Slavno
18.02.12,19:27
Dobrý deň prajem,

veľmi pekne by som Vás chcela poprosiť o radu ohľadom zdaňovania príjmov z predaja domu. Jedná sa o to, že moja sestra, ktorá už viac ako 4 roky žije a pracuje v Anglicku, je spoluvlastníčkou (vo výške 1/2 ) domu, ktorý je umiestnený v SR. Teraz ten dom spolu s pozemkami predávajú a ja neviem, ako postupovať ohľadom dane z príjmov.

Tak ako vyššie píšem, moja sestra je už dlho v Anglicku. Tam aj pracuje (je zamestnaná), tam si platí dane, na Slovensko chodí len cca na týždeň - dva za polrok... Na Slovensku si neplatí žiadne dane. Ale na Slovensku má trvalý pobyt (v Anglicku žije v prenajatom dome) a je aj občiankou Slovenska.

A moja otázka spočíva v tom, či mi viete, prosím veľmi pekne potvrdiť (resp. ma opraviť), že či správne chápem, že:

- moja sestra je teda rezidentom Veľkej Británie (keďže tam teraz žije)
- na Slovensku si zdaňuje len príjmy zo zdroja na území SR (§ 16 zákona o dani z príjmov)
- príjmy z predaja nehnuteľností sú zdaňované v SR aj podľa zákona o dani z príjmov v SR aj podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia.

Tzn. moja sestra bude povinná si podávať daňové priznanie aj na Slovensku z dôvodu, že predala dom na Slovensku.

A ako je to s úhradou za predaj domu? Je to tak, že kupujúci domu musí robiť zabezpečenie dane (§44 zákona o dani z príjmov)? A z akej sumy? Z predajnej ceny alebo z predajnej ceny zníženej o obstarávaciu cenu???

Ako je to, veľmi pekne prosím?

Ďakujem pekne za všetky Vaše rady!
Slavno
18.02.12,19:41
Jej, práve som si uvedomila, že ten dom sestra vlastní viac ako 5 rokov. Takže je to oslobodené od dane z príjmov, prosím? Tzn. žiadne priznanie v SR, prosím? A ani zabezpečovať daň podľa § 44 zákona o dani z príjmov netreba? Je to tak, prosím?

Ďakujem krásne!
Mila123
18.02.12,19:43
pýtala si sa a sama si si aj správne odpovedala....
Anik
18.02.12,20:11
Ale na Slovensku má trvalý pobyt (v Anglicku žije v prenajatom dome) a je aj občiankou Slovenska.
- moja sestra je teda rezidentom Veľkej Británie (keďže tam teraz žije)
podľa mňa nestačí , že tam žije a pracuje už niekoľko rokov - je občiankov SR, má tu trvalý pobyt, jej stred záujmou tiež počítam, že je na Slovensku a teda si myslím , že je povinná na Slovensku podávať DP z celosvetových príjmov a daň platiť nebude - tie príjmy budú vyňaté.
Mila123
18.02.12,20:13
strediskom jej záujmu je SR či VB?
Slavno
19.02.12,07:00
strediskom jej záujmu je SR či VB?

Ja Vám to skúsim opísať - na Slovensku má rodičov, sestru, tetu atď... - veď sa tu narodila a vyrastala...

Ale v Anglicku žije a pracuje, má tam vzťah, súčasných kamarátov, s ktorými trávi voľný čas, navštevuje kurzy v Anglicku, krúžky, záujmové združenia atď....

Tak nie som si istá, na aké otázky si mám odpovedať pri definícií strediska životných záujmov - momentálne je to asi vo VB - na Slovensku sa neplánuje vrátiť a tu bývať a na Slovensku má trvalý pobyt v dome, ktorý sa práve predáva.... Tak neviem, prosím, poradíte, či si má podávať priznania aj v SR?

Ďakujem veľmi pekne!
Slavno
19.02.12,07:19
A ešte by som doplnila, že v SR si neplatí napr. dôchodkové poistenie (to si platí v Anglicku)... Zo sociálky a zo zdravotnej poisťovne v SR je už dlho odhlásená....

