svk_businessman
18.02.12,15:33
Ahojte, chcel by som sa spytat ci je niekde v zakone pisane ze ucast na prednaskach je povinna. A ak to tam nie je pisane znamena to ze tam nemusim chodit?
A ak su povinne tak je nejako definovane ze kolko krat mozem mat absenciu na prednaske? Lebo je to cele na hlavu padnute, ucitelia mozu vymeskat kolko chcu, aj polovicu hodin do semestra a dostavaju za to este aj plat a student ked vynecha 2 krat tak moze mat z toho este aj probelmy, toto neni normalne... Diky za odpovede.
bobino38
21.02.12,11:07
V zákone to nikde nie je, ale každá VŠ má svoj štatút a každa fakulta tak isto. Na jednotlivých stránkach VŠ sa dozvieš viac...
myara
21.02.12,11:16
Ahojte, chcel by som sa spytat ci je niekde v zakone pisane ze ucast na prednaskach je povinna. A ak to tam nie je pisane znamena to ze tam nemusim chodit?
A ak su povinne tak je nejako definovane ze kolko krat mozem mat absenciu na prednaske? Lebo je to cele na hlavu padnute, ucitelia mozu vymeskat kolko chcu, aj polovicu hodin do semestra a dostavaju za to este aj plat a student ked vynecha 2 krat tak moze mat z toho este aj probelmy, toto neni normalne... Diky za odpovede.

my sme to mali uvedene v studijnom poriadku, dokonca sme mali vsetky prednasky povinne, ziadne mozne absencie sa tam nespominali, takze to potom bolo na prednasajucom, ci studenta ospravedlnil, alebo ho nejako potrestal (najcastejsie nutnost napisat nejaku seminarku, aby mohol byt student pripusteny na skusku), a pamatam si, ze jeden prednasajuci spominal studentku, ktora si musela dany predmet zopakovat o rok
viktorviktor
21.02.12,13:39
ano je to stanovené v zákone o vysokých školách č 131/2002, napr. § 50 vš. zákona v ods 4 písm. k/ určuje ďalšie podmienky študijného programu, ktoré musí študent splniť a určite je tam povinnosť zúčastňovať sa prednášok, všetky predpisy vš vychádzajú zo zákona
Eulalia
21.02.12,16:00
Tá otázka sa mi zdá trochu čudná - ideš na výšku a nechceš chodiť na prednášky? Tak načo si tam potom išiel:eek::confused:
A keď budeš zamestnaný, tiež sa Ti nebude chcieť chodiť do roboty? Učiteľov nerieš, tí majú svojich šéfov, aby ich kontrolovali.
Luky89
22.02.12,10:33
Každá škola má vlastné pravidlá na udelenie zápočtu. Pravidlá sú zakotvené priamo v študijnom poriadku alebo formou nariadený dekana. Tomu zodpovedá aj trest za ich porušenie. Všade musia platiť niejaké tie pravidlá.
svk_businessman
23.02.12,12:00
Tak ked maju platit pravidla tak nech platia pre vsetkych. Ucitel moze studentovi diktovat ze aby chodil na prednasky a kolko krat moze maximalne chybat, ale ked ucitel vymeska polovicu hodin za semester tak to je v poriadku? A este aj za to dostavaju peniaze. To su akoze spravodlive pravidla??

EULALIA - ty si asi nechodila na vysoku skolu vsak? Lebo inak by si vedela ze jedine co sa na tych prednaskach robi je to ze ucitel precita poznamky a to si dokaze aj kazdy sam doma precitat...

VIKTORVIKTOR - v tom § 50 vš. zákona v ods 4 nie je ziadne pismeno k je tam len napisane toto:
(4) Návrh na zaradenie nového študijného odboru do sústavy študijných odborov alebo návrh na inú zmenu sústavy študijných odborov (ďalej len „návrh na zmenu sústavy študijných odborov“) sa podáva na ministerstvo. Návrh podáva spravidla vysoká škola.
ivka70
23.02.12,12:13
Tak ked maju platit pravidla tak nech platia pre vsetkych. Ucitel moze studentovi diktovat ze aby chodil na prednasky a kolko krat moze maximalne chybat, ale ked ucitel vymeska polovicu hodin za semester tak to je v poriadku? A este aj za to dostavaju peniaze. To su akoze spravodlive pravidla??

