Beginner1
19.02.12,00:01
Dobrý deň,

ako sa postupuje pri predaji spoločnosti? Mám spoločnosť, ktorá funguje už rok som platca DPH bol dosiahnutý aj zisk v minulom období. Túto s.r.o mám v ČR a chcel by som ju niekomu predať sú nato nejaké spoločnosti?

Ďakujem za radu.
pre_podnikanie
19.02.12,10:18
Ak mate firmu v CZ, budete sa pravdepodobne riadiť českou legislatívou (je podobná slovenskej). Vo všeobecnosti si môžete vybrať či uskutočnite predaj spoločnosti:
a) prevodom obchodného podielu alebo akcií. Týmto spôsobom vlastník prevedie na nadobúdateľa svoj obchodný podiel (akcie) v spoločnosti. Nový nadobúdateľ sa stane vlastníkom obchodného podielu (akcií) a ďalej nakladá so spoločnosťou podľa svojho uváženia z pozície vlastníka (akcionára) spoločnosti. Inými slovami nositeľom všetkých práv zostáva spoločnosť, mení sa len jej vlastník.
b) predajom podniku podľa zmluvy o predaji podniku. V tomto prípade sa neprevádza vlastníctvo podielu v spoločnosti, ktorá je predmetom predaja, ale samotná spoločnosť ako taká. Základná nevýhoda kúpy firmy spočíva predovšetkým v tom, že na kupujúceho spolu s právami prechádzajú aj záväzky predávajúceho, pričom predávajúci sa len zaručí za splnenie prevedených záväzkov. Je potrebné v zmluve presne stanoviť, ktoré práva, záväzky a veci tvoria predmet prevedenej firmy.

Kúpa obchodných podielov je podstatne jednoduchšia a menej časovo náročný ako kúpa firmy, keďže nedochádza ku zmene nositeľa práva.

Áno, existujú firmy ktoré sprostredkúvajú predaj firiem, otázka je, či je vaša firma natoľko zaujímavá aby vyvolala dostatočný záujem. Negatívom je, že vaša firma funguje pomerne krátko. Pozitívom môže byť, že je v CZ, je zisková a platca DPH. Môžete prípadne aj skúsiť inzerciu. Na internete je viacej možností. Buď tu na porade alebo stačí zadať do googlu "predaj firiem".