A ešte by som doplnila, že na dome, v ktorom má trvalý pobyt v SR, prebieha dlhodobo rekonštrukcia (viac ako 2 roky) - takže tento dom je neobývateľný a tak jediný dom na bývanie má v Anglicku - síce prenajatý, ale žije v ňom....

Dá sa to tak hodnotiť, že "stály byt" má len vo VB, keďže slovenský dom je neobývateľný? Alebo je to tak, že keďže má dom v SR a prenajatý byt v Anglicku, že má "stály byt" vo VB aj v SR a teda musíme ísť na kritérium strediska životných záujmov?

Prosím, pomôžete mi?
Slavno
19.02.12,07:47
Jej, práve som si uvedomila, že ten dom sestra vlastní viac ako 5 rokov. Takže je to oslobodené od dane z príjmov, prosím? Tzn. žiadne priznanie v SR, prosím? A ani zabezpečovať daň podľa § 44 zákona o dani z príjmov netreba? Je to tak, prosím?

Ďakujem krásne!

A prosím, pomôžete mi ešte k tomuto oslobodeniu príjmov z predaja domu podľa § 9?

Ide o to, že sestra nadobudla dom, ktorý predáva, ešte pred 5 rokmi. Ale vtedy bol ten dom iný ako je dnes, pretože na ňom prebiehala rekonštrukcia (prístavba...). Táto rekonštrukcia si vyžiadala aj zmeny domu, aj nové peniaze vložené do domu (počas posledných 2-3 rokov).

Je dôležitá táto zmena z pohľadu dane z príjmov? Od kedy sa počíta tých 5 rokov?

1. Od skončenia rekonštrukcie (keď je dom v takom stave, v akom sa predáva?
2. Alebo od vtedy, keď ho kúpila do svojho vlastníctva ešte nezrekonštruovaný?

Ďakujem krásne za pomoc!
optimistka
19.02.12,08:12
pre účely oslobodenia je rozhodujúce obdobie vlastníctva
Mila123
19.02.12,09:04
5 rokov sa počíta odo dňa vlastníctva nehnuteľnosti......
Slavno
19.02.12,09:47
5 rokov sa počíta odo dňa vlastníctva nehnuteľnosti......


Ďakujem veľmi pekne za pomoc! Tak, prosím, je to teda tak, že príjem z predaja domu má od dane oslobodený (keďže ho kúpila do vlastníctva pred viac ako 5 rokmi), aj keď vlastne druhé poschodie v tom dome stojí len jeden rok? Je to tak, prosím? Je celý príjem z predaja domu oslobodený, však? Prosím pekne o potvrdenie...
Anik
19.02.12,11:02
Slavno ja by som povedala, že je na Slovensku povinná podávať DP za roky späť by som to neriešila -bola by pokuta, ale teraz určite áno a vlastne pokiaľ nemá trvalý pobyt a najbližšiu rodinu v Anglicku - myslím partner -dieťa, alebo papier , že je rezidentom GB tak je povinná podávať aj na Slov. Ak by sa predsa len rohodla vrátiť bude tu mať všetko v poriadku
Slavno
19.02.12,11:46
Slavno ja by som povedala, že je na Slovensku povinná podávať DP za roky späť by som to neriešila -bola by pokuta, ale teraz určite áno a vlastne pokiaľ nemá trvalý pobyt a najbližšiu rodinu v Anglicku - myslím partner -dieťa, alebo papier , že je rezidentom GB tak je povinná podávať aj na Slov. Ak by sa predsa len rohodla vrátiť bude tu mať všetko v poriadku

Nie som si istá, ale myslím, že už bola na tax office a má potvrdenie, že je rezidentom v GB.. No skúsim to zistiť...
A ak by tam mala v Anglicku vzťah (tam žila s priateľom), tak je dôležité, či je to angličan alebo talian alebo slovák či inej národnosti, pre účely stanovenia daňovej rezidencie?