Ano, ucitel moze, on sa zodpoveda svojmu nadriadenemu, nie tebe.
A aj ked budes zamestnany, tak ti bude nadriadeny diktovat, co a ako mas robit, ale ty jemu to diktovat teda nebudes.
Co to ma spolocne so spravodlivostou?

EULALIA - ty si asi nechodila na vysoku skolu vsak? Lebo inak by si vedela ze jedine co sa na tych prednaskach robi je to ze ucitel precita poznamky a to si dokaze aj kazdy sam doma precitat...

To nerobi kazdy ucitel a ak taky je, mas pravo ako student sa na neho stazovat a ziadat riadnu vyucbu. Vyuzivas tuto svoju zakonnu moznost?

VIKTORVIKTOR - v tom § 50 vš. zákona v ods 4 nie je ziadne pismeno k je tam len napisane toto:
(4) Návrh na zaradenie nového študijného odboru do sústavy študijných odborov alebo návrh na inú zmenu sústavy študijných odborov (ďalej len „návrh na zmenu sústavy študijných odborov“) sa podáva na ministerstvo. Návrh podáva spravidla vysoká škola.

Zakon o vysokych skolach by si tak ci tak mal mat nastudovany a staci sa pozriet o paragraf dalej, teda na 51. Mozno Viktor cerpal z verzie pred novelizaciou. Na platnosti to vsak nic nemeni ..ten paragraf tam je.


Pozri, chces studovat, mas nejake zakonne prava a aj povinnosti. tie si nastuduj a dodrziavaj, nic viac a nic menej.
Macka
23.02.12,12:28
áno, mali by pravidlá platiť pre všetkých.... Ja študujem externe a je pravda, že sa stane, že profesor nepríde ani nie tak na prednášku, ale na cvičenie. To sa teda stáva. U nás na škole účasť na prednáškach nik poriadne nekontroluje, dokonca niektorí vyučujúci na začiatku prednášky sami navrhnú, že koho to nezaujíma môže odísť.Zato účasť na cvičeniach je povinná. Ja si ale svoje štúdium platím, takže si ho vážim a na prednášky chodím. Je pravda, že niektorí prednášajúci len odcitujú čo majú v slidoch aj to staré niekoľko rokov, ale ja sa snažím aspoň niečo si z prednášky odniesť, aby som toho potom mala menej.Je pravda, že pracovať a popri tom študovať, / ak to teda beriete poctivo ako ja/ je veľmi, veľmi náročné. Ja si ale svoje štúdium vážim, je to môj splnený sen, ktorý som si pri malých deťoch nemohla dovoliť. Teraz síce budem mať čas na štúdium pretože som prišla o prácu, len či bude na štúdium to teda neviem. Zatiaľ bojujem. A niektoré prednášky sú zaujímavé, nevravím, že všetky, ale stalo sa, že sme profesorovi aj tlieskali, pretože urobil super prednášku.A tiež sa teším na spolužiakov a spolužiačky.Sme taký dobrý tím. Dúfam, že nie som veľmi mimo témy.Ak áno, sorry.

Tak ked maju platit pravidla tak nech platia pre vsetkych. Ucitel moze studentovi diktovat ze aby chodil na prednasky a kolko krat moze maximalne chybat, ale ked ucitel vymeska polovicu hodin za semester tak to je v poriadku? A este aj za to dostavaju peniaze. To su akoze spravodlive pravidla??

EULALIA - ty si asi nechodila na vysoku skolu vsak? Lebo inak by si vedela ze jedine co sa na tych prednaskach robi je to ze ucitel precita poznamky a to si dokaze aj kazdy sam doma precitat...

VIKTORVIKTOR - v tom § 50 vš. zákona v ods 4 nie je ziadne pismeno k je tam len napisane toto:
(4) Návrh na zaradenie nového študijného odboru do sústavy študijných odborov alebo návrh na inú zmenu sústavy študijných odborov (ďalej len „návrh na zmenu sústavy študijných odborov“) sa podáva na ministerstvo. Návrh podáva spravidla vysoká škola.
avalik
23.02.12,12:31
Tak ked maju platit pravidla tak nech platia pre vsetkych. Ucitel moze studentovi diktovat ze aby chodil na prednasky a kolko krat moze maximalne chybat, ale ked ucitel vymeska polovicu hodin za semester tak to je v poriadku? - mozes sa stazovat na prislusnych miestach a ziadaj nahradne vyucovanie
A este aj za to dostavaju peniaze. To su akoze spravodlive pravidla?? a ze tebe sa nechce chodit na prednasky a z dani sa ti plati zdravotne poistenie, rodicia na teba poberaju pridavky, ... to uz je v poriadku? Co ine mas na robote ako chodit do skoly a ucit sa?

