musiet platit dan. Neviem vsak ako cenu domu v case darovania urcit kedze v darovacich zmluvach cena nie je spomenuta nikde. Viem ze to vie znalec urcit aj spetne. (cenu domu v roku 2008). Dalsi problem je ten ze mamine 4/6 boli v case darovanie mne oslobodene od dane kedze dom vlastnila 15rokov,ale dalsie 2/6 neboli oslobodene od dane v case darovania mne. Ako sa postupuje v takomto pripade? Mam si dat spravit spetne znalecky posudok na dom aby som vedela hodnoverne vydokladovat hodnotu domu v case darovania teda v roku 2008? Aku "nadobudaciu cenu " si mozem odratat v danovom priznani? Mozem si nadobudaciu cenu odratat tie mamine 4/6 ktore v case darovania mne boli oslobodene od dane? 4/6 by v takomto pripade bolo 40000€ a dan by mi vysla 0 kedze dom som "predala" za 25000€? Popisal by som vam sem aj cely postup ako to bolo este predtim,preco je to tak podelene ale je to dost komplikovane na vysvetlenie.Kazdopadne dakujem kazdemu za odpoveď. S pozdravom.