Janarma
19.02.12,08:08
Dobrý deň, poradíte mi, prosím, prosím, ako to je s daniami, keď sme s manželom predali v roku 2011 byt, ktorý:

- vlastníme cca 3 roky (od roku 2008 do roku 2011),
- ja som v ňom mala trvalý pobyt viac ako 2 roky (od 2001 do 2007 2011),
- manžel v ňom nemal trvalý pobyt (je to bývalý dom mojich rodičov).

Prosím, ako je so zdanením? Mám to oslobodené od dane z príjmov? A keď to mám ja, tak aj manžel?

Ďakujem krásne za pomoc!
optimistka
19.02.12,07:19
trvalý pobyt od 2008 ste v tomto byte uz nemala ?
Janarma
19.02.12,08:53
trvalý pobyt od 2008 ste v tomto byte uz nemala ?

Mala som ho do roku 2011... Pardon, to bol omyl.... Opravila som to v mojej otázke...
ivka70
19.02.12,09:14
Ako ste byt v r.2008 nadobudli (kupou, dedenim, darovscu zmluvou)?
Tvoj TP v byte trval az do predaja?
optimistka
19.02.12,09:50
rozhodujúce pre zodpovedanie otázky je spôsob nadobudnutia tohto bytu resp. domu v r. 2008 a pre účely posúdenia vplyvu na manžela to, či aj on bol po r. 2008 spoluvlastník
Janarma
19.02.12,10:33
rozhodujúce pre zodpovedanie otázky je spôsob nadobudnutia tohto bytu resp. domu v r. 2008 a pre účely posúdenia vplyvu na manžela to, či aj on bol po r. 2008 spoluvlastník

Kúpili sme to s manželom už počas manželstva. Takže je to v bezpodielovom spoluvlastníctve už od roku 2008.

Áno, a môj TP trval až do predaja.

Prosím, poradíte mi?
optimistka
19.02.12,12:38
nadobudli ste to kúpou od rodičov ??
Janarma
19.02.12,12:56
nadobudli ste to kúpou od rodičov ??

Ano, je na to niečo zlé? Rodičia sa odsťahovali a potrebovali predať byt a my sme si ho kúpili.... Máme aj kúpnu zmluvu.... Cena bola zaplatená atď....
Xanti
19.02.12,12:59
A rozdiel medzi kúpnou a predajnou cenou je aký?
Lebo sa bavíme o dani, kt. by mal platiť tvoj manžel. Ty si oslobodená od platenia. A ceny bytov v 2008 boli vyššie ako sú teraz. Takže možno ak ste ho predali za tú istú cenu alebo za menej tak daň platiť nevýjde.
Janarma
19.02.12,13:04
A rozdiel medzi kúpnou a predajnou cenou je aký?
Lebo sa bavíme o dani, kt. by mal platiť tvoj manžel. Ty si oslobodená od platenia. A ceny bytov v 2008 boli vyššie ako sú teraz. Takže možno ak ste ho predali za tú istú cenu alebo za menej tak daň platiť nevýjde.


A ako vypočítam manželov podiel, prosím? Keď je to bezpodielové vlastníctvo....

A neplatí, že keď to mám ja oslobodené, manžel to má tiež oslobodené? Pýtam sa, lebo tu:

http://moje.hnonline.sk/node/7284


som našla toto:

------------------------------------------------------------------
"Dobrý deň, chcela by som sa Vás spýtať ako budem platiť daň z predaja nehnuteľnosti v tomto prípade: Polovicu rodinného domu som získala darovacou zmluvou od svojej matky v roku 2002 (ešte zaslobodna). V tomto dome mám trvalý pobyt od roku 1990 až do súčasnosti. Druhú polovicu domu sme kupovali spolu s manželom v septembri 2008 do bezpodielového spoluvlastníctva za sumu 400 000,- Sk. Manžel tu nemá trvalý pobyt ale ja áno. Tento dom by sme chceli predať.Predajná cena by bola 55 000,-Eur,nakoľko dom bol zrekonštruovaný. Chcem sa teda spýtať ako by sa počítala daň z predaja nehnuteľnosti - z akej časti domu. A ako vypočítam daň, ak som mala náklady na rekonštrukciu vo výške cca 17 000,- Eur? Vopred ďakujem."


0

Pridané: 25.5. 2011, 23:09
Nahlásiť spam (http://www.porada.sk/answerme/nouser?display=blank&KeepThis=true&TB_iframe=true&width=300&height=200)



Odpoveď:
"pre veronika: dobrý deň, v zmysle zákona o dani z príjmov a jeho prechodných ustanovení daň z príjmu z predaja predmetného domu platiť nebudete; postačuje, ak jeden z manželov na účely oslobodenia od dane z príjmu spĺňa potrebnú podmienku na oslobodenie, tou je váš trvalý pobyt a v prípade darovanej poloviny nehnuteľnosti je ňou vaše vlastníctvo."
------------------------------------------------------------------

Prosím, ako to teda je? Má to manžel tiež oslobodené alebo nie.... Musel by platiť daň. Rozdiel je kladný.....
optimistka
19.02.12,13:20
podľa § 4 ods. 8 ZDP, je možná dohoda medzi manželmi pri zdanení príjmu podľa §8 /predaj nehnuteľnosti/, zákon pripúšťa aj zdanenie len jedným z manželov, keďže vy spĺňate podmienku oslobodenia podľa § 9 a prechodných ustanovení, nakoľko sa jedná o nehnuteľnosť nadobudnutú pred 01.01.2011, stačí splnenie podmienky 2 rokov trvalého pobytu
dohoda medzi vami bude taká, že zdaňovať budete vy a kedže sa na vás vzťahuje oslobodenie, nemusíte to dávat do DP
Janarma
19.02.12,13:28
podľa § 4 ods. 8 ZDP, je možná dohoda medzi manželmi pri zdanení príjmu podľa §8 /predaj nehnuteľnosti/, zákon pripúšťa aj zdanenie len jedným z manželov, keďže vy spĺňate podmienku oslobodenia podľa § 9 a prechodných ustanovení, nakoľko sa jedná o nehnuteľnosť nadobudnutú pred 01.01.2011, stačí splnenie podmienky 2 rokov trvalého pobytu
dohoda medzi vami bude taká, že zdaňovať budete vy a kedže sa na vás vzťahuje oslobodenie, nemusíte to dávat do DP

To je super!!! Ďakujem veľmi pekne!