kalkulka
03.02.06,07:26
A máme problém. V roku 2005 k nám došli tuzemské faktúry za medzinárodnú prepravu. Keďže naši kolegovia napadli výšku fakturácie, samozrejme faktúry držali u seba. Fa neboli naúčtované v r. 2005. Keďže partner uznal reklamáciu výšky fakturovanej sumy, vystaví nám dobropis k pôvodným plneniam samozrejme v r. 2006 pravdepodobne vo februári. Bol by podľa vás správny následovný postup? Faktúry by sme zaúčtovali do januára alebo februára 326/321. Dobropis -326/-321. A v roku 2005 účtovačky by vyzerali následovne. 518/326 - faktúry a dobropis -518/-326. Aký máte na to názor? DPH by sme si odrátali rozmýšľam, že asi všetko vo februári. To je strašné zo zábudlivcami.
Gituška
03.02.06,06:29
tak ináč to ani podľa mňa nemôžeš urobiť
Jana Acsová
03.02.06,07:29
Aké máte zdaňovacie obbobie? Mesačné alebo štvrťročné?
Jana Acsová
03.02.06,08:56
Po úprave a konkretizácii zadania:
http://www.porada.sk/showthread.php?p=177233#post177233
kalkulka
03.02.06,09:31
Sme mesačný platcovia DPH.
ALBO
03.02.06,10:03
Pzrite si dátum dodania a doručenia na vašej Fa, skorší datum ako december môže byť dodatočne daň na vstupe
kalkulka
03.02.06,10:17
Problém je ale v tom, že uvedené faktúry sú : jedna október 2005 a druhá november 2005. Nakoľko sme mesačný platcovia DPH, nemyslím si, aby som si mohla uplatniť odpočítanie dane v zdaňovacom období december 2005. Možno január áno, lebo v zákone o DPH je podmienka na uplatnenie odpočítania dane, že ju mám v daňovej evidencii v čase podania daňového priznania k DPH. Do 25. februára túto faktúru môžem zaúčtovať a teda dostať do evidencie DPH. Vadí mi na tom iba fakt, kedy bolo uskutočnený účtovný prípad a to je pravda, že dodanie služby bolo v októbri a novembri 2005 a toto nemám premietnuté v účtovníctve. Všetko ovplyvnil fakt, že uvedené faktúry sa nedostali k našej účtovníčke. Preto si myslím, že ak sme o predmetných faktúrach neúčtovali ani do podania daňového priznania k DPH za mesiac december, nemôžem si predsa ani odpočítať DPH zo spomínaných faktúr. Otázka je či účtovať na prelome rokov 321 alebo 326, ak faktúry budú zaevidované v januári roku 2006. Ak by som použila účtovanie v starom roku 518/321 a samozrejme 343/321, tak mi ostane v decembri neodpočítaná DPH a to čím budem obhajovať, akými dôkaznými prostriedkami, že som si uvedenú fa neodpočítala v zdaňovacích obdobiach ku ktorým patrili?
ALBO
03.02.06,13:21
Problém je ale v tom, že uvedené faktúry sú : jedna október 2005 a druhá november 2005. Nakoľko sme mesačný platcovia DPH, nemyslím si, aby som si mohla uplatniť odpočítanie dane v zdaňovacom období december 2005. Možno január áno, lebo v zákone o DPH je podmienka na uplatnenie odpočítania dane, že ju mám v daňovej evidencii v čase podania daňového priznania k DPH. Do 25. februára túto faktúru môžem zaúčtovať a teda dostať do evidencie DPH. Vadí mi na tom iba fakt, kedy bolo uskutočnený účtovný prípad a to je pravda, že dodanie služby bolo v októbri a novembri 2005 a toto nemám premietnuté v účtovníctve. Všetko ovplyvnil fakt, že uvedené faktúry sa nedostali k našej účtovníčke. Preto si myslím, že ak sme o predmetných faktúrach neúčtovali ani do podania daňového priznania k DPH za mesiac december, nemôžem si predsa ani odpočítať DPH zo spomínaných faktúr. Otázka je či účtovať na prelome rokov 321 alebo 326, ak faktúry budú zaevidované v januári roku 2006. Ak by som použila účtovanie v starom roku 518/321 a samozrejme 343/321, tak mi ostane v decembri neodpočítaná DPH a to čím budem obhajovať, akými dôkaznými prostriedkami, že som si uvedenú fa neodpočítala v zdaňovacích obdobiach ku ktorým patrili?