EULALIA - ty si asi nechodila na vysoku skolu vsak? Lebo inak by si vedela ze jedine co sa na tych prednaskach robi je to ze ucitel precita poznamky a to si dokaze aj kazdy sam doma precitat...
v niektorych povolaniach sa da robota urobit aj doma a napriek tomu sa chodi do prace :)

VIKTORVIKTOR - v tom § 50 vš. zákona v ods 4 nie je ziadne pismeno k je tam len napisane toto:
(4) Návrh na zaradenie nového študijného odboru do sústavy študijných odborov alebo návrh na inú zmenu sústavy študijných odborov (ďalej len „návrh na zmenu sústavy študijných odborov“) sa podáva na ministerstvo. Návrh podáva spravidla vysoká škola.


§ 71
Povinnosti študenta


(1) Študijné povinnosti študenta vyplývajú zo študijného programu, ktorý študuje, a zo študijného poriadku.

(2) Študent je povinný dodržiavať vnútorné predpisy vysokej školy a jej súčastí.
viktorviktor
23.02.12,13:05
Je vidieť že si pokročil vo vedomostiach, za ten § 50 sa ospravedlňujem, je to zo staršieho zákona, ale iste si našiel

§ 60
Formy a metody štúdia

(2) Dennú formu štúdia charakterizuje denná účasť študenta na vzdelávacích činnostiach
svk_businessman
26.02.12,15:34
Dobre tak asi teda su tie prednasky povinne ale kolko krat ich mozem vynechat?? Nie je to niekde urcene ze kolko krat mozem chybat? To si moze ucitel stanovit kolko chce on??

A preco si tu tak velmi zastavate sucasny skolsky system ked ten je na katastrofalnej urovni. Nepiste sem uz take prispevky ze Pozri, chces studovat, mas nejake zakonne prava a aj povinnosti. tie si nastuduj a dodrziavaj, nic viac a nic menej. Ano mam nejake prava a povinnosti ale s tymi ja nesuhlasim, ja som ich nenavrhoval ani neschvaloval tak preco ich musim dodrziavat ked su zle napisane!!! Nie je predsa normalne aby ucitel stanovoval ziakovi ze moze maximalne 2 krat chybat na prednaskach a ucitel si nepride aj na polovicu hodin na cvicenia napr, povedzte mi za co potom dostavaju ti ucitelia plat??? Pretoze najbeznejsia vyhovorka, si na vysokej skole, ked niecomu nerozumies nauc sa sam, tak za co potom dostavaju ti ucitelia peniaze ked sa to mame ucit aj tak sami? Za to ze precitaju prednasky z prezentacie, napisu otazky pre test a potom to po nas opravia??? Mne to nevadi ze nedojdu na hodinu, pre mna je to len dobre ale nech potom nediktuju ze kolko krat mozem ja maximalne chybat alebo nie ked oni si mozu chybat kolko krat sa im zachce a prave oni by mali byt ti ktori by to mali dodrziavat pretoze to je ich robota a su za to plateny!!!
zlatica76
26.02.12,15:47
Chlapče, chlapče.... ty si ale riadne vy.....

Citujem:
Ano mam nejake prava a povinnosti ale s tymi ja nesuhlasim, ja som ich nenavrhoval ani neschvaloval tak preco ich musim dodrziavat ked su zle napisane!!! -
nuž, ani ja nesúhlasím s daňovými zákonmi, tiež ich nemám dodržiavať???? A nenavrhovala som a ani neschvaľovala drvivú väčšinu (vlastne všetky) zákony, a musím dodržiavať všetky, dokonca aj tie, ktoré si navzájom odporujú (a áno, sú aj také!!! A čo mám v takejto situácii robiť?) Nezamýšľaj sa nad tým, život nie je fér!