Ďakujem pekne za pomoc!
Slavno
19.02.12,16:59
Ďakujem veľmi pekne za pomoc! Tak, prosím, je to teda tak, že príjem z predaja domu má od dane oslobodený (keďže ho kúpila do vlastníctva pred viac ako 5 rokmi), aj keď vlastne druhé poschodie v tom dome stojí len jeden rok? Je to tak, prosím? Je celý príjem z predaja domu oslobodený, však? Prosím pekne o potvrdenie...

A prosím, je to tak? Prosím...
optimistka
19.02.12,18:21
najskor daj info, ci je rezidentom VB
Slavno
19.02.12,19:20
Bola na úrade v GB a tam jej potvrdili, že je rezidentom GB... Tak si musí každoročne podávať priznania v SR?

Prosím, a ako je to teda s tým zrekonštruovaným domom? Je to oslobodené od dane v SR (ten dom je v SR), je to tak, prosím?
ewita888
19.02.12,19:43
Bola na úrade v GB a tam jej potvrdili, že je rezidentom GB... Tak si musí každoročne podávať priznania v SR?

Prosím, a ako je to teda s tým zrekonštruovaným domom? Je to oslobodené od dane v SR (ten dom je v SR), je to tak, prosím?

už ti bolo odpovedané.. keďže mala nehnuteľnosť vo vlastníctve viac ako 5 rokov, predaj je oslobodený od dane z príjmu, teda sa ani neuvádza do daň. priznania..
Slavno
19.02.12,19:56
už ti bolo odpovedané.. keďže mala nehnuteľnosť vo vlastníctve viac ako 5 rokov, predaj je oslobodený od dane z príjmu, teda sa ani neuvádza do daň. priznania..

Ďakujem veľmi, preveľmi a nádherne za radu!
ELAST
20.02.12,18:21
Prosím Vás veľmi pekne o radu. Aj ja som predala dom v roku 2011. Je to dom 2-poschodový dom (+ pivničné priestory), v ktorom som mala 2 roky bezprostredne pred predajom trvalý pobyt. Prosím o radu, či sa na mňa vzťahuje oslobodenie v súlade so znením § 52j ods. 2 podľa § 9 ods.1 písm. a) účinného do 31.10.2010, ktorý znie:

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"(1) Od dane je oslobodený príjem
a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
...."
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nie som si istá, či to mám oslobodené z dôvodu, že neviem, čo je to "obytný dom s najviac dvoma bytmi".

Ja som predala podpivničený dom s dvoma poschodiami, na ktorom práve prebiehala rekonštrukcia (prestavba ešte nebola v čase predaja skolaudovaná) a neviem, či to spadá pod pojem "obytný dom s najviac dvoma bytmi". Spadá, prosím? Mám to oslobodené od dane z príjmov?

Ďakujem veľmi pekne za pomoc!
ewita888
20.02.12,19:42
Prosím Vás veľmi pekne o radu. Aj ja som predala dom v roku 2011. Je to dom 2-poschodový dom (+ pivničné priestory), v ktorom som mala 2 roky bezprostredne pred predajom trvalý pobyt. Prosím o radu, či sa na mňa vzťahuje oslobodenie v súlade so znením § 52j ods. 2 podľa § 9 ods.1 písm. a) účinného do 31.10.2010, ktorý znie:

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"(1) Od dane je oslobodený príjem
a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
...."
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nie som si istá, či to mám oslobodené z dôvodu, že neviem, čo je to "obytný dom s najviac dvoma bytmi".

Ja som predala podpivničený dom s dvoma poschodiami, na ktorom práve prebiehala rekonštrukcia (prestavba ešte nebola v čase predaja skolaudovaná) a neviem, či to spadá pod pojem "obytný dom s najviac dvoma bytmi". Spadá, prosím? Mám to oslobodené od dane z príjmov?

Ďakujem veľmi pekne za pomoc!
áno, ak si mala pred predajom trvalý pobyt 2 roky, je oslobodený od dane z príjmu..
ELAST
20.02.12,20:08
áno, ak si mala pred predajom trvalý pobyt 2 roky, je oslobodený od dane z príjmu..

Mala som... Ďakujem za radu!