Z toho čo píšete mi vyplýva, že nemáte problém tento doklad zaevidovať do knihy došlých FA v januári(dať na neho januárovú pečiatku doručenia do Fy)Ak by to tak bolo ták nárok na odpočet máte v januárovom DP a potom by to šlo aj cez tie nevyfakturované. Alebo nie?
Jana Acsová
03.02.06,16:02
Problém je ale v tom, že uvedené faktúry sú : jedna október 2005 a druhá november 2005. Nakoľko sme mesačný platcovia DPH, nemyslím si, aby som si mohla uplatniť odpočítanie dane v zdaňovacom období december 2005.
Z uvádzaných faktúr môžete uplatniť právo na odpočítanie dane nasledovne:
- októbrové dodanie - za zdaňovacie obdobie 10/2005 alebo 11/2005
- novembrové dodanie - za zdaňovacie obdobie 11/2005 alebo 12/2005
Ak ste tak nestihli a faktúry boli riadne doručené na firmu do termínov na podanie DP za 10 a 11/2005, mali by ste podať dodatočné daňové priznania.


Možno január áno, lebo v zákone o DPH je podmienka na uplatnenie odpočítania dane, že ju mám v daňovej evidencii v čase podania daňového priznania k DPH.
Ak sú splnené podmienky, se faktúry ste riadne obdržali tak ako uvádzam v predchádzajúcom bode, nevychádza mi v žiadnom prípade možnosť odpočítania dane v januári 2006. Tento prípad by pripadal do úvahy iba vtedy, keby ste faktúru obdržali až po termínoch na podanie daňového priznania a zároveň v januári 2006.


Do 25. februára túto faktúru môžem zaúčtovať a teda dostať do evidencie DPH. Do evidencie DPH sa doklad nedostáva zaúčtovaním, ale vyznačením dátumu pre vedenie operatívnej evidencie, ktorý sa spravidla v účtovných softvéroch nazýva napríklad dátum dodania, dátum daňovej povinnosti, dátum pre DPH, dátum zdaniteľného plnenia a pod. Záleží na konkrétnom programe.


Vadí mi na tom iba fakt, kedy bolo uskutočnený účtovný prípad a to je pravda, že dodanie služby bolo v októbri a novembri 2005 a toto nemám premietnuté v účtovníctve. Všetko ovplyvnil fakt, že uvedené faktúry sa nedostali k našej účtovníčke. Preto si myslím, že ak sme o predmetných faktúrach neúčtovali ani do podania daňového priznania k DPH za mesiac december, nemôžem si predsa ani odpočítať DPH zo spomínaných faktúr. .Podmienka zaúčtovania bola ustanovená v § 20a písm. b) v ZDPH platnom do 30.4.2004. Od 1.5.2004 neplatí, že právo na odpočítanie dane uplatňujeme iba v prípade, že daň je zaúčtovaná.
Zároveň uvádzam. Ešte ste nezostavili účtovnú závierku a teda môžete účtovať do účtovného obdobia roka 2005. Čiže ak ste faktúry nezaúčtovali, nič vám nebráni ich zaúčtovať do správneho účtovného obdobia.
Jana Acsová
03.02.06,16:08
Ak by som použila účtovanie v starom roku 518/321 a samozrejme 343/321, tak mi ostane v decembri neodpočítaná DPH a to čím budem obhajovať, akými dôkaznými prostriedkami, že som si uvedenú fa neodpočítala v zdaňovacích obdobiach ku ktorým patrili?Tak ako som uviedla ... dodatočnými daňovými priznaniami. .-(

A poznámka na záver:

Účet 343 je predmetom inventarizácie. Záleží na spôsobe jeho odsúhlasovania. Ak ho odsúhlasujete na daňové priznanie, je potrebné vyčísliť rozdiely oproti priznanej a uplatnenej DPH, zdôvodniť ich a v tom prípade máte účet DPH zinventarizovaný. Nikde nie je napísané, že zostatok účtu 343 a teda účtovníctvo musí súhlasiť na vlastnú daňovú povinnosť (prípadne nadmerný odpočet) vyčíslený za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka. Inventarizáciou zisťujeme, čo tvorí zostatok účtu. Keď vieme zdôvodniť, čo ho tvorí, potvrdíme správnosť zostatku.
Jana Acsová
03.02.06,16:11
... tak mi ostane v decembri neodpočítaná DPH a to čím budem obhajovať, akými dôkaznými prostriedkami, že som si uvedenú fa neodpočítala v zdaňovacích obdobiach ku ktorým patrili?Keby vám tam mal ostať zostatok (čo však nie je váš prípad), ale keby sme predpokladali, že zostatok je opodstatnený tak vaším dôkazným prostriedkom bude napríklad inventúrny súpis týkajúci sa účtu 343.
kacena26
06.02.06,07:04
ja by som sa ešte vratila k tejto téme lebo sa nenozem vymotať s takejto situácie. 11.1.2006 mam dosla fa za spotrebu energie z dátumom dodania služby 31.12.2005, ktorá sa týka r.2005 takze ju zaučtujem v r.2005...
ale problém je v tom že sme ju vratili spat z dovodu o prosbu uhrad na slátky. a ešte doteraz nám ju nevrátili ani neprislo nijaké vyjadrenie. túto fa nenám nikde zaučtovanú lebo ju nenám a sme mesačnými platcami dph.
tak sa chcem spitat ak mi ta Fa pride mapr. 17.2.2006 tak ju možem zauctovat do roku 2005 a mam podat za december 2005 opravné danové priznanie?neviem s akým dátumom mi pride táto fa.
a este dosla mi fa za spotrebu vody 31.1.2006 s odpoctom od 28.10.2005 do 16.1.2006 do ktoreho roku a ako by som to mala zaučtova t aby to bolo ok a kedy man odviest dph.
kacena26
06.02.06,08:20
Nikto mi nevie poradit???
ALBO
06.02.06,08:34
ja by som sa ešte vratila k tejto téme lebo sa nenozem vymotať s takejto situácie. 11.1.2006 mam dosla fa za spotrebu energie z dátumom dodania služby 31.12.2005, ktorá sa týka r.2005 takze ju zaučtujem v r.2005...
ale problém je v tom že sme ju vratili spat z dovodu o prosbu uhrad na slátky. a ešte doteraz nám ju nevrátili ani neprislo nijaké vyjadrenie. túto fa nenám nikde zaučtovanú lebo ju nenám a sme mesačnými platcami dph.
tak sa chcem spitat ak mi ta Fa pride mapr. 17.2.2006 tak ju možem zauctovat do roku 2005 a mam podat za december 2005 opravné danové priznanie?neviem s akým dátumom mi pride táto fa.

Tá fA vám nemôže prísť s iným dátumom dodania ako je 31.12.2005 (meníte len platobné podmienky nie dodacie.) Fa ste vrátili, takže čakáte na novú, právo na uplatnenie dane máte december., keďže je už po 25,januári už ju nemôžete dať ani do decembra ani do januára.
Dáte ju do mesiaca, kedy ju obdržíte (doručenka, prezenčná pečiatka) §51 ods.2 v riadnom DP.
Neplette si pojmy opravné a dodatočné DP.Opravné podávate do termínu podania t.j. do 25. (napr. ak ste podali riadne 23. a 25. ste prišli na chybu, ešte 25, stihnete podať opravné. 26. už opravujete dodatočným.


a este dosla mi fa za spotrebu vody 31.1.2006 s odpoctom od 28.10.2005 do 16.1.2006 do ktoreho roku a ako by som to mala zaučtova t aby to bolo ok a kedy man odviest dph.

No vy daň neodvediete ale si uplatníte (alebo chcete riešiť refakturáciu,?).
Právo na uplatnenie máte 16.1. Môžete to dať do januára alebo februára.
Náklady musíte alikvotne rozpočítať na oba roky.
kacena26
06.02.06,09:01
ale tá faktura za energiu a aj za vodu sa týka r.2005 takze aj zdanovacieho obdobia december 2005. ja som nova a uctovníčka pred tým uctovala do decembra predchadzajuceho roku aj fa ktoré prisli napr. 20.1.200. a uplatila si dph v decembrovom DP dph.
tak sa chcem ujistitit ci to mozem zauctovat ešte do roku 2005.
ALBO
06.02.06,09:55
ale tá faktura za energiu a aj za vodu sa týka r.2005 takze aj zdanovacieho obdobia december 2005. ja som nova a uctovníčka pred tým uctovala do decembra predchadzajuceho roku aj fa ktoré prisli napr. 20.1.200. a uplatila si dph v decembrovom DP dph.
tak sa chcem ujistitit ci to mozem zauctovat ešte do roku 2005.

Píšete, že fa za vodu vám prišla 31,12.2006. No tak ju už nijako nemôžete dostať do decembra, lebo ste to nestihli do 25. januára.
Píšete, že na nej máte odpočet od októbra do janára, tak alikvotna časť spotreby za 16 dní januára je náklad daňový a účtovný roku 2006.
Fa za elektrinu bude náklad doku 2005, lebo je to vyúčtovanie do 31,12,2005.Ten tam musíte zaúčtovať ak keď ešte nemáte doklad.