Už ti tu bolo povedané, že ako vysokoškolák podliehaš určitým zákonom a to nielen všeobecne platným ale "miestnym", t.j. platným pre danú školu.
Učiteľov nerieš - tí majú svojich nadriadených. Ak ti nevyhovujú, sťažuj sa na škole.
Ak nechceš chodiť na prednášky, nechoď, ale potom si znášaj následky.
Čo budeš robiť v robote, ak ti šéf ráno povie, že musíš zostať v robote do 18.00 hod a ty už máš nejaký program? Odídeš, zostaneš? Ak odídeš, pravdepodobne si skončil...

A samoštúdium je perfektné, aspoň sa naučíš rozmýšľať, lebo to zjavne ešte nevieš.
svk_businessman
26.02.12,16:35
Citujem:
Ano mam nejake prava a povinnosti ale s tymi ja nesuhlasim, ja som ich nenavrhoval ani neschvaloval tak preco ich musim dodrziavat ked su zle napisane!!! -
nuž, ani ja nesúhlasím s daňovými zákonmi, tiež ich nemám dodržiavať???? A nenavrhovala som a ani neschvaľovala drvivú väčšinu (vlastne všetky) zákony, a musím dodržiavať všetky, dokonca aj tie, ktoré si navzájom odporujú (a áno, sú aj také!!! A čo mám v takejto situácii robiť?) Nezamýšľaj sa nad tým, život nie je fér!


A toto vsetko by mohla vyriesit priama demokracia!!! Ale to sa na Slovensku tak lahko nestane pretoze takych ludi ako si ty tu je vela a to su taky ludia ktory sa riadia tym ze zivot nie je fer, ale nic nespravia pre to aby ten zivot bol fer ale len akceptuju vsetky nezmyselne zakony a este ich budu podporovat za to ze par ludi si taketo zakony schvalilo takze to treba dodrziavat aj ked vies ze su to nezmysli!!!!!


Ak nechceš chodiť na prednášky, nechoď, ale potom si znášaj následky.
A aky maju vyznam tie nasledky?? Ved sami ucitelia si tym protirecia ked hovoria ze treba chodit na prednasky a na druhej strane hovoria ze ucte sa doma ste na vysokej skole.



Čo budeš robiť v robote, ak ti šéf ráno povie, že musíš zostať v robote do 18.00 hod a ty už máš nejaký program? Odídeš, zostaneš? Ak odídeš, pravdepodobne si skončil...
Keby mam taku robotu ako vysokoskolsky ucitelia tak by som si do tej roboty vobec nemusel prist keby sa mi zachce ako to robia oni...vieees?
kopretinka
26.02.12,17:02
A ČO OD NÁS VLASTNE CHCEŠ ???
choď robiť a máš po probléme
zlatica76
27.02.12,10:29
Chceš priamu demokraciu? Ono to nie je až taký nezmysel, a dokonca na Slovensku existuje. Platí vo všetkých spoločenstvách vlastnikov bytov a nebytových priestorov (skrátene SVB).

Ak vlastníš byt - koľko krát si sa zúčastnil valného zhromaždenia (ktoré sa musí konať minimálne raz do roka?) Koľkokrát si vedel, o čom vám predseda SVB rozprával? Koľkokrát vlastníci dali podnet na nejaké zlepšenie? Vieš čo všetko obnáša správa domu, aby si sa mohol kvalifikovane k tomu vyjadriť?

Ak nevlastníš byt - skús sa popozerať aj tu na porade, aké problémy priama demokracia prináša predsedom SVB, ktorí chcú niečo zlepšiť v dome (alebo opraviť havarijnú situáciu) a nedarí sa im to, lebo vlastníci neprídu, resp. nehlasujú? Aké sú možnosti predsedu SVB, keď nejaký vlastník sa rozhodne neplatiť, veď ostatní to utiahnu??? Skús sa niekedy zúčastniť takéhoto valného zhromaždenia a uvidíš, že priama demokracia nie je to pravé orechové.

Skús si prečítať dejepis, prečo vlastne máme zastupiteľskú demokraciu. Nesúhlasím s mnohými rozhodnutiami, ale zatiaľ je to skutočne to najlepšie, čo ľudia dokázali vymyslieť. Skús sa zamyslieť nad tým, že na Slovensku máme napr. 1.000.000 obyvateľov tmavšieho razenia. Čo keby tých milión obyvateľov odsúhlasilo vyššie sociálne dávky? Kto na nich bude robiť? Čo bude s krajinou/svetom, keď nikto nebude robiť?

