yamo89
18.02.12,22:17
Pekný deň prajem,obraciam sa na Vás s otázkou.Pracujem vo firme Continental AG Zvolen ako výrobný pracovník od 3.1.2011.Nástup bol riešený cez agentúru Start people na dobu pol roka.Keď som bol pre spoločnosť prínosom,umožnili mi prestup do kmeňového stavu od 1.7.2011. A od vtedy sa podmienky a a komunikácia medzi nadriadený a podriadeným rapídne zhoršila.Pri podpise zmluvy mi bolo až naivne zdôraznené zvýšenie platu po skúšobnej dobe.To znamená,že k 1.10.2011 som mal mať vyšší základ cca o 35-40 eur.Keď sme sa boli pýtať až traja kolegovia naraz,čo sa nás to bytostne týkalo,boli sme neskutočne pohoršení z vysvetlenia prečo nemáme nárok k zvýšeniu platu.Keď nám personalistka vyčítala,že nám bol plat už dva krát zodvihnutý...mala na mysli valorizáciu za rok 2011 a prestup do kmeňového stavu.Ďaľšou výhovorkou bola skutočnosť,že k 1.1.2012. sa zavádzala certifikácia zamestnancou...a tak zase bol dôvod,aby nám nebolo umožnené zodvihnutie platu.Ďaľšou nepríjemnou správou pre zamestnancou závodu je fakt,že na výplatnej páske ľudí čo pracujú v 3-smennej prevádzke je len práca za 2-smennú plus príplatok za nočné smeny...ale tí čo pracujú v 2-smennej prevádzke,majú úplne to isté,samozrejme bez nočných príplatkov.Ešte sa vrátim k tej certifikácii zamestnancov.V závode funguje človek ktorý má pracovnú pozíciu tréner.Ten má na starostipreskúšavanie ľudí zo znalostí linky a BOZP pod...čím viac zamestnanec liniek ovláda,tým sa mu zvyšuje šanca na vyšši základ(plat)...ALE!!!Keď by som ovládal aj linky celého závodu,čo nieje problém aj pre málomocného,ťažko sa dopracujem k vyšiemu základu nakoľko nie som aktívny aj na ostatných linkách...a to preto,lebo od nástupu som pridelený len na jednu.Toto všetko vyšlo z vyjadrenia mojej personalistky.Keď som sa opýtal,koľko krát musím absolvovať aj prácu na inej linke,odpoveď bola skôr šokujúca:To je individuálne.A funkcia tréner je tiež zbytočná.Preto aby som mal viac preskúšaných liniek,musel som priam naháňať zodpovednú osobu,aj to bezvýsledne.Keby mi bolo umožnené preskúšanie z ostatných liniek,pridalo by mi to v rámci certifikácie a nových tabuľkových kritérií aj už so spomínaným neuskutočneným zdihnutím základu pol 3 mesiacoch.Takto ako mi podľa novej tabuľky vyšiel základ 523 eur,so všetkým čo mi bolo odopreté by som bol už na plate 589 eur.Bohužiaľ,takýchto prípadov v našom podniku je veľa...ako sa brániť ďaľším atakom zo strany zamestnávateľa???Vopred ďakujem za akúkoľvek odpoveď.
veronikasad
18.02.12,21:18
Nedá sa zadať stručnejšia otázka ?
yamo89
18.02.12,21:35
Tak skúsme najprv poriešiť výplatnú pásku...keď že pracujem na 3 smeny,prečo na výplatnej páske mám uvedené len dve a plus príplatok za nočné smeny...Ale sú aj pracovníci ktorí pracujú v 2 smennej prevádzke a tiež majú na výplatnej páske uvedenú 2 smennú,samozrejme bez nočných priplatkov...nemali by sme byť hodnotení ako za 3 smeny???
veronikasad
18.02.12,21:41
Ide o nepretržitú prevádzku ? Riešiš dlžku týždenného pracovného času ?

5) Pracovný čas zamestnanca je najviac 40 hodín týždenne. Zamestnanec, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo v oboch zmenách v dvojzmennej prevádzke, má pracovný čas najviac 38 a 3/4 hodiny týždenne a vo všetkých zmenách v trojzmennej prevádzke alebo v nepretržitej prevádzke má pracovný čas najviac 37 a 1/2 hodiny týždenne.