Vysokú školu ťa nikto nenúti robiť - ak nechceš, nechaj tak. Ak chceš chodiť a mať titul, akceptuj a riaď sa zákonmi a internými predpismi školy. V každej krajine platia nejaké zákony. Ešte stále máš druhú možnosť - zamestnaj sa a potom uvidíš, čo je to demokracia v praxi.
viktorviktor
27.02.12,10:57
do výšky len pohoda, klídek, tabáček, žiadna povinnosť, prídu problémy a prídu otázky prečo, niekto začne v 10 a niekto v 20 rokoch
korela
27.02.12,19:48
Máš sa z čoho učiť?
Eulalia
28.02.12,05:53
A toto vsetko by mohla vyriesit priama demokracia!!! Ale to sa na Slovensku tak lahko nestane pretoze takych ludi ako si ty tu je vela a to su taky ludia ktory sa riadia tym ze zivot nie je fer, ale nic nespravia pre to aby ten zivot bol fer ale len akceptuju vsetky nezmyselne zakony a este ich budu podporovat za to ze par ludi si taketo zakony schvalilo takze to treba dodrziavat aj ked vies ze su to nezmysli!!!!!


A aky maju vyznam tie nasledky?? Ved sami ucitelia si tym protirecia ked hovoria ze treba chodit na prednasky a na druhej strane hovoria ze ucte sa doma ste na vysokej skole.

Keby mam taku robotu ako vysokoskolsky ucitelia tak by som si do tej roboty vobec nemusel prist keby sa mi zachce ako to robia oni...vieees?

Nerozumiem, čo vlastne riešiš - že sa Ti nechce plniť si svoje povinnosti, alebo politické zriadenie? Čo má priama demokracia spoločné s tým, že každý má svoje práva a povinnosti? A keď už máš nejaké výhrady, máš možnosť sa ozvať. Každá vysoká škola má predsa svoj akademický senát, kde sú zástupcovia študentov. Tak teda skús tam uplatniť svoje práva.
A nemýľ sa, priama demokracia nie je anarchia. Keby si sa snažil rozširovať si svoj vzdelanostný obzor, už by si to dávno vedel.

A mimochodom, na výšku som chodila a spravila som si aj doktorát.;)
korela
28.02.12,14:13
Je vidieť že si pokročil vo vedomostiach, za ten § 50 sa ospravedlňujem, je to zo staršieho zákona, ale iste si našiel

§ 60
Formy a metody štúdia

(2) Dennú formu štúdia charakterizuje denná účasť študenta na vzdelávacích činnostiach
Kedy majú chodiť študenti na brigády?
Pamätám si prorektorku VŠMU, ako veľmi horlila za platené školstvo. Vraj si zarobia na seba, ako príklad uviedla USA. Pár rokov po revolúcii. Teraz je tu situácia ešte horšia. Nech sa mladí sústredia na štúdium, vzdelávajú sa v jazykoch, bez nich sa nepohnú. Ak začnú pracovať, čakajú ich iné povinnosti.
svk_businessman nepoznám, neviem čo ho všetko viedlo k napísaniu svojej otázky, ale asi nejaký vážny dôvod mal.
Kvalita nášho školstva je aká je, rozdiel v ich kvalite škôl je značný, a chváliť sa titulmi pred a za z niektorých škôl je doslova úsmevné, ak nie tragické.
Dúfam, že z ješitnosti nepribudne po kopretinke a zlatici76 tretí súhlas za uzavretie témy.
Ja som sa ho spýtala, či sa má z čoho učiť, pretože je odbor na Slovensku, kde nemajú žiadne svoje skriptá, študenti všetko učivo iba z prednášok. Plus vysedávanie v knižniciach. Tam vôbec neprichádza do úvahy, neprísť na prednášku. Celých 5 rokov. A vôbec to pritom nie je až tak nutné. A nie je to nejaká novozaložená škola.
Takže nie je titul ako titul ani zďaleka.
A k otázke ozvať sa, dobré viete aké je to v praxi. Nereálne zatiaľ.
korela
28.02.12,14:20
A ČO OD NÁS VLASTNE CHCEŠ ???
choď robiť a máš po probléme
Čaká na odpoveď, koľko prednášok môže vynechať. Prečo ho posielaš zo školy preč?
viktorviktor
29.02.12,10:04
svk_businessman na brigádu nepôjde k čomu je účet, skriptá považuje za mučidlo - škripec